Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Týden s TomTom Route Plannerem (1)

aktualizováno  1. ledna 0001 
Holandská firma TomTom nám zapůjčila k testování novou verzi svého RoutePlanneru, a protože je to téma častých dotazů našich čtenářů, rozhodli jsme se tento zajímavý a multiplatformní program rozebrat v našem týdenním tématu.

 

Kdo si pamatujete na náš malý seriál na téma Palm a GPS, tak tam jsme se v rámci rozboru mapových programů krátce věnovali i programu RoutePlanner.

RoutePlanner je jedním z nejstarších mapových programů na PDA - firma PalmTop jej produkovala nejprve pro počítače Psion a posléze jej převedla na platformy PalmOS a WinCE/PocketPC. Od loňského roku firma vystupuje pod obchodnícm názvem TomTom.

RoutePlanner není jediným programem tohoto typu na PDA, je ale jedním z mála, který dodává a podporuje mapy České republiky.

 

Troška teorie nikoho nezabije
Jaké vlastně jsou základní typy mapových programů na PDA. Obecně se dá říct, že základní dva:

- rastrové mapy
- vektorové mapy

Bitmapové mapy

Jejich typickým představitelem je program Atlas, poskytující rovněž mapu ČR, o kterém jsme již na Palmare rovněž psali. Mapu kreslí jako bitmapový obrázek - mapa je tedy velmi precizní. Problém výraznějšího zvětšení a zmenšení řeší dalšími bitmapovými plochami. Při používání GPS třeba v autě je bitmapa velice přesná.

Existují navíc i programy, kterými si můžete převést obrázky - mapy do formátů v PDA, můžete si tedy přesně ovlivnit, jak podrobnou mapu bude používat. Problémem je potom kalibrace mapy, ale i na to výrobci software pamatují.

Problém bitmapových map je dvojího druhu:

- náročnost na místo - soubory mapy jsou mnohem rozsáhlejší, neboť nic nedopočítávají, každý pixel mapy je v nich definován. Tato náročnost na místo výrazně roste, pokud chceme barvu, či víc odstínů šedi.

- omezená schopnost plánování cesty. Jednotlivé body se definují jako tzv. waypointy a počítač vzdálenost mezi nimi počítá dle polohy jako "vzdušnou čáru". Pokud používáte málo waypointů, je vzdálenost, spotřeba i čas značně zkreslená. Při maximu waypointů trvá plánování velmi dlouhou dobu a je pěkně otravné, neboť je to převážně ruční práce. Je pravda, že pracně vytvořenou trasu si můžete uložit, ale při jiné trase začíná vše znovu.

Firmy, které software tvoří, tento problém začínají řešit různými doplňkovými službami - spojíte se s nimi přes handheld a mobil, zadáte jim start a cíl cesty a průjezdní body a firma vám obratem pošle doporučenou trasu do vašeho mapového programu. Tyto služby však dosud nefungují u nás.

Kromě zmíněné suity programů od GPS Pilot (GPSAtlas, GPSTracker a GPSFly) je bitmapovým programem třeba SolusPro.

Vektorové mapy

Námi testovány RoutePlanner je jejich představitelem. Mapy jsou uloženy jako soubor informací (ne obrázky) a vykreslovány vektorovým způsobem.

To ovšem vede k určitým nepřesnostem, jejichž velikost narůstá s úrovní zvětšení. V GPS programu uhání někdy vaše autíčko pěkně "mimo" zakreslenou vozovku. Zároveň však tento systém odstraňuje nevýhody bitmapových produktů, neboť je nepoměrně méně náročnější na velikost paměti a je jako stvořený pro plánování cesty, odhad jízdní doby a nákladů, tvorbu itineráře cesty pro spolujezdce - navigátora, a to dle nejrůznějších hledisek (čísla silnic, odbočky, sídla apod.).

RoutePlanner není jediným vektorovým programem pro PDA - existují třeba programy HandMap, Quo Vadis, StreetFinder.

 

Zítra se podíváme, co obsahuje CD ROM RoutePlanner od TomTom a co si z něj můžeme všechno nainstalovat.

 

 
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...Najdete na iDNES.cz