Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden s PalmOS spreadsheety - Který je ten "pravý"? (4)

aktualizováno 
Dnes dokončíme přehled/srovnání schopností jednotlivých PalmOS spreadsheetů - čeká nás dalších pět důležitých kategorií.

 

Práce s řádky a sloupci

Každý spreadsheet kromě Addition vám nabídne po kliknutí na záhlaví sloupce/řádku lokální menu pro práci s řádkem/sloupcem a umí důležitou funkci Zmrazit, která nám zafixuje sloupce/řádky nahoře/vlevo od toho vybraného. Jediný SheetToGo má ale ještě lokální menu buňky (při podržení pera na buňce).

SheetToGo má ještě funkci skrytí řádku/sloupce, což se u některých spreadsheetů dá nahradit změnou šířky soupce/výšky řádku na nulu. SheetToGo a TinySheet mají ještě jednu příjemnou vlastnost - dokáží přizpůsobit šířku řádku zobrazeným údajům (něco jako dvojklik na pomezí záhlaví sloupců v Excelu).

Výšku řádku si můžete přizpůsobit jen u MiniCalku a TinySheetu (MC číselně i tažením za okraj záhlaví řádku, u TS jen tažením za okraj záhlaví). To je dost důležitá vlastnost a popravdě nechápu, proč u ostatních sheetů chybí (u QuickSheetu například způsobuje, vzhledem k používanému menšímu počtu pixelů na řádek, letité problémy se zobrazením diakritiky ...)

 

Pomocná okna

Sheety na PDA mají četná omezení, která plynou z nižšího rozlišení. Pro pohodlnější práci využívají některé z aplikací tzv. pomocných oken, které nezávisle na okně tabulky zobrazí editované, popřípadě vstupní údaje.

Tak má SheetToGo, MiniCalc a TinySheet schopnost zobrazit v samostatném okně editovaný vzorec/řetězec.

MiniCalc a TinySheet mají ještě pomocnou pop-up klávesničku/ NumPad pro snadné vkládání znaků - zejména čísel, ale i matematických operandů, závorek apod.

 

Maximální rozsah tabulky

Uživatelé s velkými nároky na rozsah dat se mohou ještě ptát na maximální rozsahy souborů. Je jasné, že obrovité tabulky vám na PDA budou běhat velmi pomalu, ale někdy se jedná o tabulku s pár sloupci a požadavkem na mnoho řádků či naopak.

Srovnání vám dává naše tabulka - čísla jsou jasná a není třeba je dál komentovat.

 

Podpora dalších formátů

PDA s vyšší rozlišovací schopností dokáží zobrazit víc informací - na displej se vejde víc řádků i sloupců, můžete se přepínat do přehledového zobrazení apod.

Ne každá aplikace ale umí s vyšším rozlišením pracovat. Ve výhodě jsou majitelé Clié s Hi-Res 320x320 pixelů - mohou si vybrat mezi QuickSheetem, MiniCalkem a TinySheetem.

QVGA 240x320 rozlišení počítače HandEra podporuje pouze QuickSheet.

Pozor: Tabulka neznamená, že třeba SheetToGo na HandEře či Clié nefunguje. Nevyužije ale schopností vyššího rozlišení.

 

Ostatní údaje

Funkce nastavení automatického/manuálního přepočtu najdeme kromě Addition všude, stejně tak použití systému sešity-listy.

Na grafy se blíže podíváme ještě zítra (mimochodem, informace o SheetToGo je již zastaralá, protože včera DataViz nabídl s SheetToGo grafický modul).

Cena u QS, MC a TS je za tabulkáč - je možno zakoupit i celé balíčky kancelářských programů (nejčastěji s textovým editorem), kdy pak cena sheetu vyjde relativně nižší...

SheetToGo nejde koupit samostatně - uvádím tedy cenu za celý balík DocumentToGo Professional , který jsem testoval. Lze zakoupit i "osekané" verze - třeba jen s prohlížečem tabulek bez možnosti editace.

 


Zítra naše srovnání spreadsheetů dokončíme - podíváme se na grafy a provedeme celkové srovnání.

 Témata: počítač, práce

Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...Najdete na iDNES.cz