Týden s PalmOS spreadsheety - Který je ten "pravý"? (3)

První dva díly naší spreadheetové ságy byl o funkcích. Dnes se podíváme, jak umí nabízené PalmOS spreadsheety formátovat - znaky, buňky, sloupce a řádky. I zde se totiž jednotlivé produkty liší velmi výrazně.

 

Formáty dat

Prvním důležitým pohledem je schopnost formátovat typ dat v buňce.

Zde (jak vidno) se zdánlivě "nic neděje" - to, že TinySheet nemá příliš nepoužívaný "vědecký formát", je zanedbatelná vada na kráse.

MiniCalku a TinySheetu jakoby chybí textový formát - ve skutečnosti ale tyto spreadsheety umějí velmi dobře s textovými funkcemi pracovat, jen nevyužívají možnosti definovat textovou buňku.

Na co ovšem je zde třeba výrazně upozornit, je schopnost QuickSheetu definovat vlastní formát.

Ten si můžete volit pro každou tabulku jiný a může obsahovat i formátování znaků. V terminologii QuickSheetu se jim říká Styly a kromě jednoho uživatelského formátu obsahuje i styl "Tučný text" a "Záhlaví sloupce" (což je tučný text vycentrovaný a podtržený).

 

Formátování písma a buněk

Budeme pokračovat dál - podíváme se na použitelné formáty písma a parametrů buňky:

Fonty

SheetTG a Addition umějí jen jeden font a tučné zobrazení

Do této kategorie ještě patří QuickSheet, který se ale přece jen odlišuje tím, že má schopnost zvolit pro celou tabulku základní sadu fontů (malý/velký font) a díky QVGA a Hi-Res podpoře si zde můžete navolit celou škálu podporovaných fontů, které nabízejí vyšší rozlišení. Ale pozor - vždy se však jedná o tabulku jen pro jeden font + tučně. QuickSheet zvládá i podtržení fontu.

Zcela jiný fomátovací zážitek nabízejí MiniCalc a TinySheet. Zde již nejste vázáni na jeden font pro danou tabulku - můžete fonty formátovat zcela libovolně - dle dostupných fontů na daném PDA (u Hi-Resu i další fonty). V jedné tabulce tak můžete mít záhlaví sloupců velkým písmem a hodnoty malým atd.

Buňka

Kromě Addition všechny spreadsheety umějí obarvit různými barvami buňku i text.

MiniCalc vám ale nabídne na černobílých Palmech inverzní zobrazení a TinySheet zase umí obarvit i okraj buňky.

Zarovnání

Základní zarovnání zvládají všechny aplikace, TinySheet umí i vertikální zarovnání.

Zalomení textu

Tuto důležitou schopnost (bez ní je používání textových funkcí velmi obtížné) má jen MiniCalc a TinySheet. QuickSheet má neuvěřitelně protivnou vlastnost, že nezobrazí text, kteý přesáhne okraj buňky.

SheetToGo má ještě funkci záložek - umožní vám označit si určitou buňku a pak ji snadno vyhledat - je to dobrá věc v obsáhlých tabulkách, ty ale nebývají na PDA příliš časté.

 

Operace s buňkami a řádky/sloupci

Funkci "Jdi na/Go to" mají jen SheetToGo a TinySheet. Tato funkce je přitom důležitá pro navigaci v obsáhlejších souborech.

Hledat umějí všechny spreadsheety, ale jen Addition a QuickSheet umějí spojit hledání s funkcí Nahradit/Replace.

Addition a TinySheet mají jednoduchou funkci vyplnění hodnot, jsou však málo konfigurovatelné.

Třídit umějí všechny aplikace s výjimkou SheetToGo. To je dost vážné pochybení tohoto spreadsheetu.

Addition a TinySheet umějí nastavit okraje buněk. QuickSheet, MiniCalc a TinySheet vám umožní skrýt okraje/mřížku.

Funkci skrytí záhlaví sloupců a řádků umí jen MiniCalc. Je až s podivem, jak tuto veledůležitou schopnost tvůrci jiných spreadsheetů ignorují. Přitom PalmOS PDA mají malý displej, kde se jinak šetří každým pixelem. MiniCalc umí ještě jednu šikovnou věc - dokáže nastavit šířku záhlaví řádku od 2 do 4 znaků. Všechny tyto schopnosti jej činí ideálním zobrazovačem tabulkových dat na PDA - prostě se mu na displej vejde víc údajů...

 


Dnes toho bylo dost a v nejlepším se má přestat. Zítra dokončíme přehled/srovnání schopností jednotlivých PalmOS spreadsheetů - čeká nás dalších pět důležitých kategorií.


Témata: aplikace, krása