Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trpí váš palm nedostatkem taktu? (1)

aktualizováno 
Ano, dnešní téma bude věnováno úpravě taktu vašeho procesoru. Co to je, k čemu a v jakých situacích nám může pomoci, kdy nám může naopak zkomplikovat život?

 

Co to je úprava taktu procesoru?
Váš palm má uvnitř procesor, který běží na své nastavené frekvenci (nejčastěji nyní na 33 Mhz, starší palmy ale mají i takt 16, resp. 20 Mhz, nejnovější série NR zase 66 Mhz. (1 Mhz je asi milion tiků za vteřinu, což znamená, že se váš palm musí i tak pěkně otáčet...)

Přetaktováním procesoru budeme rozumět úpravu této frekvence (taktu) nějakou speciální PalmOS aplikací - přetaktovat můžeme směrem nahoru (a zrychlit tak jeho běh), či dolů (a zpomalit tak váš procesor).

! Procesor lze na palmech zrychlit i hardwarově, nicméně to není obsahem tohoto článku, zájemce odkazuji na zajímavou stránku o hardwarovém přetaktování Palmu V.

 

A jaký má úprava taktu procesoru význam a smysl?
Přetaktováváme především z důvodu zvýšení rychlosti. Vyšší rychlost se projeví pozitivně v běhu aplikací náročných na výkon procesoru (například se složitým vykreslováním, vyhledáváním v rozsáhlých databázích apod.).

Přetaktování je vykoupeno především zvýšením spotřeby baterií, možnou nestabilitou provozované aplikace (nutno prozkoušet). Co se týká spotřeby baterií, tak paradoxně vliv přetaktování pocítí výrazněji majitelé černobílých palmů - barevné palmy jsou "uvyklé", že největší spotřebu má na svědomí displej s podsvícením a případné zrychlení taktu se na barevném palmu projeví daleko méně výrazně.

Naopak snižujeme takt procesoru tehdy, když potřebujeme z nějakého důvodu uspořit baterii (= snížit její spotřebu) - například máme-li již polovybitou baterii a ke kolébce daleko, či máme spuštěnou aplikaci, kde nám na rychlosti zas až tolik nezáleží (třeba čteme nějakou eKnihu).

! Náš článek z června loňského roku upozornil ještě na další možná úskalí přetaktování/podtaktování - zejména vliv na zahřívání procesoru a možná rizika poškození celého PDA. Doporučuji přečíst.

 

Kdy bychom neměli měnit takt procesoru?
Úprava taktu v určitém rozmezí většině aplikací vadit nebude. Neměli byste ale zásadně měnit takt u aplikací, které zapisují do flash paměti (jako třeba FlashPro či JackFlash, popř. JackSprat). Vyhnout byste se měli i úpravám taktu u programů, které masivně spolupracují se infraportem, sériovým portem, či paměťovou kartou.

Z tohoto důvodu doporučuji k úpravám taktu procesoru používat programy, které umí takt nastavit výběrově u určitých aplikací. Je to výhodné třeba i proto, že měnit u určitých programů můžeme procesor podtaktovat (a šetřit tak baterie).

! Rozhodně se vyvarujte souběžného používání několika aplikací upravujících takt CPU (například AfterBurner a FastCPU). Pravděpodobně se dočkáte hardresetu.

! Před experimentováním s těmito programy doporučuji rovněž důkladně zazálohovat veškerá data.

 

Zítra téma programů na přetaktování procesoru dokončíme přehledem programů této kategorie, které jsme podrobili i několika testům.

 Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Klávesnice je návyková a vzbuzuje pozornost. Recenze BlackBerry Key2

BlackBerry Key2

Už loňský model BlackBerry KeyOne byl smartphonem bez jakékoli konkurence na trhu. Teď přichází nástupce Key2, který má...

Google opět selhal v utajení nového smartphonu, někdo ho zapomněl v taxíku

Zapomenutý Pixel 3 XL v taxíku

Nové smartphony řady Pixel od Googlu stále dělí od představení víc jak měsíc, ale firma zcela selhala v jejich utajení....

Musíme si počkat. Oppo se do Česka zatím oficiálně nechystá

Celý složitý mechanismus je tu kvůli designu. Prakticky celé čelo telefonu je...

Oppo, které je jedním z pěti největších mobilních výrobců, expanduje do Evropy. Ještě loni přitom byla pro Evropany...

Najdete na iDNES.cz