Textovka od Telecomu bude nejméně za 3,50 koruny

Český Telecom včera na druhý pokus spustil internetové kiosky. Internet se tak dostává zase o kousek blíž k lidem. Na druhou stranu je otázka, kolik lidí si k nim najde cestu při cenách, které bude jejich provoz stát.
(ČIA) – Díky únorovému uzavření dohody se společností Český internet jako vlastníkem užitného vzoru může Český Telecom pokračovat v projektu zavádění veřejných informačních terminálů. První z nich zprovoznil Český Telecom již 10. října loňského roku na Pražském hradě, kvůli sporům s Českým internetem však musel projekt pozastavit. Při dnešním slavnostním zprovoznění terminálu v budově ministerstva vnitra v Praze na Letné to řekl výkonný viceprezident pro telekomunikační služby Českého Telecomu George Jankovic.

Zahájení provozu prvního veřejného informačního terminálu státní správy se dnes zúčastnil také náměstek ministra vnitra pro reformu veřejné správy Josef Postránecký. Současně začaly fungovat další čtyři informační terminály v pražských budovách ministerstva vnitra v Praze - U Obecního domu 3, v Hybernské 2 a na Policejním prezidiu ČR ve Strojnické 27. Zároveň je instalován také terminál v budově Úřadu pro veřejné informační systémy v Havelkově ulici 22.

Díky terminálům budou mít občané zdarma přístup ke kompletní internetové stránce ministerstva. S použitím telefonní karty pak mohou také telefonovat, prohlížet další internetové stránky a odesílat e-maily. Například prohlížení ostatních internetových stránek má stát 3,50 koruny za impuls, na stejnou částku přijde odesílání krátkých textových zpráv (SMS) nebo jednoho e-mailu. Využívání samotného telefonního automatu má stát 5,25 koruny za impuls a využívání telefonního automatu při současném využívání internetu sedm korun za impuls.

V první etapě pilotního projektu bude na volně přístupných místech po celém území České republiky rozmístěno celkem 30 internetových kiosků, z toho 15 pro státní správu. "U vybraných přístrojů se do budoucna počítá s připojením na externí tiskárnu a s využitím integrované digitální kamery pro bezprostřední zaslání právě pořízené fotografie či vlastního videospotu e-mailem," uvedl Jankovic. Informační terminály jsou připojeny k telefonní síti linkami euroISDN a jejich dodavatelem je kanadská společnost King Products, která je součástí mezinárodního koncernu Ascom group. Výhradním partnerem projektu v oblasti veškerých reklamních aktivit je společnost M.I.A., součást odštěpného závodu Českého Telecomu Imaginet.

Ceník telekomunikační služby veřejných informačních terminálů

Funkce Tarifikace
Procházení nabídkou služeb a informací na terminálu Zdarma
Přístup na informační stránky MVČR (příp. ÚVIS) Zdarma
Využívání internetových stránek 3,50 Kč/impulz
Využívání samotného telefonního automatu 5,25 Kč/impulz
Využívání telefonního automatu při současném využívání internetu 7,00 Kč/impulz
Odeslání e-mail 3,50 Kč/odeslaný e-mail
Odeslání SMS 3,50 Kč/impulz

Ceny jsou uvedeny včetně DPH a platí pro použití 50-ti impulzové karty.

Délka impulzu v závislosti na typu volání 7.00 - 19.00 19.00 - 7.00
Místní hovor 2 min 4 min 50 sec
Meziměsto 40 sec 1 min 35 sec
Internet, SMS 3 min 6 min

Délky impulzů za hovory do sítí jiných operátorů, za mezinárodní hovory atd. jsou stejné jako u veřejných telefonních automatů.

Příklady cen za využití služeb veřejného informačního terminálu

Služba Cena
(7.00 - 19.00)
Cena
(19.00 - 7.00
+ víkendy a svátky)
15 minut připojení k internetu 17,50 Kč 10,50 Kč
60 minut připojení k internetu 70,00 Kč 35,00 Kč
Odeslání SMS (3 minuty) 3,50 Kč 3,50 Kč
Odeslání SMS (5 minut) 7,00 Kč 3,50 Kč

Ceny platí pro 50-ti jednotkové karty, zahrnují DPH
*) délka akce nepřekročí 3 minuty