Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tendr na české UMTS vyhlášen

  22:21aktualizováno  22:21
Po měsících čekání ČTÚ vyhlásil tendr na držitele českých licencí UMTS. Za kolik se nakonec prodají?
(ČIA, red) - Výběrové řízení na udělení licencí ke zřizování a provozování veřejných mobilních telekomunikačních sítí třetí generace (UMTS) dnes oficiálně vyhlásil Český telekomunikační úřad (ČTÚ). "Důvodem k této formě prodeje licencí je omezená šíře disponibilního kmitočtového pásma pro sítě UMTS, která neumožňuje udělit licenci každému zájemci, který o ni požádá," konstatoval předseda ČTÚ David Stádník.

Podle očekávání je výběrové řízení rozděleno na dvě kola: V prvním budou licence nabídnuty stávajícím operátorům Eurotelu, RadioMobilu a Českému Mobilu. Ve druhém kole pak budou formou dražby prodány licence, o kterých se nerozhodne v prvním kole. Přímo z podmínek výběrového řízení tedy jednoznačně nevyplývá, zda ČTÚ udělí původně plánované čtyři licence, nebo zda budou nakonec uděleny pouze tři. "ČTÚ si vyhrazuje právo z důvodů hodných zřetele omezit výběrové řízení pouze na jeden stupeň," uvádí se dále v podmínkách.

Příslušná dokumentace bude k dispozici od 16. července, kdy bude zahájeno první kolo tendru. Uzávěrka pro příjem nabídek od zájemců je 7. srpna. Zveřejnění výzvy k účasti ve druhém kole (aukci) ČTÚ předpokládá na konci srpna, přičemž aukce by měla být ukončena do konce září. Všechny udělené licence budou vydány po skončení celého výběrového řízení, ke kterému má dojít 30. září letošního roku.

Podle ministra dopravy a spojů Jaromíra Schlinga má o licence zájem přibližně desítka firem včetně tří stávajících operátorů. Všichni se podle něj budou snažit zaplatit co nejmenší částku, vláda však bude trvat na svých původních představách. Sám ministr by rád, aby každý provozovatel zaplatil státu za licenci přibližně sedm miliard korun. Celkové výnosy, které vláda již zahrnula i do státního rozpočtu na rok 2001, by se podle něj měly pohybovat kolem 20 miliard korun.

Představitelé stávajících operátorů se však vyjádřili, že za přijatelnou cenu za jednu licenci považují maximálně tři až čtyři miliardy korun, a to vzhledem k současné nepříznivé situaci na světových telekomunikačních trzích i vzhledem k nutnosti následných investic do samotné výstavby sítě a služeb třetí generace. Neoficiálně ale zároveň naznačili, že v případě nevpuštění nového, tj. čtvrtého operátora na český trh by byli ochotni částku za jednu licenci zvýšit. "Pro čtyři operátory na zdejším omezeném trhu nebude místo. O UMTS budou mít pravděpodobně stejně zájem jen tři operátoři," domnívá se však generální ředitel RadioMobilu Roland Mahler.

Současný vývoj na telekomunikačním trhu však mluví proti optimistickým představám ministra Schlinga. Reálných zájemců o poměrně drahé české licence na provozování sítí 3G není v žádném případě deset. Ani zájem světového giganta Vodafone není zdaleka potvrzený. Za cenu, kterou požaduje vláda, nechtějí naše licence ani současní operátoři GSM.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz