Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden s Clié T615 (2) - Handheld ze všech stran

aktualizováno 
Pokračujeme v tématu Clié T615 - podíváme se detailně na tento handheld z hlediska komfortu, který svému majiteli poskytne, všimneme si ale i některých omezení a slabin, kterým se ani tento famózní model nevyhnul.

 

Fakta a čísla

Začneme pár fakty, kterými musí být každá slušná recenze doplněna:

Procesor
Motorola 33 MHz Dragonball VZ
Paměť
16MB DRAM, 4MB ROM flash
Rozšíření paměti
Memory Stick® media expansion slot
Displej
barevný displej
rozlišení 320x320 Hi-Res
65 tisíc barev (16-bit grafika)
PalmOS
4.1
Baterie
Li-Pol
Rozměry a váha
71,8 x 118,0 x 12,5 mm, 138 gramů
Další parametry

USB kolébka,
IrDa port (vylepšený)
polyfonní zvuk
vibrační alarm

Programy
viz první část recenze

 

Design: Budoucnost patří aluminiu!

Aspoň to tvrdil známý český velikán J. D. C... A Sony z tété jednoduché pravdy těží neskutečným způsobem. Postavíte-li vedle sebe HandEru330 a Clié T615, tak pochopíte, proč ta pejorativa na design počítače HandEra a proč ty ódy na radost u Sony:

Velikost, váha, design - vysoká úroveň
T615 je model, který můžete reálně nosit v kapse od košile a s jeho stříbrným kovovým vzhledem si žádnou ostudu skutečně neuděláte.

Sony si skutečně pohrála i s detaily - model je nejen v hezké aluminiové stříbrné, ale má i lesklé doplňky (jako spojlery v mercedesu), firma nešetřila ani na zajímavě designově řešené zadní straně, kde prostor kolem jog-dialu je vskutku nevídaně zajímavý:

 

Tlačítka se moc nepovedla
Zprávy nelhaly - tlačítka jsou skutečně dost katastrofa. Na hardwarová tlačítka se dá "zvyknout" (s nimi to jde stejně obecně "z kopce", nejlíp se mi dělalo s tlačítky na Palm III), ale kurzory Up/Down jsou prostě mizérie a je skutečně s podivem, že je Sony do tak špičkového stroje vůbec implementovalo.

Vlastně to ani nejsou tlačítka, ale jedno "páčkové" - nemá žádný zdvih a vy nemáte žádnou kontrolu, že jste něco zmáčkli. Po pár dnech používání jsem se přistihl, že se snažím jejich používání instinktivně vyhnout a radši kliknu stylusem na posuvník, nebo používám jog-dial. Byl to záměr Sony?

 

Mizérie tlačítek je na T615 vyvážena skvělým jog-dialem, které v kombinaci s tlačítkem Back poskytuje skvělou možnost ovládat Palm "jinak". Já byl na jog-dial zvyklý z HandEry, a tak mi jog-dial Sony připadal jako samozřejmost, je totiž silně návykový. Vedle jog-dialu upoutá ještě očko na řemínek, vzhledem k ceně modelu je to asi nejzbytečnější prvek v designu Clie :-)

Ostatní prvky jsou již spíše tradiční - v horní části je otvor na stylus, Memory Stick slot s diodou indikující práci s kartou a vylepšení IrDa port. V dolní části je konektor, který není kompatibilní s dosavadní řadou N610, což je jistě mínus, ale Sony předpokládá rozšiřování modelu zejména přes MemoryStick, což tento handicap trošku zmírňuje. Ještě připomínám resetovací otvor na zadní straně modelu.

Další postřehy:

Stylus - je šroubovací, ale dost titěrný na pohodlné psaní. Málo platné - styku odpovídá velikosti modelu, ale protože používám již několik let kombinované pero, tak mi to nevadí.

Resetovací otvor - musíte rozšroubovat stylus, je to klasický trn. Po pohodlném resetovacím otvoru na HE330 to pro mne byl krok zpátky.

Vibrační alarm - to je velmi příjemná "diskrétní" schopnost a padá tím jedna z posledních předností Palmu m505.

 

Displej - pocity jsou smíšené
Ty smíšené pocity musím upřesnit. Takže vynikající je Hi-Res, příjemný je kontrast a čitelnost displeje a katastrofální je věrnost barev.

Hi-Res - na příjemné si rychle zvyknete
Vyšší rozlišení prostě dává PalmOS displeji jiný náboj. Zpřehledňuje mnoho programů, kde je rozlišení důležité (grafické programy, ale taky třeba diář, spreadsheet apod.).

Právě proto, že jsem měsíce pracoval v QVGA počítače HandEra, dovolím si zde pár svých subjektivních pocitů:

QVGA s Virtual Graffiti se mi zdá pro PalmOS přínosnější cesta. Umí využít celý displej, je to standard na PocketPC a na virtuální plošku lze promítnout i další/alternativní informace (třeba klávesničku). QVGA rovněž umožní podsvětlit Graffiti plošku, což významně usnadní práci ve tmě a v šeru.

Hi-Res je ale rovněž silný - otevírá nové možnosti využití PDA a práce s aplikacemi. Můžete si zobrazovat velké části rozsáhlých spreadsheetů jako preview drobným písmem, grafické soubory vám poskytnou mnohem víc informací, ve spojení třeba s technologií Cleartype ve WordSmith se textové soubory mnohem lépe čtou apod. Problematice shánění HiRes aplikací se budeme trošku věnovat zítra a pozítří.

Kontrast a čitelnost displeje
považuji za dobré. Displej je dobře čitelný v různých světelných podmínkách a úroveň podsvětlení je regulovatelná.

Barvy někdo moc špatně umíchal
O barvách na T615 již padlo dost slov, pro mne to bylo asi největší rozčarování na celém modelu. Sytost je katastrofální. Pořádnou červenou, modrou, zelenou či žlutou barvu zde neuvidíte, nemám ale, bohužel, možnost vám to nějak přiblížit, protože v emulátoru a PC jsou barvy zobrazeny perfektně. Prostě červená je spíš hodně nahnědlá, žlutá je spíš okrová atd.

Pro mne to není zas až tak velký problém, protože nejsem grafik a barvy používám spíš pro rozlišení kategorií u diáře či ve spreadsheetech. Ale u fotek již paleta jejich věrnost dost zkresluje :-(

 

Alarmy a zvuky - to jste ještě neslyšeli ...
Největší zklamání u HandEry pro mne bylo, že jsem nemohl využít vylepšený reproduktor pro nastavení uživatelských alarmů. T615 má vylepšený osmihlasý zvukový výstup a se zvukem si zde opravdu vyhrajete - konverzním programem dostanete do Clié MIDI a WAV soubory a můžete je využít jako alarm (třeba v DateBk4 můžete přiřadit kažé položce jiný alarm, konečně!). Zvuky mají dobrou hlasitost a v poměru k velikosti modelu jsou docela kvalitní.

Mrzí mne jen, že Clié T615 nemá stereo výstup na sluchátka - MIDI soubory jsou pro mne daleko lákavější, než MP3, protože občas něco nahrávám do PC přes keyboard a T615 se sluchátky na MIDI by byly výborný doplněk. Ale cesta byla nastoupena a j evidentně dobrá.

Aby mi bylo dobře porozuměno - mluvím zde o věci, kterou PocketPC stroje zvládají již dávno a lépe (ve stereu a do sluchátek). Ale pro dlouholetého uživatele Palmu jsou zvuky z Clié skutečný zážitek.

Clié - kdo se v nich má vyznat?
A čím se jednotlivé Sony Clié vlastně od sebe liší? A jak se v nich má uživatel vyznat? Snad vám pomůže naše malá a zjednodušená tabulka:

  T615 T415 N760c S360
vestavěné MP3 - - ANO -
velikost paměti RAM 16MB 8MB 8MB 16MB
Rozlišení displeje 320x320 320x320 320x320 160x160
Displej barevný černobílý barevný černobílý

Srovnatelné barevné PalmOS modely :
- Visor Prism - $299
- Palm m505 - $399
- Sony Clié N760 - $449,99
- Sony Clié T615 - $399,99

 

CD ROM, který s Clié dostanete, není jen PalmDesktop + přehlídka upoutávek na komerční produkty. Zde spolu s modelem dostanete opravdu řádnou porci přidané hodnoty a určitě není k zahození si o ní napsat něco bližšího. Nashledanou zítra!

 
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Smartphone s obří baterií se inspiroval top samsungem. Cena je pětinová

Bluboo S3

Čínští výrobci opakovaně dokázali, že umí občas doslova kouzlit. Na trh nyní míří další cenově zajímavý model, jehož...

Legendární Polaroid si nasadíte přímo na mobil, už si ho můžete koupit

Motorola Insta-Share Printer modul s tiskárnou

Rodina přídavných modulů pro vybrané telefony značky Motorola se oficiálně rozrostla o malou tiskárnu proslulé značky...

Měli jste některý z těchto podivných mobilů?

Siemens Xelibri 4

Na mobilním trhu si před lety vybrali nejen konzervativní uživatelé, ale i ti vyhledávající extravaganci. S netradičním...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz