Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TI-59 ve vašem PDA!

aktualizováno 
Víte, jak se jmenuje jeden z nejúspěšnějších kalkulátorů všech dob? Ano, byl to legendární produkt firmy Texas Instruments - nedostižný a pro většinu z nás nedostupný "dokonalý" programovatelný kalkulátor TI-59. Dnes si jej můžete dopřát zdarma a stačí vám k tomu ARM handheld s PocketPC.

 

Historie legendy se jménem TI59 se začala psát v sedmdesátých letech minulého století. Tehdy Texas Instruments po úspěchu programovatelné kalkulačky SR-52 z roku 1975  dal na trh v roce 1977 svou pověstnou "padesátkovou" řadu. Levný TI-57 s padesáti programovými kroky, osmi pamětovými  registry - zřejmě nejprodávanější programovatelnou kalkulačku u nás. Dražší variantou byly TI58/59 (TI58 byla jakou si odlehčenou variantou TI-59) měla jen poloviční počet programových kroků (480) a pamětí (60), zejména však neměla v sobě čtečku magentických karet, která umožnila TI-59 ukládat vytvářené programy. Z TI58 se po vypnutí každý pracně vkládaný program ztratil.

TI-59 byl na trh uveden 24.května 1977 a znamenal ve své kategorii neskutečný průlom. Přinesl nebývalých 960 programových kroků, 100 datových registrů (celkem měl dnešními měřítky asi 1kB RAM), velké množství vestavěných funkcí, ROM moduly a zejména čtečku magnetických karet, která umožňovala zapsané programy ukládat na karty a posléze znovu nahrát do paměti kalkulátoru. Přes svoji cenu ($300 a dalších $200 bylo možno zaplatit za tiskárnu) se prodalo velké množství těchto kalkulátorů - byly totiž i tak daleko levnější, než tehdejší "velké" počítače a plnily takřka stejnou práci.

Texas Instruments pak pokračoval ve vývoji dalších kalkulátorů, žádný z nich však nezaznamenal takový komerční úspěch jako řada TI57/58/59. Na začátku osmdesátých let přišel sir Sinclaire se svým ZX80 a ZX Spectrum, Commodore představila svůj C64 a Atari model XE800. Ale to už je zase jiná kapitola.

 

Díky Alainovi Zychetovi nyní máme možnost nainstalovat si TI-59 na ARM PocketPC handheld. Dílem proto, abychom nostalgicky zavzpomínali na přelom sedmdesátých a osmdesátých let (starší z nás), a dílem i proto, abychom vyzkoušeli, co vlastně v oněch dřevních dobách tvořilo technologickou špičku (mladší z nás).

Samotný emulátor je vytvářen s myšlenkou maximální autentičnosti designu programu na úkor čitelnosti tlačítek. Zatímco hlavní tlačítka jsou poměrně dobře čitelná, sekundární (nadpisy nad hlavními) již lze číst spíše intuitivně a neznalci TI59 tento boj asi záhy vzdají. Určitě by bylo vhodné do další verze přizpůsobit velikost tlačítek i nápisů na nich (a zejména nad nimi) na podmínky PocketPC handheldu a jeho rozlišení - rozlišení 240x320 by to mělo zvládnout.

Podobný problém je i s ovládáním tlačítek: musíte se trefit stylusem přesně do tlačítka, chtělo by to asi trošku velkorysejší "přesahy", či zvětšit tlačítka.

Produkt je jistě otevřen dalším vylepšením a rozvoji - zejména pak emulací ukládání, otevírání souborů a práci s moduly a alespoň elementární manuál. Jako takový je zatím spíše nostalgickým produktem pro lidi, kteří TI 59 (či příbuznou kalkulačku) měli a znají práci s ní a chtějí si trošku zavzpomínat...Témata: historie, Slovensko, Texas, trh, ARM

Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz