Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden s PalmOS spreadsheety - Který je ten "pravý"? (4)

aktualizováno 
Dnes dokončíme přehled/srovnání schopností jednotlivých PalmOS spreadsheetů - čeká nás dalších pět důležitých kategorií.

 

Práce s řádky a sloupci

Každý spreadsheet kromě Addition vám nabídne po kliknutí na záhlaví sloupce/řádku lokální menu pro práci s řádkem/sloupcem a umí důležitou funkci Zmrazit, která nám zafixuje sloupce/řádky nahoře/vlevo od toho vybraného. Jediný SheetToGo má ale ještě lokální menu buňky (při podržení pera na buňce).

SheetToGo má ještě funkci skrytí řádku/sloupce, což se u některých spreadsheetů dá nahradit změnou šířky soupce/výšky řádku na nulu. SheetToGo a TinySheet mají ještě jednu příjemnou vlastnost - dokáží přizpůsobit šířku řádku zobrazeným údajům (něco jako dvojklik na pomezí záhlaví sloupců v Excelu).

Výšku řádku si můžete přizpůsobit jen u MiniCalku a TinySheetu (MC číselně i tažením za okraj záhlaví řádku, u TS jen tažením za okraj záhlaví). To je dost důležitá vlastnost a popravdě nechápu, proč u ostatních sheetů chybí (u QuickSheetu například způsobuje, vzhledem k používanému menšímu počtu pixelů na řádek, letité problémy se zobrazením diakritiky ...)

 

Pomocná okna

Sheety na PDA mají četná omezení, která plynou z nižšího rozlišení. Pro pohodlnější práci využívají některé z aplikací tzv. pomocných oken, které nezávisle na okně tabulky zobrazí editované, popřípadě vstupní údaje.

Tak má SheetToGo, MiniCalc a TinySheet schopnost zobrazit v samostatném okně editovaný vzorec/řetězec.

MiniCalc a TinySheet mají ještě pomocnou pop-up klávesničku/ NumPad pro snadné vkládání znaků - zejména čísel, ale i matematických operandů, závorek apod.

 

Maximální rozsah tabulky

Uživatelé s velkými nároky na rozsah dat se mohou ještě ptát na maximální rozsahy souborů. Je jasné, že obrovité tabulky vám na PDA budou běhat velmi pomalu, ale někdy se jedná o tabulku s pár sloupci a požadavkem na mnoho řádků či naopak.

Srovnání vám dává naše tabulka - čísla jsou jasná a není třeba je dál komentovat.

 

Podpora dalších formátů

PDA s vyšší rozlišovací schopností dokáží zobrazit víc informací - na displej se vejde víc řádků i sloupců, můžete se přepínat do přehledového zobrazení apod.

Ne každá aplikace ale umí s vyšším rozlišením pracovat. Ve výhodě jsou majitelé Clié s Hi-Res 320x320 pixelů - mohou si vybrat mezi QuickSheetem, MiniCalkem a TinySheetem.

QVGA 240x320 rozlišení počítače HandEra podporuje pouze QuickSheet.

Pozor: Tabulka neznamená, že třeba SheetToGo na HandEře či Clié nefunguje. Nevyužije ale schopností vyššího rozlišení.

 

Ostatní údaje

Funkce nastavení automatického/manuálního přepočtu najdeme kromě Addition všude, stejně tak použití systému sešity-listy.

Na grafy se blíže podíváme ještě zítra (mimochodem, informace o SheetToGo je již zastaralá, protože včera DataViz nabídl s SheetToGo grafický modul).

Cena u QS, MC a TS je za tabulkáč - je možno zakoupit i celé balíčky kancelářských programů (nejčastěji s textovým editorem), kdy pak cena sheetu vyjde relativně nižší...

SheetToGo nejde koupit samostatně - uvádím tedy cenu za celý balík DocumentToGo Professional , který jsem testoval. Lze zakoupit i "osekané" verze - třeba jen s prohlížečem tabulek bez možnosti editace.

 


Zítra naše srovnání spreadsheetů dokončíme - podíváme se na grafy a provedeme celkové srovnání.

 Témata: počítač, práce

Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Najdete na iDNES.cz