Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


TouchFinger Keyboard: pište na Pocket PC pohodlně

aktualizováno 
Ne všechny Windows Mobile komunikátory jsou vybaveny hardware klávesnicí, a tak uživateli nezbývá než se uchýlit k vyťukávání znaků pomocí klávesnice virtuální. FingerTouch Keyboard patří k nejzdařilejším a nedávno se objevila v nové verzi.
Velký přehled softwarových klávesnic DET

Velký přehled softwarových klávesnic DET | foto: Michal Havryluk, Mobil

Uživatel, který při výběru Pocket PC upřednostňuje miniaturní rozměry, musí téměř vždy oželet hardwarovou klávesnici. Jistě, takový Samsung i780 je tenký a zároveň se pyšní poměrně zdařilou QWERTY klávesnicí, jde ale skutečně o výjimku potvrzující pravidlo. Fyzická klávesnice a příjemné rozměry komunikátoru se jednoduše navzájem vylučují.
Díky rozličným druhům virtuálních klávesnic lze však zadávat texty i na zařízeních, která jsou o klávesnici ochuzena.

Softwarová laboratoř TekSoft uživatelům nedávno nabídla novou verzi oblíbené FingerTouch Keyboard. Sami autoři ji označují za nejlepší klávesnici, která byla kdy pro Pocket PC naprogramována. Jde o nemístné chvástání, nebo klávesnici superlativy opravdu náleží? Odpověď naleznete v naší recenzi.

Autoři si připravili dvě verze klávesnic. Základní ukousne v paměti vašeho zařízení 1 MB. Vyspělejší verze s přídomkem Pro nabízí několik zajímavých funkcí navíc, které se odrazily na velikosti instalace (2,6 MB). Během testování demo verze je uživatel neustále bombardován apelacemi k zakoupení produktu. A to je dosti nepříjemné. Proto jsme zatím otestovali "jen" základní verzi.

V nabídce je celkem pětice klávesnic, mezi nimiž lze přepínat levým spodním tlačítkem. První je klasická QWERTY klávesnice, která je však na displeji nejběžnější úhlopříčky 71 milimetrů k psaní pomocí prstů poměrně nevhodná. K jistějšímu zadávání znaků tak nutno tasit stylus.

TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard

Druhá klávesnice je zajímavá tím, že skladba písmen na displeji není stálá. Klávesnice je rozdělena do pěti řad, dvě z nich přitom obsahují citelně větší tlačítka. A právě tyto dvě linie slouží k vyťukávání znaků.

TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard

Systém přitom při postupném zadávání nabídku písmen generuje a nabízí taková písmena, aby z nich bylo možné sestavit kýžené slůvko. Po chvilce tréninku jde o docela pohodlný způsob psaní. Nevýhodou je doslova zastrčený backspace, k němuž se dostanete až po stisku klávesy F Off.

Dalším typem je numerická klávesnice, kterou disponují běžné mobilní telefony. TouchFinger k ní nabízí ještě šestnáct nejčastěji používaných symbolů. Hlavní tlačítka jsou docela velká, a tak si většina uživatelů vystačí i bez stylusu. Pod číslem čtyři se skrývá jen nástavba předchozí klávesnice a slouží k základním matematickým výpočtům.

TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard

Posledním typem je klávesnice SureType QWERTY, kde jsou písmena abecedy rozprostřena po dvou znacích do třech řad. Tlačítka jsou dostatečně velká, a tak lze bez problému psát prsty i na běžných 2,8“ displejích. Poslední řada pak obsahuje funkční klávesy jako Shift, CapsLock, Enter, tabulátor nebo tlačítka k pohybu v textu. Klávesy jsou docela malé, což signalizuje vyšší pravděpodobnost překlepů.

TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard

Nastavení aplikace je docela košaté. Měnit tak můžete třeba výchozí typ klávesnice, jenž se aktivuje při zadávání textu. Klávesnice jsou skinovatelné, definovat můžete i font písma, jeho velikost a tučné zobrazení. Nechybí ani volba rychlosti odezvy klávesnice.

Verze PRO navíc obsahuje:

  • změnu velikosti klávesnice
  • podporu pohybových gest
  • zvukové efekty
  • tematická pozadí klávesnic (tropický ostrov, les)

TouchFinger je tedy povedenou aplikací, která uživateli přináší hned několik alternativ k vyťukávání znaků. Ne všechny ale dovolují snadné zadávání textu prsty, což však dnes uživatelé požadují. Edice Pro z tohoto důvodu obsahuje unikátní funkci pro snadné zvětšení klávesnice tahem po displeji. To u aplikace tohoto druhu vidíme opravdu poprvé.

Popisovaná verze TouchFinger je nabízena jako freeware. Cenu verze Pro autoři stanovili na necelých 15 Eur (asi 375 Kč). Aplikace je určena pro všechna Pocket PC s Windows Mobile 2003 a vyšší.

Freeware verzi TouchFinger i testovací edici PRO stahujte zde




Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...



Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Šetří místo i data. Dietní Messenger od Facebooku je i v Česku

Aplikace Facebook Messenger Lite je dostupná i v Česku

Facebook Messenger je jedním z nejpoužívanějších kecálků, ale ne všechny telefony si s ním poradí. Loni se tak zrodila...

Najdete na iDNES.cz