Krátká sláva nekompromisního top modelu se dvěma displeji. Test LG V10

  0:18
Vlajková loď LG se loni moc nevydařila. Vše se snaží dohnat LG V10, představený ve vší tichosti během minulého listopadu. Jedná se o první model řady V. Svým výkonem a vychytávkami je naprosto nekompromisní. V mnoha ohledech předčí konkurenci.
LG V10 - fotografie telefonu

LG V10 - fotografie telefonu | foto: Jan MalýiDNES.cz

Co je zač?

LG V10 je smartphone prémiové třídy, který ke svému provozu využívá operační systém Android, respektive jeho verzi 5.1.1 Lollipop s masivní nástavbou.

Hlavní displej využívá technologii IPS Quantum a disponuje rozlišením QHD (2560x1440) při úhlopříčce 5,7 palce. Hustota zobrazovacích bodů je tedy výborná - 513 ppi.

Specialita telefonu - druhý displej - má úhlopříčku 2,1 palce a rozlišení 1040x160 bodů. Hustota bodů je shodná jako u hlavního displeje. O jeho využití se ještě zmíníme.

Na českém trhu se prodává varianta s vnitřní pamětí o velikosti 32 GB (po prvním spuštění je dostupných více jak 22 GB). Ačkoliv je tato paměť pro běžné užívání dostačující, je možno jí, dle údajů uváděných výrobcem, navýšit o microSD kartu s kapacitou až 2 TB. V zahraničí je rovněž prodávána verze s vnitřní pamětí 64 GB.

O plynulý provoz zařízení se stará operační paměť o velikosti 4 GB (po prvním spuštění dostupných 2,4 GB) a šestijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 808 taktovaný na frekvenci 1,8 GHz. Systém běží svižně a plynule bez sebemenšího zasekávání i při použití náročnějších aplikací.

Podpora rychlých dat LTE ve všech pásmech užívaných v Česku je samozřejmostí. Telefon podporuje technologie NFC a OTG (On-The-Go). Výrobce do zařízení integroval i infračervený port, je tedy možné jej použít jako běžné dálkové ovládání (v systému je za tímto účelem nainstalována aplikace Quick remote). Na LG V10 naladíte i stanice rádií vysílajících na frekvencích FM.

Pro koho je určen?

Telefon je určen pro nejnáročnější uživatele. Jak po softwarové, tak po hardwarové stránce je dobře odladěný. Výrobce je si toho vědom a proto si za něj nechává patřičně zaplatit - cena se pohybuje okolo 17 tisíc korun.

LG V10 - fotografie telefonu
LG V10 - fotografie telefonu

Potenciálním strašákem je velikost telefonu - včetně sekundárního displeje se úhlopříčka blíží šesti palcům. Na tomto místě je vhodné zdůraznit, že software je optimalizován pro ovládání jednou rukou; jak klávesnici, tak celou obrazovku je možné softwarově zmenšit. Výrobce si pohrál i s multitaskingem - podobně jako u Samsungu je možné mít zároveň spuštěny dvě aplikace na jedné obrazovce.

Jaké má vychytávky?

Jak už bylo zmíněno výše, telefon má dva displeje. Sekundární displej je umístěn nad primárním, vedle předních kamer. Svou funkčností připomíná zahnutí displeje u Samsungu Galaxy S6 Edge+: slouží především pro zobrazování upozornění (ty pak nijak neruší na hlavním displeji), ukazuje název zařízení (nebo upravitelnou zprávu), poslední použité nebo vybrané aplikace (urychluje tak mezi nimi přepínání), umožňuje přeskakování skladeb v hudebním přehrávači (ať už používáte předinstalovanou aplikaci, Hudbu Play, Spotify, nebo jiný) atp. Dále jej lze použít jako zkratku pro oblíbené kontakty. U vybraných aplikacích zobrazuje některé ovládací prvky (např. u fotoaparátu). Při zamknutém telefonu tato část ukazuje datum a čas a zpřístupňuje základní funkce (zapnutí/vypnutí zvuku, wifi, svítilny nebo rychlý přístup k fotoaparátu). Displej je rovněž možné zcela vypnout.

Na přední straně telefonu můžeme nalézt dvě kamery. Zásadně se od sebe liší jen zorným úhlem. První - určená zejména pro autoportréty jednotlivců - má zorný úhel 80 stupňů, zatímco druhá - určená pro skupinové fotografie - nabízí úhel větší, a to celých 120 stupňů.

Telefon je možné zamknout pomocí gesta, pinu, knock codu (série poklepání na displej), hesla nebo otisků prstů. Poslední zmíněná varianta je vždy kombinovaná s jednou z předchozích. Zadávání otisku chvíli trvá, úspěšnost odemčení je však jedna z nejvyšších, s jakou jsme se dosud setkali.

LG V10 - fotografie telefonu
LG V10 - fotografie telefonu

Napájecí klávesa s integrovanou čtečkou otisků prstů a ovládání hlasitosti se nachází na zadní straně zařízení, konkrétně v místech, kam zcela automaticky při uchopení sklouzne ukazováček. Jedná se o prakticky stejný funkční design, jaký je možné najít například u LG G4.

Pravou lahůdkou pro audiofily je 32 bitový čip pro podporu lepší kvality zvuku. Tato funkce je přístupná pouze se sluchátky. Zvuk je zpracováván a upraven tak, aby se blížil analogu. Tóny jsou pak podstatně čistší, plnější. Celkový dojem je k nezaplacení.

Jak si výrobce poradil s designem?

LG se drželo svého základního designu a telefon tak nápadně připomíná LG G4. Je ale větší a tenčí. Spodní, horní část a odnímatelná záda telefonu jsou vyrobeny z materiálu Dura Skin, který se pocitově blíží gumě. Záda jsou navíc zdrsněná vzorem - zařízení tak v ruce neklouže. Postranní rámečky jsou z nerezové oceli. Všechny části k sobě přesně lícují. Přístroj působí robustně. Tomu odpovídá i váha 192 g. Displeje jsou zakryty tvrzeným sklem Dura Glass.

Výrobce uvádí zvýšenou výdrž a odolnost v případě pádů. Z pochopitelných důvodů jsme však tuto vlastnost záměrně netestovali.

LG V10 - fotografie telefonu
LG V10 - fotografie telefonu

Telefon v ruce působí úměrně ceně - ačkoliv se výrobce rozhodl využít plasty, ty nijak neruší ani neubírají pocit luxusu.

Oproti většině konkurence není LG V10 stavěný jako unibody. Naopak dokonce umožňuje vyjmout baterii o kapacitě 3000 mAh. Ta je dostatečná pro cyklus „přes den v provozu, v noci na nabíječce“, pokud si ale rádi krátíte čekání nebo cestu MHD hraním her, je třeba najít zdroj energie během odpoledne. Samotné nabíjení s dodávanou nabíječkou není limitující - z 5% na plnou kapacitu se baterie dobije za cca hodinu a půl.

Jak fotí?

Zadní fotoaparát s rozlišením 16 Mpix, světelností f/1,8, laserovým zaostřováním, duální přisvětlovací diodou a optickou stabilizací slibuje skutečně hodně. Stejný snímač je možno najít v LG G4. Snímky jsou ostré s bohatými detaily, barvy reprodukuje velice věrně. Snímač má tendence fotografie lehce přeostřovat, přeostření však není natolik výrazné, aby narušovalo celkový dojem.

LG V10 - testovací fotografie
LG V10 - testovací fotografie
LG V10 - testovací fotografie
LG V10 - testovací fotografie

Při horším osvětlení kamera tíhne k přesvětlování částí se světly, zachovává ale velké množství detailů a fotografie jsou v konečném výsledku lepší, než by se dalo očekávat.

LG V10 - testovací fotografie
LG V10 - testovací fotografie
LG V10 - testovací fotografie
LG V10 - testovací fotografie

Jistě potěší možnost ovládat hlasovými příkazy. Fotoaparát umožňuje fotit i do formátu RAW. Prostředí kamery navíc zpřístupňuje nastavení, které lze znát z některých profesionálnějších kompaktů nebo zrcadlovek.

Optická stabilizace zadního fotoaparátu je navíc dostupná pro nahrávání videa (jen do rozlišení full HD). Zařízení umožňuje nastavit snímání zvuku pomocí směrových mikrofonů, zvládá i natáčení ve slow-motion. Bez pochyb se jedná o jedno z nejlepších zpracování nahrávání videa u současných smartphonů.

Přední kamery nalezneme na telefonu dvě, obě s rozlišením 5 Mpix a světelností f/2,2. Jak už jsme výše zmínili, liší se od sebe pozorovacími úhly. Obě pořizují kvalitní snímky se sytými detaily a živými barvami. V horším osvětlení mají tendence obsahovat velké množství šumu. Fotografie jsou i přesto dostatečně reprezentativní a na sociálních sítích kvalitou ostudu neudělají.

Podobně jako zadní kameru lze i přední kamery ovládat hlasovými příkazy, navíc je přidána i možnost ovládat je gestem (sevření ruky v pěst).

Stojí LG V10 za to?

LG V10 je telefon bez kompromisů. Nabízí kvalitní hardwarovou i softwarovou výbavu, které není téměř co vytknout. Nekompromisní je ale i cena okolo 17 tisíc, která se dá od smartphonu prémiové třídy očekávat. Za luxus je třeba si připlatit.

Konkurenci můžeme najít v Samsungu Galaxy S6 Edge+ (verze 32 GB), který nabízí podobné funkce i kvalitu zpracování. Jeho cenovka se pohybuje okolo 22 tisíc korun.

V této cenové relaci je třeba zmínit i Apple iPhone 6 Plus (verze 64 GB), který využívá jiného operačního systému, konkrétně iOS. Na českém trhu lze pořídit za bezmála 21 tisíc korun.

Mezi levnějšími přístroji stojí za zmínku přístroje LG G4 (ze kterých patrně V10 vzešla) s cenou okolo 13 tisíc, nebo Honor 6+ a Asus Zenfone 2 ZE551M (verze 32 GB) za cca 9 tisíc korun.

Oprava: V textu jsme opravili údaj o úhlopříčce druhého displeje.

Autor:
  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z bídného začátku roku se radují. Vypadá to na velký návrat

21. března 2024  7:02

Zřejmě to vypadá na velký návrat. Huawei začíná drtit své domácí konkurenty, přitom jeho produkty...

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

Toho telefonu je pouze pro Čínu škoda. Udělal by parádu i u nás

28. března 2024  12:06

Xiaomi má nový trhák. Model Civi 4 Pro trhá předprodejní rekordy, ale jen na domácím čínském trhu....

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

Smartphonům od Googlu raketově rostou prodeje tam, kde kraluje Apple

27. března 2024  7:02

Prodeje smartphonů Pixel od Googlu se mohou pochlubit neskutečným nárůstem prodejů. Tedy prozatím...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...