Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden 3. - 7. září na Mobil.cz

aktualizováno 
Pravidelný přehled článků, které tento týden vyšly na Mobil.cz. Věříme, že tím usnadníme orientaci všem, kteří se na naše stránky dostanou jen o víkendu.

Pondělí

Superlevných mobilů přibývá a jsou stále lepší

Zapomeňte na telefonní budky a volejte ze speciálního mobilu. Za tisíc korun získáte přístroj s hlasovým vytáčením, malými rozměry i možností opětovného použití.

3.9.2001, Petr Pavlík, rubrika Ostatní

Jak je to s mobily v Rusku ­ díl první: Začátky

Ještě před pár lety to byl dobrý vtip, vzpomínáte? Levně prodám mobilní telefon sovětské výroby, zn. i s podvozkem. Dnes už je však jen nostalgickou vzpomínkou na minulost. Jako i jinde ve světě totiž patří telekomunikační průmysl v Rusku k nejdynamičtěji se rozvíjejícím segmentům tamní ekonomiky. Úspěšná implementace technických standardů ovšem zdaleka není zárukou toho, že v Rusku vše, co se kolem mobilních telefonů děje, funguje standardně 

3.9.2001, Pavel Lukeš, rubrika Zvláštnosti, zajímavosti, speciality, ostatní

Palmare.cz - týden od 27. do 31.8.

Poslední prázdninový týden přinesl další PDA modely, řadu novinek a několik zajímavých softwarových témat.

3.9.2001, Ivan Trnečka, rubrika Počítače do dlaně

Soutež o Ericsson R310: Zažil jsem s mobilem... Merci

Přinášíme vám pátý čtenářský příběh na téma "zažil jsem s mobilem". Článek bude přístupný celý týden a v pondělí jej vystřídá zážitek dalšího čtenáře. Autor, který získá od čtenářů nejlepší známku, vyhraje mobilní telefon Ericsson R310s.

3.9.2001, Vaše redakce, rubrika Zvláštnosti, zajímavosti, speciality, ostatní

TELeKONOM: Nokia po letech ztrácí

Poprvé v historii existence telekomunikací poklesly dodávky mobilních telefonů. Vyplývá to z výsledků prodeje největších světových výrobců. Nejhůře se propad odrazil na tržní jedničce, finské Nokii, jejíž tržní podíl se po období příkrého nárůstu snížil. Finové přesto zůstávají daleko vepředu; z jejích rivalů se dařilo americké Motorole a zejména švédskému Ericssonu, který v boji o pomyslnou třetí příčku předběhl německý Siemens.

3.9.2001, Daniel Deyl, rubrika Ze světa

Pouze Zeman rozhodne o privatizaci Radiokomunikací

Ministerstvo financí předalo vládě veškeré podklady o chystané privatizaci ČRa. Zatím však není jasné, kdy toto rozhodnutí o prodeji padne. Vláda by však potřebovala peníze za Radiokomunikace ještě letos. Iniciativy by se zjevně měl ujmout premiér Zeman.

3.9.2001, ČTK, rubrika Agenturní zprávy

Jak volat u Oskara levněji - udělejte z kamarádů Oskamarády

Nový program Oskamarádi umožní volat o korunu levněji až na pět zvolených Oskarových čísel a také ušetřit na SMS, které na oněch pět telefonních čísel budou stát jen 77 haléřů. Bohužel, vše platí jen pro tarify Volám Málo, Volám Často, Volám Stále.

3.9.2001, Vaše redakce, rubrika Zprávy - operátoři

Japonci kritizují Vodafone

Nový šéf J-Phone kritizoval britskou firmu Vodafone. Ta přitom vlastní téměř polovinu J-Phone.

3.9.2001, ČTK, rubrika Agenturní zprávy

Panasonic GD75 ­ švihák bez antény (preview)

Pokud již nyní s předstihem přemýšlíte, co dáte svým blízkým pod vánoční stromeček, máme pro vás jeden atraktivní tip. Panasonic GD75 má integrovanou anténu, množství nejrůznějších funkcí a na trh bude uveden právě o letošních Vánocích.

3.9.2001, Jan Matura, rubrika Panasonic

Úterý

Oskarovy ceny telefonů na září

Několik zajímavých slev a nová Nokia 9210 v nabídce Oskara, to jsou největší lákadla na září.

4.9.2001, Vaše redakce, rubrika Zprávy - operátoři

ČTÚ zvýší úsilí o sladění právních norem s EU

560 tisíc euro dostal Český telekomunikační úřad na realizaci projektů, směřujících ke sladění tuzemských a evropských telekomunikačních norem.

4.9.2001, Vaše redakce, rubrika Agenturní zprávy

Telecom snížil platby mobilním operátorům na méně než polovinu

Český Telecom již platí mobilním operátorům nižší propojovací poplatky, přestože dohodu má zatím podepsanou jen s Českým Mobilem.

4.9.2001, ČTK, rubrika Agenturní zprávy

S kým se nakonec Telecom propojí

Český Telecom v současnosti jedná s jedenácti telekomunikačními operátory o propojení svých sítí.

4.9.2001, Vaše redakce, rubrika Agenturní zprávy

Handspring se vrhá na mobilní telefony - Treo k180 a g180

Pokud máte zálusk na opravdu chytrý telefon s displejem tak velkým, že mu může málokdo konkurovat, pak je pro vás nejlepší volbou kříženec kapesního počítače a mobilu. Jedním z nejpovolanějších v oblasti první je firma Handspring, která přichází s telefonem, který si z jejích palmů bere více než jen vzhled.

4.9.2001, Luděk Zadražil, rubrika Ostatní

Jak je to s mobily v Rusku ­ díl druhý: Ve městech to jde 

Expanze sítí založených na standardu GSM má v Rusku své limitující faktory, a to nejen finanční, ale i technické. Kromě ekonomické zátěže, kterou pro operátory představuje výstavba nových sítí, je hlavní překážkou omezené frekvenční spektrum. Ovšem peníze jsou hlavní, vždyť podle údajů The Russia Journal přijde v Rusku výstavba jedné nové regionální sítě GSM na 20-40 milionů.

4.9.2001, Pavel Lukeš, rubrika Zvláštnosti, zajímavosti, speciality, ostatní

Symfonie pro mobily - vrchol umění, nebo krůček od vraždy?

Posloucháte symfonii svého oblíbeného skladatele. Právě přichází finále, když člověku vedle vás začne zvonit telefon. Pokusíte se hříšníka - alespoň pohledem - zastřelit, zatímco hudebníci na podiu napadají myšlenky na vraždu skutečnou. Ale počkat - je mobil se svým zvoněním pro hudbu skutečně vždycky škůdcem? Americký skladatel Golan Levin si myslí pravý opak.

4.9.2001, Daniel Deyl, rubrika Ze světa

Telecom opět zlevňuje euroISDN

Časově omezené zlevnění, nový balíček služeb a další varianta konfigurace přípojky ISDN jsou nejnovější lákadla, která nás mají přitáhnout k digitální telefonní přípojce od Českého Telecomu. Zaujmou vás?

4.9.2001, Petr Pavlík, rubrika ISDN

InWay má telekomunikační licenci

Český telekomunikační úřad udělil InWay licence na budování a provoz telefonních sítí.

4.9.2001, ČTK, rubrika Agenturní zprávy

TELeKONOM: První UMTS bude stát 600 Kč za měsíc...

... a to již od příštího měsíce v Japonsku; British Telecom jde s dobou a sjednocuje pojmenování svých operátorů; Český Telecom patrně získal novou konkurenci ve firmě InWay; španělská Telefónica zvýšila zisk o více než 16 procent.

4.9.2001, Daniel Deyl, rubrika Ze světa

Středa

Majitel Oskara chce na slovenskou licenci

Slovenský resort dopravy chce udělit tři licence UMTS. Na rozdíl od naší vlády však Slováci mají na uchazeče celkem realistické požadavky. O jednu z licencí má zájem majitel Českého Mobilu, kanadská TIW.

5.9.2001, ČTK, rubrika Agenturní zprávy

Ericsson T65 - preview nadějné novinky

Nikdo o něm nevěděl a on se pomalu vyvíjel. Nyní je tady, menší a jednodušší bratříček zatím očekávaného T68. Má šestiřádkový displej, integrovanou anténu, podporuje GPRS, WAP, chat, EMS a další moderní funkce. Jestli chcete to nejmodernější na trhu, počkejte si dva tři měsíce. Článek jsme přinesli již včera dopoledne, nyní je doplněn o další fotografie.

5.9.2001, Vaše redakce, rubrika Ericsson

Samsung SGH-N200 ­ jsem druhý nejlehčí na světě! (preview)

Korejský Samsung letos představuje jednu novinku za druhou. Tou poslední je mobilní telefon s označením SGH-N200. Místo technických fines zaujme svými rozměry a přímo kolibří váhou. S 69 gramy se zařadí na druhé místo na světě.

5.9.2001, Jan Matura, rubrika Samsung

Jak je to s mobily v Rusku ­ díl třetí: Zmatky a půtky

Problémy s mobilními telekomunikacemi v Rusku nepramení jen z venkovských regionů, velké třenice probíhají i na trzích ve velkých městech. Zvláště ministerstvo telekomunikací svými podivnými nápady dělá v jinak již docela ustálené situaci nemalý zmatek. Ani to však nedokáže operátorům zabránit, aby se nepokusili společnými silami sjednotit Rusko ­ alespoň z pohledu GSM sítě.

5.9.2001, Pavel Lukeš, rubrika Zvláštnosti, zajímavosti, speciality, ostatní

BTS vypadají jako stromy. I u nás.

Nedaleko obce Milý na Rakovnicku vyrostl první umělý strom v České republice, který slouží jako základnová stanice (BTS). Patří RadioMobilu a zanedlouho začne fungovat. Podívejte se na exkluzivní fotografie tohoto unikátu.

5.9.2001, Rostislav Kocman, rubrika Vše okolo BTS

ČTÚ rozhodl o cenách internetu. Aliatelu to nestačí.

Český telekomunikačí úřad (ČTÚ) včera dopoledne vydal rozhodnutí o cenách za propojení sítí pro službu přístupu k internetu. Alternativní operátoři jej však nepovažují za dostatečné. Například společnost Aliatel není spokojena s cenami, které ČTÚ stanovil.

5.9.2001, Rostislav Kocman, rubrika Liberalizace

Další mozky GSM se stěhují do Čech

Americká společnost Soltima, která vytváří aplikace pro mobilní operátory, přesouvá své výzkumné centrum do České republiky.

5.9.2001, Vaše redakce, rubrika Agenturní zprávy

TELeKONOM: Český Telecom přestal platit mobilním operátorům...

... plnou cenu za propojení a hradí jen 40 procent původní sazby; Ericsson předpovídá telekomunikacím neveselou budoucnost; francouzský Vivendi v Polsku definitivně porazil Deutsche Telekom; akcie Českého Telecomu za včerejšek poklesly o téměř devět procent; Deutsche Telekom prodává kabelovou televizi Američanům za 200 miliard korun.

5.9.2001, Daniel Deyl, rubrika Ze světa

Devět z deseti čísel Telecomu je digitálních

Telecom do července digitalizoval 90 procent své telefonní sítě.

5.9.2001, Vaše redakce, rubrika Agenturní zprávy

Čtvrtek

Výkup akcií radiokomunikací nebude

Nový majitel Českých radiokomunikací nebude vykupovat akcie radiokomunikací od drobných akcionářů.

6.9.2001, ČTK, rubrika Agenturní zprávy

Cena za Radiokomunikace je neúspěchem

Investiční společnost Atlantik FT: Prodej ČRa za 430 Kč za akcii je jednoznačný neúspěch.

6.9.2001, ČTK, rubrika Agenturní zprávy

Eurotel nabízí DataSet II - PDA Compaq + Ericsson T39

Za málo peněz, skoro stejně muziky - takový je Eurotel DataSet II. Ericsson T39 a PDA - malá a přenosná dvojka.

6.9.2001, Vaše redakce, rubrika Zprávy - operátoři

Motorola V60 ­ kráska se dvěma displeji (Preview)

Véčko je nesmrtelné! Zanedlouho se do prodeje i v České republice dostane Motorola V66. Hned za jejími zády se ale schovává další rozvírací kráska z dílen americké Motoroly. Jmenuje se V60 a má dva displeje.

6.9.2001, Jan Matura, rubrika Motorola

Alternativní operátoři chtějí za internet více

Dojmy alternativních operátorů z rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o internetu jsou smíšené - vítají skutečnost, že ČTÚ vůbec rozhodl, ale nelíbí se jim ceny, které úřad stanovil. příští rok se hodlají opět obrátit na ČTÚ.

6.9.2001, Rostislav Kocman, rubrika Liberalizace

Základnové stanice matou poštovní holuby

Není snadné tvrdit, že elektromagnetické emise ze základnových stanic GSM nic nezpůsobují, když existují důkazy o tom, že poštovní holubi nejsou schopni v jejich blízkosti najít cestu domů. Kdo vyhraje v hádce mezi chovateli holubů, výzkumníky a operátory?

6.9.2001, Luděk Zadražil, rubrika Zprávy - zdraví

Jak je to s mobily v Rusku ­ díl čtvrtý: Jak jsou na tom operátoři

O tom, jak se vede největším ruským operátorům, ale také o tom, co nabízejí svým zákazníkům. Možná vás překvapí, že v Rusku seženete i telefony, které se v České republice ani neobjeví. Bohužel, s hovorným je to horší, velké vzdálenosti znamenají také velké peníze. A tak je lepší spolehnout se na SMS zprávu za dvě koruny a dvacet haléřů.

6.9.2001, Pavel Lukeš, rubrika Zvláštnosti, zajímavosti, speciality, ostatní

Otestovali jsme GPRS modul Siemens

Vylepšete své aplikace a pro datovou komunikaci používejte GPRS. Beta verze GSM modulu Siemens MC35 jsou tu.

6.9.2001, Petr Pavlík, rubrika GSM moduly

České radiokomunikace jsou na prodej za 177 milionů dolarů

Vláda se konečně zabývala prodejem Českých radiokomunikací. Prodá je za 177 milionů dolarů.

6.9.2001, ČTK, rubrika Agenturní zprávy

TELeKONOM: Vláda konečně prodala České radiokomunikace...

... konsorciu Tele Danmark a Deutsche Bank, ale o téměř čtvrtinu levněji, než chtěla; burzovní makléři se nemohou shodnout na vyhlídkách akcií Českého Telecomu; mobilní sítě čtvrté generace ohrožují osud operátorů UMTS; zisk France Télécomu klesl za první polovinu letošního roku o polovinu; švédská Telia zažádala o licenci na provoz sítě 3G v Dánsku.

6.9.2001, Daniel Deyl, rubrika Ze světa

Pátek

Akcie Českých radiokomunikací pokračovaly dnes ráno v propadu

Akcie Českých radiokomunikací po oznámení o jejich prodeji stále prudce klesají.

7.9.2001, ČTK, rubrika Agenturní zprávy

Majitel Radiokomunikací vlastní více firem

Společnost Bivideon, která ovládne ČRa, vlastní tři společnosti a ne dvě, jak se dosud uvádělo.

7.9.2001, ČTK, rubrika Agenturní zprávy

Co vydrží SIM karta Eurotelu

Po jarní zkušenosti s Twist kartou společnosti Radiomobil jsme nyní otestovali spolehlivost SimToolkitové karty InfoEasy od Eurotelu. Předpokládali jsme, že karta nepřežije pokus o naklonování.

7.9.2001, Tomáš Volyňský, rubrika Služby EuroTelu

Používejte až do konce září zadarmo GPRS

Ještě necelý měsíc vám RadioMobil umožní používat zadarmo GPRS. Jediný háček je v tom, že kvůli tomu musíte být zaroamování do zahraniční sítě. S Paegasem navíc do konce roku možná budete moci používat GPRS ve více cizích sítích.

7.9.2001, Rostislav Kocman, rubrika Služby Paegasu

Univerzální hands-free, které je lepší než originály

Nízká cena, výborná kvalita zvuku, snadná montáž a spolupráce se všemi typy autorádií jsou hlavní přednosti těžké hands-free sady Tesla.

7.9.2001, Petr Pavlík, rubrika Příslušenství k mobilům

TELeKONOM: Schlingův prodej ČRa na burze propadl...

...když cena společnosti poklesla za včerejšek o drtivých 10 procent; ministr zároveň poprvé přiznal, že se mu nepodaří dokonce roku prodat Český Telecom; agentura Moody's snížila rating jednomu ze spolumajitelů Českého Telecomu, nizozemskému operátorovi KPN, na Baa3 z Baa2; agentura Standard & Poor's zase uvažuje o snížení ratingu pro France Télécom; Vodafone oficiálně ohlásil, že zpozdí spuštění sítě UMTS.

7.9.2001, Daniel Deyl, rubrika Ze světa

Rada mobilistům: napřed zavěsit, potom spláchnout

Nezdvořilí majitelé mobilních telefonů, třeste se. Američané proti vám vytáhli se stejnou vervou jako kdysi proti kuřákům cigaret. V následujícím článku proto dostanete dobré rady, jak se s mobilem chovat na pohřbu, ve vlaku a - s prominutím - také na záchodě.

7.9.2001, Vaše redakce, rubrika Ze světa

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Najdete na iDNES.cz