Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden s PalmOS spreadsheety - Který je ten "pravý"? (1)

aktualizováno 
"Není na světě člověk ten, který by se zavděčil lidem všem", praví jedno moudré přísloví. Podobně je to i s PalmOS spreadsheety - je jich celá řada a každý umí něco, co ty ostatní neumějí. My vám srovnáme všechny PalmOS spreadsheety podle dostupných funkcí.

 

Majitelé PalmOS kapesních počítačů jsou v poněkud horší pozici než uživatelé jiných platforem. K Psionu i PocketPC PDA dostane nový majitel hned obstojný spradsheet a nemusí za něj nic platit.

Mezi základními ROM PalmOS aplikacemi však tabulkáč nenajdete. Stalo se ale v poslední době zvykem, že s novým modelem dostaneme i nějaký ten "bundle" software, který obsahuje mobilní kancelář (takto se třeba přidávají Documents To Go k Palmům a Clié či QuickSheet k HandEra330).

Ale právě proto, že existuje docela obstojná nabídka, nemusí se majitel PDA automaticky spokojit s dodaným software (i k PockePC PDA lze vybírat mezi konkurenty zabudovaného PocketExcelu). Spreadsheetových programů je na trhu docela dost a každý si může vyhledat ten pravý, který mu bude vyhovovat.

Jedním z nějdůležitějších kritérií bude pro většinu uživatelů nabídka funkcí spreadsheetu. Ta je u jednotlivých produktů různá a výrazně odlišuje jednotlivé programy mezi sebou. Jestliže používáte spreadsheet jako databázový program (pro firemní ceníky, sazebníky apod.), budete potřebovat asi jiný produkt, než když ve vašem tabulkáči převažují třeba statistické či finanční výpočty...

Shrnujeme pro vás poslední stav funkčního vybavení posledních verzí těchto PalmOS produktů:

Sheet ToGo v. 4.001
Addition v. 1.03 beta
QuickSheet v. 5.63
MiniCalc v. 6.4.6
TinySheet v. 4.0

(poznámka - produkt ThinkSheet z kanceláře ThinkOffice je licencovaným MiniCalkem, proto jeho schopnosti korespondují s tímto produktem).

 

1. Matematika a trigonometrie

Tyto vzorky nezahrnují "klasické" operandy (+, - apod.), které mají ve své výbavě všechny spreadsheety.

Nejvíc matematických funkcí se opticky zdá být u MiniCalku - je to tím, že tento spreadsheet obsahuje 12 funkcí pro konverzi číselných jednotek. Kdo tyto funkce denně využívá, má první námět k přemýšlení...

Pro řadu lidí je rovněž důležitá funkce podmíněného součtu SUMIF - tuto najdete jen u SheetToGo a Addition.

Jinak jsou spreadsheety vybaveny matematicky a trigonometricky standardně docela dobře, poněkud slabší je pouze freewarový Addition.

 

2. Logické funkce

Logické funkce jsou důležité v tabulkách, kde potřebujete testovat hodnoty na různá kritéria. Ani zde není (z hlediska vybavení funkcemi) zásadního rozdílu mezi jednotlivými produkty.

Pouze QuickSheet a Addition nemají funkce TRUE, FALSE.

 

3. Finanční funkce

Jste zaměstnancem banky, pojišťovny nebo děláte v realitách či jiných peněžních službách? Pak je pro vás tato oblast jistě velmi důležitá.

Základní TVM matematiku najdeme (kromě Addition) všude. MiniCalc vám ale nespočte sazbu (RATE), což je iterativní veličina, která se těžko nahrazuje jinými funkcemi.

Funkce výpočtu čisté současné hodnoty a odpovídající sazby mají SheetToGo, QuickSheet a TinySheet.

Funkce pro výpočty obligací (bondů) najdeme u SheetToGo a TinySheetu, ty se však hodí spíše v USA.

QuickSheet má navíc přepočty efektivní a nominální úrokové sazby, což je funkce velmi užitečná (pomůže vám třeba rozhodnout se mezi nabídkou termínovaného vkladu s 3,25procentním ročním úročením či s 3,00procentním měsíčním úročením), dá se však celkem dobře nahradit jinými vzorci.


Zítra budme v našem tématu pokračovat - dokončíme srovnání v dalších kategoriích funkcí a provedeme si celkové vyhodnocení funkčních schopností jednotlivých produktů.

 

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...Najdete na iDNES.cz