Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Zákonné prodloužení záruk prodraží opravy mobilů...

aktualizováno 
... Eurotel loni vydělal přes šest miliard korun; Motorola hodlá skoupit menší konkurenty, první na řadě mohou být Siemens a Samsung; francouzský Orange pro letošek očekává od GPRS zdvojnásobení příjmů.
PRAHA - Prodloužení záruční lhůty z šesti měsíců na dva roky od příštího roku zřejmě povede ke zvýšení cen oprav mobilních telefonů. Ceny samotných přístrojů se patrně nezmění, zákazníci se však musí připravit na zpřísnění reklamačních podmínek telefonů.

Podle Petra Stoklasy z tiskového oddělení RadioMobilu se užitná hodnota mobilního telefonu pohybuje okolo dvou let a životnost baterií je ještě kratší. "Ačkoliv náklady na náhradní díly a opravy ponese nakonec stejně výrobce, pro mobilní operátory bude prodloužení záručních lhůt znamenat nemalé zvýšení administrativních a přepravních nákladů spojených s vyřizováním těchto reklamací," uvedl. Konkurenční prostředí však zřejmě operátorům nedovolí promítnout náklady plně do cen služeb.

Cena mobilních telefonů by se měnit neměla. Výrobci totiž většinou dodávají telefony do celých regionů za jednotnou cenu, ve které jsou náklady na reklamace započteny, protože dvouletá záruka již platí v EU. "Společnost Siemens má jednotné ceny pro celou Evropu, proto se změna záruční doby cen telefonů v ČR nedotkne," uvedla včera mediální zástupkyně telekomunikační divize Siemensu ČR Jana Jabůrková.

Novelu občanského zákoníku, jež záruky prodlužuje, schválila začátkem února poslanecká sněmovna a musí ještě projít senátem.

PRAHA - Růst čistého zisku o 26,4 procenta na 6,07 miliardy Kč z 4,8 miliardy Kč vykázal loni mobilní operátor Eurotel. Výnosy společnosti vzrostly o 6,2 procenta na 30,06 miliardy korun, řekl mluvčí Jan Kučmáš. Provozní zisk vzrostl o 32 procent na 13,25 miliardy Kč. Výsledky podle amerických účetních standardů potvrdil auditor.

Eurotel loni získal 1,067 milionu zákazníků a zvýšil tak jejich celkový počet v sítích GSM a NMT na konci loňského roku na 3,24 milionu. Služby největšího tuzemského operátora tak využívalo 31,5 procenta populace.

"V roce 2001 se nám podařilo zrychlit růst provozního zisku a čistého zisku díky efektivnějšímu provozu celé společnosti," uvedl generální ředitel Terrence Valeski. Výsledky mobilního operátora jsou podle dealera Raiffeisenbank Ivo Prokopa v souladu s očekáváním trhu a neměly žádnou odezvu při obchodování s akciemi mateřského Českého Telecomu.

V roce 2001 prudce rostlo využívání služeb s přidanou hodnotou. Zákazníci Eurotelu loni odeslali 1,2 miliardy krátkých textových zpráv, což představuje meziročně více než stoprocentní nárůst. Eurotel loni získal od ČTÚ za 3,54 miliardy Kč jednu ze dvou udělených licencí na poskytování mobilních služeb třetí generace UMTS.

Konkurenční RadioMobil dosud finanční výsledky neoznámil, stejně jako Český Mobil. RadioMobil loni zvýšil počet zákazníků o 985 000 lidí na 2,85 milionu, Český Mobil měl za tři čtvrtletí 780 000 klientů.

Majoritním vlastníkem Eurotelu je s 51procentním podílem Český Telecom. Zbytek drží americké konsorcium Atlantic West. To vedlo loni na podzim neúspěšná jednání o prodeji svého podílu Českému Telecomu.

CANNES - Americký výrobce mobilních telefonů Motorola hodlá upevnit svoji pozici druhého největšího výrobce mobilních telefonů na světě koupí menších konkurentů, protože odvětví mobilní komunikace v současnosti zápasí se slabou poptávkou. Podíl společnosti na trhu mobilních telefonů by se během příštích dvou až tří let měl zvýšit na 25 procent ze 17 procent v roce 2001, prohlásil včera v rozhovoru pro agenturu Reuters viceprezident a generální ředitel divize mobilních telefonů Motoroly Ronald Garriques na veletrhu mobilní komunikace ve Francii.

Motorola již dříve jmenovala jako možné partnery pro příští spolupráci německý Siemens a jihokorejský Samsung. "Vedeme rozhovory s oběma. Kromě toho je zde několik menších hráčů," dodal Garriques. Konsolidace na poli mobilních telefonů je všeobecně považována za nevyhnutelnou, protože výrobci byli kvůli oslabení poptávky donuceni snížit náklady na výzkum a vývoj drahých technologií. Noví partneři by přivedli Motorole nové projektanty a zlepšili efektivitu.

Na trhu mobilních sítí však společnost v letošním roce očekává pokles o čtyři procenta. S výraznějším růstem se počítá pouze v Číně, ačkoliv i zde by se růst počtu nových předplatitelů mobilních služeb měl zpomalit.

CANNES - Francouzský mobilní operátor Orange, jenž je divizí společnosti France Télécom, očekává v letošním roce zdvojnásobení příjmů z datových služeb díky zavedení systému GPRS, který umožňuje rychlý přístup k internetu.

Společnost začne tento týden provozovat systém GPRS v Británii a Francii a během dalších týdnů jej rozšíří i do Belgie a Dánska. Systém GPRS společnosti Orange v současnosti funguje na přístrojích Motorola a testuje se na mobilních telefonech firmy Ericsson.

Orange zvýšil v uplynulém roce počet svých klientů o 24,6 procenta na 17,8 milionu. Generální ředitel Didier Quillot na podzim prohlásil, že zisk před zdaněním, úroky a odpisy by se měl v roce 2001 pohybovat kolem tří miliard eur, zatímco analytici očekávali zisk 2,9 miliardy při tržbách 14,9 miliardy eur.

V loňském prvním pololetí se tržby Orange meziročně zvýšily o 31 procent na 7,08 miliardy eur a na příjmech France Télécom se podílely zhruba třetinou. Provozní zisk stoupl na 819 milionů eur, tedy na trojnásobek úrovně stejného období roku 2000.

Podle telekomunikačního regulátora ART vlastnilo na konci minulého roku mobilní telefon 61,6 procenta Francouzů. Francie tak nadále zaostává za evropským průměrem, který v polovině loňského roku činil 68,36 procenta, napsala agentura Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

Další herečka zapomněla zatajit svůj iPhone, když chválila jinou značku

Herečka propagující smartphony od Googlu posílá chválu na ně z iPhonu

Stává se to zas a znovu. Celebrity, které propagují různé značky telefonů, zapomínají, že lze dohledat, z jakých...

Boj o nejsilnější mobilní procesor se přiostřuje. Na špici míří Huawei

Kirin 980 je prvním 7nm čipsetem od Huaweie

S letošními špičkovými smartphony se naplno rozjel i závod o nejrychlejší procesor. Zavedeným hráčům totiž přibyl...

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Najdete na iDNES.cz