Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden s PalmOS spreadsheety - Který je ten "pravý"? (1)

aktualizováno 
"Není na světě člověk ten, který by se zavděčil lidem všem", praví jedno moudré přísloví. Podobně je to i s PalmOS spreadsheety - je jich celá řada a každý umí něco, co ty ostatní neumějí. My vám srovnáme všechny PalmOS spreadsheety podle dostupných funkcí.

 

Majitelé PalmOS kapesních počítačů jsou v poněkud horší pozici než uživatelé jiných platforem. K Psionu i PocketPC PDA dostane nový majitel hned obstojný spradsheet a nemusí za něj nic platit.

Mezi základními ROM PalmOS aplikacemi však tabulkáč nenajdete. Stalo se ale v poslední době zvykem, že s novým modelem dostaneme i nějaký ten "bundle" software, který obsahuje mobilní kancelář (takto se třeba přidávají Documents To Go k Palmům a Clié či QuickSheet k HandEra330).

Ale právě proto, že existuje docela obstojná nabídka, nemusí se majitel PDA automaticky spokojit s dodaným software (i k PockePC PDA lze vybírat mezi konkurenty zabudovaného PocketExcelu). Spreadsheetových programů je na trhu docela dost a každý si může vyhledat ten pravý, který mu bude vyhovovat.

Jedním z nějdůležitějších kritérií bude pro většinu uživatelů nabídka funkcí spreadsheetu. Ta je u jednotlivých produktů různá a výrazně odlišuje jednotlivé programy mezi sebou. Jestliže používáte spreadsheet jako databázový program (pro firemní ceníky, sazebníky apod.), budete potřebovat asi jiný produkt, než když ve vašem tabulkáči převažují třeba statistické či finanční výpočty...

Shrnujeme pro vás poslední stav funkčního vybavení posledních verzí těchto PalmOS produktů:

Sheet ToGo v. 4.001
Addition v. 1.03 beta
QuickSheet v. 5.63
MiniCalc v. 6.4.6
TinySheet v. 4.0

(poznámka - produkt ThinkSheet z kanceláře ThinkOffice je licencovaným MiniCalkem, proto jeho schopnosti korespondují s tímto produktem).

 

1. Matematika a trigonometrie

Tyto vzorky nezahrnují "klasické" operandy (+, - apod.), které mají ve své výbavě všechny spreadsheety.

Nejvíc matematických funkcí se opticky zdá být u MiniCalku - je to tím, že tento spreadsheet obsahuje 12 funkcí pro konverzi číselných jednotek. Kdo tyto funkce denně využívá, má první námět k přemýšlení...

Pro řadu lidí je rovněž důležitá funkce podmíněného součtu SUMIF - tuto najdete jen u SheetToGo a Addition.

Jinak jsou spreadsheety vybaveny matematicky a trigonometricky standardně docela dobře, poněkud slabší je pouze freewarový Addition.

 

2. Logické funkce

Logické funkce jsou důležité v tabulkách, kde potřebujete testovat hodnoty na různá kritéria. Ani zde není (z hlediska vybavení funkcemi) zásadního rozdílu mezi jednotlivými produkty.

Pouze QuickSheet a Addition nemají funkce TRUE, FALSE.

 

3. Finanční funkce

Jste zaměstnancem banky, pojišťovny nebo děláte v realitách či jiných peněžních službách? Pak je pro vás tato oblast jistě velmi důležitá.

Základní TVM matematiku najdeme (kromě Addition) všude. MiniCalc vám ale nespočte sazbu (RATE), což je iterativní veličina, která se těžko nahrazuje jinými funkcemi.

Funkce výpočtu čisté současné hodnoty a odpovídající sazby mají SheetToGo, QuickSheet a TinySheet.

Funkce pro výpočty obligací (bondů) najdeme u SheetToGo a TinySheetu, ty se však hodí spíše v USA.

QuickSheet má navíc přepočty efektivní a nominální úrokové sazby, což je funkce velmi užitečná (pomůže vám třeba rozhodnout se mezi nabídkou termínovaného vkladu s 3,25procentním ročním úročením či s 3,00procentním měsíčním úročením), dá se však celkem dobře nahradit jinými vzorci.


Zítra budme v našem tématu pokračovat - dokončíme srovnání v dalších kategoriích funkcí a provedeme si celkové vyhodnocení funkčních schopností jednotlivých produktů.

 

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Tyto aplikace vám řeknou vše o počasí. Vyberte si pro vás tu pravou

Ilustrační snímek

Nástroje, které vám pomohou zjistit, jaké bude počasí, jsou v mobilu mnohdy neocenitelným pomocníkem. Vybrali jsme ty...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz