Leagoo Kiicaa Mix

Leagoo Kiicaa Mix | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Vyzkoušeli jsme bezrámečkový mobil za pár korun. Kompromisy jsou znát

  • 13
Kombinaci designu s maximálně zredukovanými rámečky nad a po stranách displeje společně s nízkou cenou má v nabídce i čínské Leagoo. Kiicaa MIX je dobrou ukázkou, že i zdánlivě prémiový prvek výbavy lze pořídit velmi levně, v přepočtu za asi 2 500 korun. Připravte se ovšem na několik kompromisů.

Čínské Leagoo se skutečně nezalekne žádné výzvy. V nabídce mají levné modely, které napodobují snad všechny současné trendy u výrazně dražších konkurentů. Za pár tisíc pořídíte telefony s 64GB úložištěm pro data a 4GB operační pamětí, modely s duálním fotoaparátem, zahnutým displejem a nově také bezrámečkové provedení.

Leagoo Kiicaa MIX se po designové stránce zcela očividně inspirovalo loňským modelem Xiaomi Mi MIX. „Půjčilo“ si od něj také modelové označení - takovéto opisování je v Číně celkem běžné. Výsledkem je nicméně na první pohled zajímavý model s hned několika přednostmi, které v jeho cenové kategorii stále nejsou příliš obvyklé.

Ale hezky popořadě. Telefon se snaží zaujmout displejem, přestože má ještě do plného pokrytí čelní plochy nějaké rezervy. Po jeho stranách a nad ním jsou rámečky sice malé, nicméně viditelné. Pod displejem je pak rámeček obvykle široký, to aby se na něj vešlo středové tlačítko se čtečkou otisků prstů a také snímač čelního fotoaparátu.

Displej má rozlišení Full HD (1 080 x 1 920 pixelů) a disponuje technologií IPS. Přestože jde o 5,5palcový panel, tak si telefon díky minimalizovaným okrajům zachovává poměrně kompaktní rozměry. Jde prakticky o jeden z nejmenších modelů s takto tenkým rámečkem. Obvyklou praxí totiž je, že v případě, kdy výrobce ušetří místo, osadí telefon větším displejem (mnohdy přes šest palců).

Leagoo Kiicaa Mix
Leagoo Kiicaa Mix

Ke kvalitě displeje jinak výhrady nemáme, za pozornost ovšem stojí, jak v Leagoo vyřešili sluchátkový reproduktor. Ten se logicky nad displej nevejde, sáhli tedy po nejdostupnějším řešení a umístili ho na vrch telefonu. Při hovoru tak ovšem nastává situace, že zvuk nesměřuje do ucha (leda byste k němu telefon drželi kolmo), ale někam mimo něj. Kvalita zvuku je navíc trochu horší, než bychom čekali, takže s tím je potřeba při koupi počítat.

Když už jsme u designových kompromisů, je nutné ještě zmínit přední fotoaparát, který je umístěn v levém dolním rohu čelní strany. Z logiky věci je tedy lepší telefon při focení obrátit vzhůru nohama (abyste se do objektivu dívali rovně před sebe, nikoliv kamsi dolů), k čemuž ostatní výrobci podobných modelů nabádají alespoň informační notifikací, když v aplikaci přepnete na čelní fotoaparát. Leagoo ovšem v takové chvíli mlčí, takže je třeba přijít na to selským rozumem.

Tělo telefonu na zádech a bocích pokrývá plast, což se dá vzhledem k nízké ceně Kiicaa MIX odpustit. Unibody konstrukce zajišťuje, že k sobě všechny části přesně lícují, a obecně tak nižší kvalita materiálů telefonu neškodí. Podivná je pouze spodní část rámu telefonu, v níž je sice naznačený duální reproduktor, ale většina jeho výstupů je falešná. Ve skutečnosti jde o klasickou kombinaci mono reproduktoru a mikrofonu.

Leagoo Kiicaa Mix
Leagoo Kiicaa Mix

Hardware je také oblast, v níž nelze očekávat zázraky. Leagoo Kiicaa MIX pohání osmijádrový MediaTek 6750T s frekvencí 1,5 GHz doplněný 3 GB operační paměti. Benchmark AnTuTu naměřil 43,5 tisíce bodů, což je dnes spíše už podprůměrná hodnota. Opět ovšem připomínáme, že za tak nízkou cenu jde stále ještě o velmi dobrý výsledek.

Do telefonu uložíte 32 GB dat a k dipozici je také slot na paměťovou kartu. Bohužel je společný i pro druhou SIM, takže vás čeká rozhodování, co dostane přednost. Výbava dále zahrnuje konektor USB-C, plnou podporu evropských frekvencí LTE nebo nový Android 7.0. s přepracovanou vizuální podobou uživatelského rozhraní.

Bohužel na telefonu nenajdete konektor pro sluchátkový jack a výrobce vám navíc ani k telefonu nepřibalí redukci. Jedinou možností čerstvě po rozbalení tak jsou přibalená sluchátka s USB-C konektorem, která nepatří mezi nejkvalitnější. Redukce by byla rozhodně vhodnější.

Telefon fotí pomocí hned dvojice snímačů. Hlavní 13MPix fotoaparát doplňuje 2MPix pomocný senzor, který se stará o lepší hloubku ostrosti. Zcela upřímně, fotoaparát není nejsilnější stránkou telefonu a výsledná kvalita snímků zhruba odpovídá tomu, co produkují telefony nižší střední třídy. Za dobrého světla se povede vyfotit dobrý snímek, ale jinak s fotografickými hody příliš nepočítejte.

Fotografie pořízená smartphonem Leagoo MIX
Fotografie pořízená smartphonem Leagoo MIX

Na výběr však máte hned z deseti různých režimů focení. Vedle automatiky můžete pořizovat třeba panoramatické snímky, barevnější HDR nebo třeba fotit v SLR („zrcadlovkovém“) režimu. Ten ovšem pouze vytvoří podivný rozostřený kruh okolo ostrého objektu uprostřed, takže smysl takového režimu moc nechápeme. Video lze telefonem natáčet až v rozlišení Full HD.

Leagoo T5 má parádní výbavu, prodává se za zlomek ceny konkurence

Leagoo T5

Leagoo Kiicaa MIX má 3 000mAh baterii, která telefon udrží v provozu standardně den až dva, v závislosti na intenzitě používání. Výrobce uvádí, že tento model disponuje i rychlonabíjením, což ovšem v praxi není příliš znát.

V současnosti lze telefon na zahraničních e-shopech koupit v přepočtu za přibližně 2 500 korun. S dopravou, daní a celními poplatky (clo se ovšem za takto levné mobily neplatí) se český zákazník může vejít do zhruba 3 500 korun.

Za tuto cenu jde o smartphone, který je sám o sobě víc než dost zajímavý, hlavně pro ty uživatele, kteří chtějí mít něco trochu jiného, než je zvykem, a ještě navíc ušetřit. Ruku v ruce jdou s nízkou pořizovací cenou samozřejmě kompromisy jako podivně umístěný reproduktor pro hovory či obecně nižší výkon telefonu. Berte také v potaz zkrácenou čínskou záruku a horší možnosti servisu. Plusem však je fakt, že za podobné peníze u nás srovnatelně vybavený telefon spíše neseženete.