Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Telecom vyhořel kvůli příliš silnému proudu...

aktualizováno 
...oznámili hasiči výsledek svého vyšetřování; závazné nabídky na koupi Českého Telecomu musejí zájemci podat do 28. března; polský telekomunikační operátor TPSA dostal pokutu 85 milionů dolarů, protože bránil konkurenci; litevský telekom Lietuvos Telekomas snížil loni zisk na 46 milionů dolarů.
PRAHA - Lednový požár telefonní ústředny Českého Telecomu v Praze 2 způsobilo nadměrné množství proudu, proti němuž nebyla stanice zřejmě dostatečně zabezpečena. Včera to řekl šéf vyšetřovací skupiny pražských hasičů Václav Hladík. Oheň tehdy dočasně vyřadil z provozu 41 000 telefonních stanic a způsobil mnohamilionové škody.

Tým expertů z řad hasičů a kriminalistů podle Hladíka totiž vyloučil, že by požár mohlo vyvolat vyšší napětí v rozvaděčích. "Proti vyššímu napětí než 60 voltů to bylo jištěné," zdůraznil. Když nebylo příčinou neštěstí vyšší napětí, zbývá větší intenzita proudu, vysvětlil vyšetřovatel s tím, že věc se dále zkoumá. Hasiči podle něj také přehodnotili výši způsobené škody z původních 100 milionů na 82 milionů korun.

PRAHA - Zájemci o koupi většinového podílu v Českém Telecomu musejí své závazné cenové nabídky předložit poradci privatizace J. P. Morgan do čtvrtka 28. března. Oznámil to včera bez bližších podrobností Fond národního majetku. Privatizační poradce poté všechny doručené nabídky zhodnotí a posudek předloží koordinačnímu výboru pro privatizaci Telecomu. Ten celé výběrové řízení vyhodnotí a jeho doporučení bude podkladem pro rozhodování vlády počátkem dubna, uvedl pouze FNM.

Zda však stát Český Telecom nyní skutečně prodá, není jisté. Za svých 51,1 procent akcií v Českém Telecomu totiž požaduje minimálně 80 miliard korun, což se zdá být podle odborníků nereálné. Možnost odkladu prodeje Českého Telecomu se ještě zvýšila poté, co premiér Miloš Zeman minulý týden uvedl, že stát nepotřebuje peníze z prodeje Telecomu za každou cenu, a nemá proto důvod prodávat pod cenou.

"Pokud se najde zájemce, který zaplatí více než 80 miliard korun, tak o tom vláda bude velmi vážně uvažovat. Když se tento zájemce nenajde, respektive nabídne cenu pod 80 miliard, pak doporučím vládě, aby tuto privatizaci odložila," řekl Zeman.

Podle předchozích informací FNM se o koupi státního podílu v Českém Telecomu předběžně zajímá sedm potenciálních kupců. Jména uchazečů oficiálně nejsou známa, média však spekulují o nabídce Deutsche Telekomu, který by měl podat nabídku spolu s Deutsche Bank. Druhým kandidátem má být konsorcium švýcarského Swisscomu a finančních skupin CVS Capital Partners a Spectrum Equity Partners a třetím zájemcem uskupení vedené řeckým telekomunikačním operátorem OTE. Ten má jednat o spolupráci s finančními investory z Doughty Hanson, Warburg Pincus a Apax Partners.

VARŠAVA - Polská telekomunikační společnost Telekomunikacja Polska (TPSA) dostala od regulačního úřadu URT pokutu 350 milionů zlotých (asi 85 milionů USD). Firma si pokutu vysloužila tím, že podle názoru úřadu bránila konkurenci. TPSA totiž neuzavřela propojovací dohodu s jednou z nezávislých společností.

Společnost TPSA je předním telekomunikačním operátorem ve střední Evropě. Úřad k udělení pokuty sáhl proto, že firma nezavedla propojovací poplatky s nezávislým provozovatelem sítě pevných telefonních linek NOM. TPSA přitom stanoveným způsobem ani neinformovala o podmínkách udělování licencí o pronájmu pevných linek, píše agentura Reuters.

TPSA vytvořila v loňském roce čistý zisk 183 milionů zlotých, což byl proti roku 2000 pokles o zhruba 86 procent. Většinovým akcionářem je konsorcium, které vede francouzská telekomunikační společnost France Télécom. Bývalý státní monopol je obviňován, že brání vstupu nových účastníků na trh.

VILNIUS - Litevskému provozovateli pevných telefonních linek Lietuvos Telekomas loni klesl zisk na 181,7 milionu litů, po přepočtu 46,3 milionu dolarů. Předloňský zisk litevského telekomu dosáhl 240,4 milionu litů. Uvedla to včera firma s tím, že čísla odpovídají mezinárodním účetním standardům (IAS).

Kvůli nižšímu zisku navrhne Lietuvos Telekomas akcionářům snížení dividendy na 0,11 litu z 0,15 litu vyplácených loni z předloňského zisku. Řádná valná hromada společnosti se uskuteční 26. dubna.

Podle litevských účetních postupů vykázal loni tamní telekom ztrátu 63,2 milionu litů. Rozdílné výsledky účetních metod plynou z jiného proúčtování odložených závazků u daně ze zisku a odlišného účtování vlivu devizových kursů a amortizace, napsala agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.Najdete na iDNES.cz