Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TennisAddict - recenze hry

aktualizováno 
Simulátory tenisové hry patří na počítačích vůbec mezi nejvíc zpracovávané. Již od doby prvních herních terminálů, na kterých jsme kdysi honili neohrabanými joysticky dvě neposedné čárečky odrážející zázračně tečku (míček) přes osmibity, ve kterých se poprvé objevily několikapixelové "postavičky" hráčů této ryze individualistické hry. Na současných PC jsou již k vidění velmi realistické simulátory tenisu a fanoušky žánru odkazujeme na příslušnou "odbornou literaturu" na našem sesterském BonusWebu...

 

Bylo jen otázkou času, kdy se slušný tenis objeví na displejích PDA, a PocketPC platforma s rychlými procesory, realistickým zvukem a vesměs barevnými displeji byla pro příchod pořádného tenisu jako stvořená...

Příchod TennisAdict jsme zaregistrovali hned zčerstva v našem březnovém preview a protože jsme mohli díky firmě Hexacto hru důkladně testovat, přichází čas na podrobnější recenzi. (Nedávno jsme rovněž přinesli obdobnou recenzi parádního fotbalu od stejné firmy SoccerAdict)

 

Nastavujeme, vybíráme, trénujeme...
Každý fanoušek tohoto žánru dobře ví, že dobře zpracovaný tenis není jen sebelépe zpracovaný zápas. Fanoušek očekává nějakou porci přípravných obrazovek navíc, které nám umožní přizpůsobit si zápas, vybrat si povrch kurtu, vzhled i vlastnosti hráče, typ rakety, omrknout si zálibně "síň slávy", prostě přidat si několik slastných pocitů a nabudit se tak maximálně na vlastní hru (kde je třeba, jak každý hráč dobře ví, vydat se ze všeho, tedy alespoň u dobře zpracované hry...).

Trénink...
K silným stránkám sportovních simulátorů Hexacta patří dobré vysvětlení ovládání a nácviky. Ani zde nechybějí dobré help obrazovky - poté si můžete nacvičit servisy a returny až do aleluja; je dobré této části věnovat dostatek času (viz dál).

Preference utkání
Po náročném tréninku přichází čas na malý oddech - ten strávíme vyplňováním předstartovních nabídek a konfiguračních obrazovek. Hrát můžete na vámi oblíbeném povrchu - k dispozici je umělá i opravdová tráva, antuka a jakýsi neidentifikovatelný modrý umělý povrch.

Pak si vyberete hráče - svého a protivníka - zde je k mání kompletní škála vlastností a schopností - ty vaše se, pochopitelně, během hry mohou zlepšovat... Je třeba ovšem určit, zda chcete hrát jen přátelský zápas, nebo rovnou celý náročný turnaj... Můžete rovněž vybírat jeden ze tří typů raket.

Ještě probereme v kostce všechny možnosti nastavení, ať už se můžeme v klidu věnovat vlastní hře:

Průvodce nastavením
První položkou je nová hra (New game). Po jejím stisknutím se vás program zeptá na režim hry - to je exhibice (Quick match) a turnaj (Tournament). Po jejím zvolení si vyberete hráče (máte k dispozici 4 tenisty). Každý sportovec má svoje parametry -  rychlost, výdrž, přesnost, sílu (forhand i backhand). Pak máte na výběr ze tří raket. Pokud máte všechno nastaveno, zvolte položku „Choose“. Jestliže máte zvolenou exhibici, musíte vybrat ještě tenistu protivníka. Znovu zvolte choose a vyberte ještě kurt (Montreal, Oslo, Rio a New Delhi) a můžete hrát. Pokud máte nastavený turnaj, objeví se stromová struktura turnaje.

Druhou položkou je pokračování rozehráté hry (Resume). Další funkce zastupuje statistiku (Statistics), kde máte přehled o kontě vašich vyhraných peněz, zápasů a počtu pohárů.

Nastavení (Options) 
- Sound: jsou to všechny zvuky ve hře
- Sound Effects: po její aktivaci zapne zvuky
- Game Speed: k výběru máte tři možnosti (pomalé – slow – doporučuji, průměrné – normal, rychlé – fast)
- Quickmatch Set Count – nastaví počet setů v exhibici (při turnaji je nastaveno 2 a 3 sety)

Trénink (Training) je dalším tlačítkem. Vřele doporučuji pro toho, kdo tuhle hru spustí úplně poprvé. Naučíte se základy (Basics), podání (Service), returny (Returns) a pravidla (Tennis Rules). Posledními položkami jsou výrobci (Credits) a konec programu (Quit).

A hrajeme...
Takže máme nastaveno, něco jsme už natrénovali a můžeme se pustit do hry.

Stejně jako fotbal SoccerAddict i tenis používá k ovládání unikátní ovládací systém Hexacta PSI (Precise Stylus Input). Kliknutím na určité místo na kurtu tam našeho tenisty pošleme a čára stylusem po kurtu určuje směr úderu (směr), jeho délku (délka čáry) a rychlost odpalu (rychlost napsání čáry). Celý systém je geniálně jednoduchý a parádně se s ním hraje. Vím, že řada lidí dává přednost joysticku či kurzorům, ale ovládání TennisAddict je tak dobře vymyšlené, že se vám určitě zalíbí!

Postavičky jsou nádherně veliké a animované - nečekejte nějaké kompromisy v podobě nějakých čáreček či pár rozpohybovaných pixelů. Utkání díky tomu získává na autentičnosti, kterou podtrhují i zcela autentické zvuky odpalů míčku či hlas publika.

Podání (servis)...
patří k elementárním úderům. Dobře mířeným podáním můžeme protivníka vyhnat z kurtu a s následným útokem na síti hrát vítězný úder!
Útok na síti...
patří k nejúčinnějším zbraním - protivník na náš křižný prohoz většinou nestačí reagovat a přemístit se na druhou stranu kurtu. Účinný je tento útok po dobrém podání 
Chybně připravený útok...
Na útok je nutno se ale dobře připravit, protivník nás jinak snadno prohodí
Rybička...
patří k nejhezčím momentům zápasu  - pozor, váš hráč se po ní těžko zvedá a soupeř returnuje na opačnou stranu kurtu...

Závěr
Hecacto se svojí "Addict" sérií Soccer a Tennis výborně trefilo do mezer na trhu a vytvořilo fantastické hry. Osobně bych tenis postavil ještě nad fotbal, u kterého můžou vadit trošku titěrné postavičky. Tenisu Tennis Addict prakticky nelze nic vytknout a kdo jste ještě neprozkoušel demoverzi (umožní vám zahrát si jeden zápas a trénovat), tak ji rychle zkuste!

Tennis Adict

Sportovní simulátor - tenis.

Autor: Hexacto
Verze: 1.0.1
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PocketPC, 4MB storage memory
Cena: $29,95

Hodnocení Palmare.cz

+ hratelnost, zpracování, animace, konfigurace, zvuky

- nic

 
Hratelnost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 8 10
 
Celkové hodnocení:

 

Videoukázky z programu najdete zde.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...Najdete na iDNES.cz