TouchFinger Keyboard: pište na Pocket PC pohodlně

aktualizováno 
Ne všechny Windows Mobile komunikátory jsou vybaveny hardware klávesnicí, a tak uživateli nezbývá než se uchýlit k vyťukávání znaků pomocí klávesnice virtuální. FingerTouch Keyboard patří k nejzdařilejším a nedávno se objevila v nové verzi.
Velký přehled softwarových klávesnic DET

Velký přehled softwarových klávesnic DET | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Uživatel, který při výběru Pocket PC upřednostňuje miniaturní rozměry, musí téměř vždy oželet hardwarovou klávesnici. Jistě, takový Samsung i780 je tenký a zároveň se pyšní poměrně zdařilou QWERTY klávesnicí, jde ale skutečně o výjimku potvrzující pravidlo. Fyzická klávesnice a příjemné rozměry komunikátoru se jednoduše navzájem vylučují.
Díky rozličným druhům virtuálních klávesnic lze však zadávat texty i na zařízeních, která jsou o klávesnici ochuzena.

Softwarová laboratoř TekSoft uživatelům nedávno nabídla novou verzi oblíbené FingerTouch Keyboard. Sami autoři ji označují za nejlepší klávesnici, která byla kdy pro Pocket PC naprogramována. Jde o nemístné chvástání, nebo klávesnici superlativy opravdu náleží? Odpověď naleznete v naší recenzi.

Autoři si připravili dvě verze klávesnic. Základní ukousne v paměti vašeho zařízení 1 MB. Vyspělejší verze s přídomkem Pro nabízí několik zajímavých funkcí navíc, které se odrazily na velikosti instalace (2,6 MB). Během testování demo verze je uživatel neustále bombardován apelacemi k zakoupení produktu. A to je dosti nepříjemné. Proto jsme zatím otestovali "jen" základní verzi.

V nabídce je celkem pětice klávesnic, mezi nimiž lze přepínat levým spodním tlačítkem. První je klasická QWERTY klávesnice, která je však na displeji nejběžnější úhlopříčky 71 milimetrů k psaní pomocí prstů poměrně nevhodná. K jistějšímu zadávání znaků tak nutno tasit stylus.

TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard

Druhá klávesnice je zajímavá tím, že skladba písmen na displeji není stálá. Klávesnice je rozdělena do pěti řad, dvě z nich přitom obsahují citelně větší tlačítka. A právě tyto dvě linie slouží k vyťukávání znaků.

TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard

Systém přitom při postupném zadávání nabídku písmen generuje a nabízí taková písmena, aby z nich bylo možné sestavit kýžené slůvko. Po chvilce tréninku jde o docela pohodlný způsob psaní. Nevýhodou je doslova zastrčený backspace, k němuž se dostanete až po stisku klávesy F Off.

Dalším typem je numerická klávesnice, kterou disponují běžné mobilní telefony. TouchFinger k ní nabízí ještě šestnáct nejčastěji používaných symbolů. Hlavní tlačítka jsou docela velká, a tak si většina uživatelů vystačí i bez stylusu. Pod číslem čtyři se skrývá jen nástavba předchozí klávesnice a slouží k základním matematickým výpočtům.

TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard

Posledním typem je klávesnice SureType QWERTY, kde jsou písmena abecedy rozprostřena po dvou znacích do třech řad. Tlačítka jsou dostatečně velká, a tak lze bez problému psát prsty i na běžných 2,8“ displejích. Poslední řada pak obsahuje funkční klávesy jako Shift, CapsLock, Enter, tabulátor nebo tlačítka k pohybu v textu. Klávesy jsou docela malé, což signalizuje vyšší pravděpodobnost překlepů.

TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard TouchFinger Keyboard

Nastavení aplikace je docela košaté. Měnit tak můžete třeba výchozí typ klávesnice, jenž se aktivuje při zadávání textu. Klávesnice jsou skinovatelné, definovat můžete i font písma, jeho velikost a tučné zobrazení. Nechybí ani volba rychlosti odezvy klávesnice.

Verze PRO navíc obsahuje:

  • změnu velikosti klávesnice
  • podporu pohybových gest
  • zvukové efekty
  • tematická pozadí klávesnic (tropický ostrov, les)

TouchFinger je tedy povedenou aplikací, která uživateli přináší hned několik alternativ k vyťukávání znaků. Ne všechny ale dovolují snadné zadávání textu prsty, což však dnes uživatelé požadují. Edice Pro z tohoto důvodu obsahuje unikátní funkci pro snadné zvětšení klávesnice tahem po displeji. To u aplikace tohoto druhu vidíme opravdu poprvé.

Popisovaná verze TouchFinger je nabízena jako freeware. Cenu verze Pro autoři stanovili na necelých 15 Eur (asi 375 Kč). Aplikace je určena pro všechna Pocket PC s Windows Mobile 2003 a vyšší.

Freeware verzi TouchFinger i testovací edici PRO stahujte zde

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Apple oživí vyřazený iPhone, desítka se vrátí do prodeje

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Apple vždy současně s nejnovější kolekcí iPhonů vyrábí a prodává i několik starších generací. Výjimkou byl loni uvedený...

Další z rubriky

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Do komunikátoru WhatsApp přichází reklama

WhatsApp brzy umožní posílat libovolné soubory

Facebook se rozhodl nasadit reklamy i do své aplikace WhatsApp.

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Najdete na iDNES.cz