Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Text Maker - Pocket Word na hlavu poražen!

aktualizováno 
První betaverze textového editoru TextMaker pro PocketPC handheldy je pro tuto platformu významná událost. Nemohli jsme ji pochopitelně pominout - přečtěte si první dojmy ze zkoušení tohoto produktu, který chce u "psavé" části uživatelů nahradit PocketWord.

 

Měl-li bych stručně shrnout, co přináší TextPlus oproti obvyklému PocketWordu, napadá mne jediné: takřka všechno, o čem jste vždycky snili, že by váš textový editor mohl umět, i to, na co jste se i báli pomyslet. Po tomto básnickém úvodu zpět do reality a svoje předchozí tvrzení se pokusím zdokladovat několika suchými fakty:

Práce se soubory:
- otevření a ukládání v různých formátech - například TextMaker for Windows, Pocket Word, Word for Windows, RTF, ASCII, Unicode
- přímá výměna dokumentů s desktop verzí TextMaker
- integrovaný správce souborů (vyhledávání, otevření, tisk, výmaz apod.)

Editace textu:
- operace undo/redo do limitu paměti
- vyhledávání a nahrazování textu a formátů
- pokročilá podpora tabulek
- řazení textu a tabulek
- výpočty v textu i v tabulkách
- outliner
- vkládání polí (datum, čas, číslo stránky, autor apod.)
- tabulka symbolů
- záložky
- glosář
- vytváření formulářů s formulářovými poli

Formátování textu:
- formátování znaků i odstavců obvyklé v desktopových textových procesorech
- rozšířené formátování znaků, včetně malých a velkých znaků, barvy fontů, skrytého textu, mezery mezi znaky
- rozšířené formátování odstavců, včetně číslování, odrážek, okrajů, stínování, vyplnění vzorky
- hlavičky a patičky
- formátování stylů, formátování znaků i odstavců

Práce s obrázky:
- vkládání obrázků v různých formátech (BMP, 2BP, TIFF, PCX, GIF, JPEG, TGA, PNG, PhotoCD, IFF, IMG, PBM, PPM, PGM)
- vkládání kreseb a náčrtů, včetně tvarů
- text, tabulky, obrázky apod. lze umístit do rámů

Další schopnosti:
- podpora kontroly pravopisu a thezaurus, včetně přizpůsobení práce s nimi. Česká databáze ale zatím chybí *.
- vytváření obsahu
- integrace dBase
- šifrování dokumentu
- přizpůsobení klávesnice i ovládání programu pro externí klávesnici
- a další

* Pozn.: dotazoval jsem se na český slovník včera firmy SoftMaker Software a sdělili mi, že v současné době TextMaker nepodporuje středoevropské slovníky, ale firma je v současné době velmi aktivně hledá. Počítá se s nimi do dalších verzí TextMakeru.

Zpravodajskou povinnost doplním informací o ceně - TextMaker pro PocketPC bude k mání za $49,95, za balíček s desktopovým TextMaker for Windows zaplatíte $69,95. Je to dost, kdo však tento program skutečně potřebuje, tuto částku asi rád zaplatí.


Stažení betaverze a instalace programu je poměrně zdlouhavou záležitostí - instalační soubor má přes 13 MB a instalace samotná trvá poměrně dost dlouho. Při instalaci můžete zvolit automatickou instalaci, či vybrat volitelnou a modifikovat jednotlivé komponenty instalované aplikace. Program nainstaluje na váš desktop volitelně i Windows aplikaci TextMaker.

 

Ovládání a GUI
Byl jsem zvědav, jak si tvůrci poradili s ovládáním. Je to totiž vždycky problém; když vytváříte něco tak propracovaného, jako je nadupaný kancelářský program. Vždy hrozí, že nadbytek funkcí může vést k nepřehlednosti programu i ovládání, čímž může být celý program patřičně znehodnocen. Složité a nejasné ovládání pohřbilo už nejeden slibný projekt.

Zde tvůrci vložili mnoho funkcí do nástrojových pruhů (viz náš prví obrázek), které lze otevírat a zase skrývat tlačítky v základním pruhu. Jako palmista uvyknutý šetřit každým pixelem bych poznamenal, že bych výšku těchto lišt patřičně zkrátil a ikony zmenšil, zdají se mi totiž marnotratně vysoké. Ale je fakt, že šetří čas při hledání základních povelů z menu.

Menu se otevírá levým tlačítkem spodní lišty a příkazy na něm nejsou poskládány vedle sebe, nýbrž pod sebou. První úroveň příkazů je rozbalovací a některé další se ještě dále rozbalují do dalších úrovní. Autoři rozdělili povely dle mého soudu logicky, kopírujíce přitom obvyklou strukturu menu z desktopových programů. Ocenil jsem to při zkoušení programu, kdy jsem celkem nikdy nic dlouho nehledal, což se u handheldů velmi cení.

Formáty a šablony
Program má velmi dobře zvládnutu práci s různými formáty, díky čemuž je opravdu velmi univerzální. K práci s firemním dektopovým TextMakerem vás takto nikdo nenutí a klidně můžete pracovat ve svém wordovském formátu. Příjemným překvapením jsou šablony, které úžasně zrychlují práci už v desktopových programech - na handheldech se tato schopnost stává velkým bonusem programu. Můžete si samozřejmě vytvářet vlastní šablony (povel "Save as" a vyberete formát Template - .tmv). V šablonách fungují pole, takže můžete psát připravené dopisy a doplňovat adresy z připravené databáze, prostě paráda.

Konečně tabulky
Když už by program nic jiného nepřinesl, tak tabulky byly asi nejvíc očekávanou schopností. Používá je asi každý a bylo až s podivem, že v PocketWordu absentují. Mají opravdu vše podstatné, co byste od tabulek čekali.

 

Fonty
Práce s fonty přináší rovněž další možnosti, můžete si definovat dokonce i rozteč znaků. Nechybí nic ze stylů písma a formátovat můžete nejen řetězec znaků, nýbrž i celý odstavec.

 

Shrnutí

Náš dnešní článek berte spíše jako první letmou informaci o programu, na který všichni uživatelé PocketPC i handheld PC zařízení, kteří mají vysoké nároky na svůj textový editor,  léta čekali. Musíte pochopit, že úplný výčet vlastností a schopností programu by zabral tlustou knihu, a vzpomeňte si třeba na počet stran příručky k MS.Word, za kterým TextMaker zase až tak moc neklopýtá.

Připomínám, že se jedná stále o betaverzi, i když zjevně velmi pokročilou. Chybí například anglický manuál.

Myslím si, že pokud váš handheld vybavíte programem TextMaker a přenosnou klávesnicí, získáte zařízení  pro pokročilou editaci textu bez výraznějších kompromisů oproti třeba notebooku, či PC desktopovým procesorům. Jediným limitem pak již zůstane velikost displeje, tu však bohatě vyvažuje mobilita tohoto řešení.Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

Najdete na iDNES.cz