Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ThinkDB 2.5 - další tipy a triky

aktualizováno 
V květnu loňského roku jsme vám přinesli několik tipů a triků k databázovému programu ThinkDB2. Dnes přinášíme několik dalších. Doufám, že vám pomohou s vašimi databázemi!

 

Dny v týdnu snadno a rychle
Potřebujete-li zobrazit ve své databázi den v týdnu, můžete využít funkce v poli Advanced Expression Weekday(datum), kde datum je datové pole, v němž máte vloženo konkrétní datum (třeba 7.5. 2002). Tato funkce vám vrátí číslo dne v týdnu (neděle = 1, pondělí=2 atd.). 

Celkem jednoduše si ale můžete nechat zobrazit i písmenný kód dne (Po, Út, St atd.), a to pomocí funkce Sel. Vložte si do zvláštního pole Advanced Expression vzorec Sel (Weekday (datum), 'Ne', 'Po', 'Út', 'St', 'Čt', 'Pá', 'So') a jako formát nastavte TEXT.

 

Výpočet čísla týdne
Celkem použitelným trikem je výpočet čísla týdne (hodí se třeba lidem, kteří mají databáze navázány na diář, a číslo týdne je pro ně důležitý parametr položek).

Otevřete si tato pole a vložte do nich tyto funkce a formáty (v poli týden# pak budete mít výsledek - číslo týdne pro rok 2002):

Pole Typ Vzorec Formát
dat_pom AdvExpress Date Floating
dat_pom2 AdvExpress dat_pom-35792 Floating
týden# AdvExpress Ceil(dat_pom2/7) Floating

 

Hrátky s polem Conditional Expression
Pole Conditional Expression umožní nastavit určité kritérium a po otestování jeho splnění/nesplnění nastavit dvě rozdílné situace (a barvy). 

Nejjednodušším použitím je nastavení obarvování kritických či nepřípustných hodnot v seznamech (pole dokáže obarvit hodnotu nejen ve formulářovém zobrazení, nýbrž i ve views). Můžete si takto nechat zčervenat třeba překročený rozpočet/účet/limit, "profláknutý" termín atd. Jednoduše vezmete hodnotu z nějakého pole (třeba zůstatek), vepíšete ji do testovací podmínky (třeba Zůstatek<0) a poté nastavíte do obou zbývajících políček pole zůstatek a třeba červenou barvu pro Then a černou pro Else.

Ještě zajímavější je použití rozdílných polí pro Then a Else. 

Můžete tak třeba nechat v tomto poli zobrazovat počet dnů do termínu splnění nějakého úkolu a je-li termín splnění starší dneška (=podmínka), můžete nechat v tomto poli zobrazit jinou barvou nějaký varovný nápis (třeba PO TERMÍNU).

 

 

 

Jak dostat do vašich databází obrázky?
Máte-li třeba databázi vašich oblíbených receptů a chcete aspoň do některých dostat obrázky (pozor, zabírají dost místa), jsou dvě možnosti - první je editace obrázku v Palmu (což je přirozeně v tomto případě nesmysl), tou druhou je vložení obrázku přes desktopový program.

Zde - v poli typu Image - provedete přes tlačítko IMPORT nahrání obrázku přímo ze souboru (pozor na nastavenou barevnou hloubku).

 
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...Najdete na iDNES.cz