Trh s mobily ovládly duální přístroje, GPRS je Popelka

Tuzemský trh s mobilními telefony již ovládají aparáty, které pracují v pásmu 900 i 1800 Mhz. Mobilů s GPRS je však mezi lidmi stále málo.
(ČIA) – Trh mobilních telefonů v České republice již zcela ovládly duální přístroje, schopné fungovat jak v pásmu 900 Mhz, tak i 1800 Mhz. Službu GPRS však zatím podporuje jen velmi málo prodávaných přístrojů (sedm procent), nicméně jejich podíl se nadále zvyšuje. Stále roste také podíl telefonů s podporou technologie WAP, kterou podporuje 98,8 procenta mobilů. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK Praha, uskutečněného v únoru a březnu letošního roku. Údaje se přitom týkají prodejů za předchozí půlrok.

Nejvíce prodávanými telefony jsou stále značky Nokia a Siemens. Poměr takzvaných předplacených karet (Go, Twist, Oskarta) k aktivovaným tarifním programům zůstává zhruba 60:40 ve prospěch předplacených karet. "Dlouhodobý trend bývá narušen pouze v předvánočním období, kdy je tento nepoměr ještě výraznější. Na konci loňského roku se prodávaly předplacené karty třikrát častěji než karty s paušální platbou," uvádí se v průzkumu GfK.

Mezi koncovými telefony pro připojení k pevné lince získaly poprvé největší podíl na trhu bezšňůrové telefony před telefony standardními. Z celkového počtu prodaných telefonů pro pevné linky tvoří bezšňůrové telefony bez záznamníku 40,7 procenta, standardní telefony 34,1 procenta a bezšňůrové telefony se záznamníkem 4,5 procenta.

Tři pětiny ze všech prodaných telefonů pro pevné linky jsou digitální, ostatní jsou analogové přístroje. Průměrné ceny šňůrových telefonů mírně klesají a pohybují se mezi 1095 korunami na konci loňského roku až 1007 korunami v letošním únoru a březnu. U bezšňůrových telefonů se situace dlouhodobě nemění - průměrné ceny se pohybují mezi 3458 korunami na konci loňského roku až 3525 korunami v letošním únoru a březnu.