TELeKONOM: Spotřebitelé vyhráli nad T-Mobile...

... který v obavě z ostudy "zlevnil" SMS ve své vánoční soutěži na normální ceny; firma Pragonet začala nabízet volbu operátora; akcionáři Aliatelu sesadili generálního ředitele; kanadský majitel Oskara se kvůli finanční tísni začal zbavovat svých evropských aktiv; největší kanadský operátor BCE propustí 1700 lidí, tedy čtyři procenta zaměstnanců.

PRAHA - Mobilní operátor RadioMobil snížil po stížnosti Sdružení na ochranu spotřebitelů cenu krátkých textových zpráv SMS v rámci soutěže Melouny se valí z pěti korun na úroveň ceny podle tarifu zákazníka. Firma snížení cen zákazníkům zpětně vyrovná za již odeslané SMS, uvedl mluvčí Jiří Hájek.

Sdružení na ochranu spotřebitelů si nedávno stěžovalo, že RadioMobil při upoutávkách na soutěž klame veřejnost, když nesděluje vyšší cenu za odeslanou SMS. "Jsme nuceni uznat, že v případě soutěže Melouny se valí jsme dostatečně nevyužili všech dostupných informačních kanálů. Někteří zákazníci tak mohli soutěžit, aniž byli seznámeni s úplnými soutěžními podmínkami," uvedl generální ředitel Roland Mahler.

Zpětné vyrovnání cen za tyto SMS se uskuteční do konce ledna 2003. Informace o přijatých opatřeních zákazníci získají na infolince 4603.

Sdružení na ochranu spotřebitelů včera přístup společnosti RadioMobil ocenilo. Podle Ivany Pickové z SOS jde o významné vítězství nevládní neziskové spotřebitelské organizace. "Tento příklad dokládá význam a sílu spotřebitelských organizací, která je jinde ve světě naprosto běžná a která se jen těžko dostává do povědomí občanů v České republice," uvedla Picková.

V soutěži Melouny se valí RadioMobil od začátku prosince slibuje milionové výhry vylosovaným zákazníkům, kteří mu pošlou SMS se správně vyplněným heslem, jež vyhlašuje pro každý den.

PRAHA - Společnost Pragonet začala nabízet službu volba operátora, která umožňuje alternativním operátorům od poloviny roku přístup k zákazníkům Českého Telecomu. Ti tak mohou po vytočení čtyřmístné předvolby využívat služby jiných firem. Smlouvu s Telecomem o poskytování služby volba operátora mají ještě Tiscali, Czech On Line, Contactel, eTel, Tele2 a Aliatel. Pragonet chce podle generálního ředitele Michala Hátleho zákazníky přilákat tím, že neúčtuje žádné registrační ani paušální poplatky. Po první půlminutě se hradí pouze skutečně provolaný čas po sekundách a není třeba se zavazovat k žádné minimální protelefonované částce, sdělil.

Místní, meziměstské i mezinárodní hovory a volání na mobilní telefony budou možné přes čtyřmístnou předvolbu 1036. Služba Connect 1036 je v současnosti dostupná v Praze a ve Středočeském kraji. K využití možnosti telefonovat s alternativním operátorem není třeba žádné speciální zařízení. Rovněž číslo účastnické stanice zůstává stejné.

Pragonet je součástí divize T-Systems nadnárodního operátora Deutsche Telekom. V roce 2001 vykázala firma růst zisku před zdaněním o 23 procent na 17,6 milionu korun. Pragonet provozuje více než 240 kilometrů optických přenosových tras a poskytuje všechny druhy telekomunikačních služeb.

PRAHA - Valná hromada akciové společnosti Aliatel rozhodla o výměně předsedy představenstva a generálního ředitele Jiřího Hubky. "Odchod Jiřího Hubky je vyvolán změnami v souvislosti s budováním strategické pozice společnosti Aliatel," řekl bez dalších podrobností člen představenstva Josef Havel, který byl na pozdějším zasedání představenstva zvolen jeho novým předsedou. Řízením společnosti byl pověřen současný ředitel strategie Petr Štajner.

Působení ve firmě ukončil také člen dozorčí rady Zdeněk Bauer, který zastupoval Jihomoravskou energetiku (JME). Novým členem představenstva se stal Petr Jůza ze Západočeské energetiky a do dozorčí rady nominovala JME Romana Hodošiho.

Valná hromada projednala aktualizovaný podnikatelský plán a rozpočet na příští rok. Akcionáři se dohodli na rozsahu emise dluhopisů a výši úvěru pro financování rozvoje společnosti v prvním pololetí 2003. Valná hromada prodloužila splatnost akcionářských půjček. Firma za tři čtvrtletí letošního roku zvýšila tržby o 57 procent na 1,344 milionu korun, ale zároveň prohloubila ztrátu z loňských 291 milionů na 407 milionů Kč. Na tržbách se podílely především rychle se rozvíjející telefonní služby a další otevření trhu konkurenci.

Vlastníci firmy letos v září rozhodli o navýšení základního kapitálu o 464,99 milionu Kč na 3,272 miliardy Kč. Akcionářskou strukturu Aliatelu nyní tvoří německá RWE s podílem 40 procent. Jihočeská energetika, Západočeská energetika, Jihomoravská energetika a Severomoravská energetika drží po 10,33 procenta a Severočeská a Pražská energetika po 9,33 procenta. Aliatel poskytuje hlasové, datové a internetové služby.

MONTREAL - Kanadská telekomunikační společnost Telesystem International Wireless (TIW) se dohodla na prodeji 5,7 procenta akcií své rumunské odnože MobiFon. Majitelem podílu se stane soukromá společnost Emerging Markets Partnership, která za něj zaplatí asi 42,5 milionu dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

Podíl určený k prodeji představuje zhruba 11 miliionů akcií, které vlastní společnost ClearWave Holdings. Právě tuto firmu TIW ovládá. Podle TIW bude transakce ukončena v prvním čtvrtletí 2003 a výnos z prodeje použije firma  ClearWave hlavně na splacení některých závazků.

Společnost Emerging Markets Partnership byla jednou z firem, které se podílely na založení společnosti Český Mobil. Ta v Česku provozuje síť mobilních telefonů Oskar. Jestliže ClearWave uhradí závazky vůči mateřské firmě podle plánu a TIW bude mít také další zdroje hotovosti, mohla by TIW splatit úvěr 52,4 milionu dolarů ještě před splatností. Ta je 30. června příštího roku.

Anglický psaný list The Prague Post, vycházející v České republice, už v říjnu psal, že TIW bude možná muset prodat Český Mobil. List se odvolával na názory českých i kanadských analytiků a tvrdil, že TIW k prodeji asi sáhne kvůli svým vážným finančním problémům. Kanaďané ale spekulace nekomentovali.

MONTREAL - Společnost BCE, která je největším poskytovatelem telefonních a internetových služeb v Kanadě, propustí v příštím roce 1700 zaměstnanců, tedy zhruba čtyři procenta své celkové pracovní síly. Oznámila to včera firma s tím, že tak hodlá zvýšit ziskovost na slabém telekomunikačním trhu.

Společnost dnes rovněž potvrdila dividendu za letošní rok ve výši 1,20 kanadského dolaru (0,77 USD) na akcii a dodala, že v příštím roce počítá s nárůstem zisku na akci až o osm procent na 1,85 až 1,95 kanadského dolaru při tržbách 19,3 až 20 miliard CAD. Letos přitom firma očekává zisk na akcii 1,80 CAD a tržby 19,5 miliardy CAD.

Zisk před zdaněním, splátkou úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) by měl v příštím roce dosáhnout 7,4 až 7,8  miliardy CAD, přičemž telefonní divize Bell Canada by měla hospodařit s provozním ziskem EBITDA 7,1 až 7,3 miliardy CAD a tržbami 17,1 až 17,5 miliardy CAD. Počet zákazníků mobilních služeb Bell Mobility se podle firmy na konci příštího roku zvýší na 4,2 až 4,3 milionu ze zářijových 3,7 milionu, píše agentura Reuters.