Tungsten T – highend prcek pro manažery (1)

Je opravdu až s podivem, jakou rychlostí se na českém trhu objevila novinka firmy Palm Inc. První PDA s PalmOS 5.0. A jak se na novinku sluší a patří podrobili jsme ji redakčnímu testu a dnes si můžete přečíst jeho první část. Zatím textové informace doplníme v zítřejším pokračování fotografiemi.

Dlouho jsem přemýšlel, jak vlastně napsat kvalitní článek, tedy ehm. recenzi na tento skvost. Důkladnější seznámení přinese brzy Patrick Zandl, který Tungstena T vlastní, a tím pádem ho používá déle, než jsem ho mohl mít zapůjčen já na recenzi.

Nakonec jsem se rozhodl upřednostnit variantu posloupnosti jednotlivých dojmů z nových prvků, ovládání, designu a dalších pozitivních i negativních hledisek doplněných mými dalšími poznámkami. Takže pojďme na to:

Technické parametry není nutné připomínat, byly nespočetněkrát otištěny.

  • displej – je snad jedna z prvních věcí která každého zajímá, a jím hned začnu. Tungsten T má displej s hires rozlišením 320 x 320 pixelů a 65 536 barevnou hloubkou. Podsvícení je realizováno stejně jako u m515, tj. zespodu. Bohužel Graffiti plocha ukrývající se pod posuvným krytem není podsvětlena. Jediná možnost, jak tuto negativní záležitost vyřešit, je fólie Lumitector. Pokud porovnám barevné ladění displeje s jinými modely, tak při zapnutém podsvícení má celý displej nádech od modrofialové do růžova. Je to stejné jako u m515! Dalo by se říci, že displej přebral veškerou technologii od svého předchůdce, pouze zvětšil své rozlišení! Na denním osvětlení ovšem nemá tento displej konkurenta, protože vylepšená odrazná deska (reflective display) dokáže být velice kontrastní. Podání barev je jinak věrné a díky vysokému rozlišení hires nejsou vidět předěly mezi jednotlivými pixely, displej tak působů čistším dojmem! Bohužel bílé pozadí není tak bílé jako u Sony Clié!!! (dáno odraznou vrstvou na slunci a podsvícením ve tmě).




  • regulace jasu – podsvícení je možno regulovat po tapnutí na piktogram slunce v pravém horním rohu Graffiti. Regulace je možná až do absolutní nuly!!! A také je zde checkbox (zatrhávací políčko) pro deaktivaci podsvícení. Velice pěkná je plynulá regulace, kdy ve tmě si nastavím minimální svit a zbytečně netrápím oči a baterii.
  • hires všude – na PalmOS 5 font jsem si už zvyknul ze svého Clié (kam jsem si ho pomocí FontHacku umístil) a musím opět potvrdit, že je báječný a skvěle čitelný. Díky zakulaceným rohům se mnohem lépe čte a neřeže do očí. Podpora hires je úplně všude, od fontů až po veškerou grafiku! Např. i ikonky při Beamování, ikona Note poznámky u akce atp.




  • dobré zvuky – má na starosti vestavěný reproduktor umístěný nad displej v pravém rohu. Jeho hlasitost je dostačující a lze ho využít pro poslech např. nahraných hlasových poznámek.
  • hlas.záznamník – a to už se dostáváme k jedné z věcí, které doposud na PalmOS zařízeních chyběly. Hlasový záznamník je užitečná utilita, kterou využijete nejen na přednáškách, seminářích, ale i k osobním poznámkám, když se Vám nechce vytahovat stylus a cokoliv psát, prosté zmáčknete tlačítko na boku zařízení pod konektorem pro sluchátka a mluvíte. Výhodou je dost dobrá citlivost mikrofonu, a tak se nemusíte ani namáhat se směrováním PDA na mluvící osobu, prostě paráda. Navíc mikrofonní cesta je doplněna antišumovým členem, a tak výsledná reprodukce nepřipomíná první spojení kosmické stanice na Měsíci se Zemí. V základu nahráváme záznamy do interní paměti RAM a podle ukazatele je možné nahrát až 59 minut hovoru!




  • stylus - je zvláštní a rychle si na něj zvyknete! Jednoduše by se dal popsat jako propiska. Na svém hrotu má umělohmotnou špičku pro psaní, dále následuje kovové tělo a na konci čepička, která se mačká jako propiska a ona se ve stejném stylu  zamačkává a vysouvá z těla. Tímto prodlužováním je následně docíleno toho, že vykoukne z těla PDA a vy můžete tak stylus vytáhnout. V šachtě je pak stylus držen magneticky. Nevýhodou je, že stylus je docela lehký, a tak se možná dočká toho, že některý výrobce bude nabízet jiný, který budete v ruce lépe cítit.




  • BlueTooth – technologie modrého zubu se začíná pomalu a jistě rozbíhat, a nejenom firma Ericsson, ale už i přední výrobce PDA se o to prosazují. Vestavěný Bluetooth bude jednou z věcí, o které budou nastávající majitelé PDA rozhodovat, zda si tento produkt zakoupit, či nikoliv. Propojení s mobilním telefonem tak bude naprosto bezproblémové a zapomenete na přímou viditelnost přes infračervený port. Bohužel BT komunikace se nikde neindikuje :( což docela zamrzí, protože až si ji zapomenete deaktivovat, “sežere” Vám půlku baterky! Dobrá by byla ikonka vedle baterie, nebo hardwarové řešení modrou blikající LED na těle PDA.
  • posouvací část – problémy, problémy a zase problémy. Jak jinak definovat část pohybující se po kolejničkách? Ve zmenšeném stavu je Tungsten příjemně malý a dá se ovládat jediným prvkem D-Padem, ale pokud chcete cokoliv napsat, zmáčknout ikonu, změnit nastavení podsvětlení atp., musí se posouvací část vysunout! Nejde vysunout jedním prstem, např. palcem ruky, v které Tungsten držím, ale pouze oběma rukama! Protože to jde docela ztuha, ale nebojte se, časem se ochodí. Navíc na koncích by měl docvaknout do krajních poloh. Životnost takového prvku je těžko predikovatelná, každopádně uvidíme za půl roku, jak se budou majitelé s tímto prvkem po delším používání potýkat. U Sony Clié NR70 jsme byli také skeptičtí, a jak je vidět, výklopná část i u tohoto PDA je “v pohodě”.




  • design – řekl bych libůstka! Určitě bych našel části, které by se daly udělat trochu jinak, ale design Tungstena je podařený a ostudu si s ním jistě neuděláte! Tmavě modrošedá metalíza vypadá dobře. Dnes se spíše nosí stříbrný design, ale ten by na Tungstenu prostě nevyniknul a tmavá mu sluší mnohem více. Navíc tmavá barva opticky zeštíhluje, a tak se Vám nebude zdát ani moc tlustý, tak jak ve skutečnosti číselně je.
  • tlustý, široký a krátký – to nejsou jména z telefonního seznamu ani název nové české pohádky, ale fakta, jak popsat vlastní velikost tohoto PDA. Tloušťkou 1,5 cm se řadí mezi cvalíky, šířkou je srovnatelný s m515 a Clié T615 je oproti němu užší a lépe se drží v ruce. V krátkosti je síla a nejenom v zasunutém stavu, ale v rozloženém stavu s 12ti centimetry ostudu neudělá a řadí se do průměru.