Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trpí váš palm nedostatkem taktu? (1)

aktualizováno 
Ano, dnešní téma bude věnováno úpravě taktu vašeho procesoru. Co to je, k čemu a v jakých situacích nám může pomoci, kdy nám může naopak zkomplikovat život?

 

Co to je úprava taktu procesoru?
Váš palm má uvnitř procesor, který běží na své nastavené frekvenci (nejčastěji nyní na 33 Mhz, starší palmy ale mají i takt 16, resp. 20 Mhz, nejnovější série NR zase 66 Mhz. (1 Mhz je asi milion tiků za vteřinu, což znamená, že se váš palm musí i tak pěkně otáčet...)

Přetaktováním procesoru budeme rozumět úpravu této frekvence (taktu) nějakou speciální PalmOS aplikací - přetaktovat můžeme směrem nahoru (a zrychlit tak jeho běh), či dolů (a zpomalit tak váš procesor).

! Procesor lze na palmech zrychlit i hardwarově, nicméně to není obsahem tohoto článku, zájemce odkazuji na zajímavou stránku o hardwarovém přetaktování Palmu V.

 

A jaký má úprava taktu procesoru význam a smysl?
Přetaktováváme především z důvodu zvýšení rychlosti. Vyšší rychlost se projeví pozitivně v běhu aplikací náročných na výkon procesoru (například se složitým vykreslováním, vyhledáváním v rozsáhlých databázích apod.).

Přetaktování je vykoupeno především zvýšením spotřeby baterií, možnou nestabilitou provozované aplikace (nutno prozkoušet). Co se týká spotřeby baterií, tak paradoxně vliv přetaktování pocítí výrazněji majitelé černobílých palmů - barevné palmy jsou "uvyklé", že největší spotřebu má na svědomí displej s podsvícením a případné zrychlení taktu se na barevném palmu projeví daleko méně výrazně.

Naopak snižujeme takt procesoru tehdy, když potřebujeme z nějakého důvodu uspořit baterii (= snížit její spotřebu) - například máme-li již polovybitou baterii a ke kolébce daleko, či máme spuštěnou aplikaci, kde nám na rychlosti zas až tolik nezáleží (třeba čteme nějakou eKnihu).

! Náš článek z června loňského roku upozornil ještě na další možná úskalí přetaktování/podtaktování - zejména vliv na zahřívání procesoru a možná rizika poškození celého PDA. Doporučuji přečíst.

 

Kdy bychom neměli měnit takt procesoru?
Úprava taktu v určitém rozmezí většině aplikací vadit nebude. Neměli byste ale zásadně měnit takt u aplikací, které zapisují do flash paměti (jako třeba FlashPro či JackFlash, popř. JackSprat). Vyhnout byste se měli i úpravám taktu u programů, které masivně spolupracují se infraportem, sériovým portem, či paměťovou kartou.

Z tohoto důvodu doporučuji k úpravám taktu procesoru používat programy, které umí takt nastavit výběrově u určitých aplikací. Je to výhodné třeba i proto, že měnit u určitých programů můžeme procesor podtaktovat (a šetřit tak baterie).

! Rozhodně se vyvarujte souběžného používání několika aplikací upravujících takt CPU (například AfterBurner a FastCPU). Pravděpodobně se dočkáte hardresetu.

! Před experimentováním s těmito programy doporučuji rovněž důkladně zazálohovat veškerá data.

 

Zítra téma programů na přetaktování procesoru dokončíme přehledem programů této kategorie, které jsme podrobili i několika testům.

 
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Konečně trocha originality. Vtipně zrušili výřez v displeji

Doogee MIX 4 (prototyp)

Čínský výrobce Doogee ukázal světu prototyp smartphonu, který by elegantně obešel potřebu dělat kvůli senzorům výřezy v...

Originalita nevymřela. Těchto šest smartphonů si s konkurencí nespletete

Designově originální smartphony: Alcatel 5, Huawei P20 lite, Nokia 7 Plus, Sony...

Trend minimalizace rámečků a snaha o využití maxima plochy telefonu pro displej přináší velkou unifikaci designu...

ZTE má našlápnuto předehnat Apple s „ledovým“ smartphonem

ZTE Iceberg

ZTE chystá zajímavý smartphone, který zaujme dvakrát vykrojeným displejem. Přístroj má vypadat, jako by byl vytesaný z...Najdete na iDNES.cz