Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Záplavy ochromují pevné linky i mobily...

aktualizováno 
... na jihu Čech kvůli rozvodněné Vltavě nefungovalo přes 1700 pevných linek, problémy hlásili i mobilní operátoři; americká Qwest Communications se přiblížila na dohled bankrotu; ruská investiční skupina Menatep skoupí středoevropská aktiva KNPQwest; druhý největší středoevropský operátor Polkomtel vydělal v prvním pololetí téměř 70 milionů dolarů.

PRAHA - Kvůli vylití řeky Vltavy z břehů v Českých Budějovicích a zatopení tamní vedlejší telefonní ústředny Českého Telecomu včera nefungovalo 1762 pevných linek v části centra města. Technici firmy museli vypnout napájení ústředny, protože v objektu Telecomu bylo 15 cm vody, uvedl mluvčí Vladan Crha.

Škoda na ohrožené technologii by mohla dosáhnout až několika milionů korun, dodal mluvčí s tím, že vzhledem k dalšímu stoupání vodní hladiny nelze odhadnout, kdy bude provoz telefonní ústředny obnoven.

Také některé mobilní sítě na jihu Čech jsou v souvislosti se záplavami přetížené. Nemožnost se dovolat hlásí zejména zákazníci Eurotelu, ale i RadioMobilu. Žádný ze tří tuzemských operátorů však nezaznamenal výpadek sítě, pouze RadioMobilu vyřadila voda v centru Českých Budějovic jednu základnovou stanici, vyplývá ze sdělení operátorů.

Největší tuzemský mobilní operátor Eurotel se musí podle mluvčího Jana Kučmáše potýkat s místním vytížením kapacity na 80 až 120 procent, což způsobuje, že se lidé nemohou dovolat. Síť ale běží, i když několik desítek základnových stanic, zejména v okolí Českých Budějovic a Českého Krumlova, muselo být kvůli výpadku proudu napojeno na záložní napájení. Eurotel navíc do oblasti stáhl tři mobilní základnové stanice. Krizové telefony, které Eurotel poskytuje státní správě, podle Kučmáše fungují, pokud byly řádně nahlášeny.

Síť RadioMobilu T-Mobile je podle mluvčího Jiřího Hájka rovněž v provozu, pouze v okolí vyřazené základnové stanice může být slabší signál. Zejména v ranních hodinách zaznamenala síť lokální přetížení, když na některých místech stoupl provoz o 100 procent. "Nyní je vyšší řádově o desítky procent," dodal mluvčí.

Nejmenší operátor Český Mobil zaznamenal zvýšení provozu, které však síť Oskar zatím zvládá údajně bez větších problémů.

CHICAGO - Americká lokální telekomunikační firma Qwest Communications International Inc., jež bude muset za několik posledních let upravit výsledky hospodaření, vykázala za
druhé čtvrtletí ztrátu 1,14 miliardy dolarů. Přesto ztráta klesla z 3,31 miliardy za stejné loňské období. Ke včerejší firemní zprávě analytici dodávají, že společnost bude donucena vyhlásit bankrot, pokud se jí nepodaří vyjednat nové úvěrové podmínky.

Odbyt datových služeb Qwest poznamenala ve čtvrtletí slabší poptávka, uvádí firma. Ztrátu na akcii firma snížila na 68 centů z loňských 1,99 dolaru. I přes meziročně lepší výsledek zůstávají analytici v hodnocení vyhlídek Qwest nedůvěřiví. 

Qwest jedná se svými věřitelskými bankami, aby si dohodla nové podmínky pro úvěry. Podle analytiků se však firma blíží k bankrotu, protože se jí nedaří uzavřít prodej QwestDex za devět miliard dolarů. Nyní je firma vydána na milost bankám, říkají analytici.

Předseda představenstva a generální ředitel Qwest Dick Notebaert připomíná, že Qwest měl ve druhém čtvrtletí pozitivní tok hotovosti. Dodal, že firma má dostatek financí, aby si
zajistila chod. Qwest podle svého ředitele očekává, že souhlas bank s novými podmínkami úvěrů obdrží na začátku příštího týdne. Kladné informace o prodeji QwestDex by firma ráda zveřejnila v brzké době. Akcie Qwest byly po zprávě silnější o sedm a půl procenta a stouply tak na 1,3 dolaru.

Minulý týden Qwest oznámila, že v letech 1999 a 2001 zaúčtovala špatně tržby a další položky za 1,16 miliardy dolarů celkem. Firmu proto nyní prošetřuje americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), připomíná agentura Reuters.  

AMSTERDAM - Antel Holding, divize ruské investiční skupiny Menatep, dosáhla dohody o koupi aktiv bankrotující telekomunikační společnosti KPNQwest ve střední Evropě. Informovali o tom včera likvidátoři nizozemské společnosti, neposkytli však žádné bližší finanční detaily transakce.

Antel Hodling Ltd je plně vlastněn firmou Menatep. Ta kontroluje druhého největšího producenta ropy v Rusku YUKOS, napsala agentura Reuters. Společnost KPNQwest vyhlásila bankrot na konci května. Firma vznikla v roce 1998 jako společný podnik nizozemské KPN a Qwest Communications International. KPNQwest v Evropě provozovala 25 000 kilometrů dlouhou síť optických kabelů s připojením v 60 evropských velkoměstech a 14 metropolitních sítí. Její tržní kapitalizace tehdy činila kolem 42 miliard eur. KPNQwest  počítala, že prodá divizi ve střední Evropě před dvěma měsíci, aby tak získala hotovost potřebnou pro přežití. Nebyla však schopna dohodu dokončit. Jako pravděpodobný kupec se tehdy jevila firma Lehman Brothers.

Do středoevropských aktiv spadá také česká KPNQwest/GTS. Ta je největším tuzemským alternativním telekomunikačním operátorem. Vedle České republiky nabízí služby také v sousedním Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku.

VARŠAVA - Čistý zisk polské společnosti Polkomtel, která je druhým největším mobilním operátorem ve východní Evropě, vzrostl v prvním pololetí o 25 procent na 289 milionů zlotých (69,14 miliónu dolarů). Oznámila to včera firma a dodala, že její tržby stouply o 16 procent na 2,3 miliardy zlotých.

Společnost, mezi jejíž hlavní akcionáře patří britský mobilní gigant Vodafone, dánská telekomunikační firma TDC a polské společnosti KGHM a PKN Orlen, očekává, že v celém letošní roce dosáhnou její tržby 4,8 miliardy zlotých. Počet zákazníků by měl do konce roku vzrůst na 4,3 milionu z 3,85 milionu na konci června.

Firma odhaduje, že polská míra penetrace mobilních telefonů, tedy jejich podílu na celkovém počtu obyvatel, vzroste do konce letošního roku na 30 procent z loňských zhruba 26 procent. I tak ale zůstane mnohem nižší než v sousedních zemích, například v České republice a v Maďarsku.

Polkomtel soupeří na polském trhu se společností PTC, kterou kontroluje francouzský mediální gigant Vivendi Universal, a s firmou Centertel, již vlastní polská telekomunikační skupina TPSA, napsala agentura Reuters. 


 

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...Najdete na iDNES.cz