Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tenký paprsek luxusu: recenze Sony Ericsson Xperia Ray

aktualizováno 
Sony Ericsson Xperia Ray nabízí výbornou výbavu v relativně malém a tenkém těle. Telefon je určen těm, kteří nemají zájem o obří čtyřpalcové smartphony a přitom nechtějí dělat kompromisy ve výbavě.

Sony Ericsson Xperia Ray | foto: Mobil

Nabídka androidích mobilů Sony Ericsson je v mnohém velmi výjimečná. Výrobce se zatím nežene do souboje o nejvýkonnější smartphony světa, ale zároveň se nepodbízí ultra levnými kousky. Namísto toho se soustředí na výkonné smartphony různých velikostí a druhů použití.

Model Ray si nás během redakčního testu získal především díky svým vlastnostem.

Kapitoly recenze

Xperia Ray je totiž dalším příkladem toho, jak Sony Ericsson hledá a vyplňuje mezery na trhu. A obzvláště  v případě modelu Ray jde, dle našeho názoru, o vcelku výraznou mezeru.

Zatímco výborně vybavené androidí telefony dnes musí mít úhlopříčku displeje minimálně 3,7 ale lépe více než čtyři palce, Xperia Ray nabízí výbavu bez kompromisů s úhlopříčkou pouhé 3,3 palce.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • elegantní design a kvalitní zpracování
 • příjemné kapesní rozměry
 • jemný displej s dobrou čitelností na slunci
 • výborná výbava
 • kvalitní fotoaparát

Proč nekoupit?

 • pro někoho malé rozměry
 • e-mailový klient nevyhledává (Exchange)

Kdy? V prodeji

Za kolik? 8 300 Kč

Výbava je přitom naprosto shodná s nejlepším modelem výrobce: Xperií Arc. Například displej má rozlišení 854 × 480 pixelů a fotoaparát nabízí rozlišení 8 megapixelů. Na rozdíl od modelu Arc se přitom Ray vejde prakticky do každé kapsy.

Vzhled a konstrukce – designová extratřída

Zatímco Apple obviňuje Samsung z kopírování designu a třeba HTC se především u svých špičkových modelů po stránce vzhledu trochu hledá, Sony Ericsson svými modely z poslední doby ukazuje, že jeho designéři jsou mistři svého oboru.

Po krásném modelu Arc je Ray dalším vzhledově svébytným modelem, který si určitě s konkurencí nespletete. Přitom mu k tomu stačí až překvapivě jednoduché tvary a přístroj je jasně identifikovatelný jako Sony Ericsson. Ctí tedy některé základní designové postupy, které si výrobce pro své modely určil.

Po trochu extravagantním modelu Arc se tentokrát Sony Ericsson nepouštěl do žádných experimentů. Čelní i zadní strana jsou zcela ploché, boky obě plochy spojují mírným obloukem a horní i spodní hrana telefonu se chlubí pro Sony Ericsson tak typickým zkosením.

V jednoduchosti je krása a Xperia Ray ctí toto rčení beze zbytku. Telefon se prostě bude líbit, navíc kromě usedlejší černé varianty, kterou jsme testovali, nabídne výrobce i výraznější zlaté, bílé nebo růžové provedení. Tyto varianty jsme si mohli prohlédnout už při představení v Singapuru a musíme konstatovat, že to telefonu sluší v každé barvě.

Sony Ericsson Xperia Ray
Sony Ericsson Xperia Ray
Sony Ericsson Xperia Ray

A když k tomu přidáme i čisté a jednoduché provedení jednotlivých detailů, máme tu možná jednu z designových ikon současnosti.

U Sony Ericssonu si tentokrát dali záležet na zpracování. Ne, že by jejich ostatní modely byly zpracovány špatně, ale Ray je prostě z tohoto hlediska ještě o třídu výše.

Sony Ericsson Xperia Ray

Na boku si všimneme linie, která telefon rozděluje na dvě poloviny. Ta vrchní je kovový rám. Spodní část pak tvoří plastový kryt baterie se soft-touch povrchovou úpravou (alespoň v černé verzi, bílá má lesklý zadní kryt, zlatá a červená jen plast bez měkčení). Zpracování je naprosto perfektní, slícování dílů nemá chybu. Nikde nic nevrže a celá konstrukce vypadá jako velmi trvanlivá do budoucna.

Krom designu a kvalitní konstrukce láká Xperia Ray zákazníky na velmi příjemné kapesní rozměry. Konkrétní hodnoty jsou 111 × 53 x 9,4 mm, hmotnost činí 100 gramů. Xperia Ray tak rozhodně není nejtenčím nebo nejmenším smartphonem, o to jí ale ani nejde.

Sony Ericsson Xperia Ray
Sony Ericsson Xperia Ray
Sony Ericsson Xperia Ray

Telefon je především alternativou k obřím smartphonům se čtyřpalcovou úhlopříčkou. Oproti nim vklouzne do každé kapsy a o jeho přítomnosti ani nemusíte vědět. Pochopitelně takové vlastnosti nemusí vyhovovat každému, stále tu bude velká skupina zákazníků, kteří dají přednost větším úhlopříčkám před malými rozměry.

Displej a ovládání – jemné zobrazení

Displej Sony Ericsson Xperia Ray je dalším vcelku neobvyklým jevem mezi androidími smartphony. Má totiž úhlopříčku 3,3 palce a na ní nabízí rozlišení 854 × 480 pixelů. Svou jemností se tak displej blíží pověstnému iPhonu 4. Ten má 330 pixelů na palce, Ray má 297 pixelů na palec.

Sony Ericsson také stále spoléhá na klasické LCD displeje. A opět musíme uznat, že se za použitou technologii vůbec nemusí stydět. Barevným podáním ale zaostává za AMOLED konkurencí. Barvy jsou relativně bledé, ve vybraných aplikacích alespoň kvalitu obrazu vylepšuje technologie Bravia Engine.

Displej Sony Ericssonu Xperia Ray
Displej Sony Ericssonu Xperia Ray
Displej Sony Ericssonu Xperia Ray
Displej Sony Ericssonu Xperia Ray

Důležité ale je (a to platí i pro ostatní modely výrobce), že displej je výborně čitelný na přímém slunci. Tam kde se i špičkový displej Samsungu Galaxy S II ztrácí v odlescích, Xperia Ray servíruje stále velmi dobře čitelné údaje. Displej si tedy můžeme přičíst mezi další klady telefonu.

Sony Ericsson Xperia Ray

Telefon pohání Android 2.3 Gingerbread ve spojení s gigahertzovým procesorem Snapdragon, grafikou Adreno 205 a 512 MB RAM. Jistě, výkonem se nemůže Ray rovnat dvoujádrovým super-smartphonům, ale drtivá většina uživatelů rozdíl mezi dvoujádrem a jednojádrem nepozná. Navíc, Ray je asi nejodladěnější Sony Ericsson, který jsme doposud testovali. Telefon je rychlý, nikde se nic nezadrhává a neseká, a to i navzdory použití pro výrobce tolik typické grafické nadstavby UX Platform.

Ta je prakticky beze změn převzata z modelu Arc. Zůstávají tak všechny její klady i nevýhody. Mezi negativa patří například stále nedoladěné propojení widgetů platformy UX se systémovými aplikacemi. Mezi přednosti patří přehlednost prostředí a možnost si velmi snadno uspořádat ikonky v menu a mezi uspořádáními i snadno přepínat.

Sony Ericsson Xperia Ray
Sony Ericsson Xperia Ray
Sony Ericsson Xperia Ray

Telefonu zůstala i aplikace LiveWare, která umožní detekovat připojení vybraného příslušenství a automaticky spustit vybranou aplikaci. Tentokrát nemusíme lamentovat nad tím, že LiveWare nepodporuje HDMI port, protože o ten Xperia Ray nejspíš kvůli miniaturizaci přišla.

Pod displejem telefonu se nachází obligátní trojice ovládacích tlačítek. Prostřední tlačítko Home zůstává mechanické a jeho rozměry jsou poměrně velkorysé. Krajní tlačítka zpět a menu jsou senzorová a chybí jim podsvícení.

O snadnou orientaci ve tmě se ale stará oblá světelná linka, která lemuje tlačítko home. Ta navíc dovede měnit barvy podle toho, jestli se telefon třeba zrovna nabíjí nebo zda na displeji čeká zameškaná událost. Světelná linka tak přebírá i funkci stavové diody.

Baterie – slušná kapacita zaručí dva dny

Xperia Ray patří mezi výborně vybavené smartphony, které nezklamou svou výdrží na jedno nabití baterie. I při vcelku vysokém vytížení dovede telefon přežít na jedno nabití celé dva dny práce. Děkovat za to může baterii, která oproti většímu modelu Arc vůbec nepřišla o svou kapacitu. Ray tak má k dispozici stále akumulátor s kapacitou 1 500 mAh.

Zatímco u modelu Arc jsme si stěžovali na zmatenou automatickou regulaci podsvícení, tady si není nač stěžovat: Ray automatickou regulaci nemá a vůbec to nevadí. Prakticky po celou dobu testu jsme telefon používal s intenzitou podsvícení nastavenou zhruba na polovinu a v žádných situacích jsme neměli problém s čitelností. I to je důkaz kvality displeje.

Telefonování a zprávy – Sony Ericssoní klasika

Co se telefonování a zpráv týče, Xperia Ray se nijak neliší od svých stájových sourozenců. Vzhledem k úhlopříčce displeje jsme snad jen podstatně častěji používali klávesnici v rozložení na šířku, při klasickém zobrazení na výšku je přeci jenom pro pohodlné rychlé psaní klávesnice už příliš drobná.

I v režimu na výšku se ovšem dá zvolit klasická telefonní klávesnice, pak pomůže s psaním slovník T9. Systém telefonu opět nabízí i velmi detailní nastavení prediktivních slovníků pro psaní, takže na své si jistě přijde každý uživatel. My jsme ale stejně nejčastěji slovník vypínali.

Displej Sony Ericssonu Xperia Ray
Displej Sony Ericssonu Xperia Ray
Displej Sony Ericssonu Xperia Ray
Displej Sony Ericssonu Xperia Ray

Opět zůstává výtka směrem k vyhledávání v telefonním seznamu. Jsme zvědavi, jestli se výrobci dotykových mobilů vůbec někdy naučí tuto disciplínu zvládnout správně a bez komplikací.

Numerická klávesnice telefonu totiž opět slouží jenom k vytáčení čísel, vyhledávat je nutno klepnutím na položku kontakty a následné ťuknutí do vyhledávacího pole. Neduh lze snadno obejít pomocí řady aplikací.

Sony Ericsson Xperia Ray

O práci s e-maily se opět stará vestavěná aplikace a ne dříve používaný klient Moxier. Mailová aplikace se tentokrát dočkala drobného vylepšení, kdy lze zobrazovat náhled prvního e-mailu i v režimu na výšku: náhled se může zobrazit jednoduše v horní části obrazovky a lze se jej zbavit jednoduchým posunutím jeho okraje vzhůru. Co je ale neskutečně k vzteku je fakt, že se v klientu nedá v mailech vyhledávat! Přitom Gmail vyhledávat umí.

Organizace a data – nic nového pod sluncem

Ani v oblasti pracovních funkcí Xperia Ray ničím nepřekvapí. Po hardwarové stránce je výbava kompletní (HSPA, wi-fi, Bluetooth 2.1, GPS), řada aplikací pak zabezpečuje běžné funkce. Balík OfficeSuite umí kancelářské dokumenty pouze prohlížet, teprve příplatek zprovozní verzi Pro, která je zvládá i vytvářet.

Displej Sony Ericssonu Xperia Ray
Displej Sony Ericssonu Xperia Ray
Displej Sony Ericssonu Xperia Ray
Displej Sony Ericssonu Xperia Ray

Mezi obvyklou sadou kalkulačky, kalendáře a RSS čtečky postrádáme stále jednoduchou aplikaci na tvorbu textových poznámek. O navigaci se postarají Google Mapy, Sony Ericsson ale také přidal zkušební verzi navigace Wisepilot. Ani internetový prohlížeč ničím nevybočuje ze zajetých androidích kolejí, podporuje Flash i multi-touch.

Velmi užitečnou zajímavostí může být aplikace monitor dat, která neustále sleduje, kolik dat jste jakým směrem v síti operátora přenesli od vybraného dne měsíce (vždy na jeden měsíc). Aplikace umí ukázat i efektní grafy, kolik dat jste přenášeli v které dny.

Sony Ericsson Xperia Ray

Xperia Ray také servíruje uživateli celou řadu možností, jak získávat aplikace. Kromě klasického Android Marketu je tu i několik oddělených aplikací, které hledají obsah vhodný právě pro tento telefon.

Aplikace Extension Search tak najde pluginy pro prostředí TimeScape, program Získat  Aplikace nabídne výběr aktuálních aplikací pro přístroj, obdobně pod ikonou Získat hry se nachází seznam aktuálních herních titulů, které se budou na Xperii Ray dobře vyjímat.

Odkazy z těchto aplikací ale vždy vedou do Android Marketu, programy tak slouží jen k tomu, aby se uživatel snáze zorientoval. Součástí je i pro výrobce typický PlayNow store, kde lze kupovat i další obsah jako tapety, vyzvánění nebo hudbu.

Zábava – fotoaparát bez kompromisů

Xperia Ray nabízí stejný foťák jako špičková Xperia Arc. Většina vlastností tedy zůstává shodná s větší stájovou sestrou. Foťák ale přišel o tlačítko mechanické spouště, a tak se fotí výhradně ťuknutím na displej.

Fotoaparát opět používá pokročilý automatický systém s rozpoznáním scény. Kdo si chce parametry určovat sám, musí přepnout na normální režim fotografování. Opět zůstává trochu skryta možnost kompenzace expozice a i některá jiná nastavení by mohla v normálním režimu být dostupnější. Celkově je ale fotoaparát snadno ovladatelný a nabízí i volby jako režim ostření (včetně výběru ostřícího bodu na displeji), způsobu měření expozice, vyvážení bílé nebo stabilizátor obrazu.

Displej Sony Ericssonu Xperia Ray
Displej Sony Ericssonu Xperia Ray
Displej Sony Ericssonu Xperia Ray
Displej Sony Ericssonu Xperia Ray

Drobnou a trochu zvláštní změnou oproti Xperii Arc je návrat k přisvětlovací diodě, která buď svítí, nebo ne. Arc si uměl diodu řídit sám, u modelu Ray ji musí ve tmě uživatel ručně aktivovat; naštěstí je tato volba neustále po ruce. Kvalitu nočních fotek ale nutnost ručního zapnutí diody neovlivňuje, samotné řízení intenzity světla fotoaparát zvládá bez potíží.

Sony Ericsson Xperia Ray

Kvalita pořízených snímků je opravdu velmi vysoká a patří na špičku mezi fotomobily. Fotoaparát také nahrává videa v rozlišení 720p. Stejně jako v případě modelu Arc i tady je kvalita videa stále velmi obstojná, ale konkurence je v tomto ohledu přeci jenom o něco lepší. To ale neznamená, že by videa z Xperie Ray nebyla použitelná.

Fotografie pořízená Sony Ericssonem Xperia Ray
Fotografie pořízená Sony Ericssonem Xperia Ray
Fotografie pořízená Sony Ericssonem Xperia Ray
Fotografie pořízená Sony Ericssonem Xperia Ray
Fotografie pořízená Sony Ericssonem Xperia Ray
Fotografie pořízená Sony Ericssonem Xperia Ray

Výrobce tentokrát zcela vynechal hry. Hudební přehrávač, FM rádio nebo aplikace YouTube jsou jakýsi standard. Drobnou novinkou je speciální aplikace na přehrávání videí, která sdíleli vaši přátelé na Facebooku. Stále jsme se však u Sony Ericssonu nedočkali pořádného přehrávače videí.

Shrnutí – luxus do kapsy

Sony Ericsson Xperia Ray se svou výbavou řadí těsně pod současnou špičku dvoujádrových přístrojů. Tedy tam, kam se řadí i větší Xperia Arc. Oproti ní vlastně telefon přišel jen o HDMI konektor, jinak je výbava naprosto totožná. Telefon se může chlubit kvalitnější konstrukcí a tím, že vklouzne opravdu do každé kapsy.

Zatímco Xperia Arc v oficiálním e-shopu výrobce stojí stále přes 12 000 korun (a to je hodně), u Xperie Ray ve stejném e-shopu svítí cenovka 8 350 korun. A to je lákavá nabídka, díky které se Xperia Ray může stát prodejním hitem.

Konkurence bude mít telefon opravdu málo, tak obsáhlou výbavu v takto atraktivním a kompaktním balení nenabízí prakticky nikdo.

Za podobnou cenu (8 190)  bude Nokia nabízet svou novinku 700, která Ray může tenkým a jednoduchým designem trochu připomínat. Jenže Nokia má podstatně horší fotoaparát (5 mpx full-focus) a horší rozlišení displeje (640 × 360 pixelů při téměř shodné úhlopříčce 3,2 palce). Ve prospěch sedmistovky ale hovoří mapy použitelnější pro dlouhodobou navigaci nebo přítomnost technologie NFC, pokud ji využijete.

Nokia 700 je svým naturelem Xperii Ray asi nejblíže. Za další soupeře můžeme považovat třeba výběhový a o něco levnější Samsung Wave II, který má ale podstatně větší displej s podobným rozlišením a lepší technologií. Wave II splňuje podmínku designového telefonu, ale oproti Xperii Ray je už dost velký. To už bychom mohli vlastně mezi soupeře zařadit i o hodně dražší iPhone 4.

Výběr soupeřů ukazuje, že Xperia Ray opravdu nemá mnoho přímých konkurentů. Jsme zvědavi, jak uspěje u zákazníků.

Sony Ericsson Xperia Ray a konkurence

 • Sony Ericsson Xperia ray Komunikátor Sony Ericsson Xperia ray má prakticky totožnou výbavu jako Xperia Arc, jen dostal menší displej a rozměry. Jde o výkonný smartphone bez jakýchkoli kompromisů. Kombinace elegantních tvarů, naprosto luxusního displeje a výborného zpracování je prostě neodolatelná.

  Cena: 8 590 Kč

 • Sony Ericsson Xperia Arc Komunikátor Sony Ericsson Xperia Arc je smartphone s Androidem 2.3 Gingerbread, který využívá technologie od Sony. Telefon zaujme tenkým prohnutým tělem a vyčerpávající výbavou. V té je i 8,1 megapixelový fotoaparát, který využívá CMOS senzor Sony Exmor R for Mobile.

  Cena: 12 390 Kč

 • Nokia 700 Nokia 700 je jedním z nejkompaktnějších telefonů postavených na platformě Symbian s objemem pouhých 50 centimetrů kubických. Konstrukce smartphonu je navíc velmi tenká, telefon se může pochlubit tloušťkou pouhých 9,7 mm. Výbava nepostrádá nic podstatného.

  Cena: 8 490 Kč

Nejčtenější

Ilustrační snímek
Pražské metro pokryla wi-fi síť. Zatím pouze v šesti stanicích

V šesti stanicích metra spustil Pražský dopravní podnik (DPP) připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Cestující tak získají nejen přístup k dopravním...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Další z rubriky

Sony Xperia XZ1
Sony naskenuje vaši hlavu do 3D. Přátelé se budou smát

Berlín (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Japonská značka Sony se na veletrhu IFA v Berlíně pochlubila dvojicí špičkově vybavených smartphonů. Jmenují se Xperia XZ1 a XZ1 Compact a mají špičkovou...  celý článek

Sony Xperia XA1 a Sony Xperia XA1 Ultra
Dlouhý a široký, oba bystrozrací. Podívejte se na Xperie XA1 a Ultra

Loňská dvojice modelů XA a XA Ultra se dočkala nástupců. Sony jim do názvu přidalo číslici 1 a vylepšilo hned několik prvků výbavy. Podívejte se, jak vypadají.  celý článek

Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact
Skvělý malý smartphone. Recenze Xperií XZ1 a XZ1 Compact

Na veletrhu IFA v Berlíně představilo japonské Sony své kompaktnější modely, které navazují na typ XZ Premium. Mají menší displeje a nižší rozlišení, ale...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.