Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Siemens (zatím ne)končí s mobily?

aktualizováno 
Ještě rok dostala mobilní divize Siemensu na zlepšení svých výsledků. Jinak je konec (v podobě spojení s dosud neznámým partnerem na výrobu telefonů), varuje Heinrich von Pierer, šéf německého telekomunikačního obra. - Český Telecom propouští 13 procent zaměstnanců. Zvyšujeme produktivitu, říká mluvčí firmy.
MNICHOV/TOKIO - Heinrich von Pierer, výkonný ředitel německého Siemensu, se ve čtvrtek snažil umlčet spekulace o tom, že se jeho elektronický a strojírenský gigant stáhne z mobilní scény a spojí svoji divizi na výrobu telefonů s dosud neznámým strategickým partnerem.

Spekulace o takovém vývoji v nejbližší době odstartoval Volker Jung, člen představenstva společnosti odpovědný za její mobilní divizi. Ten minulý týden prohlásil, že hledá pro "svoji divizi strategického partnera" v rámci restrukturalizace firmy.

Von Pierer se tak dostal do otevřeného střetu s jedním ze svých nejdůležitějších podřízených. Prohlásil, že Jungův plán sloučit firemní networking divize ICN (pevné telefonní linky) a SBS (služby v oblasti informačních technologií) "dává smysl, ale rozhodně se neuskuteční ze dne na den".

"Myslíme si, že obě divize musejí napřed pokročit se svými vlastními restrukturalizačními projekty a teprve potom je možné přemýšlet o dalších organizačních změnách. Myslíme si také, že ta první fáze bude nějakou dobu trvat," řekl von Pierer.

Toshiba: Sayonara, auf Wiedersehen!

Prudký propad poptávky v celé telekomunikační sféře se v druhém fiskálním pololetí (skončilo zářím) odrazil i na obou zmíněných divizích Siemensu. Ztráty dosahovaly výše 861, respektive 307 milionů eur.

Ve čtvrtek vydal Siemens prohlášení, v němž dává oběma divizím ještě rok na dosažení cíle stanoveného loni v prosinci - zvýšení marží na 8-11 procent. "Ty divize, které nejsou schopny udržet svoji výkonnost na odpovídající úrovni a dosáhnout vytčených cílů, dlouho součástí Siemensu nebudou," vyslovil von Pierer otevřené varování.

Nezávisle na tom prohlásili ve čtvrtek zástupci japonské Toshiby, že odstupují z plánovaného partnerství se Siemensem, zaměřeného na výrobu mobilních terminálů třetí generace. Důvodem rozhodnutí je celosvětový pokles poptávky po informačních technologiích spolu s finančními tlaky spojenými s vysokými vstupními náklady na provoz sítí UMTS. "Tržní podmínky se zhoršily, a protože se uvedení UMTS do provozu tolik zpožďuje, ztratilo být parnterství se Siemensem na důležitosti."

Tah japonského telekomunikačního výrobce, který Siemens okamžitě připsal na vrub "nepřekonatelným technologickým rozdílům", zpochybňuje účelnost uzavírání nových podobných partnerství a fúzí na telekomunikačním trhu.

PRAHA- Český Telecom do konce tohoto roku propustí přibližně 2000 pracovníků a jejich celkový počet tak klesne na 15 360. Na konci minulého roku měla firma 17 322 zaměstnanců. Mluvčí Telecomu Vladan Crha uvedl, že čísla odpovídají záměru, který firma oznámila na začátku roku.

Cílem snižování zaměstnanosti je zvýšit produktivitu práce na jednoho pracovníka. Jedním z ukazatelů produktivity je i počet hlavních telefonních stanic na zaměstnance, který by měl na konci roku přesáhnout 250 stanic proti 222 stanicím na konci roku 2000. Špičkoví světoví telekomunikační operátoři provozují okolo 300 stanic na pracovníka. Koncem roku 1995, kdy začínala modernizace telekomunikační sítě, měl Telecom 26 246 pracovníků a na každého připadalo 31 telefonů.

Letošní redukce početního stavu zaměstnanců se týká i zhruba 1300 pracovníků generálního ředitelství firmy. Generální ředitelství tak letos opustila či opustí zhruba třetina lidí. Pro propouštěné zaměstnance firma připravila sociální a právní poradenství, rekvalifikační programy i nadstandardní odstupné. To se pohybuje mezi šesti až desetinásobkem průměrného měsíčního platu.

Český Telecom vykázal od ledna do září meziroční pokles zisku o 18,7 procenta na 3,95 miliardy korun, což znamená nejhorší výsledek od roku 1997. Výnosy nepatrně vzrostly o 0,4 procenta na 41,79 miliardy Kč.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Mercedes Třída E 3,0...
Mercedes Třída E 3,0...

r.v. 2017, naj. 11 545 km, diesel
1 350 360 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz