Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Švédská Telia bude propouštět...

aktualizováno 
... takže o práci přijde minimálně 400 zaměstnanců divize mezinárodních operací; Alcatel francouzký založil v Číně společný podnik s tamní firmou Fiberhome Technologies; Oskar nabízí jako poslední českýv operátor mobilní služby.

STOCKHOLM - Největší severský telekomunikační operátor Telia AB hodlá  restrukturalizovat divizi mezinárodních operací Telia International Carrier. Mezi úspornými opatřeními bude i propouštění, o práci přijde více než polovina z 800 zaměstnanců divize, uvedla včera firma.

Telia, která nyní fúzuje s finskou Sonerou, uzavře aktivity v Asii, skončí s jednou službou v Británii a omezí služby ve Spojených státech. Podnik dlouho brzdil výsledky skupiny kvůli investici 1,2 miliardy dolarů do sítě 40 000 kilometrů optických vláken v Evropě a Spojených státech.

Návratnost investice se oddálila s poklesem poptávky a kvůli zpomalení hospodářského růstu ve světě. Divize pronajímá dalším firmám kapacity k přenosu hlasu a dat. Ve Švédsku firma hodlá sloučit oddělení tržeb, financí, administrativu a péči o zákazníky a zavřít úřady a technické zázemí.

Telia International Carrier bude i nadále provozovat a udržovat datovou síť a vztahy s klienty v Evropě a Spojených státech. Nová strategie má divizi zvýšit rentabilitu a zlepšit
vyhlídky na trhu. Pozitivní tok hotovosti má mít firma, bez započtení restrukturalizačních nákladů, v příštím roce, napsala agentura Reuters.

ŠANGHAJ - Francouzská elektrotechnická společnost Alcatel v Číně založí společný podnik, který se zaměří na výrobu optických vláken. Francouzi již podepsali smlouvu s tamní firmou Fiberhome Technologies a spolu s ní chtějí využít růstu telekomunikačního trhu v Číně.

Obě firmy budou mít ve společném podniku rovný majetkový podíl a Francouzi si od něj mimo jiné slibují, že se stane jedním z pěti největších výrobců optických vláken a kabelů v zemi. Podnik by měl s výrobou začít už v příštím roce, a to v provincii Chu-pej.

Firma Fiberhome, kterou podporuje provinční vláda, přispěje do společného podniku tím, že vloží půdu a výrobní závody. Mluvčí společnosti Alcatel pro oblast Asie a Tichomoří Lam Kin Wai však odmítl sdělit, kolik peněz partneři do společného podniku vloží, píše agentura Reuters.

Alcatel Čínu považuje za důležitou součást strategie, kterou se snaží v této části světa uplatňovat. Převážnou část aktivit v kontinentální Číně vložil do jiného společného podniku s názvem Alcatel Shanghai Bell (ASB). Nový podnik proto bude spolupracovat s ASB a možná se později stane jeho součástí.

PRAHA - Společnost Český mobil nabízí od včerejšího dne spolu s GE Capital Bank a eBankou bankovní služby prostřednictvím své mobilní sítě Oskar. Aktivace SIM karty, která GSM banking umožňuje, bude stát 300 korun. Podle ředitele Českého Mobilu pro interaktivní služby Michaela Blauera jde o první kartu na českém trhu s kapacitou 64 kB.

Karta umožňuje spravovat účty až v deseti bankách z jednoho telefonu. Při aktivaci jednotlivých bankovních služeb stačí klientovi první osobní návštěva v bance a další služby si může aktivovat již z telefonu. Zákazník může přes telefon zjišťovat zůstatek účtu, jeho historii, podávat platební příkazy, zakládat termínované vklady a provádět další úkony. Komunikace mezi zákazníkem a bankou je šifrovaná, veškeré transakce včetně čtení příchozích zpráv jsou chráněny osobním kódem PIN. 

Kromě mobilního bankovnictví nabízí nová karta na bázi standardu SIM Toolkit také přijímání zpravodajství, informací o počasí, vyhledávání nejbližších důležitých objektů, on-line diskusi, odesílání textových zpráv na e-mail a informace o účtu zákazníka u sítě Oskar. Služba M-Platby navíc nabízí možnost platit pomocí mobilního telefonu platebními kartami zatím jen za služby sítě Oskar.

Český Mobil jedná i s dalšími bankovními domy. Podle mluvčího Igora Přerovského by se měl počet bank, které budou GSM bankovnictví přes síť Oskar nabízet, do konce roku zdvojnásobit. RadioMobil (dnes T-Mobile) představil první bankovní služby v polovině roku 1998. V současnosti nabízí mobilní bankovnictví spolu s bankovními domy eBanka, ČSOB, Poštovní spořitelna, Union banka, GE Capital Bank a Česká spořitelna.

Konkurenční Eurotel nabízí GSM banking již rok. Zahájil přitom také s GE Capital Bank a s eBankou. V současnosti nabízí možnost mobilního bankovnictví také s Českou spořitelnou, Raiffeisenbank a Union bankou.

 

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Nejsme špioni a nešmírujeme vás. Huawei se z USA stáhnout nechce

Huawei P20 Pro je aktuálně nejlépe vybaveným běžným smartphonem. Výše stojí jen...

Huawei dlouhodobě ukazuje, že umí vyrobit špičková zařízení. Poslední novinka P20 Pro může být kandidátem na smartphone...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz