Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Todd Bradley: "Vlak nám neujíždí ani v konektivitě, ani v mobilech"

aktualizováno 
Našim redaktorům na CeBITu poskytl exkluzivní interview šéf firmy PalmOne Todd Bradley. Ptali jsme se na chytré mobily s PalmOS, modely s PalmOS 6, konektivitu u modelů s PalmOS, ale i budoucnost levných handheldů firmy PalmOne.

 

 

Kapesní počítače PALM se v České republice těší velké oblibě mezi uživateli. Je u nás velmi početná PalmOS komunita a podle průzkumů IDC se zde prodalo asi 38 % všech PDA a chytrých mobilů v zemích střední Evropy…

To mne velice těší.

 

Sledujete si prodeje PDA v zemích střední a východní Evropy? Neplánujete například otevření obchodního zastoupení PalmOne v ČR? 

Region střední a východní Evropy řídí naše pobočka v Mnichově. Naši zástupci křižují země, v nichž prodáváme, poměrně hodně. V každé zemi máme svou agenturu a pro každou máme také regionálního manažera. Otevírat další pobočky zatím nebylo nutné a ani to neplánujeme, ale pochopitelně ve chvíli, kdy bude trh dostatečně silný, budeme o otevření vlastního zastoupení v zemích dále na východ uvažovat.

 

Nezaspali jste tak trošku nástup konektivity a vlnu Wi-Fi? Kromě rok starého Tungstenu C dnes nemáte v nabídce jiný model s Wi-Fi a vaše zákazníky jistě netěší ani kauza stále odkládané externí SD Wi-Fi karty. Konkurent Sony již přitom nabízí dva WLAN modely i ve střední třídě! 

Rád bych vás vyvedl z omylu. V žádném případě se nedá hovořit o tom, že bychom zaspali nástup konektivity. Palm nabízí široké spektrum zařízení, s různými druhy konektivity, pro různé uživatele. Máme Tungsten C s WiFi, Treo s podporou GPRS nebo Tungsten T3 s podporou Bluetooth. Stačí se podívat do našeho katalogu a zjistíte, že aktuální nabídka je velice široká.

Každý náš produkt je přesně cílen na určitou skupinu zákazníků, pro podporu Wi-Fi jsme se rozhodli u řady C a i její nové modely jím budou vybaveny. Určitě ale neplánujeme podporu Wi-Fi ve všech nabízených modelech.

 

To je samozřejmé a zejména u levnějších modelů nereálné. Ostatně prozraďte, jaké jsou vaše další plány na poli levných PDA? S vaším handheldem Zire 21, jehož cena je 99 USD, jste zaznamenali velký úspěch. Můžete nám prozradit, zda plánujete evoluci u tohoto modelu?

Levný model Zire Palm určitě budeme vyvíjet a nabízet i do budoucna. Novinky představujeme vždy na jaře a na podzim a určitě mezi nimi bude i inovovaný stodolarový model Zire 21.

Cílem tohoto produktu je totiž oslovit zcela jiný segment trhu, nalákat mezi uživatele kapesních počítačů úplně nové zákazníky, a Zire 21 se nám v tomto ohledu velmi osvědčilo.

Těžko přesvědčíte zákazníka k investici pětiset dolarů do něčeho, co nikdy nepoužíval. Nezná všechny pozitiva, která mu PDA přinese, ještě neví, jak moc mu usnadní život. Nechybí mu, protože jej nezná. Levné Zire ale přeci jen takovou investici nepředstavuje, přesto vám umožní levně objevit všechny klady a výhody kapesního počítače. Vzhledem k nepříliš velkým výkonům levných PDA ovšem ve chvíli, kdy se do toho ponoří, přestane přístroj výkonově stačit a zákazník pak automaticky sáhne po dražším, výkonnějším a vybavenějším modelu.

 

Kdy myslíte, že je reálné, aby měl váš nejlevnější model takové základní funkce, jakými jsou už dnes barevný displej nebo podpora paměťových karet?

Nechte se překvapit :-) Ale teď vážně, z obchodních důvodů toto nemohu komentovat.

 

V této souvislosti bych se chtěl zeptat, jestli vám tak trošku neujíždí vlak v oblasti mobilních telefonů. Windows CE se úspěšně prosazuje ve stále více modelech a vy jste ohlásili vývoj PalmOS 5 Garnet coby platformy pro levnější chytré přístroje. Prozraďte, jaké jsou vaše plány v této oblasti?

Nedávno jsme koupili Handspring, takže bych řekl, že vlak nám neujíždí. Máme i několik vlastních modelů. Například naše Treo 600 je mobil s velkým displejem, připojením přes GPRS a IrDa a užitečnými funkcemi kapesních počítačů. Míříme na masového zákazníka, který potřebuje jednoduchý a rychlý přístup k informacím odkudkoliv a jakkoliv. Nyní se navíc snažíme vylepšit ovládání hlasem. Nikdo v tom ještě není dokonalý, my bychom však chtěli již brzy přijít se špičkovým, stoprocentně funkčním a jednoduchým hlasovým ovládáním mobilních telefonů. A nejen jich.

 

Když už jsme u těch operačních systémů, kdy se můžeme těšit na příchod modelů s Palm OS 6 a co nového by měly nabídnout?

Nemohu komentovat neohlášené produkty.

 

V současnosti se profiluje několik směrů vývoje mobilních komunikací a PDA, oblasti se začínají prolínat s nástupem Bluetooth, WiFi a chytrých telefonů. Jakým směrem myslíte, že se nejpravděpodobněji bude ubírat vývoj?

Myslíte vývoj trhu obecně nebo vývoj Palmu?

 

V první řadě vývoj Palmu, ale současně můžete říci i jak si představujete celkový vývoj.

Chytré telefony a jejich prodeje mají ohromný potenciál. Podívejte se na to z růstové perspektivy. Chytré telefony mají do roku 2007 předpovídaný růst větší než 60 procent ročně. Samozřejmě, tento růst vychází z podstatně menší báze instalovaných zařízení. PDA mají též růst, jejich tempo je na úrovni cca 5 procent ročně, při výrazně vyšší penetraci trhu. Naším cílem je nabízet veškerá zařízení, o jaká budou jevit zákazníci zájem. Nyní nabízíme širokou řadu produktů, včetně chytrého telefonu Treo 600, a brzy přibudou další.

 

Mezi laickými uživateli jsou kapesní počítače Palm považovány za jednoduše ovladatelné, méně výkonné stroje, zatímco PocketPC jsou hardwarově výkonná zařízení, která jsou tíže ovladatelná. Kterým směrem se míníte vydat; směrem k většímu výkonu a komplexnosti PocketPC nebo naopak směrem jednoduchosti pro uživatele?

Především bych chtěl zdůraznit, že naše kapesní počítače jsou velmi výkonné stroje, s barevnými displeji s vysokým rozlišením, se 400MHz procesory, s bezdrátovou konektivitou. Palm bude nadále velmi snadno ovladatelným a na uživatele orientovaným zařízením a rozhodně nebude zaostávat ani výkonem.

 

Komunikátory Treo mají u nás řadu fanoušků. Přesto se u nás nenašel mobilní operátor, který by je zařadil do své nabídky. Ani T-Mobile, který je již nabízí v USA. Chápeme, že Handspring měl z tohoto úhlu pohledu poměrně malou vyjednávací sílu, nyní by se ale po akvizici Handspringu situace mohla změnit. Vedete už v tomto smyslu nějaká jednání s našimi operátory, nebo nějaká připravujete?

Stále pracujeme na tom, aby se naše produkty rozšířili u co možná největšího množství operátorů.  Oni si dobře uvědomují, že lidé chtějí zařízení, které integruje spoustu věcí.

 

Je obecně známo, že právě v oblasti chytrých telefonů a v mobilní branži obecně se takřka nelze obejít bez spolupráce s operátory. Jaké jsou vaše plány a současný stav v této oblasti? V Evropě a ve zkratce též celosvětově?

Ano, rozhodně, kooperujeme s mobilními operátory. V současnosti je to právě například Vodafone, který dodává Treo 600. V současné době je na světě sedm velkých operátorů, s nimiž spolupracujeme, a snažíme se o to, aby co nejrychleji přibyli další.

 

V posledních letech jsme svědky častých úniků informací o nových modelech palmOne z asijských zdrojů, kam jste přestěhovali výrobu. Jistě vám působí nemalé škody. Není tím znehodnocen efekt z levné pracovní síly v tomto teritoriu, případně nezaznamenali jste pokles kvality svých produktů? Neplánujete přesunutí do střední Evropy, kam se nyní masivně stěhují i velcí asijští výrobci?

Jak asi víte, není to tak dávno, co jsme zavřeli továrnu v Maďarsku a přesunuli výrobu do Asie, do rukou dvou partnerů. Zatím s nimi máme ty nejlepší zkušenosti, výrazně nám klesly náklady i počet vadných kusů. S únikem informací bojujeme dostatečně tvrdě a věříme, že se nám podaří jej do budoucna ohlídat. Návrat výroby do střední Evropy určitě neplánujeme.

 

Dnes a denně jsme svědky integrace firem na trhu. Žádná firma dnes v podstatě není dostatečně velká na to, aby nemohla být koupena jinou. Jak je to v případě PalmOne?

Mohu vás ujistit, že akcionáři společnosti v současné době nevedou jednání o prodeji PalmOne. Naopak my se snažíme integrovat do naší velké skupiny firmy, které by nám mohly pomoci v rozšíření trhu kapesních počítačů a získání zajímavého podílu v mobilní komunikaci.

 

ZDENĚK POLÁCH, BOHUMIL HYÁNEK, IVAN TRNEČKA
Autor:
Nejčtenější

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
V tunelu se už neztratíte. Pomáhají majáky za 610 korun

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Další z rubriky

Logo aplikace Sarahah
Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních týdnech těší velké oblibě, zahaluje ji také...  celý článek

Find Wifi funkce na Facebooku
Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi síti.  celý článek

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...
Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody. Obratem jej žádá o upřesnění místa,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.