Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Telecom bude nabízet internet za paušál...

aktualizováno 
... a to již od října, avšak pouze o víkendu; vláda by se dnes měla zabývat prodejem Telecomu; a do třetice Telecom, tentokrát ruský: společnost Golden Telecom oznámila, že její čistý zisk v minulém čtvrtletí klesl; KPNQwest/GTS naopak v pololetí zvýšil tržby o 13,4 procenta na 1,2 mld.

PRAHA - Český Telecom začne od října o víkendech a svátcích nabízet telefonické připojení k internetu za paušální poplatek 399 Kč měsíčně. Služba bude doprovázet nový systém tarifů Internet Plus, který firma zavede od stejného data, sdělil na dnešní tiskové konferenci výkonný ředitel pro řízení produktů Telecomu Miloš Mastník.

V rámci nových tarifů bude firma odděleně účtovat cenu za využití své sítě, ceny účtované jednotlivými poskytovateli internetu i ceny alternativních operátorů za využití jejich sítí. Dosud Telecom za připojení k internetu účtoval jednu cenu, z níž platil propojovací poplatky jiným operátorům a provize poskytovatelům internetu.

Podle generálního ředitele Přemysla Klímy reaguje nový model na nepřijatelné ceny propojení pro přístup na internet. Ty v květnu stanovil Český telekomunikační úřad a v některých případech byly vyšší než koncové ceny pro zákazníky.

Telecom se snaží dopad rozhodnutí ČTÚ eliminovat a směřovat internetové připojení na nejbližší ústředně z hlasové sítě do sítě datové, která znamená pro přenos internetu nižší náklady. Internetové volání přes hlasovou síť bude ale poskytovat i nadále. Koncovým uživatelům bude pro přechod na Internet Plus stačit změna telefonního čísla, přes které se ze svého počítače připojují.

Podle nového modelu by měla minutová cena připojení účtovaná Telecomem klesnout pro domácnosti o pět až 15 haléřů. Zákazníci ale vedle ní budou muset platit poplatek jednotlivým poskytovatelům. "Tím se sice zboří mýtus internetu zdarma, který někteří ISP budovali, ale zároveň jim to dává prostor pracovat s cenou jako konkurenčním prvkem," uvedl mluvčí Vladan Crha.

Firma zároveň u cenových programů orientovaných na internet zvýší počet volných hodin o tři až osm měsíčně.

Telecom si od nového tarifu slibuje udržení dosavadních příjmů z internetového připojení a podporu datového provozu. Vedle programu Internet Plus budou moci zákazníci i nadále využívat současný program Internet 2002.

Nejpozději do konce roku chce firma přijít s dalšími variantami paušálních tarifů a v nejbližší době chystá i nové placené internetové služby.

Podle marketingového ředitele konkurenční společnosti KPNQwest/GTS Davida Duroně je nový model placení internetu pozitivní krok, který přispěje k větší transparentnosti jednotlivých plateb. "Díky větší konkurenci mezi operátory i ISP to bude pro koncové zákazníky znamenat kvalitnější služby a snížení ceny," uvedl s tím, že se pouze obává, aby Telecom na trhu nezvýhodnil některou svou divizi. Další oslovení operátoři návrh teprve zkoumají.

Obdobný model odděleného účtování poplatků operátora a poskytovatele funguje například v Belgii, ve Velké Británii, Španělsku, v Irsku nebo ve Francii. Podle Crhy je však velmi obtížné ceny srovnávat, protože se liší například formou použitého paušálního zpoplatnění.

PRAHA - Vláda se pravděpodobně na svém dnešním zasedání bude zabývat prodejem majority v Českém Telecomu. ČTK to dnes sdělil dobře informovaný zdroj. Na internetovém programu jednání vlády však tento bod ještě včera zařazen nebyl. "V tuto chvíli materiál z ministerstva financí byl vládě poskytnut a záleží na premiérovi, zda ho na jednání zařadí," řekl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič.

Vláda se měla prodejem Telecomu zabývat již koncem července po zasedání řídícího výboru, který vyhodnotil nové nabídky konsorcií vedených Deutsche Bank CVC Capital Partners. Podle neoficiálních zdrojů se více představám kabinetu blíží nabídka konsorcia Deutsche Bank-Blackstone Group a TDC, i když neobsahuje požadované zvýšení ceny o deset procent na 60 miliard Kč. Druhé konsorcium však nabídku oproti původní z dubna ještě snížilo.

Prodej Telecomu označila vláda premiéra Vladimíra Špidly za jeden ze svých úkolů. Ministr dopravy a spojů Milan Šimonovský nedávno uvedl, že nabídky odpovídají současným podmínkám na trhu. Podle něj by měl firmu získat strategický partner a ne finanční investor.

Nové nabídky měly rovněž obsahovat závazek zaplatit kupní cenu najednou proti převodu akcií a závazné zařazení telekomunikační firmy do konsorcií, ve kterých převažují finanční investoři.

Stát ve firmě prodává svůj podíl spolu s 27procentním balíkem akcií konsorcia TelSource. To tvoří nizozemská KPN a Swisscom.

MOSKVA  - Čistý zisk společnosti Golden Telecom, která je provozovatelem telefonních linek a největším poskytovatelem přístupu k internetu v Rusku, klesl ve druhém čtvrtletí na 2,8 miliónu dolarů z 6,2 miliónu v předcházejícím období. Uvedla to dnes firma a dodala, že výsledky byly sestaveny podle amerických účetních standardů GAAP.

Zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) naopak mírně vzrostl na 11,4 miliónu dolarů z 11,3 miliónu, zatímco zisk na akcii klesl na 0,12 dolaru z předchozích 0,28 dolaru. Tržby společnosti, která je obchodována na americkém technologickém trhu Nasdaq, se zvýšily na 39,2 miliónu dolarů z 36,4 miliónu.

Počet zákazníků využívajících připojení k internetu se během minulého roku zdvojnásobil na 185.628 klientů. Prudký nárůst byl umožněn akvizicí konkurenční firmy Cityline, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Tuzemský alternativní telekomunikační operátor KPNQwest/GTS zvýšil v prvním pololetí tržby o 13,4 procenta na 1,2 miliardy korun. Provozní zisk před úroky, odpisy a zdaněním (EBITDA) se zvýšil o 22,1 procenta na 214,4 miliónu korun, sdělil ČTK marketingový ředitel David Duroň.

Podle generálního ředitele Milana Rusnáka lze i při současné recesi na telekomunikačním trhu při důsledné kontrole nákladů podnikat se ziskem. V letošním roce plánuje společnost tržby 2,5 miliardy korun a EBITDA 500 miliónů korun.

KPNQwet/GTS je největším tuzemským alternativním telekomunikačním operátorem. Vznikl letos na jaře sloučením firem GTS Czech a KPNQwest Czechia. Firma poskytuje hlasové, internetové a datové služby a nyní zaměstnává téměř 400 pracovníků.

V současnosti se dokončují jednání mezi krachující mateřskou firmou KPNQwest v Nizozemsku a pravděpodobně ruskou společností Yukos o koupi skupiny GTS Central Europe, kam patří česká společnost i pobočky na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Yukos je druhá největší ruská ropná společnost, která patří podnikateli Michailu Chodorovskému.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Převzetí služby Shazam Applem by mohlo uškodit konkurenci, míní EK

Ilustrační snímek

Evropská komise (EK) se již od února zabývá chystanou transakcí dvou hráčů v online hudebním průmyslu, ovšem nyní...Najdete na iDNES.cz