Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Testeři budou mít ďábelsky rychlý internet za korunu

aktualizováno 
Český Telecom spouští zkušební provoz technologie ADSL, přinášející běžným telefonním linkám přenosovou rychlost až 256, respektive 512 kbps v závislosti na zvolené službě. Zúčastněte se testů a mějte doma rychlý internet jen za symbolický poplatek. Neváhejte, nabídka je omezená!

Naprostá většina domácích uživatelů přistupuje k internetu zatím prostřednictvím klasické analogové, v lepším případě euroISDN linky, což není ideální nejen rychlostí spojení, ale také výší poplatků. Jistou výhodu mají majitelé přípojek kabelových televizí, kdy za paušální poplatek získají k této celosvětové síti neomezený přístup rychlostí od 64 kbps. Ostatním dosud nezbývalo, než se spokojit maximálně s 50 kbps. Zdá se, že tomu již odzvonilo. Nejnovější technologie asymetrické digitální účastnické linky, označovaná zkratkou ADSL, vám umožní přenos dat rychlostí až 512 kbps přes běžnou analogovou telefonní přípojku.

Zúčastníte-li se testovacího provozu Českého telecomu, který probíhá od 1. července do konce října, zaplatíte za instalaci i zapůjčení patřičného vybavení symbolickou 1 Kč. Stejná suma byla stanovena jako měsíční paušál nezávisle na tom, jaký si zvolíte tarifní program. Můžete volit mezi ADSL Basic, který charakterizuje maximální přenosová rychlost 256 kbps pro příchozí směr (stahování) a 64 kbps pro odchozí (vysílání), nebo ADSL Standard s 512 kbps, respektive 128 kbps. Zvolíte-li nižší program, pak musíte počítat s limitem 170 MB přenesených dat, přičemž za každý další 1 MB zaplatíte zatím opět 1 Kč. U služby s rychlejším přenosem je hranice stanovena na 400 MB, příplatek za větší objem ovšem zůstává stejný. Musíte však být s registrací dostatečně rychlí, neboť ADSL Standard bude moci testovat jen prvních 200 zájemců. Program Basic bude k dispozici pro dalších 300 testerů.

Technické nároky ze strany Telecomu nejsou nijak obrovské. Musíte mít analogovou telefonní linku, dostupnou elektrickou zásuvku (230 V), počítač s procesorem vyšším než Pentium 100 MHz, alespoň 16 MB RAM, síťovou kartu typu Ethernet a CD mechaniku. Na disku pak musíte mít 30 MB volného místa. Nutností zůstává operační systém Windows 95/98/2000/NT.

Celá instalace zahrnuje montáž splitteru, což je zařízení oddělující telefonní kanály od datových, připojení ADSL modemu, konfiguraci připojení jednoho počítače a nutnou registraci účastníka. V ceně nejsou rozvody mezi splitterem a modemem delší než 20 metrů.

Jediným, avšak dosti výrazným omezením je nyní lokalita účastníka. Přihlásit se k testovacímu provozu mohou totiž jen obyvatelé z pražských čtvrtí Dejvice, Libeň, Chodov, Pankrác, Těšnov, Veleslavín, Vršovice a ze samého centra.

Spuštění testovacího provozu je určitě zajímavou možností, jak přistupovat k internetu téměř zadarmo při zachování stávající telefonní linky. Podmínkou přitom není ani následné užívání této služby. Zdali budete využívat výhod ADSL i po 31.10, záleží jen na vás.

Přihlásit se do testovacího provozu ADSL můžete zde

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Luxusní mechanické hodinky jsou opravdu chytré. Mají speciální nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Nové superodolné sklo zachrání mobily. Vydrží až 15 pádů

Corning Gorilla Glass 6 (ilustrační obrázek)

Firma Corning představila nejnovější verzi svého tvrzeného skla Gorilla Glass, konkrétně jeho šestou generaci. Oproti...

Evropská komise chce po Googlu něco, co zatím moc nefunguje

Evropská komise nakázala Googlu, aby přestal výrobce omezovat v alternativních...

Evropská komise nakázala v rámci rekordní pokuty Googlu i to, aby přestal výrobce smarpthonů omezovat v nabízení...

Najdete na iDNES.cz