Tungsten T3 - chcete jen to nejlepší? (recenze - první část)

Firma Palm nás překvapila svým nejnadupanějším strojem v půlce minulého týdne. My jsme si mohli novinku ihned ozkoušet a důkladně ji nechat projít redakčním testem. Jaké jsou výsledky?

Palm Tungsten T3 je dalším pokračovatelem úspěšné řady Tungstenů T. Jedná se o high-endový model pro ty z nás, kteří potřebují mít nejenom to nejlepší v exkluzivním balení, ale také moderní technologie a mobilitu.

Připomínám, že základní preview modelu spolu s technickými parametry jsme vám přinesli minulý čtvrtek.

 

Co najdeme v balení

Klasická čtvercová krabice v sobě ukrývá nejenom TT3, ale rovněž kožený kryt displeje, synchronizační USB kolébku, zdroj pro nabíjení, nezbytná CD (jedno pro Windows a druhé pro MAC), nějaké ty letáčky a manuály.

 





Displej, displej, displej

To, čím nás firma Palm překvapila a některé dokonce ohromila, je obrovský displej s rozlišením 320 x 480 pixelů. Možná někdo namítne, že to již měla Clié NR70, což je pravda. Ale určitě ne v tak kompaktním a elegantním balení, jako je tomu u TT3. Také zůstává pravdou (a dostaneme se k tomu níže v popisu softwarové výbavy), že firma Palm dokáže ve všech svých aplikacích využívat celý displej a bez problémů s ním rotovat z módu portrait do landscape.



Displej je transflektivní hires+ s barevnou hloubkou 65 tisíc barev. Je to displej vyrobený stejnou technologií jako displej Tungstenu C, T2 a Zire 71. Tento displej se vyznačuje nejenom věrným podáním barev (mně se některé barvy zdály až moc saturovány, ale je to dáno spíše nezvykem) a velkým úhlem pozorování displeje. Také díky technologii podsvícení již nebudete nikoho oslňovat, neboť se nejedná o podsvícení ze spodu zařízení malou výbojkou nebo zářivkou, ale podsvícení bílými LED diodami. Ty také přispívají k tomu, že displej má oproti reflektivnímu typu menší spotřebu. Je si však dobré uvědomit, že část displeje, která se skrývá za vysunovacím mechanismem, se nezhasíná po dobu jeho zasunutí, ale spotřebovává energii neustále. Tudíž tento displej s vyšším rozlišením má větší spotřebu než jeho předchůdce v TT2 s 320 x 320 pixely.

Displej se subjektivně nedá hodnotit jinak, než jako skvělý. Jedinou slabinou je absence možnosti vypnutí podsvícení, ale ta by nám k ničemu stejně nebyla, protože díky technologii je displej hodně tmavý a my bychom na něm stejně velice málo viděli. A další nepříjemnost přijde ve chvíli, když máme TT3 na přímém slunci, pak je displej skoro nečitelný i při nastavení maximálního jasu podsvícení.

 



Tlačítka

Ta se nám přeskupila do úhledného oválu kolem D-padu. Působí kompaktněji a jako designérská třešnička na skvělém image TT3. D-pad se z původně kulatého stal oválným, což přispívá k lepšímu ovládání palcem, větší jistotě při stisku určité strany a většímu rozdílu mezi jednotlivými směry při mačkání poslepu. Tlačítka jsou vystouplá a bohužel je nelze ovládat stylusem.

 





Vzhled, design a vysouvací mechanismus

Palm TT3 nikterak nevybočuje z řady Tungsten T, zachovává její základní rysy a jen v některých maličkostech se liší. Model se na horní a dolní straně nepatrně rozšiřuje, což má za následek lepší držení a menší možnost jeho vyklouznutí z ruky. Další změnou je "vykousnutí" části slideru pro displej a stavovou lištu. Jinak rozměry modelu vzrostly na výšku, kde i v zavřeném tvaru je větší než TT a TT2. Naopak ubral milimetr na tloušťce a je lehčí, coź je dáno konstrukcí displeje (alespoň si to tak vysvětluji). Na přední straně je kromě tlačítek, displeje a velikosti modelu ještě jedna změna, a tou je počet dírek u reproduktoru, který jich má 15 oproti původním 10. Největších designových změn se dočkala horní hrana, která je teď zkrátka sexy. Díky stříbrné je vše mnohem hezčí a líbí se mi také oblé křivky kouřového plexi kryjícího IrDA a konečně mechanickou záklopku SD / MMC slotu místo plastové náhražky karty. Šachta pro stylus se mi zdá lépe zhotovená, magnetický mechanismus držení stylusu je pevnější a nehrozí tak jeho ztráta. Vysouvacím mechanismem automaticky aktivujete a deaktivujete virtuální Graffiti plošku. Samozřejmostí je nastavení zapnutí a vypnutí tohoto mechanismu.

 





Tlukot procesoru a paměť

Palm Tungsten C byl prvním, který aplikoval ve své základní desce XScale procesor firmy Intel. Palm TT3 ho také používá a jeho úchvatných 400 MHz taktovací frekvence atakuje všechny benchmarkové testy. A vy jako uživatelé se můžete těšit na rychlé odezvy i při velice náročných kalkulacích: ve vektorových mapách, tabulkách, při propočtech, nebo jen práci s kartou, herními aplikacemi, přehrávání MP3 na pozadí, práci s multimédii atp.

Paměť byla posílena na 64 MB a uživateli je dostupných dobrých 52 MB. Nemusíte se tedy obávat místa v paměti a na kartu si můžete dát jen nezbytná data, neboť spouštění z karty zdržuje kopírováním do RAM.

 





Zvuky a multimédia

Některé systémové zvuky byly trošičku pozměněny, takže pokud si je necháte v Nastavení zapnuté, můžete si vychutnávat lepší reproduktor namísto pouhého pípání. Také přehrávání MP3 není již od prvních strojů s PalmOS 5 žádný problém. Zde dodávaný RealOnePlayer sice neumí tolik jako jiné placené produkty, ale bohatě postačí, pokud chcete jen přehrávat MP3 soubory. Dodávaný KinomaPlayer spolu s Producerem na CD je ideální pro konverzi videa a jeho ukázek vašim blízkým. Určitě budou uchváceni, tak jako spousta ostatních. Díky tomu, že reproduktor má více výstupních otvorů, je přehrávaný zvuk mnohem hlasitější a také kvalitnější. To samé můžeme říci na adresu konektoru na připojení sluchátek. Subjektivně posuzováno se mi zdá reprodukce z TT3 mnohem lepší než z TT ( byla použita aplikace PocketTunes, sluchátka Philips a přehrávány různé žánry). Hudba z TT3 má lépe rozprostřeno spektrum a muzika je více kvalitnější. Staré TT mělo oproti TT3 spíše jen středy a výšky.

 

Virtuální Graffiti plocha

Novým prvkem, který přibyl v důsledku zvětšeného displeje, je virtuální Graffiti (VG) plocha. Tu je možno konfigurovat a případně schovávat. Nejprve se, než si vypočteme funkce Graffiti plochy, podívejme na stavovou lištu, která nám u tohoto Palmu přibyla. Nachází se na spodní hraně a postupně zleva doprava obsahuje následující piktogramy s danou funkcí:

- domeček - při delším podržení domečku dole na liště se vyvolá quickLaunch poslední spuštěné aplikace
- find - nalezení hledaného řetězce znaků
- menu - vyvolání menu aplikace
- hodiny při podržení se ukáže čas, stav baterie, volná paměť, jas a jeho nastavení, tři profily pro zvukové alarmy
- vykřičník - zmeškané alarmy
- BT - správa BT rádia, nastavení trusted devices atp.
- čmáranice - zapnutí psaní graffiti 2 všude po displeji a jeho opětovné vypnutí
- Palm - rotace displeje o 90 stupňů (v Prefs lze také určit, zda Palm obsluhuje levák, nebo pravák a podle toho se pak displej otáči vždy tak, aby strana, z které máte ruku se stylusem, byla menší zábranou, takže vždy z opačné strany než jsou tlačítka).
- schovávání VG - po jednoduchém kliku se schová, jinak při podržení nabídne volbu zobrazení VG jako normální VG s ikonami aplikací, nebo třidílná VG (malá, velká písmena a číslice), nebo klávesnice OnScreen.

Ve Virtual Graffiti se místo klasických ikon zobrazují aplikace dodatečné, pouze ikona domečku zůstala. Na místo menu se přestěhovaly DocumentsToGo, místo kalkulátoru je VersaMail a na posledním místě pro Find, nebo hvězdičce pro vaší aplikaci se nastěhovala aplikace Photos.

Zítra pokračujeme druhým dílem, ve kterém se budeme zabývat softwarovou částí a přidáme screenshoty displeje...

Handheld nám na testování zapůjčila firma PDA Planet, Praha.