Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Telekomunikace jdou dolů...

aktualizováno 
...včerejšek byl ve znamení hospodářských výsledků; Českému Telecomu klesl v pololetí zisk o více než deset procent; Eurotelu poprvé v historii meziročně klesly výnosy, prodej mobilů stagnuje; Radiokomunikace jsou za první pololetí 108 miliónů ve ztrátě; americký Verizon na tom není o mnoho lépe, jeho ztráta stoupá...

PRAHA - Českému Telecomu klesl v pololetí čistý zisk o 10,2 procenta na 2,631 miliardy korun. Analytici přitom očekávali pokles kolem pěti procent.  Výnosy se proti analytiky očekávanému poklesu o 11 procent však snížily jen o 7,3 procenta na 26,134 miliardy korun. Konsolidované výsledky podle mezinárodních účetních standardů firma oznámila v tiskové zprávě.


Kvůli únorové změně tarifů vzrostly firmě výnosy z měsíčních paušálních poplatků o 40 procent na 5,2 miliardy korun, naopak příjmy z hovorného v pevné síti poklesly o 35 procent na 7,4 miliardy. Celkový počet provolaných minut stagnoval na šesti miliardách, když pokles hovorů kompenzoval nárůst provozu generovaného připojením na internet. Výnosy z datových služeb vzrostly o 33 procent na 3,4 miliardy Kč a příjmy z pronajatých okruhů o 18 procent na 1,4 miliardy. Konsolidace výnosů Eurotelu přinesla 6,7 miliardy Kč, tedy o pět procent více než loni.


Podle analytika firmy Atlantik finanční trhy Petra Švarce Telecom vykázal úspěšné provozní výsledky, které se od očekávání příliš nelišily. Firma si podle něj zachovala vysokou provozní efektivitu. Zveřejněné údaje zřejmě cenu akcií neovlivní a budou reagovat až na rozhodnutí vlády o privatizaci firmy, dodal. Akcie Telecomu dnes posílily o 3,4 procenta na 272 Kč.


Konsolidované provozní náklady meziročně klesly o 14 procent na 12,8 miliardy korun. Firma meziročně snížila personální náklady o jedno procento na 3,7 miliardy Kč, když redukovala počet zaměstnanců o deset procent na 14.158 lidí.


Snížení propojovacích poplatků vedlo k poklesu plateb domácím operátorům o 28 procent na 1,8 miliardy korun. Výnosy od domácích operátorů však rovněž klesly, a to o 46 procent na 577 miliónů korun. Důvodem je rostoucí počet uživatelů mobilních sítí, kteří častěji telefonují mezi sebou, a nikoli na pevné linky.


Firma vykázala provozní zisk EBITDA 13,3 miliardy Kč, tedy zhruba stejný jako loni. Marže EBITDA se zvýšila ze 49 na 51 procent a patří k nejvyšším v telekomunikačním sektoru. Zadluženost firmy měřená poměrem úvěrů k vlastnímu kapitálu poklesla z 28 na 17 procent. Společnost v prvním  pololetí snížila investice o 21 procent na 4,4 miliardy korun.


PRAHA - Největšímu tuzemskému mobilnímu operátorovi Eurotelu klesly za pololetí poprvé v historii v meziročním srovnání výnosy, a to o pět procent na 13,86 miliardy korun. Zisk se snížil o 5,4 procenta na 3,16 miliardy korun a náklady klesly o devět procent na 6,966 miliardy Kč. Sdělil to Český Telecom, který v Eurotelu ovládá 51 procent.


Nižší výnosy podle mluvčího Eurotelu Jana Kučmáše ovlivnily pokles prodeje mobilních telefonů, snížení propojovacích poplatků i koncových cen. Za nižší zisk mohou zejména vyšší odpisy.


Společnosti meziročně poklesl průměrný měsíční výnos na jednoho zákazníka (ARPU) z 858 na 610 korun. Průměrný počet provolaných minut za měsíc klesl ze 121 na 99 minut na klienta. Firmě koncem června meziročně vzrostl počet klientů o 34 procent na 3,57 miliónu aktivních zákazníků, z toho zhruba pětinu tvořili smluvní klienti a zbytek byli uživatelé předplacených karet.


PRAHA - České radiokomunikace (Čra) vykázaly za první pololetí letošního roku ztrátu 105 miliónů korun proti loňskému zisku 250 miliónů Kč. Tržby klesly o 4,8 procenta na 1,08 miliardy Kč. Neauditované a nekonsolidované


výsledky podle českých účetních standardů firma oznámila v tiskové zprávě. Konsolidované výsledky, které zahrnují podíl v mobilním operátoru RadioMobil, firma oznámí v září.


Pokles tržeb byl podle finančního ředitele Jaroslava Straky způsoben rostoucí konkurencí na českém telekomunikačním trhu. Výnosy z telekomunikačních služeb poklesly o 9,8 procenta na 550 miliónů korun, a to zejména kvůli poklesu příjmů za datové a transakční služby o 19,1 procenta na 186,9 miliónu korun. Příjmy z pronájmu pevných okruhů poklesly o 4,1 procenta na 363,2 miliónu.


Analytici očekávali, že propad tržeb z telekomunikačních služeb nebude tak výrazný. "Konkurence na trhu přenosu dat je poměrně silná," vysvětlil analytik Wood&Company Tomáš Vyskočil. Na výsledcích se podle něj negativně projevilo rovněž vysoké odstupné vyplácené propouštěným zaměstnancům v rámci restrukturalizace. Úsporná opatření se zřejmě pozitivně projeví v závěru roku, dodal. Akcie firmy na zveřejněná čísla reagovaly poklesem o 1,4 procenta na 259 Kč.


Výnosy z šíření televizního signálu vzrostly o čtyři procenta na 311,1 miliónu korun. Výnosy z rozhlasového vysílání stagnovaly na 180 miliónech Kč. Letošní tržby nově obsahují poplatky ČTÚ, které firma přefakturovala zákazníkům. Oblast analogového televizního a rozhlasového vysílání firma nadále považuje za limitovaný segment trhu s omezenými růstovými možnostmi.


Celkové náklady se firmě podařilo snížit o 1,1 procenta na 1,33 miliardy korun. Zatímco spotřebu materiálu se podařilo snížit o 57,6 procenta na 106 miliónů korun, odpisy kvůli rozsáhlým investicím v letech 1999 až 2001 vzrostly o 17,1 procenta na 624,3 miliónu korun. Radiokomunikace již dříve oznámily, že letos očekávají mírný pokles tržeb, který se promítne do očekávaného negativního provozního výsledku.


NEW YORK - Čistá ztráta společnosti Verizon Communications, která je největším lokálním operátorem ve Spojených státech, ve druhém čtvrtletí vzrostla na 2,1 miliardy dolarů z jedné miliardy ve stejném období loni. Tržby klesly z 16,9 miliardy na 16,8 miliardy dolarů, oznámila dnes firma.


Bez zahrnutí jednorázových položek činil zisk na akcii 77 centů. Byl tak v souladu s očekáváním analytiků na Wall Street, kteří podle průzkumu společnosti Thomson Financial/First Call odhadovali zisk na 74 až 79 centů s průměrem právě 77 centů na akcii.


Společnost, která byla zasažena přesunem zákazníků k mobilním telefonům a elektronické poště, dnes rovněž oznámila, že kvůli cenové válce a nižší spotřebitelské poptávce snížila odhad zisku pro celý letošní rok.


Firma nyní předpokládá, že letos vydělá 3,05 až 3,09 dolaru na akcii, zatímco v předchozí prognóze počítala se ziskem 3,12 až 3,17 dolaru na akcii. Analytici očekávají zisk 3,08 dolaru na akcii, napsala agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz