Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Virtuálové mají ve smlouvách háčky. Pozor na pokuty a poplatky

aktualizováno 
Časopis dTest prověřil účastnické smlouvy nových virtuálních operátorů. Z testu vychází nejlépe předplacená služba MOBIL.CZ s nejkratšími smluvními podmínkami. Zákazníci musí všeobecně počítat s množstvím případných pokut a poplatků, které virtuálové v podmínkách mají.

Smluvní podmínky Ha-loo mobile | foto: Mobil.iDNES.cz

Noví virtuální operátoři mají ve svých zákaznických smlouvách podobné nedostatky jako klasičtí provozovatelé mobilních sítí GSM. Virtuálové přinášejí množství různých poplatků, řadu skrytých pokut či úroků z prodlení. Uvedl to spotřebitelský časopis dTest.

Přehled nových virtuálů

Co který virtuální operátor nabízí, najdete v našem přehledu.

Noví virtuální operátoři přinášejí českým spotřebitelům podle dTestu větší možnosti výběru telekomunikačních služeb za mnohdy příznivé ceny. I když jsou jejich smlouvy kratší, v záludnostech a nesrozumitelnosti si zpravidla nezadají se svými staršími kolegy.

"Nejvíce nás překvapila nezákonná rozhodčí doložka u Ha-loo mobil. Ta smí být podle zákona uzavírána jen za specifických podmínek a na samostatném listu, což zde splněno není," uvedl právní poradce dTestu Miloš Borovička.

Sporné jsou podle Borovičky i různé reaktivační poplatky, neboť se jedná ve své podstatě o smluvní pokuty. Ty jsou platné, jsou-li uzavřeny písemnou formou. Většina virtuálních operátorů přitom směřuje k uzavírání smluv přes internet.

Přehled testovaných virtuálních operátorů:

Operátor 99mobile má na webu většinu potřebných dokumentů. Za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou si operátor účtuje průměrnou měsíční útratu krát počet měsíců do konce smlouvy. Zpoplatněná je aktivace SIM, písemné vyúčtování, upomínka i opětovné obnovení služeb po zablokování.

U Bleskmobilu časopis dTest upozorňuje na omezení délky hovoru na 70 minut a na: "Je zakázáno používat výhody rozsahu maximálního předpokládaného chování zákazníka". Což je zřejmě omezení pro neomezené služby, které ale momentálně Bleskmobil nenabízí. Bleskmobil nevrací nevyužitý kredit a volání na zákaznickou linku stojí 20 korun za hovor.

Operátor GOmobil je vlastníkem SIM, takže po ukončení smluvního vztahu ji musí zákazník vrátit. Operátor si účtuje za přenos čísla do a ze sítě, má nastaveny smluvní pokuty při neplacení a pokutu za obnovení služby. Jako perličku uvádí časopis dTest, že všechny informace tohoto virtuála jsou pak předmětem obchodního tajemství a tři roky se nesmí poskytovat nikomu jinému.

TESCO Mobile má v podmínkách opět omezení délky hovoru na 70 minut a taktéž omezení maximálního použití výhod, v překladu omezení neomezených služeb na 10 000 minut či SMS měsíčně. Za nevyčerpaný kredit operátor nevrací peníze. 

Virtuál Ha-loo mobile má měsíční poplatek za vedení SIM. Pokud je mobil neaktivní déle než 6 měsíců, dochází k automatickému ukončení smlouvy a odebrání čísla. Kredit propadá bez náhrady. Časopis dTest upozorňuje, že součástí obchodních podmínek je rozhodčí doložka. Za znovuzapojení čísla si Ha-loo bere 1 000 korun, za odstoupení od smlouvy je třeba zaplatit všechny zbývající platby, minimálně 5 000 korun.

U virtuála MOBIL.CZ dTest uvádí, že obchodní podmínky jsou relativně krátké a srozumitelné. Kredit operátor vrací do jednoho měsíce ode dne ukončení smlouvy za paušální poplatek 119 korun. Na vyžádání operátor zašle i podrobný rozpis vyčerpaných služeb, což je u předplacené karty neobvyklé. Volání na zákaznickou linku je zpoplatněné paušální částkou.  

Autoři: ,


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Operátoři měli v severních Čechách výpadek. Nešlo volat ani posílat SMS

Telekomunikační věž na rozhledně Hrubý Jeseník na Nymbursku

Mobilní operátoři O2 a T-Mobile evidovali od pátečního dopoledne výpadky služeb v severních Čechách. Problémy hlásili...

Češi nejsou spokojení s cenami tarifů, ale do změny operátora se nehrnou

Ilustrační snímek

Považují Češi cenovou politiku tuzemských operátorů za přijatelnou? Co je případně vede ke změně poskytovatele?...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Najdete na iDNES.cz