Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Test nejlepších kancelářských balíků: proměňte iPhone v kapesní kancelář

aktualizováno 
QuickOffice, nebo Documents To Go? Oba kancelářské balíky stojí stejně, ale každý z nich umí něco jiného navíc. Výběr je těžký, více nás ale zaujal QuickOffice. Je uživatelsky přívětivější a nabízí širokou paletu podporovaných souborů.

QuickOffice a Documents To Go

Téměř každý, kdo používá svůj telefon pracovně, musel nejednou řešit problém s prohlížením kancelářských dokumentů. V terénu, bez notebooku, odkázaný jen na schopnosti a funkce svého telefonu.

Apple iPhone by si s tímto úkolem ani rok po svém uvedení neporadil. Dnes, takřka tři roky po uvedení první generace a několik měsíců před představením verze čtvrté je ale situace o mnoho příznivější.

Dobrým lékem se ukázal oficiální aplikační portál, kde se nedlouho po jeho spuštění objevila i první aplikace pro čtení kancelářských dokumentů. Srovnali jsme dva hlavní rivaly v této oblasti a sice balík QuickOffice (dříve Mobile Files Pro) a Documents to Go.

QuickOffice zaujal uživatelskou přívětivostí a snazším přehráváním dokumentů do/z telefonu. Boduje také širokou paletou podporovaných souborů, kde kancelářské dokumenty doplňují multimédia. Přes stejnou pořizovací cenu tak podle nás vítězí nad Documents to go.

Jak jsme testovali?

Není lepší zatěžkávací zkoušky pro testované aplikace, než je nechat zobrazit dokumenty bohaté na různé styly formátování, různé druhy písma nestejné velikosti, barvy i podkladu. V případě .xls dokumentů nechyběly složité matematické funkce a opět rozličné formátování tabulek.


Sledovali jsme:

 • Věrnost zobrazení dokumentu na telefonu (žádoucí byla podoba co možná nejbližší zobrazení na desktopu)
 • Jaké soubory je daná aplikace schopna přečíst
 • Možnosti tvorby/editace jednotlivých typů dokumentů
 • Přívětivost uživatelského prostředí

Documents To Go

Licence: komerční, 9.99 USD

Ovládání aplikace je velmi jednoduché a intuitivní, veškeré důležité úkony přitom provádíte pomocí spodní nástrojové lišty. Tam lze jedním klepnutím provést synchronizaci vybraných složek s PC, prohledávat dokumenty nebo jejich seznam třídit podle několika faktorů (název, naposled změněný, velikost). Stejně tak lze přejít k tvorbě nového dokumentu. Tím může být dokument, tabulka, prezentace nebo nový email s přílohou.

Documents To GoDocuments To Go Documents To Go Documents To Go
Samotným úpravám dokumentů v telefonu logicky předchází jejich přenos z počítače do iPhonu. V případě Documents to Go je nutné si pro tento účel přizvat PC aplikaci Documents to Go Desktop. (ke stažení zde, pro PC i Mac)


Přenos dokumentů z PC do telefonu:

1. Připojte iPhone ke stejnému AP jako je váš desktop (připojení/přenos souborů přes USB není podporováno).

2. Spusťte nainstalovaný DocsToGo Desktop.

3. Z nabídky dostupných zařízení zvolte (pokud v nabídce vaše zařízení nefiguruje, zkontrolujte wi-fi připojení).

Documents To Go

4. Spusťte aplikaci na telefonu a na úvodní obrazovce klepněte na možnosti nastavení a z následné nabídky zvolte možnost "Add new desktop..".

Documents To Go

5. Na obrazovce iPhonu se objeví bezpečností čtyřmístné heslo, které je nutno zadat do připraveného formuláře v desktopové aplikaci.

Documents To Go Documents To Go

6. Po úspěšném zadání kódu je již možné přesouvat soubory a to oboustranně, tedy jak z tak i do telefonu.

Documents To Go Documents To Go

Můžete přitom přidat libovolné soubory z libovolného adresáře, případně z programem vytvořené složky My DocsToGo v adresáři Documents.

Výběr souborů a jeho následný transfer je velmi intuitivní a není třeba podrobnějšího popisu, takže jen ve zkratce: přes ikonky vybrat dané adresáře, v nich vybrat libovolné soubory (je-li jich čitelných více) a pak v horní nabídce okna DocsToGo desktop zvolit ikonku synchronizace).

Documents To Go Documents To Go

Tip

Ačkoli není možné pomocí USB kabelu do telefonu přesouvat soubory, rozhodně je pohodlnější jej k PC připojit. Telefon totiž, není-li připojen (a nabíjen) z PC nebo přímo z nabíječky, po asi půl minutě přechází do úsporného režimu, v rámci kterého deaktivuje wi-fi připojení.

Po úspěšné synchronizaci vybraných kancelářských dokumentů můžete v DocsToGo na telefonu opustit obrazovku nastavení, a z hlavní obrazovky zvolit Desktop Files. Následně se zobrazí nabídka z PC zkopírovaných dokumentů.

Prohlížení, editace a tvorba MS Word dokumentů (.doc, .docx)

První dokument – prostý texty s různými styly formátování (písmo, odstavce, sloupky) – zobrazila aplikace shodně až na méně častý typ fontu (psané písmo) a řazení textu na jedné straně do sloupců, které DocsToGo zcela ignorovaly.

Documents To Go Documents To Go Documents To Go Documents To Go

V druhém dokumentu s rozlišným obsahem (tabulky, vzorci a obrázky) se testovaný balík nepopasoval se složitějšími vzorci ve tvaru lomených výrazů. Veškeré další objekty, tedy tabulky, schémata nebo fotografie byly zobrazeny korektně.

Documents To Go Documents To Go Documents To Go Documents To Go

Podporované funkce/úpravy:

 • Technologie InTact, která i při editaci stále zachovává původní styl formátování
 • Dokumenty lze šifrovat
 • Copy/paste, formátování textu: font (velikost, tučný, kurzíva, podtržený, barva textu a pozadí), zarovnání (vlevo/vpravo/na střed)
 • Celoobrazovkový režim
 • Několik kroků zpět/vpřed

Prohlížení, editace (jen Premium) a tvorba Power Point prezentací:

Základní verze balíku umí prezentace pouze prohlížet; jejich tvorbu či editaci dovoluje až vyšší edice. Ovšem i zde platí, že vytvářet celý dokument na displeji telefonu je čirý masochismus. Menší úpravy v dokumentu ale samozřejmě provést lze.

Documents To Go Documents To Go Documents To Go Documents To Go

Podporované funkce/úpravy:

 • Poslech/editace mluveného komentáře u prezentace
 • Vkládání textových poznámek
 • Automatické prohlížení prezentace (slideshow)
 • Vyhledávání, přejít na stránku
 • Vkládání/mazání/přeskupování stránek


Prohlížení, editace a tvorba MS Excel dokumentů (.xls, .xlsx)

U testovaného xls dokumentu, který obsahoval spousty matematických vzorců se vyskytovala i nepodporované funkce, což aplikace při jeho otevírání oznámí. Takové dokumenty aplikace zobrazí, chybí ale možnost jejich editace. U jednodušší tabulky pak bylo vše v pořádku.

Documents To Go Documents To Go Documents To Go Documents To Go

Podporované funkce/úpravy:

 • Možnost zmrazit buňky i celé sloupce či řádky
 • Podpora 111 funkcí
 • Několik formátů buněk: číslo, vědecké, měna, procenta, text, čas a datum
 • Vkládání/mazání řádků či sloupců nebo celých sešitů (ty lze i přejmenovat)
 • + funkce uvedené u možností editace souborů MS Word


Další podporované formáty:

• PDF – delší doba načítání, listování pouze pomocí tlačítka z nástrojové lišty (ne dotykovým gestem)
• Text (.txt) - možná editace souboru (nelze však měnit formátování písma), možno zaslat emailem,
• Rich Text Format (.rtf) - aplikace testovaný .rtf nerozpoznala
• HTML (.html, .htm ) – jen prohlížení, lze snadno poslat mailem, delší doba načítání
• obrázky (.bmp, .jpeg, .gif, .tif, .svg, .png)

Documents To Go Documents To Go Documents To Go Documents To Go

QuickOffice

Cena: verze Mobile suite 9.99 USD, verze Connect Mobile suite 14.99 USD (sleva, běžně 19.99 USD)

Úvodní strana a vůbec celá základní filozofie ovládání se nijak zvlášť neodlišuje od DocsToGo. Ze základního spodního menu lze vytvořit nový dokument (.xls, .doc,. txt), tvořit adresáře a jednotlivé dokumenty následně přesouvat z jedné do druhé složky. Tytéž objekty, tedy soubory i složky, lze samozřejmě i mazat. Další tlačítko ze spodní lišty slouží k zaslání dokumentu emailem, což DocsToGo nabízejí přímo u každého otevřeného dokumentu.

QuickOffice QuickOffice QuickOffice

Jak dostat dokumenty z PC do telefonu:
1. Spusťte aplikaci QuickOffice na iPhonu a opište si IP ve spodní části obrazovky
2. Na PC/Macu spusťte webový prohlížeč a do URL kolonky vepište IP
3. V okně prohlížeče se zobrazí uživatelsky přívětivé rozhraní pro upload souborů do telefonu

QuickOffice - transfer souborů

4. V pravém horním rohu tedy klepněte na Upload files a následně na Add files

QuickOffice - transfer souborů

5. Přes nově zobrazené okno vyberte kýžené dokumenty (bohužel nelze označit a přidat více najednou, nutné dělat jednotlivě).

QuickOffice - transfer souborů

6. Jakmile je výběr souborů hotov, klepněte na upload
Nyní už můžete přejít k prohlížení/úpravám/tvorbě dokumentů přímo v telefonu

QuickOffice - transfer souborů

Pro vyšší bezpečnost je možné přidat heslo, bez kterého se ve zvoleném prohlížeči nezobrazí prostředí k přenosu souborů.

Aplikace si poradí i s přílohami emailů. Dokumenty v ní obsažené je nejprve nutné přeposlat na servery QuickOffice a odtud teprve otevřít. Trochu krkolomné, ale funguje to.

Možnosti prohlížení/editace podporovaných dokumentů:

Seznam podporovaných úprav a funkcí je u .doc a .xls souborů téměř shodný (QuickOffice ale podporuje více funkcí u tabulek). Zásadním rozdílem v tomto ohledu je tak nemožnost tvorby a editace prezentací u QuickOffice. Přesto, že autoři neuvádějí žádnou technologii zaručující věrné zobrazení dokumentu v kvalitě blízké zobrazení na PC, nepozorovali jsme mezi aplikacemi žádné rozdíly.


Dokumenty vytvořené v MS Word

Psaný font písma a sloupce se ukázaly být problémové i pro druhou testovanou sadu. Ta ale narazila i s písmeny řecké abecedy, kterými byl druhý testovaný dokument bohatě vysázen. Jednodušší vzorce z MS Equation byly zobrazeny správně, zlomky ale dělaly neplechu i zde.

QuickOffice QuickOffice QuickOffice QuickOffice
Trochu jiné je ovládání, QuickOffice reagují na delší stisk displeje přiblížením a následným oddálením textu, u druhé testované sady se zobrazí standardně lupa. Práce s textovou schránkou pak probíhá u obou nástrojů stejně (dvojitý stisk – definice oblasti kotvičkami - cut/copy/paste).

Dokumenty vytvořené v MS Excel

Díky širší podpoře funkcí nabídla aplikace u prvního dokumentu s mnoha funkcemi i editaci, zatímco DocsToGo zůstalo jen u prohlížení tabulky.

QuickOffice QuickOffice QuickOffice QuickOffice
Uživatelsky přívětivější je také provádění změn, tedy vypisování buněk, změna barvy písma či podkladu nebo vkládání některé z široké palety funkcí (QuickOffice podporuje 121 výpočetních funkcí).

QuickOffice QuickOffice QuickOffice QuickOffice


Dokumenty vytvořené v MS Powerpoint (prezentace)

QuickOffice opět trochu boduje rychlostí; svižnější je jak otevření souboru tak následné listování mezi jednotlivými slidy. Kde naopak ztrácí, je nemožnost provádět jakékoli úpravy prezentací.

Dokumenty Adobe Acrobat

Z pohledu schopností pracovat s PDF soubory jsou na tom oba kancelářské balíky podobně. V obou případech je lze pouze prohlížet, bez možnosti text jakkoli editovat nebo nové dokumenty rovnou tvořit. Liší se tak prakticky jen způsob listování dokumentem, který u DocsToGo probíhá přes tlačítko v nástrojové liště, u QuickOffice lze pak tahy ve vertikálním směru dokumentem plynule rolovat.

QuickOffice QuickOffice QuickOffice

Trochu odlišný je i způsob zoomování dokumentu, u DocsToGo lze opakovaně dvojitým klepnutím text přiblížit, u QuickOffice to jde pouze jedenkrát, což ale na pohodlné přečtení textu běžné velikosti (12 pt) zdaleka nestačí.

V obou případech je ale v záloze zoom pomocí multidotykového gesta. QuickOffice nenabízí u prohlížení PDF souborů žádnou nástrojovou lištu, a automaticky se tedy přechází do celoobrazovkového režimu.

Další podporované formáty:

• Text (.txt) – aplikace při pokusu o načítání dokumentu opakovaně padala (vracela se na springboard)
• HTML (.html, .htm ) – jen prohlížení, delší doba načítání
• Obrázky (.bmp, .jpeg, .gif, .tif, .svg, .png)
• MP3
• Mov

Závěrečné srovnání (plusy a mínusy obou aplikací)

QuickOffice:

 • Rychlejší načítání většiny typů podporovaných dokumentů, rychlejší listování načteným dokumentem
 • Pohodlnější přenos dokumentů z/do telefonu (není nutno instalovat dodatečnou aplikaci)
 • Větší nabídka podporovaných funkcí v tabulkovém procesoru
 • Krom obrázků čte/přehrává i další multimediální soubory (mp3, mov)
 • Nejvyšší verze QuickOffice Connect Mobile suite podporuje přenos souborů i pomocí aplikace Box.net, Dropbox nebo služby MobileMe
 • Nejednou se stalo, že program po načtení souboru padal zpět na seznam dokumentů nebo přímo na springboard

DocumentsToGo:

 • Podpora MS Exchange, možnost jedním kliknutím (přímo z menu) posílat vytvořené/upravené dokumenty na Gmail účet (u Premium verze i na účet na Exchange serveru)
 • Možnost pracovat s dokumenty Google
 • Lze tvořit/editovat i prezentace (pouze Premium verze)
 • Lepší možnosti zoomování dokumentu
 • S dokumenty (prezentace, .txt), které QuickOffice neotevřela (otevřela a hned ukončila) aplikace bez potíží dokázala pracovat
 • Chybné zobrazení češtiny u některých txt. dokumentu
 • Nepodporuje tolik rozličných formátů

Nejčtenější

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Vytetoval si logo operátora na tělo a dostal iPhone zdarma

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou v Berlíně

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Další z rubriky

iPhone X se pyšní OLED panelem téměř přes celé čele
Budou fronty. iPhonu X nebude dostatek, ještě se ani nezačal vyrábět

Apple sice na nedávné tiskové konferenci představil celou trojici iPhonů pohromadě, ovšem model X bude k dostání později než dvojice 8 a 8 Plus. Produkce...  celý článek

Kvůli nafouknuté baterii se odštěpila celá zadní strana nového iPhonu
Trable na obzoru? V Asii se nafoukla baterie dvěma novým iPhonům

Dva případy nafouklých baterií byly zaznamenány na Tchaj-wanu a v Japonsku. Zatím nejde o neobvyklou situaci, ale čeká se, zda se podobných případů neobjeví...  celý článek

Prodejce na aukčním portálu eBay požaduje za základní iPhone 8 s 64GB...
„Osmička“ za 220 tisíc, „X“ za 84 tisíc. Prodejci šponují ceny iPhonů

Apple začal své letošní novinky prodávat v pátek 22. září, v první vlně se iPhonů 8 a 8 Plus dočkaly tradičně jen vybrané trhy. Tento pátek se jejich výčet...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.