Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Siemens (zatím ne)končí s mobily?

aktualizováno 
Ještě rok dostala mobilní divize Siemensu na zlepšení svých výsledků. Jinak je konec (v podobě spojení s dosud neznámým partnerem na výrobu telefonů), varuje Heinrich von Pierer, šéf německého telekomunikačního obra. - Český Telecom propouští 13 procent zaměstnanců. Zvyšujeme produktivitu, říká mluvčí firmy.
MNICHOV/TOKIO - Heinrich von Pierer, výkonný ředitel německého Siemensu, se ve čtvrtek snažil umlčet spekulace o tom, že se jeho elektronický a strojírenský gigant stáhne z mobilní scény a spojí svoji divizi na výrobu telefonů s dosud neznámým strategickým partnerem.

Spekulace o takovém vývoji v nejbližší době odstartoval Volker Jung, člen představenstva společnosti odpovědný za její mobilní divizi. Ten minulý týden prohlásil, že hledá pro "svoji divizi strategického partnera" v rámci restrukturalizace firmy.

Von Pierer se tak dostal do otevřeného střetu s jedním ze svých nejdůležitějších podřízených. Prohlásil, že Jungův plán sloučit firemní networking divize ICN (pevné telefonní linky) a SBS (služby v oblasti informačních technologií) "dává smysl, ale rozhodně se neuskuteční ze dne na den".

"Myslíme si, že obě divize musejí napřed pokročit se svými vlastními restrukturalizačními projekty a teprve potom je možné přemýšlet o dalších organizačních změnách. Myslíme si také, že ta první fáze bude nějakou dobu trvat," řekl von Pierer.

Toshiba: Sayonara, auf Wiedersehen!

Prudký propad poptávky v celé telekomunikační sféře se v druhém fiskálním pololetí (skončilo zářím) odrazil i na obou zmíněných divizích Siemensu. Ztráty dosahovaly výše 861, respektive 307 milionů eur.

Ve čtvrtek vydal Siemens prohlášení, v němž dává oběma divizím ještě rok na dosažení cíle stanoveného loni v prosinci - zvýšení marží na 8-11 procent. "Ty divize, které nejsou schopny udržet svoji výkonnost na odpovídající úrovni a dosáhnout vytčených cílů, dlouho součástí Siemensu nebudou," vyslovil von Pierer otevřené varování.

Nezávisle na tom prohlásili ve čtvrtek zástupci japonské Toshiby, že odstupují z plánovaného partnerství se Siemensem, zaměřeného na výrobu mobilních terminálů třetí generace. Důvodem rozhodnutí je celosvětový pokles poptávky po informačních technologiích spolu s finančními tlaky spojenými s vysokými vstupními náklady na provoz sítí UMTS. "Tržní podmínky se zhoršily, a protože se uvedení UMTS do provozu tolik zpožďuje, ztratilo být parnterství se Siemensem na důležitosti."

Tah japonského telekomunikačního výrobce, který Siemens okamžitě připsal na vrub "nepřekonatelným technologickým rozdílům", zpochybňuje účelnost uzavírání nových podobných partnerství a fúzí na telekomunikačním trhu.

PRAHA- Český Telecom do konce tohoto roku propustí přibližně 2000 pracovníků a jejich celkový počet tak klesne na 15 360. Na konci minulého roku měla firma 17 322 zaměstnanců. Mluvčí Telecomu Vladan Crha uvedl, že čísla odpovídají záměru, který firma oznámila na začátku roku.

Cílem snižování zaměstnanosti je zvýšit produktivitu práce na jednoho pracovníka. Jedním z ukazatelů produktivity je i počet hlavních telefonních stanic na zaměstnance, který by měl na konci roku přesáhnout 250 stanic proti 222 stanicím na konci roku 2000. Špičkoví světoví telekomunikační operátoři provozují okolo 300 stanic na pracovníka. Koncem roku 1995, kdy začínala modernizace telekomunikační sítě, měl Telecom 26 246 pracovníků a na každého připadalo 31 telefonů.

Letošní redukce početního stavu zaměstnanců se týká i zhruba 1300 pracovníků generálního ředitelství firmy. Generální ředitelství tak letos opustila či opustí zhruba třetina lidí. Pro propouštěné zaměstnance firma připravila sociální a právní poradenství, rekvalifikační programy i nadstandardní odstupné. To se pohybuje mezi šesti až desetinásobkem průměrného měsíčního platu.

Český Telecom vykázal od ledna do září meziroční pokles zisku o 18,7 procenta na 3,95 miliardy korun, což znamená nejhorší výsledek od roku 1997. Výnosy nepatrně vzrostly o 0,4 procenta na 41,79 miliardy Kč.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Majitelé iPhonů mají vysoký příjem, patří mezi nejmajetnější

Vlastnictví íPhonu v 69,1 procentech případů znamená, že má vlastník „vysoký...

Studie univerzity v Chicagu potvrdila, že vlastníci iPhonu či iPadu patří k bohatší vrstvě společnosti. To však...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz