Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden s Clié T615 (2) - Handheld ze všech stran

aktualizováno 
Pokračujeme v tématu Clié T615 - podíváme se detailně na tento handheld z hlediska komfortu, který svému majiteli poskytne, všimneme si ale i některých omezení a slabin, kterým se ani tento famózní model nevyhnul.

 

Fakta a čísla

Začneme pár fakty, kterými musí být každá slušná recenze doplněna:

Procesor
Motorola 33 MHz Dragonball VZ
Paměť
16MB DRAM, 4MB ROM flash
Rozšíření paměti
Memory Stick® media expansion slot
Displej
barevný displej
rozlišení 320x320 Hi-Res
65 tisíc barev (16-bit grafika)
PalmOS
4.1
Baterie
Li-Pol
Rozměry a váha
71,8 x 118,0 x 12,5 mm, 138 gramů
Další parametry

USB kolébka,
IrDa port (vylepšený)
polyfonní zvuk
vibrační alarm

Programy
viz první část recenze

 

Design: Budoucnost patří aluminiu!

Aspoň to tvrdil známý český velikán J. D. C... A Sony z tété jednoduché pravdy těží neskutečným způsobem. Postavíte-li vedle sebe HandEru330 a Clié T615, tak pochopíte, proč ta pejorativa na design počítače HandEra a proč ty ódy na radost u Sony:

Velikost, váha, design - vysoká úroveň
T615 je model, který můžete reálně nosit v kapse od košile a s jeho stříbrným kovovým vzhledem si žádnou ostudu skutečně neuděláte.

Sony si skutečně pohrála i s detaily - model je nejen v hezké aluminiové stříbrné, ale má i lesklé doplňky (jako spojlery v mercedesu), firma nešetřila ani na zajímavě designově řešené zadní straně, kde prostor kolem jog-dialu je vskutku nevídaně zajímavý:

 

Tlačítka se moc nepovedla
Zprávy nelhaly - tlačítka jsou skutečně dost katastrofa. Na hardwarová tlačítka se dá "zvyknout" (s nimi to jde stejně obecně "z kopce", nejlíp se mi dělalo s tlačítky na Palm III), ale kurzory Up/Down jsou prostě mizérie a je skutečně s podivem, že je Sony do tak špičkového stroje vůbec implementovalo.

Vlastně to ani nejsou tlačítka, ale jedno "páčkové" - nemá žádný zdvih a vy nemáte žádnou kontrolu, že jste něco zmáčkli. Po pár dnech používání jsem se přistihl, že se snažím jejich používání instinktivně vyhnout a radši kliknu stylusem na posuvník, nebo používám jog-dial. Byl to záměr Sony?

 

Mizérie tlačítek je na T615 vyvážena skvělým jog-dialem, které v kombinaci s tlačítkem Back poskytuje skvělou možnost ovládat Palm "jinak". Já byl na jog-dial zvyklý z HandEry, a tak mi jog-dial Sony připadal jako samozřejmost, je totiž silně návykový. Vedle jog-dialu upoutá ještě očko na řemínek, vzhledem k ceně modelu je to asi nejzbytečnější prvek v designu Clie :-)

Ostatní prvky jsou již spíše tradiční - v horní části je otvor na stylus, Memory Stick slot s diodou indikující práci s kartou a vylepšení IrDa port. V dolní části je konektor, který není kompatibilní s dosavadní řadou N610, což je jistě mínus, ale Sony předpokládá rozšiřování modelu zejména přes MemoryStick, což tento handicap trošku zmírňuje. Ještě připomínám resetovací otvor na zadní straně modelu.

Další postřehy:

Stylus - je šroubovací, ale dost titěrný na pohodlné psaní. Málo platné - styku odpovídá velikosti modelu, ale protože používám již několik let kombinované pero, tak mi to nevadí.

Resetovací otvor - musíte rozšroubovat stylus, je to klasický trn. Po pohodlném resetovacím otvoru na HE330 to pro mne byl krok zpátky.

Vibrační alarm - to je velmi příjemná "diskrétní" schopnost a padá tím jedna z posledních předností Palmu m505.

 

Displej - pocity jsou smíšené
Ty smíšené pocity musím upřesnit. Takže vynikající je Hi-Res, příjemný je kontrast a čitelnost displeje a katastrofální je věrnost barev.

Hi-Res - na příjemné si rychle zvyknete
Vyšší rozlišení prostě dává PalmOS displeji jiný náboj. Zpřehledňuje mnoho programů, kde je rozlišení důležité (grafické programy, ale taky třeba diář, spreadsheet apod.).

Právě proto, že jsem měsíce pracoval v QVGA počítače HandEra, dovolím si zde pár svých subjektivních pocitů:

QVGA s Virtual Graffiti se mi zdá pro PalmOS přínosnější cesta. Umí využít celý displej, je to standard na PocketPC a na virtuální plošku lze promítnout i další/alternativní informace (třeba klávesničku). QVGA rovněž umožní podsvětlit Graffiti plošku, což významně usnadní práci ve tmě a v šeru.

Hi-Res je ale rovněž silný - otevírá nové možnosti využití PDA a práce s aplikacemi. Můžete si zobrazovat velké části rozsáhlých spreadsheetů jako preview drobným písmem, grafické soubory vám poskytnou mnohem víc informací, ve spojení třeba s technologií Cleartype ve WordSmith se textové soubory mnohem lépe čtou apod. Problematice shánění HiRes aplikací se budeme trošku věnovat zítra a pozítří.

Kontrast a čitelnost displeje
považuji za dobré. Displej je dobře čitelný v různých světelných podmínkách a úroveň podsvětlení je regulovatelná.

Barvy někdo moc špatně umíchal
O barvách na T615 již padlo dost slov, pro mne to bylo asi největší rozčarování na celém modelu. Sytost je katastrofální. Pořádnou červenou, modrou, zelenou či žlutou barvu zde neuvidíte, nemám ale, bohužel, možnost vám to nějak přiblížit, protože v emulátoru a PC jsou barvy zobrazeny perfektně. Prostě červená je spíš hodně nahnědlá, žlutá je spíš okrová atd.

Pro mne to není zas až tak velký problém, protože nejsem grafik a barvy používám spíš pro rozlišení kategorií u diáře či ve spreadsheetech. Ale u fotek již paleta jejich věrnost dost zkresluje :-(

 

Alarmy a zvuky - to jste ještě neslyšeli ...
Největší zklamání u HandEry pro mne bylo, že jsem nemohl využít vylepšený reproduktor pro nastavení uživatelských alarmů. T615 má vylepšený osmihlasý zvukový výstup a se zvukem si zde opravdu vyhrajete - konverzním programem dostanete do Clié MIDI a WAV soubory a můžete je využít jako alarm (třeba v DateBk4 můžete přiřadit kažé položce jiný alarm, konečně!). Zvuky mají dobrou hlasitost a v poměru k velikosti modelu jsou docela kvalitní.

Mrzí mne jen, že Clié T615 nemá stereo výstup na sluchátka - MIDI soubory jsou pro mne daleko lákavější, než MP3, protože občas něco nahrávám do PC přes keyboard a T615 se sluchátky na MIDI by byly výborný doplněk. Ale cesta byla nastoupena a j evidentně dobrá.

Aby mi bylo dobře porozuměno - mluvím zde o věci, kterou PocketPC stroje zvládají již dávno a lépe (ve stereu a do sluchátek). Ale pro dlouholetého uživatele Palmu jsou zvuky z Clié skutečný zážitek.

Clié - kdo se v nich má vyznat?
A čím se jednotlivé Sony Clié vlastně od sebe liší? A jak se v nich má uživatel vyznat? Snad vám pomůže naše malá a zjednodušená tabulka:

  T615 T415 N760c S360
vestavěné MP3 - - ANO -
velikost paměti RAM 16MB 8MB 8MB 16MB
Rozlišení displeje 320x320 320x320 320x320 160x160
Displej barevný černobílý barevný černobílý

Srovnatelné barevné PalmOS modely :
- Visor Prism - $299
- Palm m505 - $399
- Sony Clié N760 - $449,99
- Sony Clié T615 - $399,99

 

CD ROM, který s Clié dostanete, není jen PalmDesktop + přehlídka upoutávek na komerční produkty. Zde spolu s modelem dostanete opravdu řádnou porci přidané hodnoty a určitě není k zahození si o ní napsat něco bližšího. Nashledanou zítra!

 Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Samsung stále nefotí tak dobře jako Huawei, ale rozdíl asi nepoznáte

Samsung Galaxy Note 9

Nejčerstvějším modelem v žebříčku testu mobilních fotoaparátů DxOMark je smartphone Samsung Galaxy Note 9. Zařadil se...

Huawei zlevnil špičkové modely. P20 Pro u O2 stojí o tři tisíce méně

Huawei P20 Pro v nových barvách a s koženým krytem

Prodávají se teprve pár měsíců a už jsou ve slevě. Huawei plošně zlevnil všechny modely z řady P20. Na špičkovém modelu...

Dříve na něm stavěl kampaň. Ale nový OnePlus 6T ho mít nebude

OnePlus 6

Chystaný model 6T přijde o sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru. Potvrdil to přímo šéf firmy Carl Pei. Přitom čínský...

Najdete na iDNES.cz