Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Vláda už možná skutečně prodá České radiokomunikace(?)

aktualizováno 
... deset milionů Portugalců používá o 1,5 milionu mobilů více než stejný počet Čechů; tisíc zaměstnanců finského operátora Sonery přijde o práci; Lucent Technologies optimisticky tvrdí, že napřesrok skončí se ziskem.

PRAHA - Ministerstvo financí si již vyjasnilo se zájemci o koupi 51procentního státního podílu v Českých radiokomunikacích všechny podrobnosti a rozhodnutí o prodeji firmy již nestojí nic v cestě. O koupi podílu se uchází konsorcium Tele Danmark a Deutsche Bank. Řekl to včera ředitel odboru privatizace ministerstva financí Igor Fojtík. "Podle mého názoru již rozhodnutí nestojí nic v cestě. Nechci ale uvádět žádný termín (projednání ve vládě). Toto není moje věc," řekl Fojtík. Jaké je doporučení řídícího výboru a poradce vládě odmítl komentovat.

Konsorcium Deutsche Bank a Tele Danmark má od dubna na jednání o koupi ČRa od vlády exkluzivitu, když před tím jako jediné předložilo kompletní návrh. Kabinet však uložil konsorciu zvýšit původní nabídku, znějící na 225 milionů dolarů. Nová nabídka z poloviny května se pohybuje kolem 300 milionů USD, tedy asi 12 miliard korun, ale podmínky návrhu konsorcia se stále lišily od vládních představ. Tele Danmark v ČRa drží 20,8 procenta a s  radiokomunikacemi jsou spoluvlastníky  telekomunikační firmy Contactel. ČRa vlastní 39,2 procenta v mobilním operátoru RadioMobil.


LISABON - Počet uživatelů mobilních telefonů v Portugalsku stoupl ve druhém čtvrtletí o 3,5 procenta na 7,2 milionů ve srovnání s předchozím tříměsíčním obdobím. Portugalská vládní agentura pro komunikace včera rovněž uvedla, že proti stejnému období minulého roku vzrostl počet uživatelů o dva miliony.

Celková délka volání vzrostla proti prvnímu čtvrtletí o deset procent na 2,5 miliardy minut a průměrná doba hovoru činila 87 sekund. Míra penetrace, tedy podílu mobilních telefonů na celkovém počtu obyvatel, dosáhla v Portugalsku 71,9 procenta a převyšuje tak průměr Evropské unie, který činí 69,4 procenta. Na portugalském trhu působí v současnosti tři mobilní operátoři. Jsou to Telecel, který je divizí britské firmy Vodafone, dále TMN, který je součástí Portugal Telecom, a Optimus, jenž je kontrolován portugalskou společností Sonae.com, napsala agentura Reuters.

Portugalsko má zhruba 10 milionů obyvatel, tedy stejně jako Česká republika. Ve srovnání s Portugalci - obyvateli země, která v Evropské unii patří k chudším - je českých uživatelů mobilních telefonů o přibližně půldruhého milionu méně.


HELSINKY - Největší finský telekomunikační operátor Sonera hodlá propustit přibližně 1000 zaměstnanců, tedy devět procent celkové pracovní síly. Firma uvedla, že důvodem tohoto opatření je špatná situace na trhu. Společnost tak hodlá ušetřit celkem 50 až 60 milionů eur při jednorázovém výdaji pět milionů eur v tomto roce. V návaznosti na snížení mzdových nákladů chce firma omezovat výdaje i v dalších oblastech. V červenci Sonera oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila se ztrátou (počítanou před započtením mimořádných položek) 28 milionů EUR, zatímco ve srovnatelnému období loňska měla zisk 85 milionů EUR. Její příjmy nicméně vzrostly na 557 milionů z 500 milionů EUR, napsala agentura Reuters.


FILADELFIE - Výrobce telekomunikačních zařízení Lucent Technologies, který se již delší čas potýká s problémy, stále předpokládá, že se vrátí zpět k zisku a kladnému cash flow již v příštím roce. V roce 2003 pak chce dosáhnout takového růstu, jaký bude obvyklý pro další firmy v odvětví, píše agentura Reuters.


Lucent měl ještě na začátku tohoto roku po celém světě asi 106 000 zaměstnanců, jejich počet však hodlá snížit o více než polovinu. Druhá fáze restrukturalizace probíhá podle zástupců společnosti v souladu s plánem. Již dříve Lucent uvedl, že změny povedou k mimořádným nákladům od sedmi do devíti miliard dolarů, které firma promítne do účetnictví v posledním čtvrtletí. Společnost, která vznikla v roce 1996 vyčleněním z amerického telekomunikačního obra AT&T, v poslední době doplácela na řadu neúspěchů ve výrobě a vývoji svých produktů;  na důvěryhodnosti společnosti příliš nepřidalo ani časté střídání managementu a sílící konkurenční tlaky. Akcie firmy tak od prosince 1999 klesly o zhruba 90 procent.


 

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz