TELeKONOM: Spolumajitelé Telecomu stále stojí o prodej...

... polský Polkomtel v prvním čtvrtletí zdvojnásobil zisk na téměř 50 milionů dolarů; Ericsson a Hutchison vycouvaly z investic v Hongkongu; datové služby pomohly korejskému SK Telecomu překvapivě zvýšit zisk o 10,5 procenta; francouzský konglomerát Bouygues utržil 4,86 miliardy eur.
PRAHA - Přestože někteří vládní představitelé a zástupci Českého Telecomu už v privatizaci tohoto největšího telekomunikačního operátora nevěří, snahy vrátit prodej zpátky na jednací stůl vlády stále trvají. Uvádí to v včerejším vydání Mladá fronta Dnes. Kromě investorů apeloval na vládu, aby své rozhodnutí ještě zvážila, totiž také současný strategický investor ve společnosti, konsorcium TelSource.

Akcionáři TelSource, které je složené z holandské firmy KPN a švýcarského Swisscomu, totiž nabídku investorů pod vedením Deutsche Bank považovali za uspokojivou obzvlášť v době, kdy se telekomunikační trhy potácejí pod tíhou obrovských dluhů. "Jsem přesvědčen o tom, že krize v telekomunikačním sektoru je extrémně hluboká a dlouhá. Šance dokončit prodej někdy v budoucnu je malá," řekl šéf TelSource a viceprezident Českého Telecomu Bessel Kok. Jsem zklamaný nejen proto, že mým úkolem bylo dokončit prodej, ale i proto, že nabídka skupiny Deutsche Bank byla akceptovatelná pro KPN i Swisscom, dodal Kok.

Vláda koncem dubna nepřijala nabídku 55 miliard korun za státní podíl od konsorcia Deutsche Bank, dánského operátora TDC a finanční skupiny Blackstone Group. Nelíbila se jí nízká cena a omezená úloha strategických investorů v konsorciu, uvádí MfD. Zatím není jasné a neví to ani TelSource, zda byla privatizace zrušena. Další vývoj závisí na ministerstvu financí.

Jestliže nepřijde nový vlastník, budou muset akcionáři TelSource zvážit formu svého dalšího působení ve firmě. "Respektujeme vládní rozhodnutí, ale musíme nyní zvážit naše možnosti a promyslet všechny kroky, jak ochránit majetek pro naše akcionáře. Je to logické, protože jsme do firmy investovali 1,3 miliardy dolarů," řekl Kok.

TelSource měl původně rozhodující vládu nad Telecomem, ale ta skončila loni a firmu nyní kontroluje stát, připomíná MfD.

VARŠAVA - Polský Polkomtel v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil čistý zisk více než dvojnásobně na 188,4 milionu zlotých, tedy 47,4 milionu dolarů. Polkomtel, druhý největší mobilní operátor ve východní Evropě, to uvedl ve své včerejší zprávě.

Na konci března měl Polkomtel 3,63 milionu zákazníků. Čtvrtletní tržby firmě vzrostly o 18 procent na 1,12 miliardy zlotých. Za celý minulý rok mobilní operátor téměř ztrojnásobil čistý zisk na 590 milionů zlotých. Firma provozuje síť mobilních služeb GSM pod názvem Plus GSM. Mobily se mezi polskými uživateli šíří rychle, přestože je spotřebitelská důvěra v zemi celkově slabá a ekonomika bojuje s recesí.

Hlavními akcionáři Polkomtelu jsou britská skupina Vodafone, dánská TDC, polské hutě KGHM Polska Miedz a petrochemická skupina PKN Orlen, napsala agentura Reuters.

HONGKONG - Technologická společnost Ericsson a konglomerát Hutchison Whampoa se rozhodly prodat svůj podíl v hongkongské investiční společnosti imGO Ltd., která investuje převážně do mobilních společností. Novým majitelem majoritního podílu 59,98 procenta se stane čínská firma Chau Ching Ngai, informovala včera hongkongská společnost.

Ericsson vlastní v imGo podíl 16,36 procenta a Hutchison 9,88 procenta. Zbývající část, kterou čínská firma získá, bude pocházet od švédské investiční firmy Investor AB. Chau Ching Ngai zaplatí za celý téměř 60procentní podíl 1,5 miliardy hongkongských dolarů (192 milionů USD).

Podle dohody imGo také využije opci na prodej podílů v pěti mobilních společnostech v hodnotě 12,4 milionu USD. Zůstane však hlavních investorem do technologických projektů firem.

Hlavním cílem činnosti nového majitele imGO budou investice do infrastrukturních projektů, vodních elektráren, nemovitostí, zemědělství, vyspělých technologií a obchodu s průmyslovým a spotřebním zbožím v Číně a Hongkongu, napsala agentura Reuters.

SOUL - Jihokorejský mobilní operátor SK Telecom Co. zvýšil překvapivě v prvním čtvrtletí zisk o 10,5 procenta díky růstu mobilních datových služeb. Čistý zisk největší mobilní společnosti v zemi stoupl na 442 miliardy wonů (344,2 milionu USD) z 400 miliard wonů v období leden až březen 2001, uvedla včera společnost.

Tržby SK Telecomu se zvýšily o 36 procent na 1,93 bilionu wonů. Hvězdný výkon společnosti je převážně způsoben skutečností, že Jižní Korea je jedním z nejrušnějších trhů mobilního internetu na světě. Téměř 40 procent všech uživatelů mobilních telefonů využívá mobilních datových služeb.

Příjmy operátora ze samotných internetových služeb vzrostly o 131 procent na 129,8 miliardy wonů. Počet uživatelů na konci března činil 16 milionů osob, což je o 52,9 procenta více než na konci prosince. K růstu však nejvíce přispěla fúze s firmou Shinsegi Telecom, která oficiálně vstoupila v platnost v lednu. Průměrné příjmy na zákazníka stouply meziročně o pět procent na 42 315 wonů, přestože se sazba za telefonování snížila o 8,3 procenta a poplatky za spojení klesly o 28 procent, napsala agentura Reuters.

PAŘÍŽ - Francouzský konglomerát Bouygues, který se angažuje v řadě odvětvích průmyslu, včetně stavebnictví, médií a telekomunikací, zaznamenal v prvním čtvrtletí tržby 4,86 miliardy eur. Proti stejnému období loni je to nárůst zhruba o 16 procent. Uvedla to agentura Reuters.

Největší růst přitom zaznamenala tři nejsilnější odvětví, kterým se firma věnuje. Bouygues Telecom, který je ve Francii třetím největším mobilním operátorem, přispěl k celkovým tržbám skupiny částkou 670 milionů eur. Stavební divize měla tržby 2,97 miliardy eur, což je meziroční nárůst o 11 procent.

Právě ve stavební divizi bylo znát silné oživení a růst, v němž se odráží hlavně vzestup zakázek od stavebních firem. Špatně si nevedly ani další divize, z nichž některé o svých čtvrtletních tržbách informovaly už dříve. To se týká například firem Bouygues Offshore a TF1.