Total Commander/CE pro handheldy a Pocket PC

Jeden z nejkvalitnějších a uživateli Windows také nejoblíbenějších filemanagerů přichází nově i ve verzi pro Pocket PC a handheldy s Windows CE.



Pod názvem Windows Commander opanoval tento špičkový sharewarový filemanager minimálně každý druhý počítač s Windows. Program v poklidu dospěl až do své páté verze, kdy byl hlavně v rámci předcházení konfliktu s názvem samotných Windows přejmenován na Total Commander a jeho patřičně redukovanou verzi si nyní mohou dopřát i všichni majitelé Pocket PC a handheldů s Windows CE 2.x. Total Commander/CE je i vzhledem ke své první oficiální verzi pro Windows CE zdarma (doufejme, že to tak zůstane napořád :-)) a na jeho jednotlivé funkce se nyní podíváme podrobněji. Redukce možností původního Windows Commanderu a jeho přizpůsobení možnostem kapesních počítačů bohužel postihly prakticky veškeré vlastnosti Total Commanderu/CE. Z původního filemanageru tak zůstal snad jenom princip práce se soubory a ZIP archivy, všechno ostatní je zcela nové, a Total Commander/CE tak má se svým shareware kolegou pro Windows společný v podstatě jen název. Například velikost a typ písma pro zobrazení souborů se volí poněkud netradičně v "Aboutu", jiné nastavení zatím Total Commander/CE neobsahuje.


Program by měl fungovat na všech kapesních počítačích s procesory MIPS, SH3, StrongARM a XScale (handheldech i Pocket PC) s Windows CE 2.x nebo vyšší verzí. Pro handheldy i pro Pocket PC jsou k dispozici samostatné verze, jejich funkce jsou ale až na příslušně upravené grafické rozhraní totožné. Jak na Pocket PC, tak i na handheldech s Windows CE můžete přepínat mezi zobrazení souborů v jednom nebo dvou oknech (na Pocket PC se okna zobrazují pod sebou) a provádět základní operace se soubory: mazání, kopírování, přesouvání, vytváření nových adresářů, změna atributů souborů i adresářů včetně možnosti editace a vytváření jejich zástupců apod. Soubory lze i přímo editovat s pomocí textového editoru integrovaného v Total Commanderu/CE, přepínat dále můžete mezi klasickým ikonkovým zobrazením, zobrazením stromové struktury a zobrazením základního nebo detailního listingu a možností zakázat zobrazení systémových souborů uložených v paměti ROM.






Společným rysem Total Commanderu a Total Commanderu/CE je práce s archivy. Total Commander/CE 1.0 zatím podporuje pouze ZIP archivy, se kterými můžete pracovat stejně jako ve verzi programu pro Windows, tedy je prohlížet, rozbalovat nebo vytvářet nové včetně možnosti nastavení účinnosti komprese. Tlačítka v obligátním "Button Baru" si bude možné u příští verze programu nadefinovat dle potřeby, za zmínku stojí i celkem komfortní vyhledávání souborů podle několika obvyklých i méně obvyklých kritérií - například i dle textu obsaženého v souboru nebo dle velikosti souborů. Tím ale už výčet vlastností Total Commanderu/CE končí, žádné další funkce ve verzi 1.0 nenajdete. Při srovnání se dvěma patrně nejlepšími správci souborů pro Pocket PC Resco FileExplorerem a DEXplorerem Professional nedopadne Total Commander/CE 1.0 příliš dobře, na druhou stranu je na rozdíl od obou jmenovaných filemanagerů zdarma a ocenit musím i integrovaný textový editor (velmi jednoduchý), podporu UNICODE kódování a hlavně práci se ZIP archivy. Vzhledem ke kvalitám a stále pokračujícímu vývoji Total Commanderu pro Windows je pravděpodobné, že postupně budou do Total Commanderu/CE přidávány další zajímavé funkce. Otázkou zůstává, zda i pak bude program zdarma. Vývoj Total Commanderu/CE určitě nenecháme na Palmare.cz bez povšimnutí, a pokud bude program obohacen o nějakou stěžejní funkci, nezapomeneme vás o tom informovat.