Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velký test: vyberte si nejlepší střední třídu od Lenova za rozumnou cenu

  0:18aktualizováno  0:18
Lenovo rozhodně nezanedbává sortiment střední třídy. Na našem trhu se můžeme setkat s celou řadou modelů okolo pěti tisíc korun právě této značky. Na čtyři z nich jsme se podívali podrobněji.

Velký test střední třídy Lenovo | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Čínský výrobce počítačů Lenovo se už nějakou dobu snaží prosadit i v sortimentu mobilních telefonů. Z jeho nabídky je rozhodně z čeho vybírat, ať už sháníte levné modely, které Lenovo nabízí už od dvou tisíc korun, nebo špičkově vybavené telefony, za které si výrobce řekne i více než deset tisíc korun.

Fotogalerie

Ve střední třídě, tedy v kategorii s cenovkami okolo pěti tisíc korun, má Lenovo rozhodně co nabídnout. V redakci se nám sešly modely A5000, A7000, P70 a S90. Na pohled se mohou zdát jako každý od jiného výrobce v různých cenových kategoriích, ale ve skutečnosti se od sebe zas tolik neliší. Přesto si svoji cílovou skupinu najde každý z nich. Jeden telefon zaujme designem, jiný větším displejem, další zase velkou baterií.

Design – nejlépe si vede napodobenina iPhonu

Lenovo se povětšinou drží u vzhledu, který sice nepřekvapí, ale funguje. Rozložení ovládacích prvků najdeme na všech telefonech na stejném místě, tedy dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti společně s tlačítkem na odemknutí displeje po pravé straně a pod displejem tradiční trojice senzorových kláves. Trochu nám vadí, že mimo modelu P70 nemají zbylé telefony tyto senzorové klávesy podsvícené. Žádné jiné specialitky na tělech telefonů nehledejte. Rozdílné je pouze umístění konektorů, řada A má microUSB konektor na horní straně, kdežto modely S90 a P70 vespod.

Lenovo S90
Lenovo S90

Lenovo S90 připomíná iPhone 6

Model A5000 je designově poměrně nudný, přesto však nemůžeme říci, že by byl telefon vyloženě ošklivý. Celé tělo je z plastu, zadní strana je matná, přesto jsou na ní otisky prstů dost výrazně vidět. Okolo pětipalcového displeje jsou příjemně tenké rámečky a telefon celkově působí spíše kompaktnějším dojmem, navzdory tomu, že je se svým centimetrem v pase na dnešní poměry celkem cvalík.

Lenovo A7000 je naopak klasické „pádlo“. Ačkoliv má také rámečky okolo displeje s úhlopříčkou pět a půl palce také spíše tenčí, pořád je to telefon vhodný spíše k ovládání oběma rukama než jednou. Stejně jako předchozí model je i tento celý z plastu, matná záda ale skrývají otisky podstatně lépe. Jinak vypadá telefon se svou dvoubarevnou konstrukcí celkem zajímavě, i když se opět nejedná o žádné designové veledílo.

Lenovo P70
Lenovo P70

Lenovo P70

U celoplastového provedení zůstaneme i u modelu P70, který se sice v bocích snaží imitovat kov, ale ve skutečnosti na něm nic jiného než plasty nenajdete. Zadní kryt je jeden z těch, který po pár dotycích působí vyloženě upatlaně, zde si výrobci rozhodně pochvalu nezaslouží. Jinak se design celkem povedl, nalezneme zde mírnou inspiraci telefony značky Nokia - vystouplou částí s displejem nad zbytek těla. I u tohoto modelu se Lenovo snažilo udržet velikost rámečků okolo pětipalcového displeje na přijatelných rozměrech.

Nejzajímavější podívanou je rozhodně model S90, který se zejména ve své bílé variantě neskrývaně snaží napodobit iPhone 6. A musíme uznat, že se mu to daří. Telefon skutečně z dálky působí jako několikanásobně dražší konkurent od Apple a snad jen rozložení kontextových kláves místo jednoho středového tlačítka při bližším pohledu napoví, že vás Lenovo úspěšně zmátlo. Tělo telefonu je až na přední stranu a vrchní okraj celé z hliníku, takže si svůj prémiový pocit udržuje i po uchopení do ruky. Z testované čtveřice ho hodnotíme jako jednoznačně nejhezčí.

Displeje – Super AMOLED má navrch, ale ne úplně

Shodnou specifikací všech testovaných telefonů, nezávisle na úhlopříčce displeje a použité zobrazovací technologii, je jejich rozlišení. Všechny telefony jsou osazeny displejem s HD rozlišením, tedy 1280 × 720 bodů. Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv, jemnost obrazovky bude vždy naprosto dostatečná.

Lenovo A5000
Lenovo A5000

Lenovo A5000

Modely A5000, A7000 a P70 nabídnou zobrazovací technologii IPS, která je dnes v této cenové kategorii standardem a nabídne dostatečně věrné podání barev. V případě modelu S90 si Lenovo dalo obzvlášť záležet a telefon osadilo technologií Super AMOLED, tedy tou, kterou používá zejména konkurence ze Samsungu. Displej tohoto modelu skutečně nabízí oproti IPS u zbylých lepší kontrast i podání barev.

Na druhou stranu právě u tohoto jinak o poznání barevnějšího displeje chybí vyšší síla jasu, která se ve srovnání s ostatními modely stále jeví jako slabá. Srovnali jsme vedle sebe model P70 a S90 a při maximálním jasu se bílá s mírným zabarvením došeda u Super AMOLED displeje nevyrovná výrazně jasné bílé na displeji s technologií IPS. Stejně tomu je i v případě srovnání s modely A5000 a A7000. Ačkoliv se nám displej modelu S90 líbí nejvíce, necháme na zákazníkovi, zda se mu bude více zamlouvat lepší podání barev či větší síla jasu displeje a věrnější bílá.

Výbava – nedostatek výkonu nehrozí

Lenovo si je dobře vědomo toho, že střední třída dnes musí umět nabídnout dobrou porci výkonu, aby stačila na konkurenci, zejména původem z Číny. I ten nejlevnější model, tedy A5000, nabídne čtyřjádrový procesor od MediaTeku s taktem 1,3 GHz a operační paměť 1 GB. Vnitřní paměti je v tomto modelu poskrovnu, 8 GB, z nichž je dostupných pouze necelých šest. Naštěstí zde nechybí podpora paměťových karet. Do telefonu se také vejdou dvě SIM karty, jedna mini a jedna běžné velikosti.

Lenovo A7000
Lenovo A7000

Lenovo A7000

Vyšší „tisícovka“ v testu, tedy model A7000 nabídne překvapivě hodně. Telefon pohání osmijádrový procesor o taktu 1,5 GHz doplněný 2 GB operační paměti. Tento smartphone se rozhodně nezalekne ani náročnějších operací. Třešničkou na dortu je navíc Android ve verzi 5.0, kterým Lenovo v průběhu druhého čtvrtletí 2015 hodlá vybavit všechny svoje novější modely. V případě vnitřního úložiště nastává stejná situace jako u nižšího modelu, tedy najdeme zde 8, respektive méně jak 5 GB místa, které je možné doplnit o paměťovou kartu. Telefon pojme dvě mini SIM karty.

Jak je to s LTE?

Lenovo A5000 je jediným modelem v našem testu, který nepodporuje technologii LTE. Pokud se bez ní v této cenové kategorii nemůžete obejít, stačí sáhnout po modelu A6000, který za stejný peníz nabídne prakticky totožnou výbavu. Jediným rozdílem mezi těmito modely je odlišný výrobce procesoru (MediaTek v případě A5000 versus Qualcomm u A6000) a také rozdílná kapacita baterie. Tu má model A5000 výrazně větší (4000 mAh versus 2300 mAh).

Posuneme-li se k modelu S90, specifikace stále zůstávají na slušné úrovni. Procesor od Qualcommu je v tomto případě „pouze“ čtyřjádrový s taktem 1,2 GHz, operační paměti je ale dostatek, dva gigabajty. I tento model se už dočkal upgrade na Android 5.0. Změna nastává v případě datového úložiště, které nabízí kapacitu 32 GB, respektive zhruba 25 GB a není rozšiřitelné paměťovými kartami. U modelu S90 si dejte pozor na to, že se na českém trhu vyskytuje ve dvou verzích. Levnější má pouze 1 GB operační paměti a 16 GB vnitřního úložiště, jinak se specifikace nemění.

Nejvýkonnějším modelem v testu je Lenovo P70. Opět zde nalezneme procesor od MediaTeku s počtem jader na rozdávání, tedy celých 8 na taktu 1,7 GHz. Operační paměť dva gigabajty je vítaná, potěší i nárůst vnitřního úložiště, které je oproti řadě A dvojnásobné, tedy 16, potažmo necelých 12 GB. Tu lze dále rozšířit paměťovou kartou. Telefon nabízí sloty na dvě micro SIM karty.

Baterie – dva velikáni

Modely v našem testu mají poměrně velké rozdíly v kapacitách baterií. Pomyslný elegán našeho testu, Lenovo S90, má ze všech baterii nejslabší – 2300 mAh. Navíc ji ani nelze vyměnit, což je ale skutečnost, která se vztahuje na všechny testované modely vyjma A7000. Předpokládaná výdrž při standardním používání se tak pohybuje do dvou dnů, při intenzivnějším používání očekávejte, že budete muset nejpozději druhý den připojit nabíječku.

Lenovo A5000
Lenovo P70

Modely s baterií o kapacitě 4000 mAh

O něco lepší výdrž nabídne právě model s vyměnitelnou baterií, tedy A7000. Ta má kapacitu 2900 mAh a telefon nám předvedl, že při běžném používání vydrží i více než dva dny. Vůbec nejlepší výdrž nabídnou modely A5000 a P70. Oba dva mají baterii s kapacitou 4000 mAh a snesou tak skutečně hodně. Dva dny výdrže i při vyšší zátěži jim nedělá problém, při skromnějším používání očekávejte i tři až čtyři dny.

Během testu jsme však měli pocit, že některým telefonům Lenovo nesedlo fungování na verzi Androidu ve verzi 4.4. Zejména S90 vykázal daleko lepší výdrž po aktualizaci na Android 5.0, protože na předchozí verzi jsme se až divili, jak rychle se telefon vybíjí. Stejně tak jsme si museli před několika systémovými aktualizacemi dávat pozor na výdrž baterie u modelu P70, který i přes velkou kapacitu baterie neprokázal nejlepší výsledky. Po několika objemných aktualizacích se situace o dost zlepšila.

Software – jako vejce vejci

Softwarová výbava je ve všech telefonech naprosto shodná. Po prvním zapnutí vypadaly všechny čtyři telefony stejně, a to díky grafické nástavbě Vibe UI. To se vyznačuje zejména absencí klasického menu aplikací a místo toho používá systém známý z iOS, tedy sadu domovských stránek vedle sebe, na něž se aplikace či složky aplikací řadí.

Mimo jednotného vzhledu najdeme v telefonech celou řadu nástrojů, jako je aplikace na synchronizaci kontaktů, sdílení dat mezi počítačem či tabletem, navigaci Route 66, zápisník Evernote a několik klientů sociálních sítí.

Uživatelské prostředí telefonů Lenovo
Každý telefon Lenovo nabídne výběr témat, které změní vzhled prostředí telefonu
Uživatelské prostředí telefonů Lenovo
Uživatelské prostředí telefonů Lenovo

Uživatelské prostředí telefonů Lenovo

Samostatnou kapitolou je antivirový nástroj Security, kterého se nejde moc dobře zbavit. V podstatě neustále běží na pozadí a kontroluje celou řadu procesů. Těžko říci, proč ho Lenovo svým zákazníkům až téměř vnucuje, situaci ale každopádně řeší aktualizace systému na verzi 5.0, ve které tato aplikace zcela mizí.

Samozřejmostí je dále balíček aplikací Google a také základní nástroje, jako je kalendář, kalkulačka, záznamník zvuku, rádio a čtečka dokumentů. Lenovo také přidává několik her, které je ale ve většině případů nutné před spuštěním stáhnout či se jedná pouze o demoverze.

Fotoaparáty – P70 umí překvapit, zbytek za moc nestojí

Řada A má shodné senzory s rozlišením 8 MPx a fotografie jimi pořízené hodnotíme jako průměrné až mírně podprůměrné. Snímky postrádají ostrost, působí poněkud vybledle a málo kontrastně. Ale na klasické mobilní momentky to stačí. Modelem A7000 pořídíte o něco lepší autoportréty, jelikož má přední kamerku s pěti megapixely, zatímco A5000 má jen „nouzové“ dva megapixely.

Zkušební fotografie telefonem Lenovo A7000
Zkušební fotografie telefonem Lenovo A7000
Zkušební fotografie telefonem Lenovo A5000
Zkušební fotografie telefonem Lenovo A5000

Vlevo Lenovo A7000, vpravo A5000

Ačkoliv by model S90 měl mít lepší senzor s vyšším rozlišením (13 MPx), jeho výkony řadíme na stejnou úroveň jako u řady A. Nalézáme zde shodné problémy, zejména nijak zvlášť oslnivé podání barev a kontrastu. „Selfie“ nadšenci ale určitě ocení přední optiku s rozlišením 8 megapixelů a přisvětlovací LED diodou. Situace se mění v případě modelu P70, který kvalitou fotografií příjemně překvapil. 13MPx senzor v tomto případě na poměry mobilních telefonů odvádí dobrou práci a fotografie jsou poměrně hezky barevné a i jejich ostrost se oproti ostatním modelům trochu zlepšila.

Zkušební fotografie telefonem Lenovo S90
Zkušební fotografie telefonem Lenovo S90
Zkušební fotografie telefonem Lenovo P70
Zkušební fotografie telefonem Lenovo P70

Vlevo Lenovo S90, vpravo P70

Závěr – každý má svoje místo

Sice jsme neočekávali, že bude celému testu dominovat jeden telefon, přesto nás výsledné pocity z testování střední třídy Lenovo příjemně překvapily. V podstatě každý ze čtyř telefonů si našel své místo a při určité sadě požadavků bychom jej neváhali doporučit.

Lenovo A5000 nabídne zejména skvělou výdrž baterie společně s příjemnou cenovkou pod čtyřmi tisíci korun. Trochu nás zamrzela absence LTE, v tomto případě je zde ale dostupný model A6000, který nabídne za stejné peníze a kompromis v podobě nižší kapacity baterie prakticky to samé. Pokud sháníte mobil do čtyř tisíc korun který hodně vydrží a nepotřebujete k životu rychlá data, bude Lenovo A5000 dobrou volbou.

Lenovo A7000

Lenovo A7000

Lenovo A5000

Lenovo A5000

Vyšší kolega z řady A, tedy Lenovo A7000, dokáže zaujmout zejména zákazníky, kteří se poohlížejí po telefonu s velkým displejem. Na pět a půl palce tohoto smartphonu se dobře dívá a rovněž potěší i velká porce výkonu v podobě osmijádrového MediaTeku a dvou gigabajtů operační paměti. To vše za cenu pěti tisíc korun rozhodně nemůžeme označit jako špatnou koupi.

Elegán testu, Lenovo S90, nás zaujal především hezkým displejem a vzhledem, který celkem úspěšně imituje iPhone 6. Jedná se o stylového mobilního společníka pro uživatele, kteří tolik nelpí na maximálním výkonu a výdrži jako na tom, aby se na mobil dobře dívalo. Někoho jistě potěší i důraz na „selfie“ fotografie v podobě přední LED diody a snímače s osmi megapixely.

Lenovo P70

Lenovo P70

Lenovo S90

Lenovo S90

Ovšem pozor. O střední třídě v případě modelu S90 můžeme hovořit pouze u verze s 1 GB operační paměti a 16 GB datového úložiště. Ta se prodává okolo pěti a půl tisíce korun. Za verzi 2 GB/32 GB si poměrně výrazně připlatíte, prodejci za ni povětšinou chtějí osm tisíc korun, což už za standardní střední třídu považovat nelze.

Lenovo P70 z testu vychází jako pomyslný všeuměl. Vysoký výkon v podobě osmijádrového procesoru a dvou gigabajtů paměti, vysoká kapacita baterie, zajímavě vypadající design i naprosto dostačující displej, a navrch překvapivě dobré výsledky fotoaparátu? To všechno tu máme. Jediným „neduhem“ tak je jen cenovka, která je až na samotné vrchní hranici střední třídy. Telefon seženete za něco málo přes šest tisíc korun.

Autor:Nejčtenější

Už se napálilo hodně lidí. Volali jim kvůli nevěře nebo bouračce

Ilustrační foto

V posledních týdnech se stala populární aplikace, která za vás volá danému číslu a předem nahranou zprávou zkouší...

Neomezené tarify jen tak nebudou, nahradily by wi-fi, říká šéf Vodafone

Petr Dvořák, nový generální ředitel české pobočky Vodafonu

Neomezené mobilní datové tarify budou moci operátoři nabídnout, až budou mít domácnosti dostatečně rychlý pevný...Historicky nejnižší cena. Samsung S8 můžete koupit za polovinu

Samsung Galaxy S8

Samsung po celý květen vrací při koupi loňských modelů S8 a S8+ 4 000 korun v rámci cashbacku. Jenže po registraci do...

Pět let stará operátorská revoluce. Mnozí aktéři se výročí nedožili

(Ilustrační snímek)

Tuzemský mobilní trh zažil v roce 2013 zásadní proměnu, vedle síťových operátorů na něm začali působit i další...

Apple se už jednou spálil. Přesto je opět ve hře levný smartphone

iPhone 5s spolu s levnější variantou 5c s plastovým krytem

Je téměř jisté, že duo nástupců historicky nejdražšího iPhonu letos doplní ještě třetí levnější model s LCD panelem....

Další z rubriky

Má foťák jako nejlepší smartphony, ale stojí méně než polovinu

Asus Zenfone 5

Fotoaparáty v mobilních telefonech učinily v posledních letech velký posun vpřed a krom špičky to platí i pro modely...

Za pět tisíc toho umí hodně a dobře vypadá. Huawei Y7 Prime už koupíte

Huawei Y7 Prime (2018)

Huawei na český trh uvedl novinku nižší střední třídy jménem Y7 Prime 2018. Přístroj se širokoúhlým šestipalcovým...

Na iPhony se už fronty nestojí, teď se hodiny čeká na čínské smartphony

Fronta v New Yorku při začátku prodeje nového OnePlus 6

Apple v posledních letech fronty částečně eliminoval sám a zvolil předobjednávkový systém prodeje. Naopak mnohé čínské...Najdete na iDNES.cz