Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Švédská Telia bude propouštět...

aktualizováno 
... takže o práci přijde minimálně 400 zaměstnanců divize mezinárodních operací; Alcatel francouzký založil v Číně společný podnik s tamní firmou Fiberhome Technologies; Oskar nabízí jako poslední českýv operátor mobilní služby.

STOCKHOLM - Největší severský telekomunikační operátor Telia AB hodlá  restrukturalizovat divizi mezinárodních operací Telia International Carrier. Mezi úspornými opatřeními bude i propouštění, o práci přijde více než polovina z 800 zaměstnanců divize, uvedla včera firma.

Telia, která nyní fúzuje s finskou Sonerou, uzavře aktivity v Asii, skončí s jednou službou v Británii a omezí služby ve Spojených státech. Podnik dlouho brzdil výsledky skupiny kvůli investici 1,2 miliardy dolarů do sítě 40 000 kilometrů optických vláken v Evropě a Spojených státech.

Návratnost investice se oddálila s poklesem poptávky a kvůli zpomalení hospodářského růstu ve světě. Divize pronajímá dalším firmám kapacity k přenosu hlasu a dat. Ve Švédsku firma hodlá sloučit oddělení tržeb, financí, administrativu a péči o zákazníky a zavřít úřady a technické zázemí.

Telia International Carrier bude i nadále provozovat a udržovat datovou síť a vztahy s klienty v Evropě a Spojených státech. Nová strategie má divizi zvýšit rentabilitu a zlepšit
vyhlídky na trhu. Pozitivní tok hotovosti má mít firma, bez započtení restrukturalizačních nákladů, v příštím roce, napsala agentura Reuters.

ŠANGHAJ - Francouzská elektrotechnická společnost Alcatel v Číně založí společný podnik, který se zaměří na výrobu optických vláken. Francouzi již podepsali smlouvu s tamní firmou Fiberhome Technologies a spolu s ní chtějí využít růstu telekomunikačního trhu v Číně.

Obě firmy budou mít ve společném podniku rovný majetkový podíl a Francouzi si od něj mimo jiné slibují, že se stane jedním z pěti největších výrobců optických vláken a kabelů v zemi. Podnik by měl s výrobou začít už v příštím roce, a to v provincii Chu-pej.

Firma Fiberhome, kterou podporuje provinční vláda, přispěje do společného podniku tím, že vloží půdu a výrobní závody. Mluvčí společnosti Alcatel pro oblast Asie a Tichomoří Lam Kin Wai však odmítl sdělit, kolik peněz partneři do společného podniku vloží, píše agentura Reuters.

Alcatel Čínu považuje za důležitou součást strategie, kterou se snaží v této části světa uplatňovat. Převážnou část aktivit v kontinentální Číně vložil do jiného společného podniku s názvem Alcatel Shanghai Bell (ASB). Nový podnik proto bude spolupracovat s ASB a možná se později stane jeho součástí.

PRAHA - Společnost Český mobil nabízí od včerejšího dne spolu s GE Capital Bank a eBankou bankovní služby prostřednictvím své mobilní sítě Oskar. Aktivace SIM karty, která GSM banking umožňuje, bude stát 300 korun. Podle ředitele Českého Mobilu pro interaktivní služby Michaela Blauera jde o první kartu na českém trhu s kapacitou 64 kB.

Karta umožňuje spravovat účty až v deseti bankách z jednoho telefonu. Při aktivaci jednotlivých bankovních služeb stačí klientovi první osobní návštěva v bance a další služby si může aktivovat již z telefonu. Zákazník může přes telefon zjišťovat zůstatek účtu, jeho historii, podávat platební příkazy, zakládat termínované vklady a provádět další úkony. Komunikace mezi zákazníkem a bankou je šifrovaná, veškeré transakce včetně čtení příchozích zpráv jsou chráněny osobním kódem PIN. 

Kromě mobilního bankovnictví nabízí nová karta na bázi standardu SIM Toolkit také přijímání zpravodajství, informací o počasí, vyhledávání nejbližších důležitých objektů, on-line diskusi, odesílání textových zpráv na e-mail a informace o účtu zákazníka u sítě Oskar. Služba M-Platby navíc nabízí možnost platit pomocí mobilního telefonu platebními kartami zatím jen za služby sítě Oskar.

Český Mobil jedná i s dalšími bankovními domy. Podle mluvčího Igora Přerovského by se měl počet bank, které budou GSM bankovnictví přes síť Oskar nabízet, do konce roku zdvojnásobit. RadioMobil (dnes T-Mobile) představil první bankovní služby v polovině roku 1998. V současnosti nabízí mobilní bankovnictví spolu s bankovními domy eBanka, ČSOB, Poštovní spořitelna, Union banka, GE Capital Bank a Česká spořitelna.

Konkurenční Eurotel nabízí GSM banking již rok. Zahájil přitom také s GE Capital Bank a s eBankou. V současnosti nabízí možnost mobilního bankovnictví také s Českou spořitelnou, Raiffeisenbank a Union bankou.

 

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Další herečka zapomněla zatajit svůj iPhone, když chválila jinou značku

Herečka propagující smartphony od Googlu posílá chválu na ně z iPhonu

Stává se to zas a znovu. Celebrity, které propagují různé značky telefonů, zapomínají, že lze dohledat, z jakých...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Najdete na iDNES.cz