Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: T-Mobile bude mít nové textovky od Ericssonu...

aktualizováno 
... který bude exkluzivním dodavatelem nové technologie; Aliatel spustil svoji slovenskou pobočku; Deutsche Telekom propustí až 30 000 lidí; slovenský regulátor zrušil tendr na třetí licenci GSM; British Telecommunications Group v prvním čtvrtletí ztratila, ale méně, než čekali analytici.
STOCKHOLM - Švédský výrobce telekomunikačního zařízení Ericsson získal objednávku od německého mobilního operátora T-Mobile International na dodávky multimediální technologie pro textové zprávy pro mobilní telefony. T-Mobile hodlá novou technologii používat již od letošního léta v Německu, Rakousku a Británii, informoval včera Ericsson. Finanční podmínky však firmy nezveřejnily.

Nová technologie umožní uživatelům zasílat obrázky a animace spolu s textem a zvukem a dokonce i hudební nebo obrazové klipy na další mobilní telefony. Jako první byla tato technologie použita maďarským operátorem Westel na počátku tohoto měsíce. Všeobecně se očekává, že nová technologie se bude těšit velkému zájmu veřejnosti a naváže na úspěšné využívání krátkých textových zpráv.

T-Mobile International je jednou ze čtyř strategických divizí Deutsche Telekom. Mobilní služby operátora využívá celosvětově 67 milionů zákazníků. V Česku T-Mobile drží 60 procent akcií v provozovateli sítě mobilních telefonů Paegas, firmě RadioMobil.

Ericsson je největším producentem mobilních sítí na světě a jeho společný podnik se Sony je třetím největším dodavatelem mobilních telefonů na světě. Stejnou dohodu jako s T-Mobile podepsal Ericsson v lednu s mobilním gigantem Vodafone, napsala agentura Reuters.

BRATISLAVA - Česká telekomunikační firma Aliatel zahájila včera prostřednictvím své dceřiné společnosti Aliatel Slovakia činnost na Slovensku. Do konce roku hodlá získat čtyřprocentní podíl na trhu datových služeb při tržbách 30,4 milionu slovenských korun. Informovali o tom představitelé společnosti na tiskové konferenci v Bratislavě.

Firma se chce na Slovensku zaměřit zejména na telekomunikační služby pro podnikatele s ohledem na liberalizaci slovenského trhu, kde monopol telekomu na základní hlasovou službu skončí letos v prosinci. Aliatel hodlá nabízet především mezinárodní datové služby a chce přitom využívat stávající telekomunikační infrastrukturu mateřské společnosti. Pro letošní rok plánuje společnost na Slovensku investice ve výši 7,45 milionu Sk.

"Komunikační služby představují mimořádně důležitou oblast rozvoje firem nejen ve světě, ale i na Slovensku, což dokazuje i vývoj v rámci telekomunikačních produktů na trhu," uvedl šéf Aliatel Slovakia Vladimír Galovič. Ten v minulosti působil mimo jiné jako poradce společnosti Deutsche Telekom při privatizaci slovenského telekomu.

Podobně jako v Česku bude Aliatel i na Slovensku spolupracovat s firmou Infonet. Společnost Aliatel Slovakia vznikla v listopadu minulého roku. Její základní kapitál činí sedm milionů korun. Působení v zemi považuje firma za možnost rozšíření aktivit do Maďarska a Rakouska.

Aliatel v České republice poskytuje datové, telefonní a internetové služby. Využívá páteřní zálohovanou optickou síť na vedení vysokého napětí. Firma je společným podnikem šesti rozvodných energetických společností, které vlastní 60 procent akcií, a německé RWE Telliance.

FRANKFURT - Německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom chce zrušit až 30 000 pracovních míst, tedy více než deset procent nynějšího stavu, napsal včera list Financial Times Deutschland. Tento záměr výrazně překračuje původní plány propouštění a je motivován snahou o zvýšení ziskovosti a posílení ceny vlastních akcií, uvedla německá mutace britského listu.

Deník s odkazem na zdroje z odborů napsal, že divize pevných linek T-Com sníží počet zaměstnanců o 20 000. Zbytek rušených míst se bude týkat dalších divizí včetně mobilního operátora T- Mobile a divize T-Systems.

Časopis Capital ve středu uvedl, že Telekom chce z divize pevných linek propustit 15 000 z celkových 118 000 zaměstnanců. Cílem je údajně posílit tržní hodnotu společnosti, jejíž akcie se nyní potácejí těsně nad rekordním minimem.

Mluvčí Deutsche Telekom zprávu časopisu Capital nepotvrdil, agentuře Reuters však řekl, že firma se netají snahou snižovat počty zaměstnanců a reagovat tak na přitvrzování konkurenčního prostředí. Deutsche Telekom nyní zaměstnává asi 260 000 lidí.

BRATISLAVA - Kvůli nízkému zájmu slovenský telekomunikační úřad (TÚ SR) neuskuteční výběrové řízení na třetího mobilního operátora. Úřad totiž může vydat jednu kombinovanou licenci na sítě GSM a UMTS, o kterou se uchází pouze domácí firma Profinet.sk, a tak žádost slovenské firmy posoudí jen v licenčním řízení.

"Vzhledem k tomu, že nebylo podáno více žádostí, než lze uspokojit, není třeba uskutečnit výběrové řízení. Úřad nyní v licenčním řízení prozkoumá žádosti, zda splňují podmínky uvedené v zákonu," řekl včera mluvčí úřadu Roman Vavro.

Kromě kombinované licence nabídl telekomunikační úřad také dvě licence pouze pro síť UMTS. O ty se ucházejí Orange a Eurotel, které již služby GSM poskytují. Licence by měly být vydány nejpozději do konce června, podle Vavra je mohou uchazeči dostat také dřív, protože měli k dispozici návrhy licencí. "Licenční konání je tedy urychleno," dodal.

Cena za kombinovanou licenci pro GSM a UMTS je 1,5 miliardy slovenských korun, samotná licence pro UMTS vyjde na 1,499 miliardy korun. Nízký zájem o tendr na třetího mobilního operátora na Slovensku překvapil nejenom tisk, ale i odborníky. Předběžný zájem již dřív projevily společnosti Telenor a kanadská firma Telesystem International Wireless, jež je hlavním akcionářem Českého Mobilu.

Telekomunikační úřad ale změnil podmínky, když zohlednil připomínky dvou současných mobilních operátorů, a zájem proto projevila pouze menší slovenská firma. Pokud by úřad podmínky nezměnil, mohly by udělení licence Orange nebo EuroTel později napadnout.

Začátek provozu sítě UMTS na Slovensku se předpokládá ve druhé polovině roku 2003. UMTS je systém nové generace, který na rozdíl od současného standardu GSM umožňuje vysokorychlostní přenosy dat a obrazu.

LONDÝN - Britská telekomunikační společnost BT Group snížila v loňském fiskální roce, který skončil v březnu, zisk před zdaněním o 28 procent na 1,237 miliardy liber (1,85 miliardy USD) kvůli novému zeštíhlení společnosti. Výsledek je však příznivější než odhady analytiků, kteří počítali se ziskem v rozmezí 900 milionů až 1,25 miliardy GBP, informoval včera předseda společnosti Christopher Bland.

BT se rozhodla zaměřit převážně na domácí trh a prodala některá zahraniční aktiva, uvedla na burzu akcie mobilní divize a uzavřela společný podnik s americkou AT&T Concert. Díky takto získaným penězům se firmě podařilo snížit dluh na 13,7 miliardy liber z 27,9 miliardy GBP. BT se také rozhodla doporučit vyplacení dividendy dvě pence na akcii. Byla by to první dividenda od listopadu 2000.

Provozní ztráta evropské divize BT Ignite se však prohloubila na 353 milionů liber z loňských srovnatelných 309 milionů liber. BT však doufá, že divize se do konce března 2003 dostane do bodu zvratu, ačkoliv někteří analytici předpovídají, že výsledky divize budou pozitivní až ve finančním roce 2005. Během uplynulého fiskálního roku BT snížila počet pracovníků divize o 2400 na 16 400, napsala agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...Najdete na iDNES.cz