Nejlevnější smartphone může i nemusí být nouzovka. Test Alcatelů 1 a 1X

  0:17
Alcatel je tradičním dodavatelem chytrých telefonů nejnižší cenové hladiny. Aktuálně nejdostupnějšími modely této značky jsou typy 1 a 1X, které stojí okolo dvou tisíc korun. Jeden z nich ovšem za tyto peníze nestojí, druhý ano.
Alcatel 1 a Alcatel 1x

Alcatel 1 a Alcatel 1x | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Levné smartphony bývají plné kompromisů a jsou určeny pro nenáročné uživatele. I tady nicméně najdeme lepší a horší přístroje. Důkazem toho je dvojice modelů Alcatel 1 a 1X. Typ 1 je smartphone za 1 990 korun, model 1X je z procentuálního hlediska o dost dražší. Konkrétně o 20 procent, stojí totiž
2 390 korun.

Avšak onen čtyřsetkorunový příplatek se podle nás rozhodně vyplatí. V absolutních číslech to totiž není tak moc a uživatel za to dostane mnohem lepší smartphone. Kompromisů je tu také spousta, ale jsou snesitelné, zatímco u typu 1 jsou některé z nich jen pro otrlé.

Jaká je výbava?

Alcatel 1 a 1X jsou obyčejné smartphony se základní výbavou: je tu slabý procesor MediaTek MT6739 a k tomu pouhý 1 GB RAM paměti. Použití takového hardwaru je trochu vykompenzováno odlehčeným systémem Android Oreo Go Edition. Čekat nemůžeme jakoukoli pokročilou výbavu, chybí NFC, není tu ani čtečka otisků prstů, odemykání obličejem,  USB-C ani nic dalšího. Zapomeňte na duální foťáky, fotoaparát je tu opět jen základ.

Čím se liší?

Rozdílů je za těch 400 korun docela dost. Tím hlavním je displej. V obou případech je tu moderní poměr stran 18:9 a rozlišení pouhých 480 x 960 pixelů, což je sice málo, ale alespoň díky tomu netrpí výkon telefonu. Typ 1 má panel s úhlopříčkou 5 palců, dražší 1X s úhlopříčkou 5,3 palce. Na první pohled by tedy levnější typ mohl být lepší, protože má displej mírně jemnější.

Plusy a mínusy

Alcatel 1

Proč koupit?

  • nízká cena
  • výměnná baterie
  • dual-SIM

Proč nekoupit?

  • špatný displej
  • málo paměti
  • fotoaparát k ničemu

Kdy? V prodeji

Za kolik? 1 990 Kč

Jenže, jemnost je u obou nanicovatá (203 pixelů na palec u 1X, u modelu 1 pak 215 PPI), pro toho, kdo chce ostrý obraz, to není pravá volba. Ale! Panel typu 1X je snesitelný a dá se na něm i koukat na nějaké to video. To panel typu 1 je nepovedený, tak špatný displej jsme dlouho neviděli. A nepomůže ani to, že disponuje vyšším jasem než model 1X. Displej hraje všemi barvami, ale ne v dobrém smyslu slova: pozorovací úhly jsou neskutečně mizerné a s každým stupněm natočení se barevnost displeje mění. Při sledování videa v režimu naležato má levá a pravá polovina displeje úplně jiné barvy a ještě záleží na tom, kde se zrovna nachází zdroj okolního osvětlení.

To panel dražšího typu 1X je na tom lépe. Ano, i tady jsou pozorovací úhly mizerné, ale panel jen bledne nebo tmavne, barvy jakž takž zůstávají stálé. Navíc tento displej disponuje automatickou regulací podsvícení, která u levnějšího alcatelu chybí. Oba telefony mají i režim pro odfiltrování modrého světla (noční režim), v něm nicméně displeje vypadají příšerně (u typu 1 hůř), takže jeho aktivace je jen pro otrlé.

A co jinde?

V malých, ale podstatných rozdílech, můžeme pokračovat. Tak třeba typ 1 má jen 8 GB vnitřní paměti, což je i s Oreo Go dost málo. Model 1X má dvojnásobnou porci, s tím už se dá pro začátek žít, samozřejmě je tu vždy slot na MicroSD kartu. Tady přichází malá výhoda levnějšího typu: Alcatel 1 je dvousimkový se samostatným slotem, 1X podporuje jen jednu SIM. 1X má foťák s větším rozlišením (8 vs. 5 megapixelů) a autofocusem (typ 1 ho postrádá).

Plusy a mínusy

Alcatel 1X

Proč koupit?

  • příjemné zpracování
  • na danou cenu slušný foťák
  • dobrá výdrž

Proč nekoupit?

  • displej stále nenadchne
  • jen na jednu SIM

Kdy? V prodeji

Za kolik? 2 390 Kč

Jednička má baterii výměnnou s kapacitou 2 000 mAh. Model 1X pak disponuje 2 460 mAh, přístroj má unibody konstrukci, což spolu s trochu větším tělem umožnilo vestavět větší akumulátor. Z hlediska výdrže baterie to znamená slušnou převahu pro větší model. Hodně záleží na způsobu používání, i levnější typ přežije dva dny na jedno nabití, ale 1X u nenáročných uživatelů zvládne i tři dny a možná i trochu více. U levnějšího modelu nám vadí i microUSB konektor umístěný v rohu namísto ve středu těla telefonu.

Zpracování je jaké?

U obou telefonů na danou cenu solidní, ale typ 1 ničím nepřekvapí. Rozebíratelné tělo je plastové a působí elegantně, byť trochu obyčejně. To typ 1X s unibody tělem je pevnější a navíc má záda z neobvyklého hrubšího materiálu, který je příjemný na omak a neklouže v ruce. Telefon se ohýbá pod tlakem výrazně méně než levnější model 1. Celkově to vypadá, že typ 1X je bytelnější a vydrží toho trochu více než levnější kousek. Díky konstrukci s displejem 18:9 a příjemně malými rámečky jsou oba levné alcately příjemně kompaktní.

Jaké jsou ty fotoaparáty?

No, spíš do počtu, ale pokud chcete foťák občas použít, určitě je mnohem lepší ten u modelu 1X. Nejde tak ani o rozdíl v rozlišení, ale o přítomnost automatického ostření a o to, že 1X má přeci jen i lepší optiku. Ostatně, světelnost hlavní čočky f/2,0 není vůbec špatná.

Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1

Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1

Foťák je tak u 1X příjemným překvapením. Sice v horším světle docela šumí, ale není za danou cenu vůbec špatný. Ne, nečekejte opět zázraky, kontrasty nejsou jeho silnou stránkou, ostření bývá pomalé a nepřesné a různé AI funkce jsou mu cizí, ale výsledky jsou za danou cenu solidní. Fotoaparát umí vytvářet panoramata, zvládá HDR a má i jakýsi nočním režim.

Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1x
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1x
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1x
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1x
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1x
Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1x

Fotografie pořízená smartphonem Alcatel 1x

To u modelu Alcatel 1 je situace podobně zoufalá jako u displeje. Foťák je tu jen z povinnosti, celkově je na nic. Bližší předměty nevyfotíte kvůli absenci ostření, snímky mají pramálo detailů a světlo je jako by „rozpíjí“. Lepší je to v HDR režimu, ale v tom jsou pak foťáky obou strojů dost pomalé.

Mám si některý z nich pořídit?

Ultra levné smartphony většinou považujeme za trochu zoufalou zbytečnost. Možná je pár uživatelů, kteří takový přístroj ocení, ale půjde především o takové, kteří ani nechtějí smartphone. 

Pro ty uživatele, kteří chtějí takový přístroj používat jako chytrý telefon, jsou většinou nejlevnější modely přílišným kompromisem. V redakci nám jich také neprojde rukama ročně tolik jako telefonů vyšších tříd, takže nemáme v této kategorii tak dokonalý přehled.

Nicméně bychom se v této kategorii určitě vyhnuli lákavým přístrojům neznámých čínských značek, které většinou přináší jen zklamání. To Alcatel je z tohoto hlediska určitá jistota, i když jeho levná dvojice ukazuje, že i tady mohou panovat obří rozdíly. 

1X je docela dobrý smartphone a nenáročným uživatelům může posloužit dobře. Typ 1 je zbytečnost, jsou to vyhozené peníze. Vždyť se ani na jeho displej nedá koukat déle než 30 sekund, pak vám z něj doslova začnou přecházet oči.

Skutečných soupeřů mají tyto alcately málo. Ale třeba Honor 7s boduje cenou 2 499 korun, duálním foťákem a displejem s HD rozlišením. Jenže má stejný dýchavičný procesor MT6739 a ani 2 GB RAM to nezachrání, protože Android je tu v plné verzi ještě s nadstavbou EMUI. 

To už vypadá lákavěji Asus Zenfone Live se Snapdragonem 425, byť s „jednookým“ foťákem. Cena je opět 2 499 korun. Starší Nokia 2 má slabý hardware, ale aspoň čistý Android a velkou baterii (4 100 mAh), opět vyjde na 2 499 korun. O trochu levnější je Motorola E5 Play, která se opět může chlubit HD displejem, snapdragonem a jen jedním GB RAM. Vyjde na 2 299 korun.

  • Nejčtenější

Na zboží z Temu jsme zírali s hrůzou. Značková konkurence je úplně jinde

10. dubna 2024

Ceny mohou vypadat lákavě, ale výsledek nás opravdu nemile překvapil. Porovnali jsme značkové...

Toto jsou nejprodávanější mobily všech dob. Vévodí jim léta tápající značka

9. dubna 2024

Čtyři desetiletí stačila, aby se mobilní cihly, jak se někdejším mobilům kvůli jejich robustnosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Apple ukázal, že přejít na iPhone 15 Pro z předchůdce nemá smysl

11. dubna 2024

Apple na svém webu zveřejnil nástroj pro snadné srovnání vybraných modelů iPhonu. Uživatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I přes sankce nabízí největší ruský operátor nejnovější iPhony

8. dubna 2024  7:02

Po útoku na Ukrajinu byly na Rusko uvaleny sankce, které měly zabránit vývozu západního zboží na...

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Nemáte hluboko do kapsy? Tak si vyberte jeden z těchto telefonů

15. dubna 2024

Jsou to ty nejdražší, ale i nejlépe vybavené smartphony, které si aktuálně můžete koupit. A rovnou...

Výhodný supersmartphone, který se hodně chlubí. Test Honoru Magic6 Pro

14. dubna 2024

Honor Magic6 Pro je špičkový smartphone bez jakýchkoli kompromisů ve výbavě. A Honor ho nabízí za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...