TELeKONOM: Telecom zlevnil zřízení linky. Na chvíli...

...a ještě jen tehdy, když se mu zákazník upíše na půldruhého roku; ministr financí Rusnok se pustil do otevřeného sporu s vládou: prohlásil, že se pokusí prosadit prodej Českého Telecomu ještě do voleb; Český Mobil v prvním čtvrtletí poprvé ve své historii vydělal - rovný milion dolarů; Český Telecom nahradí současné karty do telefonních budek kartami chytřejšími.
PRAHA - Český Telecom do konce června zlevnil zřízení telefonní linky z 3500 korun na polovičních 1750 Kč. Podmínkou slevy je závazek zákazníka, že bude služby firmy využívat nejméně rok a půl, uvedl mluvčí Vladan Crha. Zákazník bude moci využívat stejné služby jako u standardně nabízené hlavní telefonní stanice.

Snížení poplatku za zřízení telefonu je další akcí na zvýšení využití telefonní sítě dominantního operátora. Firma již ohlásila zlevnění internetového volání v letních měsících v době mimo špičku na polovinu a u hlasových služeb od května do konce července nabízí po deseti provolaných minutách mimo špičku dalších deset minut volání zdarma.

Telecom se v poslední době potýká s výrazným poklesem výnosů z hovorného. Ty v 1. čtvrtletí klesly o 33 procent na čtyři miliardy korun. Společnost provozuje zhruba 3,76 milionu pevných linek. Oproti jaru loňského roku to znamená pokles zhruba o dvě procenta. Firma se potýká i se silnou konkurencí mobilních operátorů, kteří mají v České republice zhruba 7,5 milionu klientů.

BUKUREŠŤ - Ministr financí Jiří Rusnok se bude snažit vzkřísit v kabinetu otázku plánovaného prodeje Českého Telecomu, nejziskovější telekomunikační skupiny ve východní Evropě. "Budu se snažit znovu projednat v kabinetu, zda bychom měli pokračovat v (prodejním) procesu, nebo ho definitivně zastavit. Uvidíme," řekl Rusnok v rozhovoru pro agenturu Reuters v Rumunsku, kde je na výročním zasedání Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Ministr dopravy a spojů Jaromír Schling přitom v polovině května řekl, že současná vláda se již prodejem majoritního státního podílu v Českém Telecomu zabývat nebude. Kabinet koncem dubna rozhodl, že majoritní podíl neprodá, když nabídka žádného ze dvou zájemců nedosáhla minimálního cenového cíle 60 miliard korun.

"FNM prozatím nemá od vlády žádné konkrétní pokyny k dalšímu postupu v privatizaci Telecomu," reagovala na bukurešťské Rusnokovo prohlášení mluvčí fondu Jana Víšková. Odklad prodeje podílu v Českém Telecomu se negativně odrazil na ceně akcií, které oslabily v obavě z toho, že se v dohledné době nepodaří najít vhodného zájemce. Ten by měl podle analytiků firmu celkově posílit a hlavně ji připravit na zvýšené konkurenční prostředí. Právě do něj Český Telecom vstoupí co nevidět, protože plná liberalizace telekomunikačního trhu v České republice je za dveřmi.

V polovině června se budou konat parlamentní volby a právě tento termín byl obecně vnímám jako nejzazší, kdy by ještě k prodeji mohlo dojít. Prodej Českého Telecomu je přitom nutný také proto, že se tím ulehčí pozice Česka při vyjednávání podmínek vstupu do Evropské unie. Rusnok přitom naznačil, že případný zájemce možná bude muset svou nabídku zvýšit, pokud bude chtít, aby byl prodej rychle schválen.

Konsorcium Deutsche Bank, Blackstone Group a TDC nabídlo za akcii 11,06 eura, což za 51procentní podíl státu představovalo přes 55 miliard Kč. Tuto cenu vláda neakceptovala. Rovněž se jí nelíbilo, že telekomunikační firma TDC hraje v konsorciu pouze okrajovou roli. Druhé konsorcium Swisscomu, CVC Capital Partners a Spectrum Equity Partners nevyhovělo požadavkům vlády, když nezvýšilo svou nabídku.

PRAHA - Provozovatel sítě Oskar, společnost Český Mobil, vykázal v prvním čtvrtletí letošního roku zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) jeden milion USD, tedy zhruba 36 milionů Kč. Jde o vůbec první pozitivní hospodářský výsledek v historii společnosti, uvedl včera mluvčí Igor Přerovský.

Tržby z prodeje služeb se v prvním čtvrtletí zdvojnásobily na 42,7 milionu USD, tedy přes 1,5 miliardy Kč. Počet zákazníků vzrostl od ledna do března o 128 700 na 987 100, což znamená meziroční zvýšení o 145 procent a 13procentní podíl na trhu. V polovině dubna firma získala miliontého klienta.

Konkurenční Eurotel měl na konci prvního čtvrtletí 3,41 milionu zákazníků, tedy o 173 000 více než na začátku roku. RadioMobil zvýšil od ledna do března počet klientů o 180 000 na 3,03 milionu klientů. Dohromady tak měli tuzemští operátoři 7,43 milionu klientů.

Český Mobil komerčně vstoupil na trh v březnu roku 2000. Firmu ovládá kanadská TIW prostřednictvím společnosti ClearWave. Firma má přes 1300 zaměstnanců.

PRAHA- Český Telecom chystá kvůli rozšíření služeb v telefonních budkách výměnu telefonních karet. Ty budou nahrazeny novými multifunkčními kartami, které umožní využívat nové služby, tedy posílání SMS a mailů. "Pomocí starých karet bude samozřejmě i nadále možné telefonovat, pouze nebudou umožňovat využití nových služeb,"řekl mluvčí Telecomu Vladan Crha s tím, že více firma prozradí na zítřejší tiskové konferenci.

Staré karty budou podle Crhy platit ještě několik měsíců po ukončení prodeje. Podle neoficiálních informací z Telecomu jejich platnost skončí na přelomu let 2002 a 2003. Telecom má nové veřejné automaty s rozšířenou nabídkou služeb zavádět v nejbližších týdnech. V první fázi mají být nové funkce dostupné v 15 000 kartových či kombinovaných přístrojích.

Podobné stahování karet již firma zažila v roce 1999, kdy ukončila prodej karet s kreditem 150 impulsů kvůli postupnému přechodu na modernější systém veřejných telefonních automatů a karty na bázi tzv. eurochipu. Přechod měl omezit zneužívání kartových automatů. Tehdy firma ohlásila, že nové karty na bázi eurochipu plánuje zavést v roce 2000. Telecom ročně prodá okolo čtyř miliónů karet.