Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ToDo listy pro Pilota

aktualizováno 
Používáte interní aplikaci Pilota ToDo a nelíbí se vám její jednoduchost? Vyzkoušeli jsme za vás několik alternativních ToDo programů a nyní vám poradíme s jejich výběrem.

Prozradím vám jedno malé tajemství - interní aplikaci na evidenci a správu úkolů ToDoList je možno nahradit (to už skoro šeptám), popřípadě doplnit řadou dalších software produktů (všeobecný úžas - ó - jaké překvapení !). Přidám nádavkem ještě jedno tajemství - úkoly jsou dost důležitá věc, je je třeba plnit a v opačném případě následují docela nepříjemné věci (a druhdy ještě horší)....

O programech, které nám komplexně řeší diářovou problematiku jsme již psali (viz ActionNames vs. DateBk3). Existují ještě i další aplikace, které integrují do jedné obrazovky ToDo a DateBook položky (například programy WhatzUp, Agenda, TealGlance, TermList - o nichž zase někdy příště), ale ani ty nejsou dnes předmětem mého zájmu.

Řeč (či přesněji - text) bude o programech, které se specializují na ToDo databázi a snaží se odstranit některé nedostatky interní ToDo aplikace - zejména :

neschopnost nastavit opakování úkolů
nemožnost přiřadit úkolům čas a alarm
absence statistiky o platných úkolech dle kategorií
chybějící šablony, či kresby

Některé programy jsou velmi komplexní a mohou vám nahradit interní ToDo, některé je pouze doplňují. Většinu lze používat i tehdy, vlastníte-li komplexní diářové řešení (AN, či DB3 - viz úvod).

Je třeba se též zmínit o skupině programů, kterým se souhrnně říká Outlinery, a které mají schopnost exportovat úkoly v nich obsažené do ToDo databáze (například vynikající BrainForest - blíže viz článek o Outlinerech publikovaný zde 11.8.). V těchto programch můžete vytvářet komplexní projekty a finálně úkoly z nich převést do ToDo, či vašeho integrovaného diáře.

 

ToDoCount

Je typickým představitelem těch nejjednodušších doplňkových ToDo programů. Plní vlastně jedinou funkci - sečte všechny běžící (tzn. nedokončené) úkoly dle priority. Ukáže rovněž počet dokončených úkolů a celkový počet úkolů (tzn. běžících i dokončených).

 

 

 

 

ToDoPlus

Obdobně jako MemoPlus vytlačilo z mnoha Palm/Pilotů interní MemoPad, tak i ToDoPlus si brousí zuby stát se komplexní náhradou vaší stařičké ToDo. Jedná se o velmi propracovaný a promyšlený ToDo program, který kráčí ve šlépějích svého bratra MemoPlus a sbírá shareware ceny v nejrůznějších hodnoceních a soutěžích.

Je podobný ToDo (co taky geniálnějšího při 160x160 pixelech vymýšlet), pouze spodní část obrazovky tvoří proužek s ikonami a vlevo od menu kategorií je rozbalovací menu pro další filtrování zobrazení úkolů.

 

Spodní ikony (zleva) :

- zobrazení statistiky úkolů (nejen dle priorit, ale i dle kategorií) se zobrazením data nejbližšího úkolu. I ve statistické obrazovce lze vkládat nové úkoly, popřípadě filtrovat rozsah zobrazení v rozbalovacím menu vpravo dole.

- vložení nového úkolu

- vložení poznámky (do které můžete vložit jednu z připravených textových šablon, společnou s MemoPlus)

- vložení kresby (opět s možností použít připravenou šablonu)

- ikona lupy vyvolá menu Details s obligátními položkami Priority, Category, Due Date a Private. Novými položkami jsou Alarm a Repeat (k nim dále).

- ikona koše funguje jako Delete

- poslední ikona 123 funguje jako menu sortingu, kde si můžete zvolit až čtyři kombinace primárního a sekundárního řazení.

Rozbalovací filtrační menu nahoře je velmi užitečné a jeho položky umožní zobrazit splněné, dnešní, zítřejší úkoly, úkoly z tohoto, či příštího týdne, budoucí, nedatované, prošlé, či pro nejbližších 7 dnů. Zvláštní položka Radar zobrazí nejbližších 7 dnů, prošlé a nedatované úkoly.

Velkou vymožeností je schopnost nastavit Show (zobrazení) pro každou kategorii zvlášť. Lze nadefinovat použití hardware tlačítek pro různé funkce.

ToDoPlus lze výhodně zakoupit v packu s MemoPlus, popřípadě dalšími produkty HandsHigh software. Kooperace s MemoPlus je obzvlášť výhodná, neboť MemoPlus obsahuje editor šablon (textových i obrázkových), které můžete využít i v ToDo+.

 

ReDo

Aplikace RickaHuebnera (tvůrce slavné kalkulačky Parens) neaspiruje stát se náhradou vaší ToDo a tudíž nepřebírá položky z její databáze. Jejím smyslem je umožnit uživatelům zadávat úkoly, u kterých mohou nastavovat opakování, a to ve velmi působivém netypickém menu. ReDo funguje (zjednodušeně) tak, že si vede samostatnou databázi úkolů a jakýsi termínovník, kdy tyto úkoly (či upozornění na ně) přesunout do interních databází ToDo.

Po vložení úkolu v menu Details zadáte kategorii a otevřete menu DueDate, kde jsou docela netypické položky Due When Added, Days Before/After Added, As Needed. Tyto příkazy v podstatě řídí termín, kdy bude vaše opakovaná ReDo položka přidána do ToDo databáze.

U každé položky lze (jak již bylo řečeno) nastavit opakování. Obrazovka, kde se repeating zadává, se liší od běžné Repeat obrazovky, tak, jak ji známe z jiných aplikací. Umožní zadat od kdy do kdy opakovat a pak vše ostatní řídit kombinací označování symbolů dnů, týdnů a měsíců. Po kliknutí na ikonu Results se vám (pro kontrolu) zobrazí, jaké termíny jste si vlastně nastavili.

Čas, kdy se vám ReDo položky přesunou do ToDo, lze nastavit v preferencích. Tam můžete taky zapnout samovypnutí po tomto přesunu, popř. automatické přepnutí do ToDo aplikace.

 

MultiTask

Program MultiTask je další variantou řešení úkolů. Vychází z myšlenky, že existuje celá řada dílčích úkolů, které se opakují v různých variantách a termínech. Takovéto úkoly lze sdružit do projektů a vytvořit pro ně šablony tak, aby při příštím zadání stačilo vyplnit pouze některé jedinečné údaje.

Vysvětlím to příkladem ze své praxe (snad nevyzradím bankovní tajemství). Každý měsíc provádím vnitřní kontrolu u jednoho ze svých podřízených. Kontrola se skládá z řady dílčích kroků

  • vytvořit program kontroly (10 dnů před provedením kontroly),

  • provést kontrolu,

  • napsat zápis z kontroly (do 5 dnů pro jejím provedení),

  • přijmout rozhodnutí k odstranění závad (do 15 dnů po kontrole),

  • provést následnou kontrolu plnění opatření (do 30 dnů po kontrole).

Kontrol mám ročně cca 12-15 a zadání všech těchto úkolů do diáře znamená vyplnit 60-80 úkolů.

MultiTask mi umožní vložit pět uvedených dílčích úkolů jako šablonky do projektu Kontrola, včetně zadání uvedeného počtu dnů před/po kontrole. Další kontroly již zadávám zjednodušeně tak, že pouze vyplňuji údaje, které jsem si zadal jako proměnné (v tomto případě jméno kontrolovaného)

Toto řešení je velmi výhodné v řadě případů, kdy zadáváte opakované činnosti, které mají zaběhané postupy (projekty, kontakty se zákazníky, či jiné procesy). Projekty lze zadávat do různých kategorií.

Důležitý je fakt, že MultiTask vám může nahradit plně interní ToDo, neboť zobrazuje všechny ToDo položky (nejen ty z vlastních projektů). Aplikace může být velmi přínosná pro určitou skupinu uživatelů, kterým se systém projektů může hodit a zefektivnit jejich práci s úkoly.

 

+

-

ToDo Count

a statistika úkolů dle priorit

a pouze jednoúčelový, pomocný program

ToDo Plus

a komplexní náhrada ToDo aplikace

a možnost opakování a alarmu

a filtrace zobrazení

a design

a možnost náčrtů (kreseb)

a textové a kreslící šablony

a velikost programu a cena

ReDo

a možnost nastavit opakování úkolů

a jednoduchá koncepce a ovládání

a dobré možnosti řízení přesunu položek

a nenahradí ToDo aplikaci

a nemá schopnosti ToDo+

MultiTask

a vynikající u opakovaných projektů

a komplexní náhrada ToDo

a specifický účel použití se nemusí hodit každému

a neumí zadat opakování úkolů

 

ToDo Count

ToDo Plus

ReDo

MultiTask

verze

1.0

3.08

1.44

0.5

cena $

5

20

12

16

velikost kB

5

85

38

67

Firma

Beoga sw.

HandsHigh sw.

Rick Huebner

PowerMedia

 

Shrnutí a závěr :

Tady je každá rada drahá. Každý program je hodně jiný a každý má svůj účel.

Je třeba zvážit vaši diářovou výbavu :

Používáte-li pouze interní ToDoList, pak vám ToDoPlus, či MultiTask mohou posloužit jako jeho náhrada. V článku jsem se snažil popsat rozdíl mezi oběma produkty, zejména jejich různá použití, která je možno i kombinovat. ToDoPlus je možno nahradit programem ReDo (ušetříte místo, 8$ a získáte možnost opakování úkolů).

Máte-li DateBk3, tak přes FloatEvents získáváte schopnost zadávat úkoly s možností nastavení opakování a alarmů. Pak asi nepotřebujete ReDo, ale pořád se vám může hodit ToDoPlus (se svými filtracemi, kresbami a šablonami), či MultiTask (se svojí schopností usnadnit zadávání opakujících se projektů/postupů).

S ActionNames upotřebíte kterýkoliv ze zmíněných produktů (AN neumí nastavit opakování u úkolů).

Opakovaně zdůrazňuji výhodu nákupu packu MemoPlus a ToDoPlus se slevou. Textové i obrázkové šablony vytvořené v MemoPlus upotřebíte v ToDoPlus, programy mají obdobný design a MemoPlus je asi nejlepší náhradou vestavěné aplikace MemoPad (o něm i o jiných Memo alternativách určitě někdy jindy).

Autor:


Témata: PalmOS, Radar, software


Nejčtenější

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Další z rubriky

Virus pro Android
Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový trojský kůň, který od uživatelů láká údaje...  celý článek

Ilustrační snímek
Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k pohodlnému přístupu k informacím, na druhé pak k...  celý článek

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.