Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TouchFinger Keyboard: pište na Pocket PC pohodlně

aktualizováno 
Ne všechny Windows Mobile komunikátory jsou vybaveny hardware klávesnicí, a tak uživateli nezbývá než se uchýlit k vyťukávání znaků pomocí klávesnice virtuální. FingerTouch Keyboard patří k nejzdařilejším a nedávno se objevila v nové verzi.
Velký přehled softwarových klávesnic DET

Velký přehled softwarových klávesnic DET | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Uživatel, který při výběru Pocket PC upřednostňuje miniaturní rozměry, musí téměř vždy oželet hardwarovou klávesnici. Jistě, takový Samsung i780 je tenký a zároveň se pyšní poměrně zdařilou QWERTY klávesnicí, jde ale skutečně o výjimku potvrzující pravidlo. Fyzická klávesnice a příjemné rozměry komunikátoru se jednoduše navzájem vylučují.
Díky rozličným druhům virtuálních klávesnic lze však zadávat texty i na zařízeních, která jsou o klávesnici ochuzena.

Softwarová laboratoř TekSoft uživatelům nedávno nabídla novou verzi oblíbené FingerTouch Keyboard. Sami autoři ji označují za nejlepší klávesnici, která byla kdy pro Pocket PC naprogramována. Jde o nemístné chvástání, nebo klávesnici superlativy opravdu náleží? Odpověď naleznete v naší recenzi.

Autoři si připravili dvě verze klávesnic. Základní ukousne v paměti vašeho zařízení 1 MB. Vyspělejší verze s přídomkem Pro nabízí několik zajímavých funkcí navíc, které se odrazily na velikosti instalace (2,6 MB). Během testování demo verze je uživatel neustále bombardován apelacemi k zakoupení produktu. A to je dosti nepříjemné. Proto jsme zatím otestovali "jen" základní verzi.

V nabídce je celkem pětice klávesnic, mezi nimiž lze přepínat levým spodním tlačítkem. První je klasická QWERTY klávesnice, která je však na displeji nejběžnější úhlopříčky 71 milimetrů k psaní pomocí prstů poměrně nevhodná. K jistějšímu zadávání znaků tak nutno tasit stylus.

TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard

Druhá klávesnice je zajímavá tím, že skladba písmen na displeji není stálá. Klávesnice je rozdělena do pěti řad, dvě z nich přitom obsahují citelně větší tlačítka. A právě tyto dvě linie slouží k vyťukávání znaků.

TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard

Systém přitom při postupném zadávání nabídku písmen generuje a nabízí taková písmena, aby z nich bylo možné sestavit kýžené slůvko. Po chvilce tréninku jde o docela pohodlný způsob psaní. Nevýhodou je doslova zastrčený backspace, k němuž se dostanete až po stisku klávesy F Off.

Dalším typem je numerická klávesnice, kterou disponují běžné mobilní telefony. TouchFinger k ní nabízí ještě šestnáct nejčastěji používaných symbolů. Hlavní tlačítka jsou docela velká, a tak si většina uživatelů vystačí i bez stylusu. Pod číslem čtyři se skrývá jen nástavba předchozí klávesnice a slouží k základním matematickým výpočtům.

TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard

Posledním typem je klávesnice SureType QWERTY, kde jsou písmena abecedy rozprostřena po dvou znacích do třech řad. Tlačítka jsou dostatečně velká, a tak lze bez problému psát prsty i na běžných 2,8“ displejích. Poslední řada pak obsahuje funkční klávesy jako Shift, CapsLock, Enter, tabulátor nebo tlačítka k pohybu v textu. Klávesy jsou docela malé, což signalizuje vyšší pravděpodobnost překlepů.

TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard

Nastavení aplikace je docela košaté. Měnit tak můžete třeba výchozí typ klávesnice, jenž se aktivuje při zadávání textu. Klávesnice jsou skinovatelné, definovat můžete i font písma, jeho velikost a tučné zobrazení. Nechybí ani volba rychlosti odezvy klávesnice.

Verze PRO navíc obsahuje:

  • změnu velikosti klávesnice
  • podporu pohybových gest
  • zvukové efekty
  • tematická pozadí klávesnic (tropický ostrov, les)

TouchFinger je tedy povedenou aplikací, která uživateli přináší hned několik alternativ k vyťukávání znaků. Ne všechny ale dovolují snadné zadávání textu prsty, což však dnes uživatelé požadují. Edice Pro z tohoto důvodu obsahuje unikátní funkci pro snadné zvětšení klávesnice tahem po displeji. To u aplikace tohoto druhu vidíme opravdu poprvé.

Popisovaná verze TouchFinger je nabízena jako freeware. Cenu verze Pro autoři stanovili na necelých 15 Eur (asi 375 Kč). Aplikace je určena pro všechna Pocket PC s Windows Mobile 2003 a vyšší.

Freeware verzi TouchFinger i testovací edici PRO stahujte zdeNejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Najdete na iDNES.cz