Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Telecom bude nabízet internet za paušál...

aktualizováno 
... a to již od října, avšak pouze o víkendu; vláda by se dnes měla zabývat prodejem Telecomu; a do třetice Telecom, tentokrát ruský: společnost Golden Telecom oznámila, že její čistý zisk v minulém čtvrtletí klesl; KPNQwest/GTS naopak v pololetí zvýšil tržby o 13,4 procenta na 1,2 mld.

PRAHA - Český Telecom začne od října o víkendech a svátcích nabízet telefonické připojení k internetu za paušální poplatek 399 Kč měsíčně. Služba bude doprovázet nový systém tarifů Internet Plus, který firma zavede od stejného data, sdělil na dnešní tiskové konferenci výkonný ředitel pro řízení produktů Telecomu Miloš Mastník.

V rámci nových tarifů bude firma odděleně účtovat cenu za využití své sítě, ceny účtované jednotlivými poskytovateli internetu i ceny alternativních operátorů za využití jejich sítí. Dosud Telecom za připojení k internetu účtoval jednu cenu, z níž platil propojovací poplatky jiným operátorům a provize poskytovatelům internetu.

Podle generálního ředitele Přemysla Klímy reaguje nový model na nepřijatelné ceny propojení pro přístup na internet. Ty v květnu stanovil Český telekomunikační úřad a v některých případech byly vyšší než koncové ceny pro zákazníky.

Telecom se snaží dopad rozhodnutí ČTÚ eliminovat a směřovat internetové připojení na nejbližší ústředně z hlasové sítě do sítě datové, která znamená pro přenos internetu nižší náklady. Internetové volání přes hlasovou síť bude ale poskytovat i nadále. Koncovým uživatelům bude pro přechod na Internet Plus stačit změna telefonního čísla, přes které se ze svého počítače připojují.

Podle nového modelu by měla minutová cena připojení účtovaná Telecomem klesnout pro domácnosti o pět až 15 haléřů. Zákazníci ale vedle ní budou muset platit poplatek jednotlivým poskytovatelům. "Tím se sice zboří mýtus internetu zdarma, který někteří ISP budovali, ale zároveň jim to dává prostor pracovat s cenou jako konkurenčním prvkem," uvedl mluvčí Vladan Crha.

Firma zároveň u cenových programů orientovaných na internet zvýší počet volných hodin o tři až osm měsíčně.

Telecom si od nového tarifu slibuje udržení dosavadních příjmů z internetového připojení a podporu datového provozu. Vedle programu Internet Plus budou moci zákazníci i nadále využívat současný program Internet 2002.

Nejpozději do konce roku chce firma přijít s dalšími variantami paušálních tarifů a v nejbližší době chystá i nové placené internetové služby.

Podle marketingového ředitele konkurenční společnosti KPNQwest/GTS Davida Duroně je nový model placení internetu pozitivní krok, který přispěje k větší transparentnosti jednotlivých plateb. "Díky větší konkurenci mezi operátory i ISP to bude pro koncové zákazníky znamenat kvalitnější služby a snížení ceny," uvedl s tím, že se pouze obává, aby Telecom na trhu nezvýhodnil některou svou divizi. Další oslovení operátoři návrh teprve zkoumají.

Obdobný model odděleného účtování poplatků operátora a poskytovatele funguje například v Belgii, ve Velké Británii, Španělsku, v Irsku nebo ve Francii. Podle Crhy je však velmi obtížné ceny srovnávat, protože se liší například formou použitého paušálního zpoplatnění.

PRAHA - Vláda se pravděpodobně na svém dnešním zasedání bude zabývat prodejem majority v Českém Telecomu. ČTK to dnes sdělil dobře informovaný zdroj. Na internetovém programu jednání vlády však tento bod ještě včera zařazen nebyl. "V tuto chvíli materiál z ministerstva financí byl vládě poskytnut a záleží na premiérovi, zda ho na jednání zařadí," řekl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič.

Vláda se měla prodejem Telecomu zabývat již koncem července po zasedání řídícího výboru, který vyhodnotil nové nabídky konsorcií vedených Deutsche Bank CVC Capital Partners. Podle neoficiálních zdrojů se více představám kabinetu blíží nabídka konsorcia Deutsche Bank-Blackstone Group a TDC, i když neobsahuje požadované zvýšení ceny o deset procent na 60 miliard Kč. Druhé konsorcium však nabídku oproti původní z dubna ještě snížilo.

Prodej Telecomu označila vláda premiéra Vladimíra Špidly za jeden ze svých úkolů. Ministr dopravy a spojů Milan Šimonovský nedávno uvedl, že nabídky odpovídají současným podmínkám na trhu. Podle něj by měl firmu získat strategický partner a ne finanční investor.

Nové nabídky měly rovněž obsahovat závazek zaplatit kupní cenu najednou proti převodu akcií a závazné zařazení telekomunikační firmy do konsorcií, ve kterých převažují finanční investoři.

Stát ve firmě prodává svůj podíl spolu s 27procentním balíkem akcií konsorcia TelSource. To tvoří nizozemská KPN a Swisscom.

MOSKVA  - Čistý zisk společnosti Golden Telecom, která je provozovatelem telefonních linek a největším poskytovatelem přístupu k internetu v Rusku, klesl ve druhém čtvrtletí na 2,8 miliónu dolarů z 6,2 miliónu v předcházejícím období. Uvedla to dnes firma a dodala, že výsledky byly sestaveny podle amerických účetních standardů GAAP.

Zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) naopak mírně vzrostl na 11,4 miliónu dolarů z 11,3 miliónu, zatímco zisk na akcii klesl na 0,12 dolaru z předchozích 0,28 dolaru. Tržby společnosti, která je obchodována na americkém technologickém trhu Nasdaq, se zvýšily na 39,2 miliónu dolarů z 36,4 miliónu.

Počet zákazníků využívajících připojení k internetu se během minulého roku zdvojnásobil na 185.628 klientů. Prudký nárůst byl umožněn akvizicí konkurenční firmy Cityline, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Tuzemský alternativní telekomunikační operátor KPNQwest/GTS zvýšil v prvním pololetí tržby o 13,4 procenta na 1,2 miliardy korun. Provozní zisk před úroky, odpisy a zdaněním (EBITDA) se zvýšil o 22,1 procenta na 214,4 miliónu korun, sdělil ČTK marketingový ředitel David Duroň.

Podle generálního ředitele Milana Rusnáka lze i při současné recesi na telekomunikačním trhu při důsledné kontrole nákladů podnikat se ziskem. V letošním roce plánuje společnost tržby 2,5 miliardy korun a EBITDA 500 miliónů korun.

KPNQwet/GTS je největším tuzemským alternativním telekomunikačním operátorem. Vznikl letos na jaře sloučením firem GTS Czech a KPNQwest Czechia. Firma poskytuje hlasové, internetové a datové služby a nyní zaměstnává téměř 400 pracovníků.

V současnosti se dokončují jednání mezi krachující mateřskou firmou KPNQwest v Nizozemsku a pravděpodobně ruskou společností Yukos o koupi skupiny GTS Central Europe, kam patří česká společnost i pobočky na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Yukos je druhá největší ruská ropná společnost, která patří podnikateli Michailu Chodorovskému.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Nejvíce chytrých hodinek prodá Apple. Nejčastěji staré modely

Watch Series 3 jako první hodinky od Applu nabídly LTE modem

Apple vkročil do segmentu chytrých hodinek před čtyřmi lety a dnes mu jednoznačně kraluje. Jeho nadvláda pokračovala i...

Najdete na iDNES.cz