Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Vodafone, třetí generace i rozum zůstávají stát

aktualizováno 
Jasně, o sítích UMTS jste četli tolik, že vás už nic nepřekvapí. Vážně ne? Vězte totiž, že největší mobilní operátor na světě (britský Vodafone) tvrdí o nejnákladnějším průmyslovém projektu všech dob (sítě 3G), že, stručně řečeno, nebude moc fungovat. Zhruba tak, jako kdyby před deseti lety mobilní operátoři řekli: "OK, mobily vyrábět umíme, ale mají jednu vadu - nemohou se pohybovat. To by bylo moc drahé."
Gigantický britský mobilní operátor Vodafone, jeden z největších globálních investorů do mobilních sítí třetí generace, na konci minulého týdne oznámil, že jeho síť UMTS bude patrně schopna jen podstatně pomalejších přenosů, než se kterými se původně počítalo. Jeden z největších globálních investorů do mobilních sítí třetí generace tvrdí, že přenosy mají místy dosahovat pouze rychlosti 64 kbps. To je jen šestina slibované maximální rychlosti - 384 kbps.

V atmosféře nejistoty, která okolo technických, finančních i společenských aspektů sítí třetí generace panuje, je to pro UMTS další tvrdá rána - zejména proto, že operátoři a výrobci do této nové technologie již investovali stamiliardy dolarů a nyní musejí s každou další zlou zprávou dále snižovat předpoklady návratnosti.

Hlavní trumf je pryč?

Naneštěstí právě vysokou rychlost přenosů (především datových) dosud průkopníci UMTS považovali za svůj největší trumf ve srovnání se stávajícími, pomalejšími technologiemi. Nejrozšířenější z nich je dnes GPRS, která dokáže data přenášet rychlostí až 144 kbps (i když tak ne vždy činí).

Vodafone oznámil, že není schopen zaručit přenosovou rychlost vyšší než již zmíněných 64 kbps. Taková rychlost prakticky staví mimo hru mnohé z očekávaných (byť dosud neexistujících) multimediálních aplikací, které měly nové technologii zaručit ekonomickou úspěšnost. "Čtyřiašedesát je absolutní minimum," řekl ve čtvrtek mluvčí Vodafonu Jon Earl. Analytici přitom očekávali rychlosti v rozmezí 144 - 384 kbps. Zároveň předpokládali jejich další zrychlení, zejména poté, co operátoři v průběhu loňského roku investovali jen za evropské licence na provoz sítí třetí generace 107 miliard dolarů (přes čtyři biliony Kč, tedy téměř sedminásobek jednoho ročního rozpočtu ČR).

Rychlost okolo 64 kbps by sice UMTS umožnila oslovit firemní klientelu (atraktivní by například byla možnost přístupu na firemní intranet z laptopů), ale nestačila by na splnění mnohých očekávání z oblasti spotřebitelských služeb, jako je například stahování videoklipů na kapesní terminály. Podle nejmenovaných zdrojů agentury Reuters přistoupil Vodafone na bolestný kompromis omezit hlavní přednost své nové technologie a namísto toho šetřit.

Burza posílá Vodafone dolů

K tomu, aby bylo zřejmé, že je to dvousečný krok, není třeba mít ekonomický doktorát. Zpráva o tom, že Vodafone ustupuje z pozic, samozřejmě srazila cenu jeho akcií na londýnské burze o nepěkných 3,7 procenta a v pátek o dalších 2,5 procenta (na 137 a půl, respektive 134 pence). "Na burze převažuje obava, že celá technologie 3G je jenom obrovské vyhazování peněz," řekl jeden z makléřů.

Společnost již dříve oznámila, že reviduje svůj původní záměr spustit svoji síť 3G v roce 2002 a že očekává zahájení provozu až o rok později. Vodafone zároveň snížil odhad svých výdajů na příští dva roky o plných deset procent.

"Je to jen další potvrzení našeho názoru, že sítě třetí generace nikdy nebudou zasahovat do oblastí, jako je video," řekl Declan Lonergan, šéfanalytik evropského mobilního trhu z poradenské společnosti Yankee Group. "Slibované přenosové rychlosti se neustále snižují a snižují a z hlediska běžného spotřebitele je to celé čím dál tím méně atraktivní. Pro operátory 3G bude o to těžší přesvědčit zákazníky, že jim opravdu stojí za to zahodit starý mobil a koupit si drahý terminál pro UMTS."

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz