Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Zítra nastává den D...

aktualizováno 
... kdy se v celé republice změní miliony čísel; eTel navýšil své základní jmění z deseti na 222 milionů korun; maďarská telekomunikační společnost Matáv bude propouštět.

PRAHA - Alternativní telekomunikační operátoři stejně jako Český Telecom změní mezi půlnocí a třetí hodinou ranní ze soboty na neděli několik milionů telefonních čísel. Přečíslování se totiž nebude týkat pouze čísel již přidělených zákazníkům, ale i  přenastavení celých číselných řad, které mají od Českého telekomunikačního úřadu. Například GTS bude měnit 4,8 milionu čísel, řekl včera marketingový ředitel David Duroň.

Celá akce by v sítích alternativních operátorů měla trvat kratší dobu než určené tři hodiny. Například Contactel odhaduje trvání potřebných procedur zhruba na hodinu. Poté by mělo následovat testování ve vlastní síti a se sítěmi ostatních firem, zejména Telecomu.

Přečíslování zahájí mobilní operátoři, kteří budou svá čísla měnit již v sobotu před půlnocí, aby mohli zajišťovat volání na tísňové linky v době, kdy bude síť Telecomu mimo provoz. Při přečíslování nebude Telecom ani ostatní operátoři pevných linek mezi půlnocí a třetí hodinou garantovat spojení ve své síti. 

Změní se všechna telefonní čísla na jednotný devítimístný formát a nebudou začínat nulou. Čísla budou zároveň obsahovat i předvolbu pro jednotlivé telefonní obvody, která se bude vytáčet i při místním volání. Mezinárodní formát čísla se nezmění. Mobilní operátoři pouze odstraní nulu před předvolbou. Telecom zároveň zredukuje počet telefonních obvodů ze 159 na 14, čímž zlevní část meziměstských hovorů.

PRAHA - Telekomunikační firma eTel navýšila svůj základní kapitál z deseti na 222 milionů korun. Finanční posílení má podpořit pozici firmy na českém trhu, oznámila včera mluvčí společnosti Markéta Novotná. "Investoři vyjádřili ochotu finančně podporovat další expanzi společnosti, zejména cestou akvizic," doplnila finanční ředitelka společnosti Jaroslava Baumruková.

ETel je součástí eTel Group, která vznikla v červenci 1999 a poskytuje alternativní telekomunikační služby 43.000 firemních klientů ve střední Evropě. Má zastoupení v České republice, Maďarsku, Polsku a Slovensku. V firma poskytuje datové a hlasové telekomunikační služby a od října má spustit službu volba operátora.

V prosinci roku 2000 získal eTel finanční kapitál 55 milionů EUR od společností Dresdner Kleinwort Capital, ARGUS Capital Partners, fondu soukromých kmenových akcií sponzorovaného společností The Prudential Insurance Company of America, Greenhill Capital Partners a Intel Capital.

BUDAPEŠŤ - Největší maďarská telekomunikační skupina Matáv propustí v příštím roce po dohodě s odbory 1100 zaměstnanců a v roce 2004 dalších 250 pracovníků. Oznámila to včera firma a dodala, že v dceřiných společnostech v příštím roce propustí 330 zaměstnanců a v roce 2004 dalších 200 pracovníků. 

Předseda a generální ředitel společnosti Matáv Elek Straub prohlásil, že snížení počtu zaměstnanců se bude týkat především aktivit v oblasti pevných linek. Tento krok podle něj povede k výraznému zvýšení efektivity a jejímu přiblížení světovým standardům. Náklady na snížení počtu zaměstnanců dosáhnou podle předběžných odhadů společnosti osmi miliard forintů (32 milionů dolarů).

Firma Matáv, jejímž majoritním vlastníkem je společnost Deutsche Telekom, zaměstnávala na konci června celkem 16.282 osob, napsala agentura Reuters.

 

Autor:


Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Další z rubriky

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Další herečka zapomněla zatajit svůj iPhone, když chválila jinou značku

Herečka propagující smartphony od Googlu posílá chválu na ně z iPhonu

Stává se to zas a znovu. Celebrity, které propagují různé značky telefonů, zapomínají, že lze dohledat, z jakých...

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Najdete na iDNES.cz