Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Vodafone, třetí generace i rozum zůstávají stát

aktualizováno 
Jasně, o sítích UMTS jste četli tolik, že vás už nic nepřekvapí. Vážně ne? Vězte totiž, že největší mobilní operátor na světě (britský Vodafone) tvrdí o nejnákladnějším průmyslovém projektu všech dob (sítě 3G), že, stručně řečeno, nebude moc fungovat. Zhruba tak, jako kdyby před deseti lety mobilní operátoři řekli: "OK, mobily vyrábět umíme, ale mají jednu vadu - nemohou se pohybovat. To by bylo moc drahé."
Gigantický britský mobilní operátor Vodafone, jeden z největších globálních investorů do mobilních sítí třetí generace, na konci minulého týdne oznámil, že jeho síť UMTS bude patrně schopna jen podstatně pomalejších přenosů, než se kterými se původně počítalo. Jeden z největších globálních investorů do mobilních sítí třetí generace tvrdí, že přenosy mají místy dosahovat pouze rychlosti 64 kbps. To je jen šestina slibované maximální rychlosti - 384 kbps.

V atmosféře nejistoty, která okolo technických, finančních i společenských aspektů sítí třetí generace panuje, je to pro UMTS další tvrdá rána - zejména proto, že operátoři a výrobci do této nové technologie již investovali stamiliardy dolarů a nyní musejí s každou další zlou zprávou dále snižovat předpoklady návratnosti.

Hlavní trumf je pryč?

Naneštěstí právě vysokou rychlost přenosů (především datových) dosud průkopníci UMTS považovali za svůj největší trumf ve srovnání se stávajícími, pomalejšími technologiemi. Nejrozšířenější z nich je dnes GPRS, která dokáže data přenášet rychlostí až 144 kbps (i když tak ne vždy činí).

Vodafone oznámil, že není schopen zaručit přenosovou rychlost vyšší než již zmíněných 64 kbps. Taková rychlost prakticky staví mimo hru mnohé z očekávaných (byť dosud neexistujících) multimediálních aplikací, které měly nové technologii zaručit ekonomickou úspěšnost. "Čtyřiašedesát je absolutní minimum," řekl ve čtvrtek mluvčí Vodafonu Jon Earl. Analytici přitom očekávali rychlosti v rozmezí 144 - 384 kbps. Zároveň předpokládali jejich další zrychlení, zejména poté, co operátoři v průběhu loňského roku investovali jen za evropské licence na provoz sítí třetí generace 107 miliard dolarů (přes čtyři biliony Kč, tedy téměř sedminásobek jednoho ročního rozpočtu ČR).

Rychlost okolo 64 kbps by sice UMTS umožnila oslovit firemní klientelu (atraktivní by například byla možnost přístupu na firemní intranet z laptopů), ale nestačila by na splnění mnohých očekávání z oblasti spotřebitelských služeb, jako je například stahování videoklipů na kapesní terminály. Podle nejmenovaných zdrojů agentury Reuters přistoupil Vodafone na bolestný kompromis omezit hlavní přednost své nové technologie a namísto toho šetřit.

Burza posílá Vodafone dolů

K tomu, aby bylo zřejmé, že je to dvousečný krok, není třeba mít ekonomický doktorát. Zpráva o tom, že Vodafone ustupuje z pozic, samozřejmě srazila cenu jeho akcií na londýnské burze o nepěkných 3,7 procenta a v pátek o dalších 2,5 procenta (na 137 a půl, respektive 134 pence). "Na burze převažuje obava, že celá technologie 3G je jenom obrovské vyhazování peněz," řekl jeden z makléřů.

Společnost již dříve oznámila, že reviduje svůj původní záměr spustit svoji síť 3G v roce 2002 a že očekává zahájení provozu až o rok později. Vodafone zároveň snížil odhad svých výdajů na příští dva roky o plných deset procent.

"Je to jen další potvrzení našeho názoru, že sítě třetí generace nikdy nebudou zasahovat do oblastí, jako je video," řekl Declan Lonergan, šéfanalytik evropského mobilního trhu z poradenské společnosti Yankee Group. "Slibované přenosové rychlosti se neustále snižují a snižují a z hlediska běžného spotřebitele je to celé čím dál tím méně atraktivní. Pro operátory 3G bude o to těžší přesvědčit zákazníky, že jim opravdu stojí za to zahodit starý mobil a koupit si drahý terminál pro UMTS."

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Tomuto mobilu energie jen tak nedojde. Utrhne vám ovšem kapsu

Ulefone Power 5

Do redakce nám zavítal neobvykle vybavený smartphone značky Ulefone. Velké a těžké monstrum s názvem Power 5 má baterii...

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Další z rubriky

Chceme mobil od Microsoftu. Příznivci podepisují petici

Údajný chystaný Surface phone od Microsoftu

Ačkoliv to vypadá, že dlouho očekávaný návrat Microsoftu na trh s mobily ve formě modelu Surface Phone je už spíše jen...

Tři jsou málo. Budoucí smartphony budou mít až devět objektivů

Kapesní fotoaparát L16 má ambice nahradit zrcadlovky.

Společnost Light plánuje přenést svoji multiobjektivovou fotografickou technologii i do mobilů. Smartphony tak budou...

Tomuto mobilu energie jen tak nedojde. Utrhne vám ovšem kapsu

Ulefone Power 5

Do redakce nám zavítal neobvykle vybavený smartphone značky Ulefone. Velké a těžké monstrum s názvem Power 5 má baterii...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz