Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: T-Mobile spustí ememesky letos, Oskar příští rok...

aktualizováno 
... Britové vymysleli mobilní radar; Telecom Italia Mobile vydělal za první pololetí 2,5 miliardy eur hrubého zisku; český alternativní operátor Aliatel vykázal v pololetí ztrátu 269,1 milionu korun.

PRAHA - Společnost Český Mobil, provozovatel mobilní sítě Oskar, chce nabídnout službu zasílání multimediálních zpráv (MMS) od roku 2003. Jeho konkurent T-Mobile plánuje spuštění služby ještě letos. Technologie umožňuje uživatelům mobilních telefonů podporujících MMS přijímat a odesílat vlastní fotografie, obrázky, animace, hudbu i zvukové
záznamy. Včera to řekli mluvčí obou společností.

Veřejné testování MMS zahájil již na počátku července konkurenční operátor Eurotel.  Komerční provoz chce spustit do několika měsíců. "Smlouvu na dodání příslušných technologií jsme již podepsali se společností Ericsson," řekl mluvčí T-Mobile Petr Stoklasa.

Český Mobil si podle mluvčího Igora Přerovského dodavatele technologie MMS vybírá a do konce roku bude probíhat zkušební provoz této služby. Eurotelu příslušné technologie dodává společnost Nokia.

Zprávy MMS již spustili operátoři v některých jiných zemích. Mezi první patřilo Japonsko a Norsko. Cena za poslání multimediální zprávy je však v těchto zemích vysoká, v Norsku
dosahovala v přepočtu 40 korun. Podle Přerovského sice MMS budou dražší než oblíbené textové zprávy, ale rozhodně se nebudou blížit cenám v Norsku. "Příslušné technologie jsou dnes již levnější," zdůvodnil. 

Přerovský i tak počítá s pomalejším startem nové služby. Na trh totiž zatím přišlo pouze několik telefonů, které technologii MMS podporují, a ty jsou pro běžného uživatele drahé. Například přístroj Nokia 7650 stojí přibližně 25 tisíc korun. Dokud na trhu nebude dostatek multimediálních mobilních telefonů, bude význam služby limitovaný. "Do budoucnosti je ale možnost využití MMS veliká," dodal. 

Uživatel, který chce odeslat na jiný mobilní telefon MMS zprávu, vstoupí ve svém mobilním telefonu do editoru multimediálních zpráv, vloží fotografii vytvořenou pomocí fotoaparátu vestavěného v telefonu, text, nebo obrázek a připojí zvukový záznam, který vytvořil také přímo v telefonu. Následně zvolí telefonní číslo adresáta nebo e-mail a MMS zprávu odešle.

Pokud zákazníci pošlou MMS zprávu na telefon, který nepodporuje tuto technologii, systém odešle místo fotografie jen krátkou SMS zprávu obsahující heslo a internetovou adresu, kde je možné si obrázek prohlédnout. Celou zprávu je pak možné si vyzvednout na internetových nebo WAP stránkách.

PRAHA/FARNBOROUGH (Británie) - Společnosti BAE Systems a Roke Manor začaly vyvíjet radar s využitím mobilní telekomunikační technologie Celldar. Ten údajně poskytne zcela utajený přístup k detekci pohybujících se objektů ve vzduchu, na zemi a na moři. "Cílem je zdokonalit technologii, která významným způsobem posílí vedení vzdušné války, pobřežní operace a obranu vlasti," uvedli včera zástupci BAE z letecké výstavy v britském Farnborough.

Zmíněné firmy podepsaly smlouvu o financování vývoje technologie, kterou představil Roke Manor Research. Vychází z mobilní telekomunikační technologie Roke Manor. BAE se bude na
projektu podílet znalostmi obranného průmyslu, provozních znalostí a zkušeností z oblasti systémové integrace.

Farnborough se též stalo svědkem vytvoření konsorcia BAE a Segway LLC pro prodej osobního transportéru Segway leteckému a obrannému průmyslu v Británii. Zařízení již nasazují do provozu americké GE Plastics, US Postal Service a skupiny zabývající se
lékařskou pohotovostí a vymáháním zákona. Americká armáda posuzuje nasazení Segway v podpůrných, taktických a logistických operacích.

"V taktických operacích může Segway HT přispět ke snížení únavy vojáků při rychlém přesunu jednotek," prohlásil předseda představenstva Segway Dean Kamen.

MILÁN - Mobilní operátor Telecom Italia Mobile (TIM) zaznamenal v prvním pololetí letošního roku růst zisku před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) o 4,7 procenta na 2,5 miliardy eur, což bylo téměř v souladu s odhady analytiků. Zvýšení zisku zdůraznilo pevné postavení firmy v jinak nestálém sektoru mobilních komunikací v Evropě, uvádí se ve včerejším prohlášení firmy.

Příjmy společnosti, která je mobilní dceřinou společností telekomunikačního giganta Telecom Italia, se zvýšily o 5,2 procenta na 5,2 miliardy eur. Z toho příjmy na domácím italském trhu vzrostly o 4,5 procenta na 4,2 miliardy eur. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali EBITDA kolem 2,46 miliardy eur a příjmy 5,16 miliardy eur.

Čistý dluh na konci června činil 600 milionů eur a ve srovnání se stejným obdobím loni se snížil o 1,3 miliardy eur. K poklesu nejvíce přispěl zisk z prodeje podílu ve francouzském Bouygues Telecom a rakouském Mobilkomu. TIM dodal, že na konci června měl 36,4 milionu zákazníků. Na italském trhu počet klientů činil 24,2 milionu, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Telekomunikační společnost Aliatel vykázala v pololetí ztrátu 269,1 milionu korun, což je o 35 procent více než ve stejném období loni. Firma zároveň zvýšila tržby o 62 procent na 858,6 milionu korun. Vyplývá to z údajů burzy cenných papírů. Mluvčí Aliatelu Martina Kemrová včera řekla, že společnost výsledky oficiálně oznámí v pondělí.

Firma letos bude, stejně jako v minulých letech, hospodařit se ztrátou. Ta je způsobena zejména rostoucími režijními a mzdovými náklady a vysokými investicemi. Společnost v loňském roce prohloubila ztrátu na 495 milionů z předchozích 355 milionů korun. Tržby naopak vzrostly o 93 procent na 1,22 miliardy korun.

Aliatel poskytuje datové, telefonní a internetové služby. Využívá páteřní zálohovanou optickou síť na vedení vysokého napětí. Firma je společným podnikem šesti  elektrorozvodných společností, které vlastní 60 procent akcií, a německé RWE
Telliance. Na konci roku 2001 měla 366 zaměstnanců proti 262 pracovníkům v roce 2000.
   

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...Najdete na iDNES.cz