Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ten nejmenší s navigací - recenze komunikátoru Mio A501

Kapesních počítačů kombinujících mobilní telefon a satelitní navigaci je na trhu poměrně dost. Většina z nich se chlubí nápisem HTC nebo E-TEN. Pokud nesympatizujete ani s jednou uvedenou značkou, můžete zkusit také komunikátory Mio. Ten poslední, co se na trhu objevil, má kódové označení A501.
Mio A501 - miniaturizace není vše

Mio A501 - miniaturizace není vše

Mio Technology je jasnou jedničkou na trhu satelitních navigací. Na poli Windows Mobile komunikátorů ale její pozice není tolik neotřesitelná. Na začátku loňského roku sice společnost bodovala zařízením s označením Mio A701 – prvním komunikátorem s vestavěnou navigací. Pak se ale na dlouho rozčeřené vody zařízení s Windows Mobile uklidnily a Mio se naplno věnovalo spíše jednoúčelovým navigacím (PNA) a klasickým PDA.

Před pár týdny byl ale oficiálně uveden nástupce A701, který kromě jedničky navíc v kódovém označení dostal do vínku také alfanumerickou klávesnici, wi-fi přijímač a spousty uživatelské paměti. Nad volbou použitého procesoru ovšem řady uživatelů křiví obličeje. Na praktické zkušenosti s touto horkou novinkou si ale budeme muset ještě chvíli počkat, o Miu A702 tato recenze skutečně není.

Co si ale můžete přečíst hned jsou poznatky a zkušenosti získané během testování nenápadného Mia A501, který tvoří jaksi mezistupeň mezi oběma hlavními modely.


Katalog mobilů: 

Mio A701  Komunikátor E-Ten X500+  Mitac Mio A501

Mio A701, předchůdce testovaného zařízení, si v poslední době získal oblibu nízkou cenou a je tak pro A501 silným konkurentem. Lépe vybavený a levnější je také E-TEN X500.


Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:
Drobný komunikátor se satelitní navigací, slušným fotoaparátem a bohužel i dosti nepohodlným ovládáním.


Obsah balení
Synchronizační kabel, akumulátor, stolní nabíječka včetně několika adaptérů (UK, USA, český), držák a husí krk k připevnění zařízení do automobilu, HF sada, textilní pouzdro s poutkem na uchycení k opasku, CD Getting Started, CD s bonusovými aplikacemi, obrázkový manuál



Vzhled, konstrukce a zpracování aneb ten nejmenší s navigací

Skutečnost, že je nové Mio A501 poměrně drobné zařízení, lze snadno vyčíst z kterékoli tabulky technických specifikací. I přesto bude první setkání displej v tvář příjemným překvapením. Mio je skutečně velmi malé a jeho půdorysné rozměry šampiónem své kategorie. Nebo snad znáte jiný WM komunikátor s nárysnami 59,2 a 95,2 mm? Co nevyrostlo do výšky, přibralo v pase. Ano, tento příměr padne Miu jako ulitý a jeho tloušťka téměř 21 mm je tím méně příjemným parametrem. Hmotnost necelých 150 gramů včetně baterie je v této kategorii zcela běžná.

Po stránce designu je Mio skutečně povedený přístroj – oblé horní rohy, kovově se tvářící rámeček kolem displeje a bok blyštící se několika ovládacími prvky. Tvarově nejde o žádný nudný kvádřík – při pohledu z boku má přístroj tvar pravoúhlého lichoběžníka se zaoblenou hranou a připomíná tak zaoceánský parník nebo docela obyčejný člun. Na přední straně se rozprostírá dotykový QVGA displej a nad ním pak kovovým lemem zvýrazněný reproduktor telefonu. V pravém rohu je dvojice signalizačních diod (příjem GSM signálu a aktivní BT). Pod zobrazovačem jsou dvě řady funkčních kláves oddělených barevným rozhraním. V horní řadě je mezi dvěma kontextovými klávesami tlačítko ke spuštění aplikace MioMenu. Ve spodní linii jsou to tlačítka k ovládání telefonních funkcí, klávesa domů, stiskem zbývající klávesy pak aktivujete GPS.

  Mio A501   Mio A501  Mio A501  Mio A501


  Mio A501  Mio A501  Mio A501

Na pravý bok sáhnete v okamžiku nutnosti regulace hlasitosti, výměny SD/MMC karty nebo připojení USB kabelu. Nachází se zde také otvor s tlačítkem pro soft reset. Stylus jde tasit poměrně ztuha, při práci ale oceníte jeho délku, která se díky tubusové konstrukci dostala na příjemnou hodnotu okolo 11 cm.

Horní hrana obsahuje tlačítko k vypnutí (uspání) přístroje, pod plastovou krytkou se skrývá konektor k připojení GPS antény. Nechybí ani poutko k zavěšení přístroje na krk a v plastu zvěčněný nápis “GPS“. Plynule přecházíme na bok levý, kde najdeme tlačítko ke spuštění fotoaparátu (které posléze slouží jako spoušť) a také nenápadný joystick. Nenápadný prvek, který ale hraje tu nejdůležitější úlohu při manipulaci s tímto komunikátorem, inženýři z Mio Technology z nepochopitelných důvodů umístili na levou bočnici. Nezbývá než doufat, že je A501 velmi bytelné zařízení – dokáži si totiž poměrně živě představit situaci, kdy zoufalý uživatel po marných pokusech zkrotit tento pekelný “knoflík“ mrští zařízením o zem. O “komfortu“ ovládání ale až později. K připojení dodávaných sluchátek je připravena zdířka pro 2,5 mm jack.

 Mio A501  Mio A501  Mio A501  Mio A501

  Mio A501  Mio A501  Mio A501


Spodní oblá hrana zaujme jen pojistkou k uvolnění zadního krytu a telefonním mikrofonem. Zadní strana je oděna do tmavého hávu, stříbřitý je zde už jen obdélník s objektivem 2 mpx fotoaparátu, přisvětlovací diodou a zrcátkem. Nepřehlédnutelný je také systémový reproduktor a natištěné logo výrobce. V horní části je dvojice gumových pacek, která zabrání možnému poškození přístroje při styku s drsnějším povrchem.

Byť je celá skořápka plastová, konstrukční zpracování je na velmi dobré úrovni a tak se žádného skřípání, vrzání, praskání nebo jiných projevů nedokonalosti nedočkáte ani při důkladném prohmatání celého šasi.

Paměť a procesor - nestačí s dechem
Jak je to zařízení svižné? Zvládne přehrát video bez předchozí optimalizace? A náročnější hry si na tom zahraji? Takové a podobné dotazy často kladou váhající uživatelé majitelům konkrétního zařízení. Pokud byste takové otázky položili majiteli recenzovaného přístroje, pak by vás odpovědi zrovna nenadchly. Mio A501 prostě není žádný rychlík. Lví podíl na tom pochopitelně má typ procesoru, kterým je velmi rozšířený čip Texas Instruments OMAP s taktem dvou stovek megahertz. Pochvalu si ale zaslouží relativně velký prostor pro běh aplikací – na čistém zařízení je z papírových 64 MB k dispozici více než 29 MB. Mio běží na systému Windows Mobile 5.0 for Pocket PC Phone edition AKU 3.3, který z plných 128 MB FlashROM ukusuje značnou část (spolu s aplikacemi z ExtendedROM) a tak na zaplnění aplikacemi a uživatelskými daty čeká necelých 48 MB. To ale není vše, Mio totiž disponuje dalším datovým úložištěm velikosti 1 GB. Vestavěný SD/MMC slot s podporou SDIO tak bude u těch méně náročných uživatelů ležet ladem, gigabajt paměti hravě pojme řadu mapových pokladů a přitom se ještě dostane i na několik alb vašich oblíbených interpretů.

 

Mio A501

 

  Mio a501 HW  Mio a501 HW  Mio a501 HW 


  Mio a501 HW  Mio a501 HW  Mio A501 foto

A jaké jsou tedy dojmy z používání zařízení? Při běžných úkonech jako práce se SMS, kalendářem, vyřizováním hovorů přístroj na pokyny reaguje vcelku svižně. Ve srovnání s MDA Compact II je Mio přece jen znatelně svižnější. Nutno ale podotknout, že jsme Mio testovali bez české lokalizace (nabídne se po provedení hard resetu), která většinou znamená citelné zpomalení celého zařízení.

Displej a ovládání - procházka peklem

Jste-li uživateli nějakého Pocket PC s tou, na dnešní dobu nejběžnější obrazovkou (tedy QVGA rozlišení, 2,8 palce), pak vám Mio navodí pocit, že něco není v pořádku. Použitý displej má totiž o 2 milimetry menší diagonálu a i takový malý rozdíl je pořádně znát. TFT displej je transflektivní s nanesenou dotykovou vrstvou a najednou zobrazí až 16 bitů barevné hloubky. Barevné podání je velmi dobré, zobrazovač je kontrastní a při nastaveném nejvyšším jedenáctém stupni jasu doslova září. V nastavení chybí známá možnost regulace jasu zvlášť pro pohon na baterii a dobu během nabíjení. Mnohem větší vadou na kráse je ale příliš vysoký lem kolem displeje, který je v plastovém těle doslova utopen. Ukončení aplikace je tak bez stylu nadlidský úkon.

 

Mio A501

   Mio A501  Mio A501  Mio A501

   Mio A501  Mio A501  Mio A501

Pohodlnějšímu ovládání bohužel nepomůže ani zmíněný joystick. Zatímco si u ostatních přístrojů, které mají hlavní navigační prvek umístěný pod displejem, často vystačíte s jednou rukou, tady budete téměř vždy potřebovat obě. Jednou rukou Mio uchopit a kontrolu nad joystickem svěřit ruce druhé, takto se přístroj ovládá asi nejlépe. Často se přesto stává, že místo plánovaného stisku se pohnete v menu do jednoho ze čtyř směrů a podobně. Způsob ovládání je jednoduše velmi nešťastný a citelně snižuje dojem z celého přístroje.

Zvuk
V předchozím odstavci jsme Mio A501 zrovna nešetřili, v oblasti ovládání je skutečně co vytýkat a tak i dohánět. Zvukové schopnosti jsou však nadprůměrné. Bohužel ale chybí nastavení rozličných efektů, s kterým jsme se setkali například u Pocket PC Asus MyPal 686. Stačí jedno spuštění libovolné skladby a na zmíněné nedostatky rychle zapomenete. Systémový reproduktor podává muziku velmi věrohodně a ani při nejvyšším možném nastavení hlasitosti se čistota reprodukce nesníží. Poslech hudby je kvalitní i s použitím dodávaného stereo headsetu. Patří se připomenout, že Media Player tvořící základní programovou výbavu není pro poslech hudby příliš vhodný, proto doporučujeme poohlédnout se po jiné aplikaci (TCPMP, GSPlayer). Mio tedy jako MP3 přehrávač poslouží docela dobře, slušně si vede i po stránce výdrže. Trochu ale zamrzí umístění jacku na levém boku, spodní hrana je pro tento účel rozhodně  vhodnější.

Telefonování, textové zprávy a emaily - tradiční nabídka

Slovo komunikátor nám v poslední době pro Pocket PC s vestavěným telefonním modulem tak trochu zlidovělo. Mio A501 je dalším přístrojem, který lze jako komunikátor nebo raději PDA telefon označit. A to díky integrovanému GSM, pracujícímu v pásmu 850/900/1800/1900 MHz. Kromě podpory datových přenosů GPRS je dnes za samozřejmost pokládána i podpora rychlejších EDGE, obojí Mio nabízí v třídě 10. S UMTS si ale přístroj nerozumí, čemuž do jisté míry napovídá i absence kamery pro videohovory.

 

Mio A501

  Mio A501 telefon  Mio A501 telefon  Mio A501 telefon

  Mio A501 telefon  Mio A501 telefon  Mio A501 telefon 

Výběr mobilního operátora probíhá automaticky, v nastavení se nabízí i manuální selekce. Telefon zvládá obvyklé funkce jako je blokování hovorů, jeho přesměrování či přidržení. Telefonovat můžete hned na tři způsoby – s komunikátorem u ucha, případně na hlasitý odposlech (aktivace delším podržením zeleného sluchátka nebo klepnutím na tlačítko Speaker On). Poslední možností je využít dodávaných stereo sluchátek. Ať už zvolíte kterýkoli z uvedených způsobů, stěžovat si nebudete – reproduktor je dostatečně hlasitý, mikrofon citlivý a tak jsme žádné problémy během telefonního hovoru nezaznamenali.

 

Mio A501

  Mio A501 sms  Mio A501 sms  Mio A501 sms

  Mio A501 sms  Mio A501 sms  Mio A501 sms

Textová (obrázková) komunikace je opět totožná jako u každého zařízení se stejnou verzí OS. Zprávy jsou tedy členěny do tří kategorií (MMS, E-mail a SMS), z nichž každá dále obsahuje logické podkategorie (smazané, návrhy, odeslané, přijaté). Zadávání znaků je možné buď pomocí softwarové QWERTY klávesnice, nabízí se i několik typů rozpoznávání psaného písma (Block Recognizer, Transcriber, Letter Recognizer). Ke snadné tvorbě MMSek napomůže známý klient jménem MMS composer, u emailů můžete počítat s podporou technologie Direct Push.

Konektivita - šedý průměr

Díky absenci wi-fi modulu lze možnosti propojení s PC nebo jiným zařízením označit jen jako průměrné. Nejsnazší cesta propojení se stolním počítačem je pomocí dodávaného USB kabelu s miniUSB konektorem na jednom a klasickým USB na druhém konci. Na funkci Mass Storage ale Mio nehraje a tak pokud hodláte přenášet data i z počítače bez ActiveSync, nainstalujte si freeware program WM5torage. Ten funkci Mass Storage velmi dobře supluje.

 

Mio A501

 Mio A501 konekt  Mio A501 konekt  Mio A501 konekt

 Mio A501 konekt  Mio A501 konekt  Mio A501 konekt


Velmi důkladně jsme prozkoušeli také Bluetooth modul, který je zde ve verzi 2.0. Spárování s notebookem Compal FL90 proběhlo naprosto bez problémů, rychlost transferu souborů se pohybovala okolo 50 kB (směr Mio – notebook). V případě přenosu souboru mezi dalším Pocket PC jsme se nedostali výše, než 20 kB/s. Bluetooth podporuje také A2DP profil pro bezdrátový stereo poslech muziky. V nabídce připojení figuruje také infračervený port. Ten ale fyzicky Mio neobsahuje a tudíž ani nepodporuje.

GPS - k cíli vás dovede, ale počkáte si
Vestavěná satelitní navigace je hlavní devizou tohoto malého komunikátoru. Z technického hlediska je integrován spolehlivý a prověřený 20-ti kanálový SiRF Star III čip, s kterým se u navigací setkáváme asi nejčastěji. V balení najdete také husí krk a držák k bezpečnému uchycení komunikátoru do interiéru vozidla. Stálý přísun elektrické energie zajistí cigaretová nabíječka, která je také nedílnou součástí dodávaného příslušenství. Standardně se však nedodávají žádné mapy, ty si musíte přikoupit. GPS jsme testovali pomocí nejnovější verze programu TomTom s mapovými podklady pro střední Evropu. Po nastavení portu COM 2  a baud rate 57600 začala navigace komunikovat se satelity.

Zjištění pozice ale nebylo vůbec svižné a i na kraji města jsme čekali více než 40 sekund, ve víru velkoměsta se jednalo o časy okolo jedné minuty. Samotné navigování pak bylo bezproblémové, překážkou nebyl ani pomalejší CPU přístroje. Mírnou vadou je ale menší a zapuštěný displej, velké zobrazovače jsou k navigaci přece jen vhodnější. Mio je tak určeno spíše k občasné navigaci, profesionální řidiči brázdící den co den (nejen) naše dálnice jistě sáhnou po jiném přístroji.

Fotoaparát
Objektiv fotoaparátu najdeme na pravém okraji zadní strany přístroje. Jeho umístění je zvoleno nešťastně – při každém uchopení Mia do ruky mi ukazovák spočinul právě na čočce fotoaparátu. Fotoaparát spoléhá na CMOS snímač s téměř dvěma miliony buněk, vyšší kvalitu pořízených snímků slibuje funkce automatického zaostřování. Mezi objektivem a drobným zrcátkem je umístěna LED dioda, která poslouží i jako kapesní svítilna (svítilnu standardně aktivujete delším stiskem tlačítka domů). Aplikace fotoaparátu je velmi přehledně zpracována, na displeji vždy vidíte nastavené rozlišení snímků, přepočet volného místa na snímky (minuty videozáznamu), režim a stav blesku. Veškeré možnosti nastavení předkládáme v přehledné tabulce:

Režim fotoaparátu:

Funkce  Detail
CMOS 2.0 mpx
Rozlišení 1600 x 1200, 1280 x 960, 800 x 600, 640 x 480, 400 x 300
Digitální zoom ne
Kvalita nenastavuje se
Makro ne
Samospoušť  vypnuto, 5 s, 10 s
Vyvážení bílé automat, slunečno, noční scéna, žárovka
Efekt kresby bez efektu, sépiový, ČB
Formát snímku JPEG
Režim auto, noční, sport, interiér, venku
Úložiště zařízení/paměťová karta
  Mio A501   

  Mio A501 snimek 1  Mio A501 snimek 1
  Mio A501 snimek 1  Mio A501 snimek 1


Výsledné snímky patří ve své kategorii rozhodně k nadprůměru, nedávno recenzovaná HTC Panda fotila o poznání hůře. Fotoaparát má však evidentně problém se světlými plochami, které má tendenci přepálit (viz. kožich psa). Zvláštní je také absence digitálního zoomu a funkce makra, s oběma se u WM přístrojů setkáváme téměř vždy.

Režim videokamery:

Funkce  Detail
Rozlišení 176 x 144, 128 x 96
Formát 3GP, MPEG4
Délka 10 s, 15 s, dle paměti
Úložiště zařízení/paměťová karta


Mio A501

  Mio A501 fotoaparat  Mio A501 fotoaparat


  Mio A501 fotoaparat  Mio A501 fotoaparat



Bonusové aplikace
Nějakou tu bonusovou aplikaci najdeme v poslední době téměř v každém zařízení. A Mio A501 není výjimkou a tak se kromě známých, mnohokrát zmiňovaných a propíraných aplikací systému Windows Mobile 5.0 můžete těšit na:

MioMenu
Není ani tak aplikace jako firemní uživatelské rozhraní, které aktivujete stiskem největší klávesy přístroje. MioMenu zabezpečí rychlý přístup ke všem důležitým funkcím a aplikacím komunikátoru a to vše v doprovodu velkých animovaných ikonek. Kromě devíti přednastavených zástupců se nabízí celá další strana, kde si uživatel může nadefinovat zástupce dodatečně nainstalovaných aplikací.

  Mio A501 bonus aplikace  Mio A501 bonus aplikace  Mio A501 bonus aplikace

MioCalc
Kromě klasické kalkulačky, která zvládá jen ty nejtriviálnější výpočty, v Miu najdete ještě jednu mírně vylepšenou. Matematické funkce jsou sice zcela totožné a jediné vylepšení tak spočívá v modernějším grafickém rozhraní, MioCalc je ale i konvertor měn a také jednotek.

   Mio A501 bonus aplikace  Mio A501 bonus aplikace  Mio A501 bonus aplikace

World Time
Tato utilita dává uživateli jasný přehled o světových časech ve vybraných městech. Jednoduše si z nabídky vyberete kýžená světová města, která se následně ve vybraném stylu zobrazí při každém spuštění aplikace.

   Mio A501 bonus aplikace  Mio A501 bonus aplikace  Mio A501 bonus aplikace

Výkon a výdrž, testy - příjemné překvapení
Ne, v této kapitole skutečně neočekávejte oslnivé výsledky. Koneckonců, pokud jste přečetli předcházející kapitoly tak víte, že Mio A501 nemá k závratnému výkonu předpoklady. Přesto v testech dopadl o chlup lépe, než MDA Compact III, který má papírově stejný procesor a stejně velkou RAM.

Výsledky z Spb Benchmark:

Mio A501  Mio A501

Mio A501  Mio A501

Rychlost přehrávání neupraveného videa v TCPMP:

 Zařízení Rychlost přehrávání
 Mio A501 Digi-Walker 50,25%
 HTC Panda 102,83
 HTC Magician  98,54 %
 HTC Charmer  45,72 %

VS Benchmark 2006:

 Zařízení  Body
 Mio A501 Digi-Walker 578
 HTC Panda 885
 Asus P535  1021
 HTC Charmer  538

Výdrž je naproti tomu rozhodně nadprůměrná, téměř pětihodinový playback videa přeci jen každý komunikátor nevydrží. Také doba nepřetržité reprodukce muziky ční nad výsledky jiných zařízení. Vyhnete-li se náročnému přehrávání videa nebo hraní her a Mio budete využívat spíše jako běžný mobilní telefon, pak se díky LiPol akumulátoru kapacity 1 050 mAh bez nabíječky obejdete i tři až čtyři dny.

  • Přehrávání videa (TCPMP, HF sada) 4 h 40 min
  • Přehrávání mp3 (HF sada)     23h 20 min
  • Navigace                                 3 h 30 min


Poznámka: při přehrávání MP3 byla nastavena hlasitost sytému na polovinu, v přehrávači potom na maximum, stejně jako při přehrávání videa, kdy byl navíc jas displeje nastaven na nejvyšší stupeň, telefonní modul byl zapnutý.

Konkurence - umí lépe a levněji
Poslední dobou jsou v kurzu zejména “all-in-one“ zařízení, která v sobě kombinují kapesní počítač s wi-fi, mobilní telefon a satelitní navigaci. Miu A501 k úplné výbavě schází právě wi-fi, cenově přesto trumfne i vybavenější přístroje. Na mysli máme například tenký E-TEN X500, který lze zakoupit i za cenu pod 10 000 Kč. Navíc výrobce před časem uvolnil bezplatný upgrade na Windows Mobile 6, i když reakce uživatelů nejsou ani zdaleka příznivé. Mio má však konkurenta i ve vlastních řadách – model A701 je dnes ve výprodeji za skvělou cenu okolo 7 000 Kč. Starší typ boduje také rychlým procesorem a lepším displejem (není tolik zapuštěný). Také jeho ovládání je za pomocí běžné čtyřsměrné navigační klávesy nesrovnatelně pohodlnější. A501 kontruje mnohem lepším fotoaparátem a podporou EDGE. Tato vylepšení však jen stěží zastíní mizerné ovládání a takřka třítisícový cenový rozdíl.

 Název  Mio A501  Mio A701 E-Ten X500
 Rozměry [mm] 59,6x95,2x20,8   57x107x18,8 59,5x113x15,5
 Hmotnost 147 g 148 g 146 g
 Operační systém  WM 5.0 for PPC Phone AKU3.3  WM 5.0 for PPC Phone  WM 5.0 for PPC Phone AKU 2.6
 Procesor  Texas Instruments, OMAP 850, 201 MHz  Intel XScale, PXA 270, 520MHz Samsung S2C2440, 400 MHz
 RAM 64MB  64 MB 64 MB
 FlashROM 128 MB + 1 GB  128 MB 128 MB
 Paměťový slot  SD  SD microSD
 Sítě QuadbandGSM TribandGSM Quadband GSM
 Data  GPRS, EDGE  GPRS GPRS
 Displej - rozlišení  240 x 320 px  240 x 320 px 240 x 320 px
 Displej - barvy  65 536  65 536 65 536
 Displej - úhlopříčka  2,7" (68,6 mm)  2,7" (68,6 mm)  2,8" (71 mm)
 Wi-Fi  ne ne 802.11b
 GPS SiRF Star III, 20 kanálů SiRF Star III, 20 kanálů SiRF Star III, 20 kanálů
 Bluetooth  verze 2.0  verze 1.2 verze 2.0
 Infraport  ne  ne ne
 Digitální fotoaparát  2,0 mpx  1,3 mpx 2,0 mpx
 Autofocus ano ne ne
 Videotelefonie ne  ne ne
 FM rádio ne  ne ano
 Baterie  1 050 mAh  1 200 mAh 1 530 mAh
 Cena 9 800 Kč  7000 Kč 8 925 Kč
Závěr

Mio A501 z našeho redakčního testu rozhodně neodchází se vztyčenou hlavou, na to má totiž až příliš mnoho nedostatků. Ano, designéři sice odvedli hezký kus práce a vytvořili opravdu kompaktní kapesní počítač, který schováte v každé kapse. Miniaturizace a roztomilý vzhled zařízení se ale doslova krvavým písmem podepsaly na ergonomii ovládání. Hlavní ovládací prvek na levém boku přístroje, to Miu prostě neodpustíme. Situace, kdy budete mít pocit,že si joystick dělá co chce, nebudou vůbec vzácné – udělit kýžený povel je bez delšího tréninku docela obtížné.
Dalším aspektem, který se podílí na zdaleka ne pohodlném ovládání, je dotykový displej. Vadou samozřejmě není přítomnost dotykové vrstvy, ale jeho přílišné zapuštění v těle zařízení. Bez dotykového pera si prakticky neškrtnete, pokud tedy nemáte alespoň centimetrové nehty vybroušené do špičky. 

Pochvalu si naopak zaslouží nadstandardní dávka příslušenství, která čítá třeba adaptéry pro několik světových sítí (zástrček). Poměrně slušná je také odezva telefonu na většinu běžných pokynů, s náročnými aplikacemi si však neporadí. Nižší výkon je ale do jisté míry vykompenzován vyšší výdrží na jedno nabití, což je pro spousty uživatelů důležitější než hraní náročnějších her. Nebezpečně naostřenou zbraní měla být integrovaná satelitní navigace. Ani ta však rozhodně není dotažená do konce a pomineme-li menší displej, jsou strašákem také velké prodlevy při zjišťování polohy. Sečteno podtrženo má Mio A501 velmi dobré předpoklady, aby uživatele, který se rozhodne poprvé ochutnat svět Windows Mobile, dokázalo jednou provždy od podobných zařízení odradit. A to rozhodně není dobře.

Proč koupit?

  • solidní výdrž baterie
  • rozměry a hmotnost
  • integrovaná GPS 

Proč nekoupit?

  • chybí EDGE
  • absence wi-fi
  • hrozné ovládání 
  • zapuštěný displej

Kdy?

 v prodeji

Za kolik?

 okolo 10 000 Kč


K testu zapůjčila společnost PalmPc.cz

  • Nejčtenější

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Apple ukázal, že přejít na iPhone 15 Pro z předchůdce nemá smysl

11. dubna 2024

Apple na svém webu zveřejnil nástroj pro snadné srovnání vybraných modelů iPhonu. Uživatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

Ultra smartphone i odlehčená novinka. Motorola zahustila nabídku

18. dubna 2024

Společně s modelem Pro se na český trh chystají ještě další dvě novinky od Motoroly. Jednou je...

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...