Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Textové dokumenty zdarma (1) - Čím konvertovat?

aktualizováno 
Palm a PDA obecně jsou dnes často využívány ke čtení všemožných e-booků, učebnic a jiných dokumentů, které se dají buď stáhnout z internetu, nebo si je sami uživatelé můžou pomocí různých, často placených, aplikací konvertovat. Ne každý si ale může drahé komerční programy dovolit, proto jsem se rozhodl v tomto dvoudílném článku představit některé z freewarových produktů umožňujících konverzi a práci s textovými dokumenty pro PalmOS.

 

1.desktop

DocReader 0.69

DocReader od Mike Pickeringa je více než programem pro konverzi čtečkou a editorem Palm DOC souborů pro Windows. Vlastní konverze spočívá v tom, že soubor, jenž jste si v DocReaderu otevřeli (Palm DOC nebo TXT), uložíte v tom druhém formátu. Aplikace nabízí klasické funkce textového editoru - změnu fontu, změnu barvy fontu, hledaní v textu, tisk atd. Navíc tato freewarová aplikace nabízí instalaci DOC do paměti Palmu, práci s bookmarky a poměrně detailní nastavení DOC souboru. V preferencích DocReaderu je sice možnost nazývající se "integrate with Palm Desktop", ale to znamená jen přidání zástupce do panelu Palm Desktopu. Tato nevelká aplikace (asi půl Mb) je mojí oblíbenou, protože umožňuje rychlé a pohodlné čtení Palm DOC souborů obohacených o jejich konverzi. 

Typy souborů: TXT, Palm DOC

RichReader convertor

Součástí freewarové verze čtečky DOC souborů Michaela Areny pro PalmOS je i jednoduchý, ale dobrý program pro konverzi souborů do DOC. RichReader  nenabízí sice žádné extra funkce a nastavení jako jeho kolegové, ale dokáže konvertovat nejvíce formátů do DOC (z dnes představovaných programů). Před vlastní konverzí můžete nastavit pouze jméno DOC a jestli se má při Hotsync soubor nainstalovat. Po provedení konverze nám program na obrazovku vypíše výsledky procesu přeměny. Jedinou vadou na kráse je fakt, že jsem musel po každém vypnutí počítače znovu spustit setup.exe, aby se mi RichReaderConvertor podařilo spustit. Stáhnout si ho můžete také na Palmgear.com.

Typy souborů: PDF, HTM, TXT, RTF (Rich text format - formát, který čte i MS Word) 

MakeDocW 0.71

Tento program od Marka Pierce a Pata Beirneho umí konvertovat na rozdíl od předchozí aplikace pouze formáty TXT a HTM. Před konverzí je sice možnost mnohé nastavit, ale těmto nastavením většina laiků nerozumí a neví, k čemu slouží. MakeDocW se mi jeví i kvůli malému množství formátů jako nejslabší zástupce řady konvertorů a rozhodně mne neuchvátil. Nicméně musím podotknout, že svou základní funkci plní bezchybně. Informace a download na www.pierre.de nebo www.cognitiveroot.com/makedoc.htm. Download též na www.freewarepalm.com.  

Typy souborů: TXT, HTM
 PalmDoc Convertor

PalmDoc Convertor od Garyho N. Wilhelma je sice jednoduchý program, ale je lehce srozumitelný, pochopitelný a ovladatelný. Tato aplikace nabízí konverzi z DOC do TXT a obráceně. Program obsahuje jen jedno okno, ve kterém jsou všechny ovládací prvky a nastavení. Toto je první konvertor DOC souborů, se kterým jsem se kdy setkal. A i když jsem od té doby vyzkoušel řadu podobných programů, drží se u mne především díky jeho přehlednosti a srozumitelnosti na předních místech. Bohužel si nevzpomínám, kde jsem ho stáhl, a informace, kde si ho můžete opatřit, jsem (prozatím) nesehnal.

Typy souborů: TXT, DOC

 iSiloW32

viz. iSilo free v1.5

 

2.palm

Memo2Doc 0.3

Tato malá a jednoduchá utilita umožňuje uživateli přímo na Palmu převádět zápisky z Memo Padu do formátu DOC. Stáhnout si ji můžete buď zde nebo z Palmgear.com.

CF2DOC 2.23

CF2DOC je  jednoduchý prográmek Harryho Konstase, který umožňuje Palmům s rozšiřujícím slotem pro datovou kartu (SD/MMC/CF/MS) konvertovat textový dokument na kartě do formátu DOC do RAM a obráceně. DOC ale nesmí být komprimovaný. Tuto aplikaci také můžeme propojit s Mc File file managerem. Samotný program nefunguje jako prohlížeč textových/DOC souborů, ale umožňuje alespoň náhled na tyto soubory. 

 

3.internet

I na internetu se dají konvertovat soubory on-line. Bohužel, náhle přestal fungovat asi nejlepší z těchto konvertorů (doufejme, že jen dočasně) Doc-on-demand . Dalším zástupcem této řady je Screwdriver, ten ale nemám vyzkoušený, takže o něm těžko mohu říct něco bližšího.

 

Text máme zkonvertovaný a zítra článek dokončíme - podíváme se po free aplikacích ke čtení!Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...Najdete na iDNES.cz