Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ThinkDB 2.5 - další tipy a triky

aktualizováno 
V květnu loňského roku jsme vám přinesli několik tipů a triků k databázovému programu ThinkDB2. Dnes přinášíme několik dalších. Doufám, že vám pomohou s vašimi databázemi!

 

Dny v týdnu snadno a rychle
Potřebujete-li zobrazit ve své databázi den v týdnu, můžete využít funkce v poli Advanced Expression Weekday(datum), kde datum je datové pole, v němž máte vloženo konkrétní datum (třeba 7.5. 2002). Tato funkce vám vrátí číslo dne v týdnu (neděle = 1, pondělí=2 atd.). 

Celkem jednoduše si ale můžete nechat zobrazit i písmenný kód dne (Po, Út, St atd.), a to pomocí funkce Sel. Vložte si do zvláštního pole Advanced Expression vzorec Sel (Weekday (datum), 'Ne', 'Po', 'Út', 'St', 'Čt', 'Pá', 'So') a jako formát nastavte TEXT.

 

Výpočet čísla týdne
Celkem použitelným trikem je výpočet čísla týdne (hodí se třeba lidem, kteří mají databáze navázány na diář, a číslo týdne je pro ně důležitý parametr položek).

Otevřete si tato pole a vložte do nich tyto funkce a formáty (v poli týden# pak budete mít výsledek - číslo týdne pro rok 2002):

Pole Typ Vzorec Formát
dat_pom AdvExpress Date Floating
dat_pom2 AdvExpress dat_pom-35792 Floating
týden# AdvExpress Ceil(dat_pom2/7) Floating

 

Hrátky s polem Conditional Expression
Pole Conditional Expression umožní nastavit určité kritérium a po otestování jeho splnění/nesplnění nastavit dvě rozdílné situace (a barvy). 

Nejjednodušším použitím je nastavení obarvování kritických či nepřípustných hodnot v seznamech (pole dokáže obarvit hodnotu nejen ve formulářovém zobrazení, nýbrž i ve views). Můžete si takto nechat zčervenat třeba překročený rozpočet/účet/limit, "profláknutý" termín atd. Jednoduše vezmete hodnotu z nějakého pole (třeba zůstatek), vepíšete ji do testovací podmínky (třeba Zůstatek<0) a poté nastavíte do obou zbývajících políček pole zůstatek a třeba červenou barvu pro Then a černou pro Else.

Ještě zajímavější je použití rozdílných polí pro Then a Else. 

Můžete tak třeba nechat v tomto poli zobrazovat počet dnů do termínu splnění nějakého úkolu a je-li termín splnění starší dneška (=podmínka), můžete nechat v tomto poli zobrazit jinou barvou nějaký varovný nápis (třeba PO TERMÍNU).

 

 

 

Jak dostat do vašich databází obrázky?
Máte-li třeba databázi vašich oblíbených receptů a chcete aspoň do některých dostat obrázky (pozor, zabírají dost místa), jsou dvě možnosti - první je editace obrázku v Palmu (což je přirozeně v tomto případě nesmysl), tou druhou je vložení obrázku přes desktopový program.

Zde - v poli typu Image - provedete přes tlačítko IMPORT nahrání obrázku přímo ze souboru (pozor na nastavenou barevnou hloubku).

 Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Najdete na iDNES.cz