TELeKONOM: Vlastník Oskara možná bude muset končit...

... mateřská firma Českého Mobilu, kanadská TIW, totiž obrovsky prodělala v Brazílii, nemá na splácení dluhů a její akcie se valem propadají; sám Český Mobil ovšem naopak zvýšil v prvním pololetí tržby o více než tři čtvrtiny; slovenský EuroTel si ve stejné disciplíně polepšil o 25 procent.

MONTREAL - Akcie kanadské společnosti Telesystem International Wireless (TIW), která kontroluje operátora české mobilní sítě Oskar, včera spadly o více než 25 procent. Akciové trhy tak reagovaly na pondělní varování firmy před vážnými finančními problémy.

TIW v pondělí uvedla, že utrpěla ve druhém čtvrtletí ztrátu 89,76 milionu USD kvůli odpisu ztrát aktivit v Brazílii. Firma si není jista, zda bude schopna pokračovat v činnosti, protože její krátkodobé závazky měsíců převyšují celkový objem slíbených finančních zdrojů a vlastní hotovosti.

Akcie TIW klesly na nové minimum 35 kanadských centů. Později jejich kurs oživil na 42 centů. TIW v České republice vlastní společnost Český Mobil, která provozuje síť Oskar. TIW je vedle České republiky nejaktivnější v Rumunsku, kde provozuje síť mobilních telefonů Mobifon. 

Firma podle oficiálního sdělení zaznamenala obrovské ztráty v Brazílii, kde již některé aktivity ukončila. Nyní zvažuje několik možností řešení situace a alternativou je restrukturalizace dluhu, prodej části majetku nebo nový úvěr.

Mluvčí TIW však včera agentuře Reuters řekl, že podobné varování firma vydala ve všech posledních čtyřech čtvrtletích. "Je to něco, v čem žijeme již rok. Není to nic nového," řekl mluvčí.

PRAHA - Nejmladší tuzemský mobilní operátor Český Mobil zvýšil v prvním pololetí tržby o 78,6 procenta na 96,2 milionů USD, tedy asi 3,313 miliardy korun. Firma vykázala
provozní zisk EBITDA 3,9 milionu USD, tedy asi 129,8 milionu Kč, proti ztrátě 11 milionů USD loni, sdělila společnost včera v tiskové zprávě.

Český Mobil získal do své sítě Oskar v posledních 12 měsících 531 200 zákazníků a zvýšil tak jejich počet o 98 procent na 1 071 300 lidí. Celkem tak bylo v ČR v pololetí 7,79 milionu uživatelů mobilních sítí. Eurotel měl koncem června 3,57 a RadioMobil 3,15 milionu zákazníků.

Majoritním vlastníkem firmy je právě kanadská TIW, která prostřednictvím společnosti ClearWave ovládá přes 90 procent společnosti. Podle mluvčího Českého Mobilu Igora Přerovského je provoz firmy od akcionářů již plně zafinancován a výše uvedené problémy mateřské firmy nemají na společnost přímý vliv.

Firma v prvním pololetí nabídla specializované tarify firemním zákazníkům a zaznamenala růst používání služeb s přidanou hodnotou včetně rychlých datových přenosů GPRS. Český Mobil zahájil činnost v březnu roku 2000.

BRATISLAVA - Tržby slovenského mobilního operátora EuroTel vzrostly za druhé čtvrtletí meziročně o 25 procent na 1,9 miliardy slovenských korun. Za prvních šest měsíců tržby vzrostly o 18 procent. Včera o tom informovala mluvčí EuroTelu Alena Walterová.

Zisk EuroTelu před zdaněním, úroky, odpisy a amortizací (EBITDA) v druhém čtvrtletí stoupl na 806 milionů korun, což je o 31 procent více než ve stejném období roku 2001. "Růst výnosů a efektivní řízení provozních nákladů nám v druhém čtvrtletí 2002 pomohly výrazně zvýšit marže," sdělil finanční ředitel EuroTelu Ivan Bošňák.

Marže na úrovni EBITDA ve druhém čtvrtletí stoupla na 37 procent z 33 procent ve stejném loňském období. Bošňák dodal, že společnost plánuje směřovat investice hlavně do sítí a signálového pokrytí. 

Počet aktivních zákazníků slabšího z dvojice mobilních operátorů na Slovensku se ke konci června meziročně zvýšil o 58,3 procenta na 1,05 milionu zákazníků. Vedení EuroTelu odhaduje svůj podíl u aktivních zákazníků na 41 procent. Většinu zákazníků má
silnější Orange Slovensko. "Celkové tempo růstu slovenského trhu se během posledního
čtvrtletí zpomalilo, přičemž mobilní penetrace ke konci června dosáhla téměř 50 procent. Tento trend je přirozenou reakcí trhu na klesající dotace cen mobilních telefonů v posledních měsících,"
uvedl generální ředitel EuroTelu Robert Chvátal.

Většinovým vlastníkem EuroTelu jsou Slovenské telekomunikácie, které jsou dceřinou společností Deutsche Telekom. Zbylých 49 procent EuroTelu kontroluje společnost
Atlantic West, společný podnik Verizon Communications a AT&T Wireless Services.

EuroTel v červnu získal licenci na provozování vysokorychlostní mobilní sítě UMTS. Kromě EuroTelu dostaly povolení pro poskytování UMTS také Orange Slovensko a společnost
Profinet.sk.