Aligator A290

Aligator A290

Test nejlevnějšího mobilu pro seniory - Aligator A290 stojí jen 1 200 korun

  • 23
Nabízí minimum funkcí, velká tlačítka, dobře čitelný displej a navíc stojí jen dvanáct set korun. Mobilní telefon Aligator A290 má velkou šanci navázat na úspěchy svého předchůdce a stát se oblíbeným přístrojem pro starší a nenáročné uživatele.

Mobilní telefony pro úzké skupiny uživatelů jsou u nás okrajovou záležitostí. Malé děti, senioři nebo postižení mají u tradičních výrobců stále velmi složitý výběr. V rukou seniorů pak většinou končí základní modely za několik málo tisíc nebo dostávají použité telefony od svých dětí nebo příbuzných. Jejich ovládání je ale pro ně často příliš složité a i ten nejlevnější běžný mobilní telefon má v mnoha případech pro seniora funkcí až příliš mnoho.

Tuto situaci částečně změnila až dvojice mobilů: Emporia Life a především pak předchůdce dnes testovaného modelu, Aligator A300. Zatímco Emporia Life stála kolem čtyř tisíc korun, Aligator sázel na mnohem nižší cenu. Stejnou cestou jde i nový model, který je trochu nelogicky označený nižším číslem, Aligator A290. Za malou cenu nabízí minimum funkcí. To je přeci to, co starší uživatelé žádají.

Vzhled a konstrukce - tohle se nám líbí

Aligator A290 se po vzhledové stránce od svého předchůdce prakticky neliší. Zatímco dnešní trend přeje stále větším displejům, kterým ustupují zmenšující se klávesnice, Aligator A290 na to jde přesně opačně. Oproti předchůdci dostal sice o něco větší, dvoupalcový displej, stále ale velkou část přední strany zabírají rozměrná tlačítka s výraznými a dobře čitelnými číslicemi.

Aligator A290Aligator A290

Druhé straně mobilu opět dominuje výrazné oranžové tlačítko s nápisem SOS, které je jedním z hlavních lákadel. Telefon je celý z plastu, dílenské zpracování je opět na velmi vysoké úrovni. Nikde nic nevrže a ani po dlouhém používání jsme na telefonu nezaznamenali jakékoliv známky opotřebení. Telefon se může pochlubit kompaktními rozměry 103 × 49 × 15 mm a velmi nízkou hmotností 79 gramů.

Klávesnice a ovládání - větší displej, stále velká tlačítka

Hlavním ovládacím prvkem telefonu je prostřední tlačítko v kombinaci s klávesami pro příjem a odmítnutí hovoru. Středovému ovladači jsou pevně přiřazeny dvě základní funkce, při stisku šipky dolů se dostaneme do seznamu kontaktů, opačný směr nás pak přenese do velmi jednoduchého menu. To má šest základních položek doplněné grafickými ikonami: SMS, kontakty, výpis volání, nástroje, kalkulačku a nastavení. Díky tomu se v něm ale rychle zorientuje i méně zkušený uživatel. Další úrovně menu jsou již textové, pro lepší orientaci se v horní části displeje stále zobrazuje symbol kategorie, ve které se uživatel právě nachází.

Aligator A290Aligator A290

I přes větší displej zůstala u telefonu stále velmi velká tlačítka. Každé zabírá plochu 12 x 14 mm, klávesy pro příjem a ukončení hovoru jsou pak ještě o nějaký ten milimetr větší. Velmi se nám líbí i velké bílé popisky, číslice mají na výšku skoro jeden centimetr.

Stejně jako u předchůdce, i zde nás potěšilo velké množství ovládacích prvků na boku telefonu. Ty jsou totiž pro starší uživatele lépe použitelné, než když musí něco složitě nastavovat v menu. Jedním posunutím tlačítka lze tak nejen zamknout klávesnici, ale také aktivovat svítilnu, a to i při vypnutém mobilu, nebo zapnout FM rádio. Nepovedla se jen dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti, která je stále velmi sjednocena se svým okolím a jejich nahmatání během hovoru není nejjednodušší.

Displej a výdrž baterie – až týden na příjmu

Zatímco Aligator A300 připomínal svým jednopalcovým displejem na první pohled spíš kalkulačku než mobilní telefon, u této novinky již dvoupalcový displej nepůsobí tak výjimečně. Větší výška zobrazovacího panelu nabídne lepší přehlednost a snazší orientaci v menu. Displej opět není barevný a jeho čitelnost je umocněna použitím oranžového podsvícení a kontrastního černého textu.

Aligator A290Aligator A290

Baterie nabídne na takto malý telefon poměrně slušnou kapacitu, stejnou jako u předchůdce, tedy 1 000 mAh. Při běžném používání jsme se ale dostali až na týdenní používání na jedno nabití, což přisuzujeme lepšímu vyladění celého systému. Senioři ale telefon nemají zdaleka tak často v rukou jako my a tak s občasným telefonátem nebo jednou esemeskou denně jim vydrží nabitý i čtrnáct dní.

Telefonní seznam a zprávy – až tři sta přátel v seznamu

Do paměti přístroje se vejde až tři sta kontaktů, tedy třikrát více než u modelu A300. K jednotlivým záznamům lze přiřadit to nejdůležitější - jméno a telefonní číslo. V telefonním adresáři lze i velmi jednoduše vyhledávat a to je vše. Výrobce si totiž dobře uvědomuje, že jakákoliv funkce navíc by uživatele tohoto telefonu jen mátla. K telefonování samotnému nemáme co vytknout, hlasitost lze regulovat v osmi úrovních a opět nechybí ani možnost hlasitého odposlechu.

Aligator A290Aligator A290

Také práce s textovými zprávami je podobná jako u předchůdce, díky většímu displeji se ale na displej vejde více textu najednou. Velmi se nám líbí psaní, které je nejen díky velkým tlačítkům maximálně jednoduché. Škoda jen změněného stylu zadávání textu, které se více přiblížilo běžným mobilům a pro seniory již nemusí být tak jednoduché jako u modelu A300. Pokud je ale nějaký uživatel už navyklý na běžný mobil, bude pro něj psaní sms zpráv na této novince snazší.

Funkce pro seniory - mohou i zachránit život

Nejvýraznějším prvkem na zadní straně telefonu je velké oranžové tlačítko s nápisem SOS, které slouží ke spuštění nouzového volání a sms. Tato funkce je stejná jako u dalších modelů Aligator a je potřeba v menu aktivovat a provést základní nastavení. Není to ovšem nic složitého, je potřeba jen předvolit čtyři telefonní čísla, na kterých bude telefon v případě potřeby hledat pomoc.

Aligator A290Aligator A290

Pokud je funkce nouzového volání aktivní a uživatel zmáčkne tlačítko SOS, telefon spustí zvukový alarm a začne postupně automaticky vytáčet přednastavená čísla. Zároveň na tato čísla odešle i zprávu s přednastaveným textem. Aligator A300 se na každé číslo snaží dovolat několikrát za sebou, pokud se mu to nepodaří, začne volat na další číslo v pořadí. Jestliže není žádné číslo nastaveno, a přesto je režim nouzového volání aktivní, začne telefon vytáčet po stisku oranžového tlačítka linku 112. To samé se stane i v případě, nebude-li v telefonu vložena žádná SIM karta.

Když se telefon nedovolá ani na jedno z přednastavených čísel, setrvá po dobu jedné hodiny ve speciálním nouzovém režimu. V této době přijme automaticky každý příchozí hovor a zároveň aktivuje funkci hlasitého handsfree. Pokud se tak majiteli udělá například nevolno a stihne stisknout tlačítko, stačí na jeho telefon zavolat, a i když nebude schopen se k němu dostat, je možné na něj mluvit.

Co říci závěrem

Speciální mobilní telefon Aligator A290 na nás udělal velmi dobrý dojem. Oproti svému předchůdci doznal jen několika málo změn, z nichž nejvýraznější je větší dvoupalcový displej. Zajímavá je také cena, které je oproti modelu A300 prakticky poloviční. Pokud tedy hledáte jednoduchý telefon pro vaše rodiče či prarodiče, s Aligatorem A290 chybu rozhodně neuděláte.