Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: V pondělí začne fungovat nový operátor...

aktualizováno 
... pevných linek, který by měl nabízet podstatně nižší ceny než Český Telecom; polský gigant Polkomtel chce investovat miliardu dolarů do sítí třetí generace; Nextra Wireless se přejmenuje na Telenor Networks; Český Telecom na burze posílil o 10 procent, ale čeká pokles; obří londýnská výstava Mobile Commerce World mapuje a zároveň udává nové telekomunikační trendy.
PRAHA - Společnost Czech On Line (COL), dceřiná firma Telekom Austria, zahájí od počátku října nabídku telekomunikačních služeb pro firemní klientelu. Bude poskytovat zejména hlasové, datové a internetové služby. Její ceny prý mohou být až o desítky procent nižší než u Českého Telecomu. Cílem firmy je být mezi první trojicí domácích alternativních poskytovatelů telekomunikačních služeb.

"Ceny budou určitě nižší než u Českého Telecomu o několik procent," uvedl ředitel COL Charles Peake. "Dokonce o několik desítek procent," naznačil ředitel prodeje COL Miroslav Heráň.

Na českém trhu získají konkurenti Telecomu během pěti až šesti let podle odhadu COL podíl 30 až 35 procent. Celkem 80 procent z podílu, který získají alternativní operátoři pevných telefonních linek, bude připadat na tři až čtyři velké firmy, mezi nimiž chce být i COL.

Při získávání podílu na trhu bude COL vycházet z nynějších asi 1100 firemních zákazníků a zaměří se i na podniky s rakouskou účastí, mezi kterými je například Česká spořitelna. "Budeme se orientovat hlavně na středně velké firmy," řekl Paeke.

COL patří Telekomu Austria od loňského června. Společnost poskytuje připojení k internetu přes telefon více než 220 000 zákazníkům, disponuje licencí na hlasové telefonní služby a získala licenci na budování a provoz bezdrátových fixních sítí FWA v pásmu 3,5 GHz. Pro nabídku telekomunikačních služeb pro podniky převzala COL od mateřské firmy značku Jet2Web, která nahradí dosavadní Video On Line.

VARŠAVA - Polský mobilní operátor Polkomtel hodlá investovat jednu miliardu dolarů na zahájení provozu služeb pro třetí generaci mobilních telefonů. Oznámil to včera generální ředitel společnosti Marek Mroczkowski v rozhovoru pro polské noviny Puls Biznesu.

Druhý největší operátor ve střední Evropě by však podle něj mohl ušetřit až třetinu těchto nákladů, pokud by se všichni tři polští mobilní operátoři dohodli na společném budování potřebné infrastruktury. Takovou dohodu podporuje polský regulační úřad pro telekomunikace; operátoři o spolupráci již jednají.

Polsko se loni stalo první zemí v postkomunistické Evropě, která uskutečnila prodej licencí pro třetí generaci mobilních telefonů. Cena každé ze tří licencí činila 650 miliónů eur a její součástí byl požadavek na zahájení provozu těchto nových služeb v příštím roce.

Polkomtel očekává, že letos počet jejích zákazníků vzroste na 3,5 miliónu. V srpnu společnost oznámila, že za první polovinu roku více než zdvojnásobila čistý zisk na 230,4 miliónu zlotých (54 milionů dolarů) ze 111,7 milionu zlotých ve stejném období loni. Její tržby vzrostly na 1,99 miliardy zlotých (466 milionů dolarů) z loňských 1,64 miliardy.

PRAHA - Telekomunikační společnost Nextra Wireless změnila své jméno na Telenor Networks. Důvodem je změna organizační struktury mateřské společnosti Telenor a zařazení firmy do divize Telenor Network Services. Přejmenování nebude pro firmu znamenat žádné významné náklady. Na setkání s novináři to uvedl ředitel firmy Vojtěch Vrba.

Předmět činnosti společnosti se nezmění. Zůstává jím poskytování služeb tzv. poslední míle ostatním telekomunikačním operátorům a internetovým providerům. Firma pokrývá bezdrátovými fixními sítěmi FWA v pásmu 26 GHz 13 českých měst, ve kterých poskytuje připojení k internetu, virtuální privátní sítě či hlasové služby. Telenor Networks je stoprocentní dceřinou společností norského Telenoru.

PRAHA - Akcie telekomunikační firmy Český Telecom během včerejška na burze vystupňovaly silný růst posledních dnů a vyhouply se na více než třítýdenní maximum. Například ve 13:00 byly akcie výše o 9,7 procenta na 241,3 Kč a za poslední tři dny tak přidaly 23,3 procenta. Vyplývá to z průběžné statistiky burzy. Nákupní objednávky pocházely podle obchodníků zejména z ciziny.

Telekomunikace rostou po celém světě, protože investoři se domnívají, že je případná válečná odveta USA na nedávné útoky teroristů příliš nezasáhne a že budou dokonce spíše profitovat například z růstu počtu videokonferencí. Další dobrou zprávou byla pro Telecom možnost levnější ceny za získání mobilního operátora Eurotel.

Ve střednědobém výhledu proto obchodníci nevylučují další růst; dnes však může nastat kvůli nejistotě z událostí v době prodlouženého víkendu a vybírání silných zisků oslabení. "Dá se u nás čekat nějaká korekce a myslím si, že zítra před víkendem asi Telecom oslabí," řekl Jan Langmajer ze společnosti Atlantik finanční trhy.

LONDÝN - Bezpečné platby prostřednictvím mobilních telefonů, zajištění maximální mobility personálu, těsný kontakt s klienty, využití moderních sítí a hlasové služby jsou hlavními prvky konference a výstavy Svět mobilního obchodu (Mobile Commerce World), která se koná v Londýně. Podle pořadatelů jde o největší evropský podnik s touto specializací.

"Závodem okamžiku", jak před nedávnem napsal nejprestižnější světový deník, americký The Wall Street Journal, jsou hlasové portály. Technici se tímto řešením snaží "přiblížit internet masám", tedy odstranit složité ovládání, odstranit sám termín internet a zpřístupnit služby co nejpřirozenějším způsobem, tedy na pokyny vydávané hlasově.

Uplatnění vidí pro širokou veřejnost například u sportovních informací, kdy fanoušek může získat informace o svém klubu nebo hráči prostým vyslovením jeho jména, dále u bankovních služeb, které se obecně stále více rozšiřují, při sledování akcií a dalších finančních instrumentů. Telekomunikační společnosti vědí, že velká část - v některých zemích až polovina - minut provolaných mobilními telefony začíná za volantem, kde řidič nemá možnost cokoli volit složitými kombinacemi tlačítek.

Tento nový směr má jako obvykle řadu nadšených přívrženců - některé firmy odhadují pro rok 2005 příjmy kolem pěti miliard dolarů - i odpůrců. Ti druzí zejména upozorňují na přetrvávající potíže s počítačovým rozpoznáváním lidského hlasu. Když se k tomu přidá potřeba rozšířit hlasový portál po celé Evropě s její paletou jazyků, nářečí a přízvuků, zbývá k řešení ještě hodně.

Podstatně dále jsou aplikace pro bezpečné a pohotové platby. Jedno řešení na výstavě předvedla firma Nokia. Modul mobilních plateb je součástí některých jejích telefonů. Uživatel si podle vyjádření firmy může bezpečně v telefonu uchovávat informace týkající se plateb, jako jsou čísla kreditních karet. Pomocí těchto "virtuálních karet" a protokolu WML, který dnes ovládá drtivá většina modelů mobilních telefonů, mohou "mobilní profesionálové", pro které je přístroj primárně určen, vypořádat své účty.

Výrazná je pozornost, kterou přední firmy věnují mobilitě. Jeden z poznatků, který na konferenci zazněl, je, že řada pracovníků opouští i přenosné počítače a přesouvá se k osobním digitálním organizátorům. I pro ty, kteří používají v práci stolní počítače, je dnes vzhledem k obrovským objemům elektronické pošty užitečné, pokud nejsou ke stolům tolik připoutáni a mohou korespondenci vyřizovat průběžně.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Je noční můra ZTE u konce? USA dočasně odvolávají platnost embarga

ZTE dosáhlo dohody s americkou administrativou

Americká vládnoucí garnitura odblokovala v dubnu uvalené embargo na čínskou společnost ZTE. Tento krok však zatím...

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Najdete na iDNES.cz