Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: V Afghánistánu chtějí pevné linky od Siemensu...

aktualizováno 
...Contactel bude v Česku zastupovat firmu Equant ze skupiny France Télécomu; Verizon Wireless koupí firmu Dobson Communications; Vodafone nakupuje podíly v německých lokálních operátorech; Carrier1 International v USA končí a bude na prodej.
DÜSSELDORF - Dočasná afghánská vláda má velký zájem na tom, aby novou telefonní síť pro pevné linky v zemi vybudoval německý koncern Siemens. Uvedla to včera tisková agentura DPA. "Jestli přijde hned, má velkou šanci zakázku získat. Dáme přednost Siemensu," řekl afghánský ministr telekomunikací Abdul Rahim.

Objem zakázky může podle vyjádření ministra v první etapě přesáhnout 40 milionů dolarů. Na ministerstvu ovšem leží také nabídka Číny, která chce účtovat za zřízení jedné účastnické stanice cenu 125 dolarů. Ve prospěch Siemensu hovoří kvalita, s níž už mají v Afghánistánu zkušenosti, píše agentura ČIA.

PRAHA - Telekomunikační firma Contactel včera podepsala smlouvu se společností Equant ze skupiny France Télécom o prodeji a zajišťování mezinárodních datových služeb pro ČR. Zákazníci Contactelu tak získají přístup k portfoliu služeb nabízených Equantem v 220 zemích světa, uvedla mluvčí Contactelu Romana Tomasová.

Contactel se připojí na síť Equantu, která nabízí datové služby v 2100 přístupových bodech ve více než 1100 městech. Equant podle mluvčí uzavřel smlouvu s Contactelem proto, že jej vyhodnotil jako firmu s největším růstovým potenciálem, která má kvalifikovaný tým odborníků a vybudované zázemí pro datové služby a jejíž prodejní aktivity pokrývají celou ČR. V roce 2001 Equant vykázal tržby přes tři miliardy USD.

BEDMINSTER (USA) - Největší americký mobilní operátor Verizon Wireless koupí některá aktiva společnosti Dobson Communications za 465 milionů dolarů. Oznámila to včera firma a dodala, že tato transakce umožní rozšířit její aktivity v Kalifornii, Georgii, Ohiu a Tennessee.

Na základě této dohody získá firma Verizon Wireless, která je společným podnikem americké Verizon Communications a britského telekomunikačního gigantu Vodafone, síťová zařízení sloužící 950 000 zákazníků, některé maloobchodní prodejny a zhruba 125 zaměstnanců.

V uplynulém roce společnost investovala čtyři miliardy dolarů do zvýšení pokrytí. Na konci prosince činil počet jejích zákazníků 29,4 milionu, což bylo téměř o deset procent více než v roce 2000, napsala agentura Reuters.

FRANKFURT - Společnost Arcor, která je německou divizí pro pevné linky britského telekomunikačního gigantu Vodafone, zvýšila své majoritní podíly ve třech německých lokálních operátorech. Oznámila to včera firma, která je největším konkurentem Deutsche Telekom v oblasti pevných linek, nezveřejnila však cenu těchto transakcí.

Firma koupila deset procent akcií operátora ISIS Multimedia a zvýšila tak svůj podíl na 74,9 procenta. Ve společnosti Netcom Kassel vzrostl její podíl na 74,8 procenta z předchozích 51 procent a ve firmě Wücom získala stoprocentní kontrolu.

Společnost Vodafone již dříve oznámila, že hodlá Arcor uvést na burzu nebo prodat. Firma tuto divizi získala v rámci akvizice skupiny Mannesmann před dvěma lety. Firma Vodafone zvýšila v prvním pololetí finančního roku zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) z mobilních operací o 46 procent na 4,778 miliardy britských liber (6,9 miliardy USD). Počet jejích zákazníků nedávno přesáhl 100 milionů, napsala agentura Reuters.

LUCEMBURK - Společnost Carrier1 International S.A. včera oznámila, že pozastavila provozování hlasových služeb ve Spojených Státech. Americká pobočka společnosti, Carrier1 Inc., musela pozastavit provozování hlasových služeb ve Spojených Státech, protože mnozí z hlavních dodavatelů odmítli pokračovat v poskytování nezbytných služeb, dokud nebudou v plné výši uhrazeny všechny doposud vystavené faktury anebo dokud nebude poskytnuta finanční záruka na všechny v budoucnu poskytnuté hlasové služby.

Společnost očekává, že v důsledku tohoto pozastavení nastane velmi výrazný pokles jejích celkových příjmů. Poté, co společnost v pátek 1. února 2002 stáhla nabídku na umoření svého dluhu, její obchodní vyhlídky se znatelně zhoršily. Společnost pokračuje v revizi své obchodní strategie se zřetelem na uchování hodnoty, což by mohlo znamenat i prodej společnosti nebo její části.

Společnost se domnívá, že pozastavení provozování hlasových služeb ve Spojených Státech pravděpodobně výrazně neovlivní její vyhlídky na vstup do takové transakce. Není však jisté, zda bude společnost schopna uzavřít smlouvu s kupcem, ani zda může být taková smlouva uzavřena dostatečně včas, aby společnost mohla pokračovat ve své dosavadní činnosti. Společnost ale neočekává, že by případné uzavření smlouvy o prodeji společnosti či její části pomohlo vrátit akcionářům jejich vklad.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Další z rubriky

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Xiaomi má levné chytré hodinky s obrovskou výdrží

Xiaomi Amazfit Bip

V době, kdy jsou chytré hodinky na ústupu a dominantní postavení má Apple se svými Watch, je těžké se prosadit. Výrobce...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...Najdete na iDNES.cz