Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Zahraniční esemesky lámou letní rekordy...

aktualizováno 
...každý druhý dospělý Brit je připojen na internet; sedm a půl tisíce českých a moravských starostů má k dispozici mobily připravené pro případ záplav; RadioMobil má nového obchodního ředitele.

PRAHA - O  100 až 200 procent vzrostl v letních měsících počet krátkých textových zpráv, které zákazníci tuzemských mobilních operátorů odesílají ze zahraničí. Počet odeslaných zpráv ze zahraničí se u operátorů pohybuje od tisíců do desítek tisíc denně, což je jen zlomek z 2,5 až čtyř milionů denně odeslaných SMS. Zahraniční SMS nejsou pro tuzemské operátory nejsou příliš lukrativní, protože většinu z ceny získá jejich roamingový partner. 

Celkově však operátoři nepovažují léto za  období, kdy by počet odeslaných SMS v jejich sítích výrazně vzrostl. Tradiční špičku totiž tvoří Vánoce a Nový rok. Přesto například Český Mobil podle mluvčího Igora Přerovského zaznamenal nárůst zasílání log, melodií a obrázků přes SMS o desítky procent. Téměř o 140 procent vzrostl u Českého Mobilu i  počet zpráv odesílaných zahraničními návštěvníky ČR.

Podle mluvčího Eurotelu Jana Kučmáše odeslali uživatelé předplacených služeb Go od ledna do května zákazníci ze zahraničí od osmi set tisíc do jednoho milionu SMS zpráv, zatímco v červnu to bylo více než 1,8 milionu. Mluvčí RadioMobilu Petr Stoklasa doplnil, že v létě dochází ve srovnání s ostatními měsíci k více než 100procentnímu nárůstu zahraničních SMS. Denně tuto službu využijí řádově tisíce zákazníků společnosti.

V minulém roce odeslali zákazníci všech tří mobilních operátorů dohromady necelé tři miliardy SMS. Eurotel, RadioMobil a Český Mobil měly na konci prvního čtvrtletí  dohromady 7,43 milionu klientů.

LONDÝN - Podle nejnovějších oficiálních statistických údajů má dnes připojení ke světové
počítačové síti už 42 procent britských domácností. Lidé využívající internet pro osobní potřebu nejčastěji hledají informace o zboží nebo službách. Téměř 40 procent také od svého počítače nakupovalo.

Na konci minulého roku bylo připojeno 37 procent britských domácností, rok před tím 33 procent. Na konci roku 1999 to byla zhruba pětina.

Britský statistický úřad potvrdil, že přístup do světové počítačové sítě se velmi liší podle oblastí a průměrného příjmu v nich. Nejvíce domácností je připojeno v nejbohatších  částech Británie, tedy v Londýně a na jihovýchodě Anglie. Nejméně je připojeno velšských a severoirských domácností (31 procent).

Britové, kteří využívají internet k nákupům, si nejčastěji objednávají ubytování na dovolenou, knihy a časopisy, vstupenky do divadel, kin a na koncerty a hudební CD. Pokud lidé uvedli, že na internetu dosud nikdy nenakupovali, zdůvodnili to nejčastěji
obavami o bezpečnost takových transakcí. 

Lidé, kteří internet nikdy nevyužili, to nejčastěji zdůvodnili tím, že je to prostě nezajímá. Asi čtvrtina z nich však uvedla, že na to nemá peníze. Asi pětina lidí si nevěří, že by internet zvládla.

V Česku využívalo internet v roce 2001 podle údajů bruselského statistického úřadu Eurostat v průměru 13,6 uživatele na sto obyvatel, což je výrazně méně než v členských  zemích EU, kde připadalo 31,4 uživatele na sto obyvatel.

PRAHA - Pro případ záplav či jiných krizových situací je 7559 českých a moravských starostů nebo jejich zástupců vybaveno speciálními mobilními telefony od ministerstva vnitra. Zlepšit spojení v případě nebezpečí se rozhodla státní správa po katastrofálních záplavách v roce 1997. "Pro obce bylo zažádáno o 8500 krizových mobilů," řekl včera mluvčí hasičů Ivo Skoumal.

Mobily mají dvě čísla, takže jimi mohou uživatelé vyřizovat běžné telefonáty a v případě nutnosti pouze přehodit telefon na funkci krizovou. Vnitro zaregistrovalo 16 881 žádostí o tyto telefony. Vedle obcí o ně žádají zdravotníci a další členové integrovaného  záchranného systému.

Občané mají být před nebezpečím varováni pomocí jednotného systému varování a vyrozumění. Systém se dělí na část dálkového spouštění a část ovládanou pouze místně pomocí tlačítek. Do dálkově ovládaného systému je zapojeno téměř 5000 sirén, místně
je jich ovládáno dalších zhruba 500.

Bezprostředně po povodních v roce 1997 byly formou darů nebo přímým nákupem dodány a vystavěny elektronické sirény v horských a podhorských lokalitách okresů Bruntál, Šumperk, Jeseník. Také v následujícím roce byly zahájeny výstavby převážně elektronických sirén ve městech a okresech postižených povodněmi, například v
Olomouci. Poprvé se také objevily městské nebo obecní rozhlasy schopné připojení do jednotného systému varování. 

Nejvyšší koncentrace varovných systémů je v oblastech, které postihly povodně v posledních pěti letech. Zhruba třetina nových elektronických sirén je podle nedávno  zveřejněné zprávy ministerstva životního prostředí v okresech Bruntál, Frýdek-
Místek, Opava, Olomouc. Většina sirén je v majetku hasičů, 368 jich vlastní společnost ČEZ, v majetku orgánů státní správy a samosprávy je 508 sirén.

Šéf hasičů Miroslav Štěpán nedávno konstatoval, že v systému ohlašování povodní zbývá propojit hlásný systém s operačními středisky krajů, což se stane ještě letos nebo v  příštím roce.

PRAHA - Představenstvo společnosti RadioMobil jmenovalo od 15. července do funkce obchodního ředitele Miroslava Rakowského. Ten nahradí Jiřího Dvorjančanského, který se stal marketingovým ředitelem firmy, uvedla včera společnost v tiskové zprávě.

Rakowski před nástupem do RadioMobilu zastával pozici obchodního ředitele ve společnosti Coty Česká republika a od roku 2001 v Coty Polsko. RadioMobil je po Eurotelu druhý největší tuzemský mobilní operátor, který měl v prvním čtvrtletí přes tři miliony zákazníků.

 

 

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz