Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Virtuálové mají ve smlouvách háčky. Pozor na pokuty a poplatky

aktualizováno 
Časopis dTest prověřil účastnické smlouvy nových virtuálních operátorů. Z testu vychází nejlépe předplacená služba MOBIL.CZ s nejkratšími smluvními podmínkami. Zákazníci musí všeobecně počítat s množstvím případných pokut a poplatků, které virtuálové v podmínkách mají.

Smluvní podmínky Ha-loo mobile | foto: Mobil.iDNES.cz

Noví virtuální operátoři mají ve svých zákaznických smlouvách podobné nedostatky jako klasičtí provozovatelé mobilních sítí GSM. Virtuálové přinášejí množství různých poplatků, řadu skrytých pokut či úroků z prodlení. Uvedl to spotřebitelský časopis dTest.

Přehled nových virtuálů

Co který virtuální operátor nabízí, najdete v našem přehledu.

Noví virtuální operátoři přinášejí českým spotřebitelům podle dTestu větší možnosti výběru telekomunikačních služeb za mnohdy příznivé ceny. I když jsou jejich smlouvy kratší, v záludnostech a nesrozumitelnosti si zpravidla nezadají se svými staršími kolegy.

"Nejvíce nás překvapila nezákonná rozhodčí doložka u Ha-loo mobil. Ta smí být podle zákona uzavírána jen za specifických podmínek a na samostatném listu, což zde splněno není," uvedl právní poradce dTestu Miloš Borovička.

Sporné jsou podle Borovičky i různé reaktivační poplatky, neboť se jedná ve své podstatě o smluvní pokuty. Ty jsou platné, jsou-li uzavřeny písemnou formou. Většina virtuálních operátorů přitom směřuje k uzavírání smluv přes internet.

Přehled testovaných virtuálních operátorů:

Operátor 99mobile má na webu většinu potřebných dokumentů. Za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou si operátor účtuje průměrnou měsíční útratu krát počet měsíců do konce smlouvy. Zpoplatněná je aktivace SIM, písemné vyúčtování, upomínka i opětovné obnovení služeb po zablokování.

U Bleskmobilu časopis dTest upozorňuje na omezení délky hovoru na 70 minut a na: "Je zakázáno používat výhody rozsahu maximálního předpokládaného chování zákazníka". Což je zřejmě omezení pro neomezené služby, které ale momentálně Bleskmobil nenabízí. Bleskmobil nevrací nevyužitý kredit a volání na zákaznickou linku stojí 20 korun za hovor.

Operátor GOmobil je vlastníkem SIM, takže po ukončení smluvního vztahu ji musí zákazník vrátit. Operátor si účtuje za přenos čísla do a ze sítě, má nastaveny smluvní pokuty při neplacení a pokutu za obnovení služby. Jako perličku uvádí časopis dTest, že všechny informace tohoto virtuála jsou pak předmětem obchodního tajemství a tři roky se nesmí poskytovat nikomu jinému.

TESCO Mobile má v podmínkách opět omezení délky hovoru na 70 minut a taktéž omezení maximálního použití výhod, v překladu omezení neomezených služeb na 10 000 minut či SMS měsíčně. Za nevyčerpaný kredit operátor nevrací peníze. 

Virtuál Ha-loo mobile má měsíční poplatek za vedení SIM. Pokud je mobil neaktivní déle než 6 měsíců, dochází k automatickému ukončení smlouvy a odebrání čísla. Kredit propadá bez náhrady. Časopis dTest upozorňuje, že součástí obchodních podmínek je rozhodčí doložka. Za znovuzapojení čísla si Ha-loo bere 1 000 korun, za odstoupení od smlouvy je třeba zaplatit všechny zbývající platby, minimálně 5 000 korun.

U virtuála MOBIL.CZ dTest uvádí, že obchodní podmínky jsou relativně krátké a srozumitelné. Kredit operátor vrací do jednoho měsíce ode dne ukončení smlouvy za paušální poplatek 119 korun. Na vyžádání operátor zašle i podrobný rozpis vyčerpaných služeb, což je u předplacené karty neobvyklé. Volání na zákaznickou linku je zpoplatněné paušální částkou.  

Autoři: ,


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Operátor O2 měl výpadek pevného internetu. Resetovat modem nestačilo

Ilustrační snímek

O2 v noci z 18. na 19. června provádělo upgrade sítě xDSL, která kvůli tomu na několik hodin nefungovala. Infolinka...

Za 99 korun si můžete vzít na chatu domácí LTE internet od T-Mobilu

Ilustrační snímek

T-Mobile letos v dubnu zjednodušil instalaci základního tarifu pevného internetu přes LTE. Nová služba vyžaduje pouze...

S předplacenkou můžete neomezeně volat až týden na účet operátora

S Go kartou za akční cenu lze získat až týden neomezeného volání na účet...

I v době neomezených tarifů se najdou uživatelé, kteří dávají přednost předplaceným službám. Na trhu je z čeho vybírat,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz